Rezervisti tuze Srbiju- Sud presudio odstetu

sama drzava je sebe dovela u apsurdnu situaciju...
pre 99 se isplata rezervista vrsila drugacije...znaci zaposleni rezervisti su primali plate u firmama u kojima su radili a drzava je firmama refundirala novac za dane koje rezervista nije bio na poslu...
kako je bilo reseno za nezaposlene -stvarno se ne secam...
zasto je to menjano--ne znam...tih burnih dana imao sam drugu zabavu...

I meni tu nesto nije jasno. Imam utisak da ove pare traze i ljudi koji su uredno dobijali svoje plate za vreme boravka " na frontu", ali je njima to neko obecao
i na osnovu toga to i traze.Usput mnogima su te pare i isplacene i na osnovu toga je sud i doneo odluku da ne sme jednima da se daje,. a drugima ne.

Pominje se taj sudija iz Kursumlije, ja nisam shvatila na osnovu cega je on dobio te silne pare.
 
I meni tu nesto nije jasno. Imam utisak da ove pare traze i ljudi koji su uredno dobijali svoje plate za vreme boravka " na frontu", ali je njima to neko obecao
i na osnovu toga to i traze.Usput mnogima su te pare i isplacene i na osnovu toga je sud i doneo odluku da ne sme jednima da se daje,. a drugima ne.

Pominje se taj sudija iz Kursumlije, ja nisam shvatila na osnovu cega je on dobio te silne pare.
ono što su meni objasnili na sastanku udruženja veterana je da po nekom tadašnjem zakonu vojska bila dužna da svim rezervistima isplaćuje na isti način kao i stalnozaposlenim...platu + ratne dnevnice. Svi sa stalnim radnim odnosom u vojsci su isplaćivani tako. Rezervistima je isplaćivana samo plata i to je bio neki smešan iznos ali to nije bitno. Te sudije su od nekog saznali za taj propust vojske i iskoristili svoje učešće u ratu da tužbom naplate prvo za sebe a onda i za par stotina rezervista iz Kuršumlije koji su tužili državu. To bi verovatno i prošlo tako da se to nije pročulo pa su sva udruženja podnela tužbe i problem je postao ozbiljan. Da se razumemo, niko od nas kad je polazio u rat nije znao gde odlazi, da li će biti na Košarama ili u nekom selu i ispijati rakiju. I niko nije mogao da zna da li će i gde biti te kopnene intervencije ili "desanta na Drvar". I niko nije pošao sa namerom da se obogati na račun države. Ovde se pljuju rezervisti a čak smo doživeli da žandarmerija bije svoje vetrane. Zašto ne pljujete ljude koji su se krili po podrumima od pozivara, bežali u inostranstvo a država ih je posle dve godine abolirala? Zašto niko nije postavio pitanje patriotizma vojnih lica koji su regularno uzimali i plate i dnevnice za sve vreme rata? Masa njih je jednako sedela po selima Srbije i takođe nisu omirisali barut. Država ne sme biti prema nekom majka a prema drugima maćeha
 
ono što su meni objasnili na sastanku udruženja veterana je da po nekom tadašnjem zakonu vojska bila dužna da svim rezervistima isplaćuje na isti način kao i stalnozaposlenim...platu + ratne dnevnice. Svi sa stalnim radnim odnosom u vojsci su isplaćivani tako. Rezervistima je isplaćivana samo plata i to je bio neki smešan iznos ali to nije bitno. Te sudije su od nekog saznali za taj propust vojske i iskoristili svoje učešće u ratu da tužbom naplate prvo za sebe a onda i za par stotina rezervista iz Kuršumlije koji su tužili državu. To bi verovatno i prošlo tako da se to nije pročulo pa su sva udruženja podnela tužbe i problem je postao ozbiljan. Da se razumemo, niko od nas kad je polazio u rat nije znao gde odlazi, da li će biti na Košarama ili u nekom selu i ispijati rakiju. I niko nije mogao da zna da li će i gde biti te kopnene intervencije ili "desanta na Drvar". I niko nije pošao sa namerom da se obogati na račun države. Ovde se pljuju rezervisti a čak smo doživeli da žandarmerija bije svoje vetrane. Zašto ne pljujete ljude koji su se krili po podrumima od pozivara, bežali u inostranstvo a država ih je posle dve godine abolirala? Zašto niko nije postavio pitanje patriotizma vojnih lica koji su regularno uzimali i plate i dnevnice za sve vreme rata? Masa njih je jednako sedela po selima Srbije i takođe nisu omirisali barut. Država ne sme biti prema nekom majka a prema drugima maćeha

