Ginekologija

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Dobra kucna prijateljica je operisala hormon zavisan tumor dojke uz kompletnu amputaciju,nakon hemioterapije i zracenje prima nolvadex,nije razmisljala o rekonstrukciji vec o protezama ali je lekarski savet ipak bio kompletan oporavak da bi se pratilo stanje ,pregled druge dojkea pa tek nakon godinu dana razmisljati o implantatima,ne znam zasto ali takvo je bilo misljenje lekara te ustanove.
 
Hvala na javljanju,dr,obje ste vrlo ljubazne.Svaka informacija mi je korisna. Vjerovatno i ovdje smatraju da je bolje da prodje godina dana od masektomije pa da se pristupi rekonstrukciji.Najvaznije je sacuvati zivot."Sapatnicama" koje poznajem plastika ne pada na pamet, ali je ipak prakticnije to nego proteza. Zapravo je najvise u pitanju psihicki momenat.Mnogo je teze kad se to dogodi mladjim osobama,iskreno saosjecam s njima.Jos se nisam sasvim odlucila, ali SVesnine poruke me ohrabruju.Ljekar takodje.Prvi put kontaktiram s nekim ko je to ucinio.Joga i meditacije mi pomazu da nekad mislim da to uopste nije bitno, kao sta ima veze, sve je pod kontrolom,zdrava sam i funkcionisem i ovako.Ali,kad cujem da su oni koji su to uradili zadovoljni, mislim zasto to ne bih i ja uradila.
 
Ugradnja implanta mi je toliko značila da ti to ne mogu opisati. Šta da ti kažem kada sam uspela da celu tu situaciju sakrijem od rođene majke koja živi 3 kilometra od mene.
Ja sam za vreme hemoterapije nosila "ledenu kapu", tako da mi nije opala sva kosa već se samo proredila.
Isto sam kao i ti sve vreme radila i to mi je mnogo značilo. Super ti je ona fora sa hemoterapijom u petak, i ja sam je isto primenjivala.
Mnoge žene koje su bile samnom u bolnici, maltene su mi se čudile što sam insistirala na rekonstrukciji, tako da sam se gotovo pravdala da mi eto trebaju obe dojke jer sam jos mlada. Da mi se ovo desilo u 60-oj godini opet bi uradila isto i svakoj ženi bi to preporučila.
U postoperativnom oporavku sve je bilo bez problema, bez bolova, a sada 9 meseci kasnije i ožiljci su izbledeli.
I dalje sam privlačna mlada žena.
 
Draga SVesna bravo, ti si "moj covek"!
(Sto nahvalismo jedna drugu u stilu "super si, i ja sam isto tako...")Vidim da si imala vise vremena da se pripremis, mijenjala si kliniku, pripremila inplant, znaci da si odmah znala o cemu se radi.U bolnici su takodje mnoge znale da li je ovaj ili onaj tip, a ja sam bila medju onima za koje nisu bili sigurni.Mislila sam da ce mi na pregledu uzeti uzorak tkiva i da cu kod kuce cekati rezultat, medjutim,to se ne radi, jer ako je zlocudni tumor, onda ga nije u redu dirati, pa rade tzv."Ex tempora".Istog dana sam ostala u bolnici, kad sam dosla na pregled.Inace sam prije operacije imala 2 plana-ako je ono, onda cu zivot organizovati onako, ako je ovo, onda ovako.(Ovo ne pisem radi tebe, tvoja "life strategy" je odlicna, vec radi onih koje ovo moze zadesiti - da ne klonu duhom,zivot ide dalje.)A poslije godinu dana, kad se ovdje radi plastika,imala sam inostranu stipendiju za boravak vani preko ljeta i to nisam htjela propustiti, jer sam i ranijih godina isla i bilo je odlicno.Tim vise sto prethodno ljeto, zbog bolnice i operacije, nisam putovala.(Vidim da i ti rado putujes.)A tamo sam se osjecala kao najzdravija osoba na svijetu,"napunila sam baterije"koje me jos drze.Ljeti imam duzi odmor, a zbog plastike necu na bolovanje, zato to jos nisam radila.I zato sto skupljam informacije.
Da li je moguce da od citalaca niko nema slicna iskustva?Ili je to sto se uglavnom ovo dogadja relativno starijim,koji bas ne vladaju internetom.
Pozdrav, hvala ti jos jednom.
 
