Ginekologija

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Postovani dr,
Pre 10 dana sam morala kiretirati u 9 nedelji trudnoce, imam mnogo pitanja i mogu reci da sam po malo zbunjena.
Ne mogu da verujem da su se ljudi toliko pretvorili u novac ,ispostavilja se da ja zaista vise ne znam kom dr da se obratim i jednostavno vise ne znam kome da verujem!
Zapravo sta se desilo, vi ste me kao i jos dva dr utesili recima da pojava herpesa ne usni nije katastrofalna, naravno da mi je bilo mnogo lakse, ali bilo je potrebno uraditi jos nekakve dodatne analize, odlazim sa dr iz drzavne ustanove kod kolege dr koji naravno radi privatno i novac za te silne analize je oko 300 eura, nije ni to problem, pri pregledu sa vag. sondom dr je rekao da se ne cuje rad srca i da se mora raditi kiretaza.
Ostala sam bez teksta, naravno poslusala sam dr i kiretaza je uradjena.
Imam sina od 6 godina, inace ja imam 35 godina, prva trudnoca mi je bila super, nikada do sada nisam kiretirala i jako sam se uplasila, vise ne znam sta da mislim a da ne spominjem price koje sam cula ...
Molim Vas da mi kazete kada mogu planirati drugu bebu, kako da ojacam na najbolji nacin imunitet, kako da se izborim protiv kojekakvih infekcija...
Taj dr mi je predlozio vise nekakavih anlaliza tipa dabl, tripl testa, zapravo ne znam koliko da mu verujem, da li je sigurnije raditi sve te analize preko drzavnih ili kojekakvih privatnih klinika, koliko se ceka na rezultate ukoliko se radi u drzavnoj bolnici?
Jako mi je zao sto vidim da se danasnje trudnice ne samo iz ovog mog slucaja, prosto boje trudnoce, ja sam u prvoj zaista uzivala svaki dan.Pricala sam sa par dr jedan mi je delovao tako zaladjeno u fazonu nista nije strasno, dok kod drugih sve moze biti rizicno i sacuvaj Boze.
Sta mislite o aloja gelu?
Unapred hvala na odgovorima
Srdacan pozdrav
 
Pata:
Zasluzila sam svaku kritiku! Hvala puno na odgovoru. Jos jedno pitanje, nakon popijenog postinora, u kom smeru se menja raspored plodnih i neplodnih dana? U svakom slucaju moram da izaberem manje losu varijantu, ili da popijem drugi postinor u roku od 5 dana ili da ne popijem, ali naravno u tom slucaju rizikujem.
Ako imas ciklus na 28 dana , racuna se da je rizik od trudnoce prosao i sa 18tim danom ciklusa, stvarno ne vidim razlog za uzimanjem urgente kontracepcije 5 dana pred ocekivani ciklus.
Druga stvar, da li uopste znas kad ti je ovulacija i sta znace plodni i neplodni dani.
I trece, taj jedan popijen postinor je trebao da izazove krvarenje u roku od nekoliko dana...
Ajde za pocetak spusti malo loptu na zemlju i ne maltretiraj svoje telo.Sa novom menstruacijom za koju ne znam da li ce ti kasniti ili nece prvo koristi kondom kao meru kontracepcije, a ako vec ne mozes da se oslonis na sopstveni osecaj odgovornosti prema svom zdravlju,otidji kod ginekologa i uzmi kontraceptivne pilule.
 
Mirjanax:

