Ginekologija

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Molila bih Dr za misljenje o merenju bazalne temperature kao metodi utvrdjivanja ovulacije.Ja vec nekoliko meseci pratim grafikon(Fertility friend) i uvek mi je pokazao ovulaciju tacno 14 dana pre pojave narednog ciklusa.Cini mi se dosta precizno(naravno pod uslovom da nema prehlade i slicno).Sta vi mislite o tome?
 
Dobro jutro imam ja jedan problem.....neki plikovi crveni su mi se pojavili,,,i okolo njega kao da je porezano...boli me i pece me mnogo....nemogu da spavam sa devojkom vec 7 dana.....mazao sam jodom al ne pomaze.....sta mi je to mislim dal neko zna onako od prilike.....nemogu da navucem i svlacim pece me....okolo to kao da je poseceno

Javi se lekaru i to pod hitno!
 
Draga, iskljuci caps lock jer se velika slova smatraju vikanjem.
Drugo,pitanje ti je suvise uopsteno.
Trece,postoji lepljiva tema kako se postavljaju pitanja i tu lepljivu temu treba procitati.
 
anamneza duse :)
imam 32, pre 10 godina -kiretaza , pre 2 godine /prekinuta trudnoca, plod nije oziveo.
Nisam panicna ( jos uvek) mada se i pored redovnih odnosa nista ne desava.
Pijem bromazepam od pre mesec dana /redovno, ranije sam pila kada je bilo bas, bas neophodno. Pijem i propranolol, cetvrtinu, kada se ukaze potreba, neredovno.
Ciklus neredovan, uvek produzen i direktno zavisan od stepena stresa :)
Bromazepam uzimam tri puta dnevno po 1.5mg.
Mozda mi to odmaze da ostanem u drugom stanju?
Hvala
 
A zasto?
Mislim zasto, zbog cega?
Sad bi moja draga koleginica Wdw dobila blagi nervni slom zbog ovog bromazepama.
Propranolol mora redovno da se uzima, to je beta blokator i to se ne moze malo uzimati pa malo ne uzimati.
Bromazepam u toj dozi,zasto? Imas kardioloske probleme pa treba da to lecis ili imas stres, ne umes da se boris sa njim.. sta je u pitanju?
 
Stres naravno. Imala sam opciju Xanax (po nalogu psihoterapeuta) zbog anksioznosti ali sam se na najega navukla prosle godine i jedva skinula. Ozbiljno sam postala zavisna. Posto necu to vise da pijem i posto sam naucila da se nosim sa napadima panike , ostao je stres. Sa njim ne mogu da se borim. Kardioloski problemi -ne. Samo aritmije koje su opet posledica THE stesa :) (radila sam ultrazvuk,nista neobicno sa mojim srecem )
Elem, pokusavam i da zatrudnim pa pitam koliko ovi lekovi uticu i koliko su smetnja?
Hvala na savetu za propranolol, prestajem da ga pijem u starom stilu.
 