Kakva priprema, za mene je ovo bio najveći šok u životu. Ja sam otišla na B. kosu da izvadim "fibroadenom" koji sam kontrolisala na 3 meseca, jer sam želela da ostanem u drugom stanju i rodim drugo dete. Dr mi je rekao da su šanse za malignitet 1% i da ga izvadimo samo zato što bi smetao dojenju. Kada su na ex tempore videli šta je sreća moja što sam pre operacije potpisala da ne pristajem na mastektomiju bez rekonstrukcije. Ne volim toga ni da se sećam, najteže vreme za mene i moju porodicu.
Ja sam na onkologiji bila najmlađa žena. Pokušala sam i na Serbian kafeu da komuniciram sa nekim u našoj situaciji ali su mi se uglavnom javili najbliži rođaci obolelih. Nije ni meni jasno zašto je tako. Kakvi su bili tvoji limfni čvorići? Moji 5/15.
 
Za SVesnu
Sad imam jasniju predstavu o tvom slucaju.Naravno da je sok.Mislila sam znala si sta hoces i sta neces.
"A propos" cvorica, pise ovako (cini mi se da ces ti to vec razumjeti:sest ly, ni u jednom nisu nadjene tumorske stanice).Koju se kemoter. primala?Ja FEC, a 27 zracenja.Molim te napisi sta je to RO kastracija.Ima li veze sa preparatima koje sad uzimas?
 
Juče nisam mogla da se ulogujem na Krstaricu, ali eto me danas.

RO kastracija je ozračivanje jajnika pri čemu oni prestaju sa proizvodnjom estrogena koji je naravno glavni krivac za razvoj hormonski pozitivnih tumora. Ja sam ipak izabrala Nolvadex jer mi je katsracija bila suviše drastična mera a i izavala bi ubrzanu osteoporozu i moguće bolesti srca i krvnih sudova, a ja imam nameru da zivim kvalitetno sledećih 20 god.

Primale smo istu terapiju i sada mi je muka kad je se setim. Kako si je ti podnela? Meni je bila gora od svega u životu. Zračenje bez ikakvih problema.
Ja nisam tako jaka kao ti, možda sam površna i plitka i možda sam se suviše identifikovala sa svojom spoljašnošću.

Možda će ti zvučati smešno, ali to što sam zadržala obe dojke mi je davalo snagu da izdržim sve muke hemoterapije.
Mislim da sam rekla mužu vše puta u onih 4-5 dana posle hemoterapije da bi me ubilo to što podnosim da nisam cela.
Nemoj molim te pogrešno da me shvatiš.
 
Draga moja, ne shvacam te pogresno, pa to je jasno, zapravo ti zavidim sto su ti odjednom sve uradili.Oziljak nisam smjela pogledati 10 dana nakon operacije.I ledena kapa ti je zanimljivo iskustvo.Jaka si, kako da ne, jos u tvojim godinama.Cuj, povrsna i plitka!Treba ugoditi sebi.Meni je to s kosom bilo(ponekad) tesko podnosljivo.Ali mi je bilo strasnije kad sam tamo vidjala mlade ljude i malu djecu bez kose (bebe cak), sa tuznim pogledom.Koja je to patnja za njih i njihove roditelje.A ima ih puno,te bolesne djece.Znala sam da mi je to sve privremeno, ali se oduzilo.Pratila sam tada forum americkih zena sa ovom dijagnozom, nisam se javljala, ali su mi njihove ispovijesti ( o reakciji okoline,organizacuji zivota ("razmazite sebe") samopomoci i sl.) bila jedna vrsta podrske.One imaju i specificne probleme, npr. za medjunarodni dan borbe protiv "ovoga" je pokrenuta kampanja sakupljanja potpisa da se zene poslije operacije zadrze u bolnici bar 48 sati!Bilo mi glupo da se i ja potpisujem.Znaci da tamo samo "elita" ostaje duze.U Zagrebu kod privatnika se ostaje jedan dan.Cini mi se da u Americi nije cudo da se radi za vrijeme terapija.Necemo sad o socijalnoj i zdravstvenoj politici...Zracenje sam i ja lako podnijela ( pred kraj samo mali plik, i sad me tu ponekad "pecka").Inace je osoblje bilo u redu, cak vise od toga.Imamo srecu da zivimo u gradovima u kojima se to vrsi, jer sam tamo vidjala pacijentice koje leze u bolnici radi one dvije minute.Kad se sjetim kako sam izgledala u ogledalu onda i sada,budem sretna sto je to proslo.Koza pozuti, trepavica i obrva skoro nema, nokti se promijene, a udebljala sam se 10 kg, nikad nisam bila deblja.Sesirici sa glupom perikom ispod.Jednom jedva dobih novac u banci, kao nisam ja na licnoj, na slici sam kao dvaput mladja.Skinula sam kilazu, poslije zracenja po 1-1,5 kg mjesecno ( samo mjeseceva dijeta jednom mjesecno), joga.Pitas kako sam podnijela-imala sam mucnine (slicne nekadasnjoj migreni koja mi je s godinama prestala, samo je glavobolja manja, a mucnina puno gora).Prva kemoter. mi je bila najgora -primila ujutro, sve u redu do 03 sata kad je pocelo.Kasnije sam uzimala zofran, odmah legla kad se vratim, bez tv, bez kompjutera, telefoniranja i sl. pa je bilo lakse.Pojela sam kokica vise nego ikad prije, kao dobre su za leukocite.Ne treba da ti bude muka, pa to je proslo, izdrzala si, kao i ja.
Posto ovo , izgleda, postaje privatna korespodencija,javicu ti se na privatnu adresu.Niko se ne javlja (hvala dr) ko je to ucinio kasnije.Jos me neke stvari zanimaju.
 
