Ginekologija

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Menstrualni ciklus je fina hormonska ravnoteza koju ne treba preterano cackati da se tako izrazim,pogotovo sto neki od preparata koji se koriste u svrhu odlaganja ciklusa nemaju bas prijatna prateca dejstva, poznata kao nezeljena dejstva.
Mislim da je manje tesko preziveti ciklus na moru, u krajnjoj liniji tu su tamponi,nego sto mogu biti nezeljena dejstva lekova ili pak naredni ciklusi koji se mogu produziti,skratiti,izostati...
 
Trudna sam 18+4, ili 5 mesec regularno ako dobro rachunam. Imam par pitanja, poshto pregled mi je tek sledece nedelje, pa bih onako opshte da znam neke stvari. Uvek sam spavala na stomaku kada nisam bila trudna, a u trudnoci spavam na boku i stomak mi uvek dodje maltene na samom krevetu, t.j. nekako na polustomak-polubok. Nikakvu bol ne osecam, ali htela bih da znam dali mozhda to nije dobro?
Nekada kada shetam osetim neku chudnu bol u donjem delu stomaka, to je onako kao da "zatezhe", krvarenje do sada hvala Bogu nisam nikakvo imala, i sve shto sam do sada radila je bilo u redu (NT, UZV). Imala sam miom koji je nestao, pa onda hematom koji na zadnjem pregledu se povlachio vec, dali je moguce da su mozhda ti bolovi prouzrokovani zbog toga na primer?
Kazhu da bi vec trebalo da osetim bebu...ja ne osecam bebu, jedino sam jednom osetila neshto kao plovak po stomaku pre nekoliko dana. Treba li da brinem?
 
Konzumiranje antibiotika te ne stiti od virusnih infekcija,tako da imas pravo da te strefio neki virusic.
Sto se tice terapije za hlamidiju sasvim je ok, ja bih dodala jos i vaginalete geonistin.
Jod ne bi trebalo da pece , no dobro mozda ti ne prija.
Ne znam jeli ti doktorka rekla da posle skidanja kondiloma nema seksa mesec dana, malo je neprijatno, malo bolucka ali nisu nikakve zive i otvorene rane u pitanju, posto je dole vrlo osetljiva koza( mi koristimo termin sluzokoza ali je histoloski u pitanju koza bez dlaka) naravno da to mora da malo boli.
Preziveces bez brige nije toliko strasno.
 
Hopkirk:
Trudna sam 18+4, ili 5 mesec regularno ako dobro rachunam. Imam par pitanja, poshto pregled mi je tek sledece nedelje, pa bih onako opshte da znam neke stvari. Uvek sam spavala na stomaku kada nisam bila trudna, a u trudnoci spavam na boku i stomak mi uvek dodje maltene na samom krevetu, t.j. nekako na polustomak-polubok. Nikakvu bol ne osecam, ali htela bih da znam dali mozhda to nije dobro?
Nekada kada shetam osetim neku chudnu bol u donjem delu stomaka, to je onako kao da "zatezhe", krvarenje do sada hvala Bogu nisam nikakvo imala, i sve shto sam do sada radila je bilo u redu (NT, UZV). Imala sam miom koji je nestao, pa onda hematom koji na zadnjem pregledu se povlachio vec, dali je moguce da su mozhda ti bolovi prouzrokovani zbog toga na primer?
Kazhu da bi vec trebalo da osetim bebu...ja ne osecam bebu, jedino sam jednom osetila neshto kao plovak po stomaku pre nekoliko dana. Treba li da brinem?
http://www.yumama.com/trudnoca/problemi/strana.php?s=polozaj_za_udobno_spavanje
http://www.yumama.com/trudnoca/problemi/strana.php?s=spavanje_u_trudnoci


Sto se tice hematoma i mioma oni ne daju te simptome tako da svakako pri sledecoj poseti napomenite svom ginekologu sta se desava.
Pratite koliko vam se cesto javlja taj bol.
http://www.yumama.com/trudnoca/normalna/strana.php?s=vodic_od_17.do_23._nedelje
 
dr:
Konzumiranje antibiotika te ne stiti od virusnih infekcija,tako da imas pravo da te strefio neki virusic.
Sto se tice terapije za hlamidiju sasvim je ok, ja bih dodala jos i vaginalete geonistin.
Jod ne bi trebalo da pece , no dobro mozda ti ne prija.
Ne znam jeli ti doktorka rekla da posle skidanja kondiloma nema seksa mesec dana, malo je neprijatno, malo bolucka ali nisu nikakve zive i otvorene rane u pitanju, posto je dole vrlo osetljiva koza( mi koristimo termin sluzokoza ali je histoloski u pitanju koza bez dlaka) naravno da to mora da malo boli.
Preziveces bez brige nije toliko strasno.
hvala puuuno, mnogo mi je lakse. samo jos da priupitam jednu sitnicu. s obzirom da nema seksa za to vreme, da li to znaci da ne bi trebalo ni da se kupa u moru, bazenima itd. jer ja sam u to vreme isplanirala vec put na more...
 