Hvala za pojasnjenje oko isplata.
Sud u Strazburgu je presudu doneo samo zbog boldovanog.

Neki pljuju rezreviste zato sto traze pare, a neki ih nazivaju budalama jer su se ipak odazvali pozivu ( neki milom, neki silom, ali nije to vazno).

Inace najbahatija su deca komunista ( tipa Marko Milosevic ili Aleksandar Vucic) koji nisu isli ni u vosjku , valjda su bili nesposobni.
Takvih kao sto su oni ima na hiljade, ima i malo starijih, a koji nikada nisu bili u situaciji da ih drzava koju su muzli i muzu zadnjih
70 godina poziva na vojne vezbe ili u ratove.
 
Hvala za pojasnjenje oko isplata.
Sud u Strazburgu je presudu doneo samo zbog boldovanog.

Neki pljuju rezreviste zato sto traze pare, a neki ih nazivaju budalama jer su se ipak odazvali pozivu ( neki milom, neki silom, ali nije to vazno).

Inace najbahatija su deca komunista ( tipa Marko Milosevic ili Aleksandar Vucic) koji nisu isli ni u vosjku , valjda su bili nesposobni.
Takvih kao sto su oni ima na hiljade, ima i malo starijih, a koji nikada nisu bili u situaciji da ih drzava koju su muzli i muzu zadnjih
70 godina poziva na vojne vezbe ili u ratove.
Slažem se. I najironičnije da ta ista država od rezervista kojih se odrekla, ponizila, napravila majmunima kad je abolirala sve dezertere, sada bez imalo stida šalje nove pozive za ratne rasporede. Masa onih koji su se krili i izbegavali vojsku nemaju nikakve obaveze prema državi a oni koji su toliko puta izigrani su dužni da se maju po nekakvim vojnim vežbama ili da ginu ponosni što su Srbi.
 
sve su sudije i pokrenule...ne znam dal su samo sudije jos uvek...
dakle--neke sudije su bile mobilisane--pa su sebi nakon rata presudili nepojmljive stvari...pored dnevnica dodeljivali su i odstete...jedan od njih ako se dobro secam je dosudio svojoj tasti 800.000 na ime pretrpljenog straha..---valjda se plasila mnogo za zeta...
--sve ovo oko dnevnica je tako blesavo napravljeno da je cudo...ja u opste nikad nisam cuo da se u ratu dele dnevnice...jos jedna apsurnost srbije...
i sad treba zamisliti da ta ista ratna dnevnica sleduje onog sto je bio na kosarama i onog sto se opijao do besvesti negde recimo na bugarskoj ili rumunskoj granici...