Teško otvaram krstaricu ovih dana, tek nekako u ovo doba a sad mi se spava.
Htela sam ti javiti da me je kontaktirala jedna žena iz Kanade na ovu našu temu preko serbian kafea.
Smislićemo kako da komuniciramo zajedno.
Prosto neverovatno da se na kr.nije javila još neka zena.
Ne vredi, moram na spavanje. Pozdrav.
 
Ne znam odakle da pocnem, osim da mi je drago da sam vas nasla i da mozemo zajedno da nastavimo "borbu" a to cemo raditi uz pozitivno i samouvereno razmisljanje !!
Ja imam 53 godine, u Kanadu sam dosla 1995 sa sinom od nepunih 12 godina da bih u junu 1996 napipala "nesto", na levoj dojci, otisla kod doktora i u roku mesec dana(malo krace) bila na operacionom stolu. Sok, stres, panika...
Doktor, divan Ukrajinac , rekao mi je da ce u toku operacije vaditi zlezde ispod pazuha i da od toga zavisi da li ce mi dojka biti odstranjena ili ne...probudila sam se i prvo napipala zavoj ispod pazuha, rasplakala se ..uh..ne smem da se setim.
Elem, dojka je ostala, uklonili su samo tumor(tako da mi je leva dojka malo manja sada i bradavica je promenila izgled, ali mi ne smeta) da bi mi doktor saopstio da od , mislim, 20 zlezda nijedna nije zahvacena!!!! To me je povratilo u normalu, predlog onkologa da idem na hemoterapiju sam odbila i imala , cini mi se 18 zracenja i odmah dobila tamoxifen tablete da pijem, sledecih 5 godina.
Prestala sam da ih pijem posle 4,5 godine, jer je u nuzpojavama pisalo a mogu da izazovu rak materice, cega sam se bojala...
Osecala sam se odlicno, izleceno , srecno, nisam ni razmisljala o bolesti..da u medjuvremenu nisam imala dva automobilska udesa, prestala da radim, imala stresova svakodnevno , vezano za raznorazne doktorske preglede i komisije(vezano za udes) da bi na jednom MRI snimku krajem 2002 nasli tumor na C5 !!!(vratni deo) Znaci metastaza na kostima, posle vise od 6 godina!
Odmah su me uputila na zracenje-ukupno 12(bila je predlozena operacija koju sam odbila)i pocela da pijem FEMARA tablete i svake 4 nedelje primam AREDIA, kod kuce(vrsta hemoterapije , traje 4 sata, intravenozno,-pospesuje kalcijum da prodre u kosti-kasnije cu o tome opet..)
I..eto me, ja sam u pokretu, relativno se dobro osecam, osim sto imam povremeno bolove u vratnom delu i ukocenost, na dijeti sam nekoj, kasnije cu o tome, sada sam se vec umorila od kuckanja i sedenja...javicu se uskoro opet, mozda jod danas...
Drage moje...vidim da ste pune optimizma, samo tako nastavite, veoma je to vazno a uporedo pazite na ishranu i rekreaciju(setnje su veoma vazne)!!!
Pozdrav, za sada toliko :)
 
