Ginekologija

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Možda je glupo pitanje ali ne bih volela da radim nešto što može loše da utiče na moj zdravstveni bilten.Već sam vam rekla da bih volela još jednu bebu pa sad gledam da budem što "zdravija".Hvala u svakom slučaju što tolerišete i ovakva pitanja
 
imam jedan problem.pre godinu i po dobila sam VI grupu.Mislila sam da je uspesno lecena tri meseca za redom.Kada sam otisla na pregled ginekolog mi je rekao da imam ranicu na grlicu materice, kako ona nastaje?
...nakon godina dana pojavio mi se sekret ponovo, peckanje i bol pri mokrenju.Bila sam u inostranstvu i nikog nisam znala, iskreno jedva sam cekala da se vratim kuci.bla bla...pojavio mi se sekret bele boje, kao sluz,bez peckanja i svraba.kasnije mi se pojavili kao neki plihovi na "usnama" .da mi se sve u svemu na kraju pojavi uvek sekret, pre nego sto treba da dobijem, kao neke bele gromuljice,cepari ,kako kazu seljaci, (nije vise sluz) odvratnog mirisa,recimo RIBE.
...danas sam otisla kod ginekoga da konacno utvrdim koju grupu imam, mislila sam da je V grupa, jer ona je zuckasto zelena i smrdi na kiseli kupus,ali sam otkrila da je III grupa.Da li je to najgora od ovih VI ovde napisanih?
sutra trebam da idem da radim vaginalni bris.kako se to radi? da li boli?
a doktorka mi je rekla da bih trebala da za nekoliko dana radim i na hlamidiju? da li je bas toliko opasna ta III grupa?
 
j210:
Ja sam jako zimogrožljiva i često kad mi je hladno sedim na ta peći jer mi prija toplo.Međutim čula sam da je to jako štetno za jajnike i uopšte ženske genitalije isto skoro kao kad se sedi na hladnom samo na drugi način.Da li je to istina i ako jeste kakve posledice može da ima?
Otkrila sam zašto je štetno -juče sam zvala Baby line pri Gradskom zavodu i rekli su mi da je to opasno u smislu jer se od toplote šire krvni sudovi a samim tim ukoliko smo trudni može doći (a ne mora)do spontanog pobačaja(ako direktno sedimo na izvoru toplote) .Pa eto nije na odmet ukoliko ima trudnica na ovom forumu da znaju da nije dobro sedeti ni na hladnom ni na toplom.Da li se Vi slažete sa tim?
 
Volela bih da čujem iskustva drugih ako imaju iskustva sa missed abortion,da li su dugo čekale nakon toga da ponovo ostanu u drugom stanju,i kako su se ponašale u toj predstojećoj trudnoći,da mi kažu bukvalno sve što misle da je važno?
 
Evo jednog pitanja, nisam sigurna da li je bilo (trazim, al' ne mogu da nadjem nigde u ovoj temi):

Sta ako se izgubi jedna pilula? Trebalo bi da se popije sledeca, zar ne, i da se nastavi normalno sa uzimanjem dao kraja pakovanja. Dobice se menastruacija dan ranije. Ali KOLIKA TREBA DA BUDE PAUZA u uzimanju? 7 ili 8 dana? Da li se sa novim pakovanjem pilula pocinje nakon uobicajene pauze (7 dana), sto je u nedelji dan ranije nego sto se pre uzimalo, ili se ponovo pocinje od uobicajenog dana uzimanja, sto onda cini pauzu dugu 8 dana.

Hvala unapred :)
PS-Izgubljena pilula je bila rpetposlednaj u pakovanju, ne znam da li to vazno da se napomene
 
j210:
Otkrila sam zašto je štetno -juče sam zvala Baby line pri Gradskom zavodu i rekli su mi da je to opasno u smislu jer se od toplote šire krvni sudovi a samim tim ukoliko smo trudni može doći (a ne mora)do spontanog pobačaja(ako direktno sedimo na izvoru toplote) .Pa eto nije na odmet ukoliko ima trudnica na ovom forumu da znaju da nije dobro sedeti ni na hladnom ni na toplom.Da li se Vi slažete sa tim?
Bojim se da se trudnoce gube vise zbog neotkrivenih i nelecenih infekcija, poremecaja samog organizma nego zbog toplote ali hajde...nemojte sedeti 5 sati na ta peci. :)
 
Zvezdica:
Evo jednog pitanja, nisam sigurna da li je bilo (trazim, al' ne mogu da nadjem nigde u ovoj temi):

Sta ako se izgubi jedna pilula? Trebalo bi da se popije sledeca, zar ne, i da se nastavi normalno sa uzimanjem dao kraja pakovanja. Dobice se menastruacija dan ranije. Ali KOLIKA TREBA DA BUDE PAUZA u uzimanju? 7 ili 8 dana? Da li se sa novim pakovanjem pilula pocinje nakon uobicajene pauze (7 dana), sto je u nedelji dan ranije nego sto se pre uzimalo, ili se ponovo pocinje od uobicajenog dana uzimanja, sto onda cini pauzu dugu 8 dana.