točno
kod nas je isplata bila ovakva-Plaća i ni "veniga više"citat iz serijala "Prosjaci i sinovi"
nismo dobivali ništa osim plaće naravno tu je uračunat "obrok"( doručak,ruča,večera) to je bilo pod obavezno bilo na terenu ili u pripremi
benificije su došle kasnije ali ne svima sam onima koji su bili aktivni sastav ili u neposrednoj ratnoj zoni- (kao i kod Vas,recimo stanovi,mirovine,invalidnine
ali što se tiče ratnog vremena samo PLAĆE i ništa više naravno one su se razlikovale od rezervnog i aktivnog sastava shodno činu i ustrojbenom mjestu( mislim da je tako i kod Vas bilo)
 
točno
kod nas je isplata bila ovakva-Plaća i ni "veniga više"citat iz serijala "Prosjaci i sinovi"
nismo dobivali ništa osim plaće naravno tu je uračunat "obrok"( doručak,ruča,večera) to je bilo pod obavezno bilo na terenu ili u pripremi
benificije su došle kasnije ali ne svima sam onima koji su bili aktivni sastav ili u neposrednoj ratnoj zoni- (kao i kod Vas,recimo stanovi,mirovine,invalidnine
ali što se tiče ratnog vremena samo PLAĆE i ništa više naravno one su se razlikovale od rezervnog i aktivnog sastava shodno činu i ustrojbenom mjestu( mislim da je tako i kod Vas bilo)

Nisu se u Srbijili davali nikakvi stanovi, invalidnine i mirovnine. Dobijali su ih samo generali, slali su se u mirovnine oficiri sa 48 godina zivota, ali obicni ljudi nisu dobijali nista.

I sam znas koliko je zloupotreba bilo u Hrvatskoj oko tih mirovnina!!!
 
točno
kod nas je isplata bila ovakva-Plaća i ni "veniga više"citat iz serijala "Prosjaci i sinovi"
nismo dobivali ništa osim plaće naravno tu je uračunat "obrok"( doručak,ruča,večera) to je bilo pod obavezno bilo na terenu ili u pripremi
benificije su došle kasnije ali ne svima sam onima koji su bili aktivni sastav ili u neposrednoj ratnoj zoni- (kao i kod Vas,recimo stanovi,mirovine,invalidnine
ali što se tiče ratnog vremena samo PLAĆE i ništa više naravno one su se razlikovale od rezervnog i aktivnog sastava shodno činu i ustrojbenom mjestu( mislim da je tako i kod Vas bilo)

E bas su se ovde delili stanovi , penzije , deca ucesnika rata dobijala prednost pri upisu u skole i na fakultete ... i ostale beneficije koje ste vi dobijali ... :lol: .. bezi bre ...
 
ono što su meni objasnili na sastanku udruženja veterana je da po nekom tadašnjem zakonu vojska bila dužna da svim rezervistima isplaćuje na isti način kao i stalnozaposlenim...platu + ratne dnevnice. Svi sa stalnim radnim odnosom u vojsci su isplaćivani tako. Rezervistima je isplaćivana samo plata i to je bio neki smešan iznos ali to nije bitno. Te sudije su od nekog saznali za taj propust vojske i iskoristili svoje učešće u ratu da tužbom naplate prvo za sebe a onda i za par stotina rezervista iz Kuršumlije koji su tužili državu. To bi verovatno i prošlo tako da se to nije pročulo pa su sva udruženja podnela tužbe i problem je postao ozbiljan. Da se razumemo, niko od nas kad je polazio u rat nije znao gde odlazi, da li će biti na Košarama ili u nekom selu i ispijati rakiju. I niko nije mogao da zna da li će i gde biti te kopnene intervencije ili "desanta na Drvar". I niko nije pošao sa namerom da se obogati na račun države. Ovde se pljuju rezervisti a čak smo doživeli da žandarmerija bije svoje vetrane. Zašto ne pljujete ljude koji su se krili po podrumima od pozivara, bežali u inostranstvo a država ih je posle dve godine abolirala? Zašto niko nije postavio pitanje patriotizma vojnih lica koji su regularno uzimali i plate i dnevnice za sve vreme rata? Masa njih je jednako sedela po selima Srbije i takođe nisu omirisali barut. Država ne sme biti prema nekom majka a prema drugima maćeha

Коначно да неко на овом форуму напише нешто што има смисла.