Draga NaDa, hvala na javljanju.Razmjena iskustava i uzajamna podrska puno znace u ovakvim situacijama.
Spominjete ishranu - jeste li vegetarijanac, makrobioticar ili mozda na nekoj vrsti dijete?Ovdje nas sa svih strana salijecu sa nekim skupim preparatima koji "sve lece",od raznih biljaka iz egzoticnih krajeva i sl. koji sadrze antioksidante i koji su bitni za imunitet.Vidim da forumima da koriste zelene caj, Q10,selen, bijeli luk, aloju,Breussov sok.Uzimam redovno selen i multivitamine, a ostalo nabrojano s vremena na vrijeme.Jedno vrijeme preparat s algama.Voce i povrce, mesa minimalno.Kazu da je za vrijeme kemoterapije dobro plivanje, joga i setnja.Za ovo prvo ovdje bas nema uslova, a drugo sam pocela prakticirati odmah poslije kemoterapije i cini mi dobro.
Zelim da trenutnu terapiju podnesete sto bolje,znam da je tesko, pogotovo primati 4 sata, ali covjek moze izdrzati ono sto ni u snu ne bi pomislio da moze.Uvjerila sam se u to ne samo u vezi sa "ovim".Pratite li MSN Health with WebMD news Alert?Ima na forumu slicnih sudbina, moze se naci nesto zajednicko pa imate osjecaj da niste sami; savjeti specijalista ljekara koji su i sami iskusili ovo, i onih drugih.Ima i novosti u istrazivanjima, o pretpostavkama raznim i sl.Sad to bas ne pratim, ali mi je za vrijeme terapija puno znacilo.Pozdrav i drzite se.
 
Kada sam se probudila na intenzivnoj nezi, prvo što sam pitala je "imam li je?"
Moj dr je bio tu i odmah mi je odlepio flastere i pokazao svojih ruku delo-silikonsko brdašce prevučeno kožom a u sredini bradavica.Sada ću reći nešto potpuno istinito i veoma prosto.Da mi je tada moj dr rekao "a sada ti meni ****** na sred Terazija" ja bih mu odgovorila "nema problema, samo da operem zube"
Nadam se da vas nisam šokirala, ko razume, razume.

Upravo zbog straha od metastaza naterala sam sebe da izdržim ono zlo zvano hemoterapija (ako postoji bilo kakvo osiguranje), mada ni ovde, kod nas nisu insistirali na njoj kod negativnih nalaza u limfnoj žlezdi.
Ako je za utehu, znam čoveka koji je sa 18 god imao rak kostiju, uradio sve što su dr trazili i sada ima 42 god, zenu, dete, izdavačku kuću i pun život.

NaDo, molim te piši o onom što si spomenula,zdrav život, šetnje, da li misliš da si negde pogrešila u ovih 6 god.
Šta obe mislite, postoji li povezanost između pojave bolesti i psihe u smislu trauma, stresova, dugotrajnih zategnutih odnosa ili se sve svodi na hormonsku grešku ili izloženost kancerogenim materijama?
 