Hvala unapred :)
PS-Izgubljena pilula je bila rpetposlednaj u pakovanju, ne znam da li to vazno da se napomene
Napravis pauzu 7 dana i teras dalje.
 
Ja sam ovde nova i nisam sigurna kako ovo funkcionise i gde treba da postavim ovo pitanje jer sam probala sa novom temom ali izgleda da nije uspelo.
Planiram trudnocu za pola godine pa sam zelela da se vakcinisem protiv hepatitisa B.Nisam zdravstveni radnik, inzenjer sam, ali sam negde procitala da se to preporucuje pre trudnoce. Ne ponasam se rizicno, ali sam takodje procitala da su se ljudi zarazili kod stomatologa,a i da postoji (realna ili teoretska?) opasnost od zaraze kod ginekologa preko spekuluma ili prilikom gastroskopije(ili neke druge endoskopije). Mozda je to malo preterano ali ja bih se radije zastitila ako je vec moguce umesto da previse razmisljam. Da li je neko primio vakcinu samoinicijativmo pre trudnoce i gde je to moguce? Ima li nekih kontraindikacija ili nezeljenih mogucih efekata? Ako neko ima iskustva, molila bih da se javi. Takodje me zanima da li je pre toga potrebno da se testiram na prisustvo virusa (nemam rizicno ponasanje), mada sam skoro radila biohemijske analize i sve je bilo u najboljem redu.
 
nata77:
Ja sam ovde nova i nisam sigurna kako ovo funkcionise i gde treba da postavim ovo pitanje jer sam probala sa novom temom ali izgleda da nije uspelo.
Planiram trudnocu za pola godine pa sam zelela da se vakcinisem protiv hepatitisa B.Nisam zdravstveni radnik, inzenjer sam, ali sam negde procitala da se to preporucuje pre trudnoce. Ne ponasam se rizicno, ali sam takodje procitala da su se ljudi zarazili kod stomatologa,a i da postoji (realna ili teoretska?) opasnost od zaraze kod ginekologa preko spekuluma ili prilikom gastroskopije(ili neke druge endoskopije). Mozda je to malo preterano ali ja bih se radije zastitila ako je vec moguce umesto da previse razmisljam. Da li je neko primio vakcinu samoinicijativmo pre trudnoce i gde je to moguce? Ima li nekih kontraindikacija ili nezeljenih mogucih efekata? Ako neko ima iskustva, molila bih da se javi. Takodje me zanima da li je pre toga potrebno da se testiram na prisustvo virusa (nemam rizicno ponasanje), mada sam skoro radila biohemijske analize i sve je bilo u najboljem redu.
Ja imam na tvoj post samo jedno pitanje, zasto?
Ne znam da li upoznata da se nakon vakcinacije radi revakcinacija svakih 5 godina i to stoji naznaka dok postoji rizik od infekcije.
 
Doktorka mi je na ultrazvuku rekla da mi beba ima tecnosti oko desnog testisa,ali da ne treba da brinem,da se cesto javlja decacima u materici i da ce proci posle porodjaja.Mozete li mi reci nesto vise o tome,kako nastaje,jel prolazi bez posledica,bilo sta.Jos nesto,doktorka je u ultrazvucni kartoncic napisala "postojanje minimalne varikocele",a meni je to objasnila kao tecnost oko testisa,a ja znam da je varikocela u stvari prosirena vena testisa,pa me to malo buni,da li je varikocela izazvala tu nagomilanu tecnost ili su to dva sasvim razlicita stanja.
Hvala u napred.
 
Ne razumem sto me pitate zasto hocu da se vakcinisem protiv hepatitisa B? Pa da se zastitim, zar ne? Preventivno, da ne razmisljam i da se jednog dana slucajno ne kajem. Zar ne vakcinisu i decu po rodjenju, ne znam sta vam je tu cudno? Molim Vas objasnite, mozda znate nesto sto ja ne znam i ne uvidjam. Revakcinacija nije na svakih 5 godina, vec samo jedna nakon godinu dana. Vi kao da ne priznajete rizik od zaraze? Citala sam da bi svi trebali da se vakcinisu, jer ima ljudi koji su se zarazili na banalan nacin-kod zubara. Interesuju me eventualno neke nezeljene reakcije organizma, ako ih ima, i da li vakcina mozda moze da izazove infekciju? Ako je neko imao iskustva molim da se javi.
 