Prakticno Nova:
Pre dve nedelje DOBILA SAM menstruaciju,koja je poranila 7 dana! :confused: I bila je moze se reci normalna,trajala je oko 5 dana,sasvim dovoljno barem kod mene! Posle toga prokrvarila sam posle 4 dana opet,ali ovaj put malo? Od tada mi je stomak otecan i povremeno osecam bolove u njemu! Juce sam opet prokrvarila i evo i danas ide kao da se toci na cesmi! Uplasila sam se zbog stomaka da nisam trudna i jutros sam uradila TEST, medjutim mokraca mi je bila malo u krvi,ali test je pokazao jednu crtu i znaci trebalo bi da bude negativan. Dakle moja pitanja su sledeca,da li vam se ovo dogadjalo, i da li postoji neke mogucnost da budem trudna ili je nesto drugo u pitanju? Iskreno plasim se..
:?

Izvinjavam se jer nisam znala da se pise ovde!
Nisam bila ali planiram...
jer je nesto opasno?da li sam mozda trudna?
 
Ja stvarno na to ne mogu da odgovorim, pogledaj lepljivu temu "pre postavljanja pitanja obavezno procitati..."
Ovo je forum ,ovo nije ordinacija i ne moze da zameni pregled kod lekara, na stranu sto nisi napisala ni koliko imas godina...moze biti svasta od disbalansa hormona, do infekcije i jos mnogih drugih stvari.
 
Josh neshto poshtovana...za vreme trudnoce, ukoliko je normalna i sve je u redu, koliko se chesto radi Ultrazvuk? Dali prilikom svake redovne kontrole (na 4 nedelje) ili?
Hvala unapred.
 
Hvala....u sushtini sve shto sam na netu prochitala je da je optimalna neka brojka 3-4 puta u toku trudnoce. Ja sam kao shto sam i navela u skoro vec 19 nedelji (18+6) i do sada sam imala 5 ultrazvuka!!! Prvi je bio da se otkrije trudnoca, i tada sam bila 4 nedelje...pa na svakom sledecem pregledu je pravljen ultrazvuk.
Mene zanima, dali postoji velika shtetnost, iako po onome shto ste mi Vi ukazali na URL-ove, sada nije tako opasno, mislim u danashnjim vremenima, poshto je tehnologija vrlo napredna.
Naishla sam na neke linkove gde pokazuju istrazhivanja o shtetnosti, t.j. ugrozhavanju, i po tim ispitivanjima, najveca shteta od UZV-a je to shto je dete najcheshce levak, shto po meni nije shteta neka narochita, ali ochigledno je da eto, UZV utiche nekako...ja sam laik, samo predpostavljam.
Htela sam da znam Vashe mishljenje o ovome, znachi shta Vi mislite o chestim UZV pregledima, kao shto je sluchaj samnom na primer.
Hvala unapred.
 
Danas sam bila na pregledu i rekli su mi da imam mozaik na grlicu materice i da imam kondilome. Mene intersuje da li se taj problem moze resiti na neki laksi nacin, da nije spaljivanje i gde se to moze uraditi? Interesuje me de li se kondilomi obavezno prenose polnim putem, jer ja uvek koristim kondom i da li je moj decko u opasnosti.
Hvala!
 