Сасвим је нормално да је држава регулисала да се мобилисаним исплаћује надокнада за дане проведене у резерви. Можеш мислити по захтевима постављача теме - то је као патриотизам који би се требао "одрадити" бесплатно - држава мобилише човека - а фамилију му остави без прихода. Сасвим је јасно да нико није ишао да се обогати на рачун државе - и сасвим је јасно да држава треба да организује живот и у ратној ситуацији - у оргнизацију тог живота спада и исплата надокнаде за време проведено у ратним јединицама или по основу радне обавезе.

Исплата надокнаде је била прецизно утврђена - не ради се само о дневницама, већ и о додатку за одвојени живот, путне трошкове итд. Све су те ствари биле предвиђене државним буџетом а и финансијским плановима за такве ситуације.

Оно шта није тачно у твом посту односи се на "пропуст војске". Није то био пропуст војске већ државног органа управе који је вршио мобилизацију - и који је био у обавези да исплати надокнаде. Са обзиром на чињеницу да су сви општински органи управе на територију Србије одбили да исплате надокнаде - значи да је одлуку о неисплаћивању донела влада Србије.


Са обзиром на чињеницу да су судије и саме учествовале у доношењу закона а и у доношењу планова за ратне ситуације - њима је било јасно да су средства за исплате (по плановима) унапред обезбеђена - и да им је била јасна линија одговорности и могућност општинских органа управе - они су у управном поступку добили свој део надокнаде. Међутим, да таквим поступком исплате надокнаде не би била видљива дискриминација - очигледно је да су органи управе тражили "друге видове" разлога исплате (социјалну помоћ, претрпљени страх и сл.)

Консеквентно се да закључити да је ову одлуку о утаји правно основане исплате судијама донео премијер и министар финансија. Са друге стране не ради се само о утаји - него се ради и о корупцији владе Србије - јер судије су се морале сложити да ће надокнада њима бити исплаћена под неким другим видом обештећења а не као ратне дневнице.

Трећа битна ствар у овом случају је да се ради о подмићивању и примању мита. (Влада Србије је обећала да ће исплатити судијама надокнаде за ратне дневнице - под условом да се оне исплате у неком другом виду - да не би остали који имају право на надокнаду тражили да се и њима исплати. )
 
Nisu se u Srbijili davali nikakvi stanovi, invalidnine i mirovnine. Dobijali su ih samo generali, slali su se u mirovnine oficiri sa 48 godina zivota, ali obicni ljudi nisu dobijali nista.

I sam znas koliko je zloupotreba bilo u Hrvatskoj oko tih mirovnina!!!

ok-vidi
ja sam časno umirovljen sa 29g. života tako da (opet da me ne shvatiš krivo godine života su nebitne za umirovljenje,bitna je preostala radna sposobnost-mada je to sve opet ovisilo o "poslu" koji si obnasao u ratu .kužiš??)
 
ok-vidi
ja sam časno umirovljen sa 29g. života tako da (opet da me ne shvatiš krivo godine života su nebitne za umirovljenje,bitna je preostala radna sposobnost-mada je to sve opet ovisilo o "poslu" koji si obnasao u ratu .kužiš??)


More kuzim ja sve, a nisam bas tebe imala u vidu, ali si za drzavu i ti teret , ako ne radis ( radis na crno eventualno) a primas sledecih 70 godina ( zelim ti dug zivot:))
tu mirovninu. Ni najbogatije drzave ovog sveta ne bi to mogle da placaju.
 
