Ginekologija

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Imam "mirenu"hormonsku spiralu od nedavno i kako jos uvek krvarim,htjela bih da pitam da li mogu da pocnem da uzimam p-pile kako bih zaustavila to krvarenje,eventualno menstruaciju jer planiram na more u julu mjesecu.Tako da mi smeta to krvarenje.Da li bi mi p-pile pomogle i da li je stetno po zdravlje da se uzimaju ujedno sa mirenom?
Veliki pozdrav i hvala unapred ;O)
 
goritek:
Imam "mirenu"hormonsku spiralu od nedavno i kako jos uvek krvarim,htjela bih da pitam da li mogu da pocnem da uzimam p-pile kako bih zaustavila to krvarenje,eventualno menstruaciju jer planiram na more u julu mjesecu.Tako da mi smeta to krvarenje.Da li bi mi p-pile pomogle i da li je stetno po zdravlje da se uzimaju ujedno sa mirenom?
Veliki pozdrav i hvala unapred ;O)
Sta ti je p-pile?
 
http://www.femalelife.co.yu/scripts...ing/using_a_fertility_thermometer/content.php
Ovaj metod merenja bazalne telesne temperature moze svaka od nas sama da sprovode kod kuce.
Pored tog metoda tu je karakteristican izgled vaginalnog sekreta ,u danima ovulacije primećuju se promene na sluzi koja izlazi iz grlića (cerviksa) materice, ona postaje providna i vrlo rastegljiva, neki je upoređuju sa nekuvanim belancetom.
Jedan broj zena u periodu ovulacije blago prokrvare, vaginalni sekret postane sukrvicav.
Pregled ultrazvukom
Pregled je jednostavan, bezbolan i nije štetan, a dovoljno siguran. Pomoću ultrazvučnog aparata, pri čemu se danas koristi tzv. vaginalna sonda, kojom se izvor ultrazvučnih talasa sasvim približi pretraživanom jajniku i time dobije bolja slika, može se u jajniku i u sluznici matemice pratiti i vrlo fine promene. U jajniku se prati rast varijalnog folikula. Najpre se uoči nekoliko folikula te zatim prati onoga koji dominira i koji će postati Graafov folikul, prsnuti i pretvoriti se u žuto telo. U proliferacijskoj fazi, 9.-10. dana ciklusa, odnosno 4-5 dana pre ovulacije, jasno se vidi mala cista-folikul, koja u nekoliko sledećih dana naraste do promera od 20-23 mm) a u njoj se može videti izbočina koja sadrži jajašce koje će biti izbačeno tzv. kumulus oofoms". Nakon prsnuća folikula naglo se gubi cistična struktura i tada vidi homogeno žuto telo. Usporedo s rastom folikula zadebljava se sluznica maternice od ranijih 2 mm na blizu 8 mm. Metoda je pouzdana, nedostatak joj je što nije samoizvediva od pacijentkinje, zahteva česti odlazak na pregled lekaru. Međutim, nenadoknadiva je u slučajevima kada se veštački proizvodi ili potiče ovulacija, npr. kod neplodnih žena, posebno kad se planira aspiracija jajašca i "oplodnja u epruveti.
Tačan dan ovulacije se može otkriti ako se u vreme očekivane ovulacije svakodnevno iz krvi određuje estrogeni hormon i LH hormon hipofize, jer se oni u trenutku ovulacije karakteristično povise. Metoda nije dovoljno siguma, jer nije uvek lako pogoditi očekivani dan ovulacije, a i skupa je. Naknadni dokaz dogođene ovulacije je nalaz povišenih vrednosti progesterona iz krvi pacijentkinje. Progesteron se u krvi u prvoj fazi ciklusa nalazi u neznatnim količinama i nakon ovulacije značajno poraste. Treba uzimati krv jedan do tri puta 21. do 25. dana ciklusa. Metoda spada u sigurne, ali skuplje.
Ovo su najcesce metode.
Sto se tice stimulacije ovulacije http://www.medicina.hr/clanci/neplodnost.htm
 
E da nasi ginekolozi rade svoj posao kako treba (a ne samo odrade pregled za 5 min i tutnu ti neku kremu a ti jadan sav u cudu i uplasen ne znas sta se desava) i da majke vaspitavaju cerke da idu redovno kod ginekologa ova tema ne bi imala potrebe da postoji. A ovako svaka cast za doticnu gospodju veoma korisna stvar, i lepo je sto neko zeli da odvoji vremena i bar malo razjasni dileme mladih zena.
 
latica:
E da nasi ginekolozi rade svoj posao kako treba (a ne samo odrade pregled za 5 min i tutnu ti neku kremu a ti jadan sav u cudu i uplasen ne znas sta se desava) i da majke vaspitavaju cerke da idu redovno kod ginekologa ova tema ne bi imala potrebe da postoji. A ovako svaka cast za doticnu gospodju veoma korisna stvar, i lepo je sto neko zeli da odvoji vremena i bar malo razjasni dileme mladih zena.