Dok sam ja studirala preporuka je bila da se revakcinacija radi svakih 5 godina dok traje rizik od infekcije, no bice kako se kod nas menjaju sheme i terapija i vakcinacija da su to promenili.
Evo sta savetuju nasi gastroenterolozi i zbog cega sa pitala zasto.

Strategija eliminacije hepatitis B virusne infekcije

3.1. Prenatalno testiranje trudnica na HBsAg
Pasivna zaštita novorođenčeta HBsAg (+) majki:
Hiperimuni gama globulin (HBIG): 0.5 ml (po rođenju)
Aktivna zaštita novorođenčeta HBsAg pozitivne majke:
hepatitis B vakcina: 0 dan, l., 2. i 12. mesec
Ubrzana vakcinacija supružnika HBsAg (+) trudnice:
I varijanta 0, 10, 21 dan i 12 meseci
II varijanta 0, 7, 28 dan i 12 meseci

3.2. Univerzalna vakcinacija dece od 2 do 15 meseci (pedijatrijska doza vakcine 0.5 ml, duboko i.m., nadkolenica)
I doza: istovremeno sa Di-Te-Per
II doza: istovremeno sa Di-Te-Per
III doza: istovremeno sa MMR (u suprotni ekstremitet)

3.3. Vakcinacija adolescenata (11 – 15 god): hepatitis B vakcija se daje kao kod odraslih - 0., l., 6. meseca.

3.4. Vakcinacija odraslih osoba sa visokim rizikom za HBV infekciju
• Osobe sa obolelom jetrom, posebno sa HCV infekcijom
• Promiskuitetne osobe, posebno sa seksualno prenosivim bolestima
• Seksualni partner HBsAg pozitivne osobe
• Ukućani koji žive sa HBsAg pozitivnom osobom
• Homoseksualci
• I.V. narkomani
• Osobe koje putuju u endemične krajeve (duže od 6 meseci)
• Osobe koje su profesionalno izložene kontaktu sa krvlju
• Mentalno retardirane osobe i osoblje koje radi sa njima
• Bolesnici sa hroničnom bubrežnom insuficijencijom
• Bolesnici koji primaju faktore koagulacije
• Insulin zavisni dijabetičari
• Zatvorenici na izdržavanju dugotrajnih kazni

3.5. Revakcinacija
• Nije potrebno retestiranje ni revakcinacija imunokompetentnih osoba.
• Jedanput godišnje testirati na prisustvo anti-HBs antitela samo imunosuprimirane osobe i njih revakcinisati ako je to potrebno (nivo anti-HBs antitela <10 IU/l).

Ovo je dakle preporuka iz 2006. godine.
Ukoliko odlucis da se vakcinises moras pre toga detaljno da se pregledas,od laboratorije pa na dalje.I mislim da bi bilo dobro da se konsultujes sa svojim ginekologom oko toga .Ova vakcina nije ziva vakcina ali ja licno nikada ne bih savetovala da se bilo koja vakcina prima u trudnoci ili u periodu dojenja a ako planiras trudnocu za pola godine revakcinacije bi padale bas u periodu trudnoce.
Od nezeljenih dejstava mogu se javiti blage lokalne reakcije tipa bolnosti mesta uboda.
 
ata:
koji su prvi simptomi trudnoce i koliko vremenski posle zaceca se javljaju?I jos jedno pitanje:da li trudnica u prvom trimestru sme da primi anesteziju za vadjenje zuba?Hvala

Prvi znak trudnoce bi bio izostanak ciklusa, no naravno ciklus moze da izostane i iz drugih razloga.Bolnost i napetost grudi, pospanost, cesce mokrenje.
Najsigurniji potvrda trudnoce je davanje analize krvi na bHCG.
Sto se tice anestezije i vadjenja zuba, to je najbolje da pitas ginekologa i stomatologa.
 
pozdrav cure!
imam jedno veliko malo pitanje!
moja cura pije logest i pred kraj table pila je i anti biotike...kad je zavrsila sa antibioticima popila je jos 3 pilule (poslednje u toj tabli) pa zatim kad je krenula 7dnevna pauza je ponovo pila antibiotike od prvog do cetvrtog dana pauze i posle krenula normalno sa pilulama...

Pitanje je: da li je i kada bezbedno za sex bez dodatne zastite?
 
Ja sam sa teme "Atipicni simptomi infekcije hlamidijom", ali imam jedno ginekolosko pitanje. Odlucila sam da pre nove terapije za hlamidiju ipak odradim kontrolni bris (mozda je hemamicin ipak odradio posao), ako nije, frka mi je da ne duzim previse. Problem je u tome sto mi se menstruacija danas zavrsila pa sam htela u ponedeljak da radim bris,a u jednom od prethodnih postova sam procitala da ne bi trebalo da se radi neposredno posle menstruacije. Da li jos da cekam, odnosno koliko bi bili validni rezultati?
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top