već sam napisao...davala se vojnička plata koja je bila simbolična. aktivni sastav je dobijao platu i ratne dnevnice

ne razumijem pojam "ratne dnevnice" ako si primao plaću čemu ratna dnevnica
1)aktivni sastav kao i kod vas je primao plaću za "posao"-prema tome nije mi jsano čemu "ratne dnevnice"
i kod nas je bilo malo problema oko toga medjutim rijeseno je ovako
ako si bio borbeni sektor to je sasvim drugo od neborbenog sektora tako da imas primjera da neki od nasih generala imaju manje mirovine od vojnika naravno tu ulogu ima postrojoba ranjavanje itd-nekoliko faktora za izračunavanje mirovine
ALI ratnih dnevnica nije bilo i to mi je sasvim nelogično
 
već sam napisao...davala se vojnička plata koja je bila simbolična. aktivni sastav je dobijao platu i ratne dnevnice

u to vrijeme moja je plaća bila( imam negdje i isplatne liste) 1 000 -1 200 maraka osim ako si bio na nekom bolovanju ako nisi bio ranjen bolest -tipa temperature i nesposobnosti odlazenja na teren to se kod nas znalo i svaki je zapovijednik svakog dana davao izvješće o borbenoj spremnosti svoje postrojbe( ako me razumijes)
 
ne razumijem pojam "ratne dnevnice" ako si primao plaću čemu ratna dnevnica
1)aktivni sastav kao i kod vas je primao plaću za "posao"-prema tome nije mi jsano čemu "ratne dnevnice"
i kod nas je bilo malo problema oko toga medjutim rijeseno je ovako
ako si bio borbeni sektor to je sasvim drugo od neborbenog sektora tako da imas primjera da neki od nasih generala imaju manje mirovine od vojnika naravno tu ulogu ima postrojoba ranjavanje itd-nekoliko faktora za izračunavanje mirovine
ALI ratnih dnevnica nije bilo i to mi je sasvim nelogično
posao po zakonu podrazumeva 8 sati radno vreme. dnevnica se daje kada se negde odlazi...na službeni put, na teren, bilo gde gde je tvoje radno vreme 24 sata. tako bilo i u velikoj Jugi, ne razumem šta ti nije jasno
 
u to vrijeme moja je plaća bila( imam negdje i isplatne liste) 1 000 -1 200 maraka osim ako si bio na nekom bolovanju ako nisi bio ranjen bolest -tipa temperature i nesposobnosti odlazenja na teren to se kod nas znalo i svaki je zapovijednik svakog dana davao izvješće o borbenoj spremnosti svoje postrojbe( ako me razumijes)
ja ne mogu tačno da ti kažem ali znam da je porez za radnju koji su uterivači došli da naplate za 3 meseca iako radnja nije radila , bio veći od zbira mojih vojničkih plata
 
posao po zakonu podrazumeva 8 sati radno vreme. dnevnica se daje kada se negde odlazi...na službeni put, na teren, bilo gde gde je tvoje radno vreme 24 sata. tako bilo i u velikoj Jugi, ne razumem šta ti nije jasno

u ratnim uvjetima ili neposrednoj ratnoj opasnosti nema "radnih uvjeta"(što se tiče onih koji su bili aktivni sastav) radiš po potrebi službe ako treba i 24h i opet primas plaću za svoj "posao"
nema dnevnica(barem je kod nas tako bilo)
 
ja ne mogu tačno da ti kažem ali znam da je porez za radnju koji su uterivači došli da naplate za 3 meseca iako radnja nije radila , bio veći od zbira mojih vojničkih plata

"brate" jes ti imao cevku napunjenu
kod nas to nije tako funciniralo
primjer
sve nase trgovine su bile premjestene u podzemlje radile su 24h -kruh kada je bilo granatiranje po Osijeku se dijelio pred zgradama ili na određenim mjestima i besplatno
 
"brate" jes ti imao cevku napunjenu
kod nas to nije tako funciniralo
primjer
sve nase trgovine su bile premjestene u podzemlje radile su 24h -kruh kada je bilo granatiranje po Osijeku se dijelio pred zgradama ili na određenim mjestima i besplatno
u poreskoj upravi su mi rekli da sam ja napravio propust jer nisam sa mobilizacijskim pozivom došao da zamrznem status radnje i da je stigao nalog iz Beograda da to mora da se plati pa makar prisilno. natezao se mesec-dva i na kraju platio
 

Back
Top