Hopkirk:
Hvala....u sushtini sve shto sam na netu prochitala je da je optimalna neka brojka 3-4 puta u toku trudnoce. Ja sam kao shto sam i navela u skoro vec 19 nedelji (18+6) i do sada sam imala 5 ultrazvuka!!! Prvi je bio da se otkrije trudnoca, i tada sam bila 4 nedelje...pa na svakom sledecem pregledu je pravljen ultrazvuk.
Mene zanima, dali postoji velika shtetnost, iako po onome shto ste mi Vi ukazali na URL-ove, sada nije tako opasno, mislim u danashnjim vremenima, poshto je tehnologija vrlo napredna.
Naishla sam na neke linkove gde pokazuju istrazhivanja o shtetnosti, t.j. ugrozhavanju, i po tim ispitivanjima, najveca shteta od UZV-a je to shto je dete najcheshce levak, shto po meni nije shteta neka narochita, ali ochigledno je da eto, UZV utiche nekako...ja sam laik, samo predpostavljam.
Htela sam da znam Vashe mishljenje o ovome, znachi shta Vi mislite o chestim UZV pregledima, kao shto je sluchaj samnom na primer.
Hvala unapred.
Ako je za utehu niste jedini, kod nas se ultrazvuk radi daleko cesce od tih propisanih 3 do 4 puta.
Za sad nije primeceno da se nesto lose izrodilo iz toga tako da mislim da nemate razloga za brigu.
 
miki56:
Danas sam bila na pregledu i rekli su mi da imam mozaik na grlicu materice i da imam kondilome. Mene intersuje da li se taj problem moze resiti na neki laksi nacin, da nije spaljivanje i gde se to moze uraditi? Interesuje me de li se kondilomi obavezno prenose polnim putem, jer ja uvek koristim kondom i da li je moj decko u opasnosti.
Hvala!
Mozaik na grlicu materice treba trenutno da vas brine vise nego kondilomi.
Nazalost ne postoji manje bolan nacin lecenja, pogotovo sto je vama sad primarno da se uradi biopsija grlica materice a pored toga ce istovremeno ukloniti i kondilome.
Kondilomi se prenose seksualnim putem a o kondilomima i svim pratecim infekcijama imate na prvoj strani medju linkovima.
 
Izvinjavam se ako je o ovome ranije pisano, nisam uspela da pronadjem, ali interesuje me, sad kada je miki56 to pomenula, nesto vise o tim mozaickim promenama na grlicu materice, da li su to nuzno neke maligne promene, zasto se zovu mozaicke, sta ih izaziva, i kako se odstranjuju? Koliko su vidljive tj. uocljive?Da li to ima neke veze sa ranicama na grlicu ili ne?
Mnogo pitanja, ali malo edukacije iz ovoga, nama, pripadnicama lepseg pola, ne bi skodilo....
 
Pisano naravno, vise puta...bar par stotina ali ne mari. :)
Ajmo ponovo.
Unapred se izvinjavam ali moram da se sluzim linkovima jer nemam toliko vremena da pisem ali sve sto ne bude jasno nakon citanja sadrzaja odredjenih sajtova tu sam da pojasnim.
Dakle, prilikom kolposkopije razlikujemo benigne kolposkopske slike i sumnjive.
Ono sto se uglavnom naziva ranicom je najcesce eritroplakija, znaci prelazak cilindricnog epitela izvan endocerviksa oko spolajsnjeg usca materice gde se zapaza kao crvenkasta povrsina.
To se javlja kod velikog broja zena u reprodiuktivnom periodu i nije nista opasno, no trebao bi biti signal da se urade brisevi na hlamidiju, mikoplazmu,ureaplazmu, bakterije i gljivice( par hiljada puta pomenuto na ovom forumu, brisevi koji se rade u laboratorijama, ne podlezu pod zdravstveno osiguranje, placaju se i ne rade se u ginekoloskoj ordinaciji i nisu vaginalni sekret niti papa test).
Jedna od sumnjivih kolposkopskih slika je mozaik. Kod ove promene prilikom kolposkopije na sluzokozi vaginalnog dela grlica vide se pregradjene sitne povrsine, nepravilnog oblika koje podsecaju na pcelinje sace i jedna od druge je odvojena neznim crvenim nitima.
Kada se nadje ovakav nalaz postoji mogucnost postojanja pocetne neoplazije ispod mozaicne povrsine i zato se uvek zahteva biopsija grlica materice, no nekad moze biti uzrokovan i zapaljenjem (opet pomenuti mikrogranizmi,bakterije, virusi...)
Evo linkova
http://www.poliklinika-harni.hr/teme/onkteme/04_kolpos.asp
http://www.poliklinika-harni.hr/teme/onkteme/04_koniz.asp
http://www.eccce-cervical-cancer.org/contents/C1_AbnormalPapSmearTest/index.asp?lang=sr
http://www.poliklinika-harni.hr/teme/ginteme/07papa.asp
http://www.medicina.hr/clanci/papa_test.htm
http://www.topvita.info/clanak.asp?id=191
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top