Bas ste me obradovale, mislila sam da spavate u vreme kad sam pisala moju "pricu".
Opet ukratko..posle operacije i zracenja, ja sam nastavila najnormalniji zivot, nisam pazila na ishranu UOPSTE, pusila sam (sramota me da kazem ali jos uvek pusim...mada mi je doktor rekao da ni slucajno sada ne prestajem, CUDNO ZAR NE?...ali , kako on rece, sada sam pod stresom velikim, udes i sve ono pratece-osiguranje, advokati itd-igra veoma vaznu ulogu u svemu ovome.Prema tome JA MISLIM DA JE NAJVAZNIJE DA PAZITE NA ISHRANU, VEZBE(KRETANJE TJ SETNJE, YOGA...) I IZBEGAVANJE STRESOVA!!!!!!!!!
E sada, ja nisam vegetarijanac nikada bila, pre nekoliko dana sam resila da sasvim izbacim meso i mogu vam reci da se fino osecam..tj bolje.
Sta ja koristim? Ukiucajte Dr Johanna Budwig i sve o njoj procitajte i odlucite same!
Ja vec skoro 7-8 meseci jedem cottage cheese(to je nas mladi nemasni sir, kazu da je kod nas tamo to "svapski sir"(ne znam tacno, treba da bude nemastan i pomesam ga dobro sa Flax oil(laneno ulje) koje se prozivodi pod specijalnim uslovima, certifikovano je i ima ga kod nas a cula sam da ga ima i u BGD-u negde u bloku 45, ja ga ovde lako nadjem u flasici tamnoj , cuva se u frizideru i..500ml kosta oko CDN$ 13.
Uzimam ga ujutru sa sirom, dobro razmutim mikserom, da nema grudvica, dodam malo vode ili nemasnog (1%) jogurta ili mleka, ubacim sveze : jagode, borovnice, MALINE(jako su zdrave), bananu, ....bilo sta od voca(blueberries su najbolje ali moze bilo koje voce, zbog ukusa a i zato sto je voce zdravo.
Znam da pisem konfuzno jer ima jako puno toga da vam kazem pa bih sve odjednom a ne moze se...zato sam mislila ako mozemo da se nadjemo na MSN nas tri i pricamo "uzivo" tj u isto vreme kucamo, bice mnogo jednostavnije, do tada ..nastavicu ovako.
Dakle, SECER sam izbacila sasvim, pre nekoliko meseci(koristim med, samo za kafu. Caj pijem nezasladjen, a od cajeva pijem TAHEBO, zeleni kineski ili japanski, pepermint-svakodnevno bar jedan od ta tri, mada vrlo cesto i sva tri u razlicito vreme.
Za Tahebo caj je veoma vazno da ne dodje u kontakt NIKAKO sa metalom, ja ga kuvam u vatrostalnoj posudi, procedim ga kroz plasticnu cediljku ili ne procedim vec sipam u solju(talog svakako ostane na dnu).
Dakle, svakog jutro jedem voce,(maline, kupine,borovnice, jagode, crveno grozdje sa semenkama, grejpfrut crvenei !! ... popodne, povrce: rotkvice, karfiol, brokoli, bar jednu crvenu papriku(VEOMA JE ZDRAVA), a posebno napravim sok(nikada ne pijte kupovni niti bilo sta gde ima prezervativa!!!!) dakle SOK OD; CVEKLE, GREJPFRUTA, SARGAREPE, JABUKE........mada ja nekada napravim za dva tri dana, cuvam u staklenoj flasi u frizideru.
Skoro svakog dana kuvam supicu od povrca samo...sta god imate kod kuce iseckajte i stavite u vodu da se kuva, ja sam pocela da ubacujem buckweat(heljda) i millet(proso), odlicno je, ukusno je sve zajedno, ne koristim so tj koristim so od povrca,herbal salt, (organic) a i belo brasno sam sasvim izbacila, koristim crno, hleb ili sama ispecem i ubacim sve ove moguce zrnaste biljke samlevene(u mlinu za kafu) i sameljem laneno seme(flaxseed)...cak sam jednom i palacinke napravile (da se pocastim) od crnog brasna, nije lose ni to, namazala sam medom i dzemom nezasladjenim, mada je to bilo samo jednom,(ne bih vise ipak) ne koristim nikakva ulja, znaci nista peceno na ulju, masti....
Nesto jako vazno jos..ja svakog dana pijem sok od paradajza, bez prezervativa, ili svez paradajz ili paradajz corba...jako je zdrav i ukusan, naravno.

Od pre mesec dana , pijem NONI JUICE(gust je, 99.6% je cist, certifikovan, oraganic-kosta oko CDN$40 flasica od 452ml), ne znam da li je sugestija ili sam se vec prvog dana osecala bolje kad sam popila prvu dozu NONI juice-a!?
Dakle, svakog jutra popijem FEMARA tabletu, popijem NONI JUICE,doruckujem (cottage cheese i Flaxoil sa vocem, uzmem vitamin E sa vitaminom C u prahu i...
Ima jako puno toga, zaista jako puno sto bih vam rekla, ali je prilicno zamorno pricati "sama sa sobom", pa bih vas zamolila da se nadjemo na MSN, Vesna vec ima moj e mail, ubacite me na listu i bice puno bolje tj lakse.
Lepo spavajte, sve ce biti u redu, samo se pridrzavajte pravila koja vaze za nas:)
Laku noc, prijatno!
 