Slazem se sa tobom.Svaka cast dr.
 
Vec pola godine ima,kako prilikom orgazma , osecam ostar, kratkotrajni, probadajuci bol (traje oko sekund- dva) u desnom jajniku,ili na desnoj strani stomaka. Budući da to "probadanje" uopšte ne osećam kad moj organizam nije u stanju uzbudjenosti, niti imam bilo kakvih drugih bolova u genitalnim organima, zanima me da li je ovo znak nekog oboljenja. Napominjem da mi je zimus bio nadjen kolpitis, pa ne znam da li to ima veze s tim. Pregledi grlica materice su u redu, sekret je druge grupe.
Zahvaljujem se na brzom odgovoru.
Imam 41 godinu, i do sada svojom voljom nisam radjala,i verovali ili ne, od ovog leta se spremam za tu najlepšu ulogu u životu.Pozdrav, od Bibibebelili
 
Posto moj partner zivi u inostranstvu a zeli ovde da proveri spermogram (posto je dosta jeftinije) zanima me da li je moguce da on nakon odnosa napuni bocicu pa da je odesemo u lab ili mora da je napuni u lab. ili se uopste ne puni bocica nego se nakako drugacije uzima sperma?Znam da je pitanje glupo ali nemam kog drugog da pitam:)
 
WithdrawnWater:
Kelis: saljem virtuelnu razglednicu: U heladi ljusti kisa vec deset dana nemilice, goreg vremena nikad, nemas mi na cem zavideti! Dolazim kuci, batali odmor....:(

a170.gif



idemo na kafu kada se vratish...
zvacemo i ovu nashu ushtogljenu dr

:lol:
 
Moj problem je sto imam uzasno bolne menstruacije. Svi lekovi protiv bolova koje sam zbog toga do sada pila su mi u pocetku izuzetno pomagali, popijem tableticu i ceo dan ne osecam nista ali taj lek ima efekta recimo sest meseci, posle toga iako sam popila tabletu imam bolove (obicno i povecavam doze), da bi na kraju taj lek bio bez ikakvog efekta na mene. Posto sam do sada pila sve moguce lekove: Brufen, Rapten K, Baralgin, Naproxen, Flugalin,... problem mi je kako da pronadjem neki novi lek. Pitam zasto se moj organizam tako ‘ogugla’ na lekove, i da li mozda i neke druge vrste lekova (tipa antibiotici, protiv elergije i dr.) na mene prestanu da deluju ako ih pijem nekoliko puta u zivotu?
 
rezultati zaista detaljnog ginekoloskog pregleda (od pre 5 meseci):
* vaginalni mikrobioloski bris:
- Enterococus - negativno
- Candida Albicans - pozitivno
* Cervikalni mikrobioloski nalaz:
- CHL - negativno
- Toxoplasmosis - negativno
- Ureaplasma Ureolythicum - negativno
- HSV - negativno
- HPV - nisu izolovani visokorizicni tipovi HPVa
* Papa test - Benigne celijske promene - inflamacija
* Kolposkopija - Uredan nalaz
* Ultrazvucni nalaz vaginalnom sondom - Uterus u AVF dimenzija 57x34 mm, normalnog oblika, endometrijum prazan, tanak do 3mm, Adnexi - oba ovarijuma uredna, lako atroficna sa dimenzijama do 27 mm, Douglas prazan.

na sve ovo dodacu i ono sto pise na fotografijama sa ultrazvuka: levi ovarijum 3,55 cm, desni 4,76 cm, uterus 5,22x3,08 cm.

terapija: Diflazon 150 mg 1x1 oba partnera.

imam 29 godina i nisam radjala. 4 godine sam uzimala Logest (kojim sam bila prezadovoljna) i prekinula neposredno pre ovog pregleda.