Nekako mi nista nije jasno iz Vaseg teksta: kakve veze ima herpes na usni sa mrtvim plodom u 9oj nedelji trudnoce (da li su Vam rekli da je herpes simplex doveo do umiranja ploda ili je to Vas zakljucak), kakve ste to analize radili za 300 eura i zbog cega, sta znaci da 'ne znate sta da mislite' (s acim u vezi i kakve ste strasne price i o cemu culi?
Takodje sta znaci izboriti se protiv kojekakvih infekcija (kojih infekcija?)
Sto se tice analiza koje se rade u trudnoci, za to je nadlezan lekar koji trudnocu vodi, ne razumem odakle tolika panika kod Vas: strasno je sto je plod umro u 9oj nedelji (ili mozda i ranije?), to je uvek tragedija za zenu koja je trudnocu planirala ili zelela, ali pobacaji se desavaju, narocito se desavaju u toku prvog trimestra trudnoce, taj rizik nije veliki ali svakako postoji, ono sto ga smanjuje jeste redovni ginekoloski pregled te uredan ginekoloski nalaz (vag. grupa i sekret uredni) i eventualno redovno i uredno lecenje venericnih bolesti, e.coli bakterije i ureoplazme koje mogu da uticu na otezano zacece i gubitak ploda u ranoj fazi. Postoje odredjene bolesti koje povecavaju rizik gubitka ploda ili njegovih deformacija, herpes simplex nije jedna od tih infekcija, i ako lekari tvrde da je plod umro zbog herpes simlexa na usni onda to svakako spada pod ono sto se moze zvadi raritetom. Tacno je da 'sve moze biti rizicno i ne mora' pa Vas nista nisu slagali sa tim u vezi, Vase godine sigurno povecavaju rizik za trudnocu, sredina u kojoj smo proveli dve decenije (toksini, zracenja i sl nakon bombardovanja jos vise) sigurno je ostavila trag i pojacala kako rizike za trudnocu tako i rizike za deformitete ploda. Amniocinteza, markeri iz krvi, duoble i triple test, fetalna sonografija - sve su metode koje mogu pomoci u otkrivanju deformiteta ili ugrozenosti ploda.
Strasno je sa emotivnog i psiholoskog aspekta sto ste izgubili plod, to je uvek tezak gubitak za majku (i za oca naravno, ali posebno z amajku koja plod nosi) ali ne razumem iz napisanog teksta zbog cega ste tako kivni na lekare i koje greske mislite da su oni napravili?

Sto se sledece bebe tice, sacekajte neko vreme da se oporavite - ne samo od kiretaze nego i od emotivnog soka i gubitka, ne mozete drugom bebom prosto zameniti ovu koje vise nema. Dajte sebi vremena da odtugujete, da se oporavite pa onda planirajte sledecu trudnocu: niko Vam ne moze reci u mesec tacno kolko ce to biti - svako se oporavlja na svoj nacin. sto se imuniteta tice, pravilno se hranite, redoivno vezbajte, izbacite cigarete i alkohol, smanjite stres, smejte se sto vise i uzivajte u onome sto radite: to je najbolji recept za odrzanje svog sistema i imuniteta u optimalnom stanju. Herpes virus ostaje u Vama zauvek i ne mozete ga se nikada resiti, zivecete sa tim zauvek, i pomirite se sa njim. On je sustinski bezopasan, i njegova manifestacija na kozi lica samo je upozorenje da Vam je imuni sistem jako oslabljen iz bilo kog razloga. Sto se tice pitanja o infekcijama, ako se radi o ginekoloskim - redovne ginekoloske kontrole, brisevi i eventualna lecenja do potpune eradikacije (unistenja) bakterije ili virusa koji stvara problem.
Nemam misljenje o aloja gelu (aloja gel za koju svrhu?). Pozdrav
 
Mirjanax, zao mi je zbog gubitka bebe.
Trudnoca je prirodno stanje organizma, ne treba je mistificirati.
Nesto nije krenulo kako treba ,plod nije imao otkucaje srca,izostao je spontani pobacaj i to je moralo medicinski da se obavi ali to nije imalo nikakve veze sa herpesom na usni.
Triple,duble test i svi ostali testovi su uobicajena ispitivanja koja se rade svakoj trudnici kada za njih dodje vreme i na te testove bi te uputio i tvoj ginekolog iz doma zdravlja, prosto postoji kalendar sta se kad radi.
Neman nista protiv toga da se radi na imunitetu ali ja sam vise pristalica prirodnih vitaminskih bombi, mnogo svezeg voca,povrca, setnje i onoga zasta nijedna farmaceutska kuca nije pronasla lek manje stresa.
Cim se tvoje telo oporavi od kiretaze, nema nijednog razloga zasto ne bi mogla ponovo da ostanes trudna.
 
Hvala na odgovorima, svesna sam da nisam ni prva ni poslednja kojoj se desilo ovako nesto. Nije mi receno zbog cega je plod zamro u meni, niti da mi je to zbog herpesa. Dr mi je rekao da nije dobro sto mi se pojavio taj herpes, nisam nikada imala nikakve infekcije i sl. . Ali sve se tako zavrsilo, nadam se da ce u buducnosti sve biti kako treba.
Po prirodi sam vesela osoba, prilicno optimisicna, mozda sam zato podnela malo teze sve sto mi se desilo.
Pozdrav, i jos jednom hvala na podrsci i recima utehe...
 
Onda stvarno ne znam zasto bi ginekolozi prepisivali pilule ako su toliko opasne.
Ispade da su svi veci strucnjaci od njih.
Bas je bila neka emisija juce o tome.Lekarka zaze da ovde vlada "hormonofobija",jer ljudi blago receno nemaju pojma.
A komentari nekih lekara opste prakse o kontracepciji su na nivou nekoga ko nema ni osnovnu.
Da ne pominjem koliko se ovde cesto vrse abortusi,zato sto vecina ne iupotrebljava bas nikako sredstvo za kontracepciju.
 