Mislim da ima veze to sve sto si nabrojala.Ljudska psiha je cudo, djeluje i pozitivno i negativno na zdravlje.Svako ima svoju pricu (ovdje:godine u opsjednutom gradu,stresovi od pretrcavanje ulica i raskrsnica,od eksplozija, godine bez vode, struje i dovoljno hrane,cijepanje drva i lozenje namjestaja u pec napravljenu od konzervi samo radi pecenja hljeba od malo brasna sa rizom ili mekinjama (makrobiotika silom prilika, dijabetes i neke bolesti se tada smanjili kod stanovnistva!),hvatanje kisnice iz oluka i topljenje snijega u kadi radi vode, ko zna kakav kvalitet hrane iz neredovne "humanitarne" pomoci,zagadjeni vazduh i zemljiste,krvave scene oko zgrade i u zgradi kao iz horor filmova (da sad ne detaljisem, to je proslost-inace o tome ne razmisljam, dosta su bile skoro 4 god. toga,necu da trosim vrijeme i energiju na to,glupo je i besmisleno time opterecivati sebe i druge, ali je u vezi sa temom, tj. pitanjem, pa samo zato spominjem, nadam se da me necete pogresno shvatiti, sretna sam da je to proslo).Da li je kod mene to uzrok ili ne,tesko je reci.Ili kod vas dvije.Iseljenje je veliki stres,znam mnoge slucajeve.Cinjenica je nagli porast ove vrste oboljenja.Ali, ljudska psiha je cudo i u pozitivom djelovanji na zdravlje.Najbolji dokaz za to je "placebo" efekat! Dokazano!!! A koji uticaj ima ishrana, najbolje govori cinjenica da je u Japanu zena sa slicnim dijagnozama ima jako malo, a americke Japanke je imaju procentualno jednako kao i ostale Amerikanke.
Svaka od nas ima svoju pricu,svoje traume,treba biti optimistican,dosta je o tome napisano.I vazna je podrska okoline, mozda najvaznija.Ne dajmo se!
Pozdrav!
 
Super sto ovako komuniciramo, a moja iskustva sa MSN su takva da sve ide jako sporo,malo se kaze a mnogo vremena prodje, (upravo sam "razgovarala " sa drugaricom),ali ponekad mozemo, javicu se SVesni.Bas taj noni reklamiraju, cijena je slicna, neki kazu da im djeluje poslije dan-dva, neki da nikako ne primjecuju promjene.Moja sestra je ovo sve prosla prije 6 godina(genetika kao uzrok 5-10%, opet ne znamo da li je to kod nas), pila tahebo, vegetarijanac je, bavi se rei-kijem svakodnevno radi na sebi, pomogla mi kod mucnina).Vjerujem da je koristan,noni, ako nista ono zbog vitamina.Inace koristim oko 3 tabl. C vitamina dnevno, pored kolicine iz voca i povrca.Sto se tice pusenja, nisi jedina, samo treba smanjiti.
Razgovoru nikad kraja,nastavicemo, laku noc ili dobro juro!
 
..mislim da ima veze i genetika i ishrana ali STRES, jako sam sigurna u to, ima veoma velikog uticaja na sve...osecam to po sebi, imunitet opadne rapidno u svakoj takvoj situaciji, naracito ako potraje, a znam da si prosla kroz pakao koji je trajao i trajao...
Zaboravila sam da kazem da svakodnevno jedem bademe, orahe i lesnike NE KIKIRIKI!
Zatim, semenka od bundeve ponekad ali redovno pecem bundevu u rerni , odlicna je i izuzetno zdrava i fino me zasiti, naravno, ima toga jos dosta, treba se samo setiti.
Pozdravljam vas obe i uzivajte, bez obzira kakav je dan!!!
 