pitanja:
1. da li sam nakon ove terapije zdrava?
2. da li je ovo sto sam radila od analiza dovoljno da bih bila sigurna u svoje ginekolosko zdravlje ili preporucujete jos nesto?
3. moguce komplikacije u vezi sa dosta uvecanim desnim ovarijumom (napominjem da je pregled radjem u periodu ovulacije)
4. juce sam, pre nego sto sam ujutru ustala, imala sex i minut nakon toga kad sam htela da ustanem - nisam mogla od bolova u donjem delu stomaka - kao da neko secivo prelazi po meni iznutra. nekako sam stigla do kupatila i kad sam htela da mokrim (prvi put tog jutra) nisam mogla, kao neka blokada da se stvorila, a osetila sam da je besika puna (sto je i normalno ujutru). bolovi su bili nepodnosljivi nekih sat vremena. nisam mogla da se ispravim. onda sam popila solju uvinog caja jer sam mislila da je neka urinarna upala i bolovi su dosta popustili, ali su se pre podne ponovo javili, ali nije bilo ostalih simptoma urinarne infekcije (peckanje pri mokrenju, cesto mokrenje... naprotiv - to mi je sve bilo normalno). napominjem da je sexualni odnos bio sa suprugom i sasvim uobicajem.
kasnije sam otisla u opstu praksu, ispricala doktorki sve, danas sam odnela mokracu na pregled da iskljucimo tu oblast, sad cekam rezultate. danas se mnogo bolje osecam, boli me samo kad se istezem. inace je juce celo posle podne bol bio tup i konstantan. pitanje je da li vam lici na neku ginekolosku situaciju. (doktorka je na odmoru, pa ako nemate ovakvo iskustvo u praksi da sacekam da se vrati).

izvinjavam se na opsirnosti i zahvaljujem na strpljenju i, nadam se, odgovorima.
 
bubica12:
Moj problem je sto imam uzasno bolne menstruacije. Svi lekovi protiv bolova koje sam zbog toga do sada pila su mi u pocetku izuzetno pomagali, popijem tableticu i ceo dan ne osecam nista ali taj lek ima efekta recimo sest meseci, posle toga iako sam popila tabletu imam bolove (obicno i povecavam doze), da bi na kraju taj lek bio bez ikakvog efekta na mene. Posto sam do sada pila sve moguce lekove: Brufen, Rapten K, Baralgin, Naproxen, Flugalin,... problem mi je kako da pronadjem neki novi lek. Pitam zasto se moj organizam tako ‘ogugla’ na lekove, i da li mozda i neke druge vrste lekova (tipa antibiotici, protiv elergije i dr.) na mene prestanu da deluju ako ih pijem nekoliko puta u zivotu?
Ulazimo u podrucje koje nije bas opipljivo, bol...sta znaci uzasno bolne menstruacije, da li moras da lezis ceo dan,da li imas pratecu mucninu,povracanje, koliko dana traju ti bolovi,kako uopste funkcionises u tim danima?
U kojim to dozama uzimas lekove pa nemaju vise dejstva?
Sto se tice drugih grupa lekova koje si navela ...to nema veze sa ovim i ne mogu ukratko da ti objasnim, to je sasvim neka druga prica.
Ukoliko stvarno imas jako bolne mesntruacije konsultuj se sa svojim ginekologom oko uvodjenja kontraceptiva.
 
upravo sam uzela rezultate pregleda mokrace i bila u opstoj praksi - leukociti 3-5, malo sluzi i kalcijum oksalata, bakterija nema. doktorka mi je rekla da je tu bila mala upala i da pijem uvin caj, ali da odem i do ginekologa.
 
Ovo je bas detaljan nalaz.
U principu to je to,nakon terapije trebalo je samo ponoviti mikoloski bris da se vidi da li je candida negativna.Sve ostalo je bo.
Sto se tice mokrenja, uvek pre seksa treba isprazniti besiku!Ne zelim da te plasim ali ubuduce prvo piski pa onda imaj seksualni odnos jer se nekad moze desiti da dodje do rupture besike.
Mislim da nemas razloga za zabrinutost, zbog svega sto se desava u toku jednog odnosa, grcenja, stezanja, opustanja vecina zena ne moze odmah nakon seksa da mokri ili bar imaju problem da zapocnu sam akt mokrenja.

I naravno ako se tegobe nastave javi se ginekologu.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top