Vidite ovako...postoji veciti rat farmakologa i ginekologa o kontraceptivnim pilulama.
Tacna je cinjenica da je poredjenje onih nekada i onih koje sada postoje na trzistu besmislena i
da oralni kontraceptivi imaju svoju primenu, ali imaju i nezeljena dejstva - laka, srednja i teska.Svi lekari & farmaceuti su toga svesni.
Ono sto bih savetovala svakoj devojci, zeni koja se odluci za koriscenje je prethodni pregled ginekologa i dr.opste medicine.
 
imam 18 godina,ginekolog mi je pre sest meseci preporucio logest,i od tada ih pijem i sve je bilo u redu..ali pocele su mi izlaziti hormonske bubuljice i koza na licu mi je nacisto poludela...razmisljam da promenim logest za yasmin,jer sam cula da pozitivno uticu na kosu i kozu...ali me zanima da li je neko imao slicna iskustva...ili da li se nekome ko koristi yasmin koza poboljsala!
 
descarada:
imam 18 godina,ginekolog mi je pre sest meseci preporucio logest,i od tada ih pijem i sve je bilo u redu..ali pocele su mi izlaziti hormonske bubuljice i koza na licu mi je nacisto poludela...razmisljam da promenim logest za yasmin,jer sam cula da pozitivno uticu na kosu i kozu...ali me zanima da li je neko imao slicna iskustva...ili da li se nekome ko koristi yasmin koza poboljsala!

Mozda je pametnije da razmisljas naglas o tome sa svojim ginekologom: terapija se niti iskljucuje niti uvodi na svoju ruku, posebno ne hormonska, i ne na osnovu toga da li je nekom drugom prijala ili nije!
 
Fibi3:
Moja cerka je pre par meseci dobila prvu menstruaciju. Ima bolne menstruacije, a ja ne znam sta i da li smem nesto da joj dajem protiv bolova? Ima 13 godina.

Sta joj dajes kad je boli glava, zub, ili ima temperaturu? Mali brufen od 200 mg, kafetin takodje (neka proba sa polovinom), ali najpametnije bi bilo da pitas pedijatra ili svog ginekologa, posebno ako tvoje dete ima alergiju na neke lekove.
 
Imam jedno ( mozda glupo ) pitanje, ali "pogubljena" sam izmedju dva veoma razlicita zdravstvena sistema. Vec 5 godina zivim u Holandiji, gde se ginekoloski pregledi ne rade kao preventiva ( koliko god to smesno zvucalo ), i tek se posle 30. godine zivota, jednom u 5 godina radi PAPA test. Kazu, dokazano da nema potrebe za cesce ?! Dakle, posto nikada nisam imala nikakvih ginekoloskih problema, od kako sam ovde nisam ni bila na gin. pregledu. Sada sam trudna, 13 nedelja, i nadala sam se da ce ipak biti makar jedan ginekoloski pregled, medjutim, oni se i dalje drze teorije da to nije potrebno ukoliko nemam nikakvim problema, do sada sam bila na 2 UZ kod ginekologa, a ostalo je kod babica koje ustvari ovde i vode trudnocu. Javio mi se pojacan sekret ( bez ikakve boje ili neprijatnih mirisa ili ostalih simptoma), i po njima ( babice ) to je normalno u trudnoci.
OK, mozda i jeste, ali kao znati da nemam neku infekciju, cacndidu, bilo sta ako se ne radi ginekoloski pregled?! Definitivno sam zbunjena i pitam se koliko treba da se brinem zbog ovakvog nacina vodjenja trudnoce, i da li je obavezno da za svaku infekciju postoje simptomi?! Ne znam sta ad radim, jer sumnjam da mogu da im menjam sistem zdravstva, a sa druge strane glupo je da izmisljam nepostojece simptome da bih izdejstvovala ginekoloski pregled, ili nije glupo ?!
 
Molim Vas za jedno misljenje. Imam 36 godina, moj muz 42. Planiramo vantelesnu oplodnju jer prirodnim putem ne dolazi do trudnoce vec dugo vremena. Medjutim, krajem februara prosle godine, dobila sam uzasnu srcanu aritmiju /bez povisenog titra na koksaki/, myocardritis susp., tako da sam vec godinu dana na terapiji Propafen + Presolol + Bromazepam. Da li ova terapija i koliko moze da utice na eventualnu trudnocu?
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top