Draga NaDa, zasto ne kikiriki?Kazu da je dobro jesti ga neprzenog,sa ljuskom.Navodno su kokice dobre za leukocite, samo su mi jednom odgodili hemoterapiju ,5.put,da se "odmori kostana srz",leuk. su pali na 3300.Ustvari ni jedna od ovih "pomocnih" stvari nije dokazana,ali ako djeluje, nije vazno kako,da li je "placebo", sugestija ili stvarno ima farmakolosko dejstvo.Dobro raspolozenje je jako vazno, cula sam licno od ruskih doktora prije petnaestak godina da su se poslije havarije u Cernobilu brze oporavljali vedriji ljudi.
Samo me zanima trenutak kad se to dogodilo, kad imunoloski sistem nije mogao da nas odbrani.Svakodnevno u svakom organizmu postoji mala kolicina "tih" celija, i "cuvari"organizma ih savladjuju, a onda se kod nekoga pojavi ta kriticna masa, odbrana popusti...Pitala sam doktora o tome,moze li reci kad se tacno kod mene to desilo, kaze da bi dobio Nobelovu nagradu da zna odgovor.Priblizno rece da se to desilo bas u onim teskim godinama , ali vrijeme nastanka se ne moze precizno odrediti, vec je o okvirima plus minus koja godina.Znas, mislila sam sta li sam u tom trenutku radila itd...Ali, o tome sad i ne razmisljam,ovo je samo zbog nase razmjena iskustava.
Ishrana je jako vazna,tu se svi slazu, i "prava" medicina i alternativna.Uvijek dajem prednost naucnim dostignucima, a ostalo je dopuna.O terapijama nisam ni razmisljala da li da ih prihvatim ili ne,prihvacam sve sto kazu, ljekari su se skolovali za to, imaju praksu, redovno se usavrsavaju.Zdravo, sve najbolje!
 
Mislim da se kikiriki ne preporucuje zbog visokog sadrzaja masnoca.
Sto se ishrane tice preporucujem Vam knjigu "Ishranom protiv raka", Micio Kusija u orginalu "The Cancer Prevention Diet".
Meni su u prvoj bolnici rekli da je potrebno 7-8 godina da se formira tumor promera 1 cm a ja sam ih imala cetiri od 1,2 do 2,2 cm.
To bi prakticno znacilo da sam ja sa rakom rodila dete, dojila ga 13 meseci i sve ove godine normalno zivela i radila.
To mi nekako zvuci neverovatno.
 
..i meni je neverovatno, mada sam i ja tako neku informaciju dobila od mog doktora (moj tumor je bio 4 cm). A ko ustvari i zna pravu istinu?
Tako je kako jeste, idemo dalje, malopre sam bila na nekim sajtovima(THE LINK BETWEEN CANCER AND BLOOD TYPE)Ja sam krvna grupa A+. Ukucala sam BLOOD TYPEi prosto zalutala u nebrojenim stranicama i informacijama, nista vise ne razumem, ponekad mi se sve zavrti u glavi od previse informacija, verovatno se i Vama to desava?!
 
NaDa..:
..i meni je neverovatno, mada sam i ja tako neku informaciju dobila od mog doktora (moj tumor je bio 4 cm). A ko ustvari i zna pravu istinu?
Tako je kako jeste, idemo dalje, malopre sam bila na nekim sajtovima(THE LINK BETWEEN CANCER AND BLOOD TYPE)Ja sam krvna grupa A+. Ukucala sam BLOOD TYPEi prosto zalutala u nebrojenim stranicama i informacijama, nista vise ne razumem, ponekad mi se sve zavrti u glavi od previse informacija, verovatno se i Vama to desava?!
Vjerovatno razlicite vrste tumora rastu razlicitom brzinom,a to sto su vam rekli je slicno i onome sto su meni rekli.A citala sam i ja svasta i za svoju krvnu grupu AB sam bas i nasla da je rizicna za ovo.U pravu si, previse informacija; citala sam razne knjige,SVesna, sa slicnim naslovima;citala sam ih prije nego sam znala sta ce me snaci, citala sam zbog sestre, cija me je dijagnoza(5 god. prije moje)vise sokirala od moje.I njeno iskustvo mi je pomoglo da moj sok bude manji.Kad sam saznala za sestru, a rekla nam je prije operacije, svijet se okrenuo oko mene.Nisam ranije nikog poznavala ko to ima.Grozno mi je bilo kad je ona primila prvu hemoterapiju.Mada pravu sliku dobijes tek kad to licno prozivis.Iskustvo koje ona nije imala a ja jesam je opadanje kose (druga vrsta terapije).
Potrazicu tu knjigu, SVesna.NaDa, pokusaj sa knjigom "Creative visualition" od Sharti Gavain, mozda ste i citale, nesto kao autogeni trening;ima raznih tehnika, bas da ti se zavrti u glavi, kao sto rece NaDa, od toliko informacija.Pa ovo i jeste doba informacija, treba napraviti selekciju...Jedno vrijeme sam bas bila opsjednuta internetom, upravo ovisna, a ne treba pretjerivati.
Pozdrav.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top