Jao sad cu da se roknem, evo kunem se da ocu, a tek sam dosla sa odmoraaaaaaa?!?!?!!?
I sta kazes - navukla si se na Xanax, pa si se skinula i sad si na Bromazepamu?! Sjajno, sjajno, volim kad se kardiolozi mesaju tamo gde im mesto nije. Kazes sa panikom si se izborila (bas?!) ali 'ostao je stres'? Sta to tacno znaci - ostao je stres? Nije stres neka fleka na kosulji pa da ostane - stres je uzrok, a manifestacija je na primer panicni napad, depresija, napetost, promene na kozi, aritmije ili sta slicno. Navuci ces se na taj Bromazepam (a kolko ga dugo pijes), i koji ti je to psihoterapeut, zivota ti, lecio panicni poremecaj Xanaxom, i to jos toliko dugo da postanes zavisna od njega (koliko dugo)?!
Evo sve bangam glavom o tastaturu dok ovoi citam i pisem, dakle da ne verujes. Elem.
Taj tvoj panicni poremecaj, ili fobija, sta si vec imala (a u okvoiru cega su se javljali i panicni napadi) NIJE razresen, to ti garantujem, jer da jeste ne bi imala srcelupanja s aaritmijom i pila sad Bromazepam i Propranolol ( a tek sto volem kad kardiolozi Propranoplolom lece stres - kao da su to tik tak bombonice!?). Nemoj se naglo skidati sa Propranolola, jer to moze da ti pogorsa stanje. Neophodno je da se skines i sa Bromazepama, odnosno da ti se uvede neki od lekova kojima se lece anksioznost, fobije, panika itd, sto ce reci neki SSRI antipanik-antidepresiv (i nemoj samo da mi vices kako nisi depresivna, sto nemora biti tacno, ali i da nisi - nema nikakve veze, jasno se zna koji se protokol lekova koristi za panike, fobiju, poanicne napade, koliko dugo i u kojoj kolicini se daju anksiolitici koji potentno stvaraju zavisnost a takvi su i Bromazepam i Xanax). Predlazem ti da pretrazivacem nadjes temu o stresu, a postoji takva, mozda ces tu promaci neke odgovore, takodje da se javis nekom boljem psihoterapeutu-psihijatru ko ce te skinuti sa Bromazepama, ili bar pratiti stanje, i ukljuciti ti adekvatnu terapiju u adekvatnoj dozi da se nosis sa stresom, a takodje i da preispitas kakav je to stres sa kojim ne mozes da se nosis (neko ti je tesko bolestan? umire, daleko bilo? Jer - sve drugo, nije dovoljno dobar razlog da tvrdis da ne mozes da se nosis sa stresom, ali jeste razlopg da promenis psihoterapeuta jer ti taj prethodni i nije neki bas.)

Majzad, posle svega sto me niko nije pitao (ali ziva ne bi bila da ne prokomentarisem gluposti kolega sa lekovima u vezi), d ati jos kazem i to da lekovi nisu razlog zasto ne mozes d aostanes u drugom stanju, vec mudro telo: koje odbija da uspostavi trudnocu osobe koja tvrdi da ne moze da se nosi sa stresom i zbog toga guta Bromazepam. Dokle god ne budes mentalno, psiholoski sposobna da se nosis sa stresom, dotle ti ni mudro telo nece dozvoliti d aostanes u drugom stanju. Nije vreme za trudnocu, vreme je za resavanje psiholoskog problema koji imas (po onome sto si napisala). Kad to resis - trudnoca ce doci prirodno kao sto voda tece kad otvoris slavinu (pod uslovom, khm, da ima vode, je l' te...!).
 
dr:
Prvih 10 postova se posebno odobravaju, strpljenja malo.
Bakterija jeste normalni stanovnik creva ali nije cerviksa, dakle cerviklani bris mora da bude sterilan.
Da li moze da ima uticaja na zacece... savet je da se prvo infekcija sanira pa onda misli na trudnocu.Potrebno je i da partner uradi uretralni bris.

Naravno da je potrebno lecenje, nisam ni mislila da je negujem (mada je dostigla maksimum). Isla sam odmah ginekologu i pocela sa terapijom, hloramfenikol-vaginalete (na osnovu antibiograma). Partner je dobio da kapsule amoksiciklina. Kada sam pitala imali uticaja na zacece mislila sam moze li ova bakterija biti uzrok sto nisam trudna iako pokusavamo skoro godinu dana? Zato sam radila i test na klamidiju. Malo me je i zabrinulo sto je izolovana u cistoj kulturi. Pitam se koliko dugo je imam? Nikakvi simptomi nisu postojali, otisla sam na pregled jer je skoro proslo godinu i po dana od zadnjeg pregleda, PAPA testa i uzimanja briseva. Tada je sve bilo u redu. Posto je doktorka bila u guzvi nismo mnogo pricale pa me interesuje da li treba da proverim i urin? Mislim svi ti kanali su blizu i prenosenje bakterije je lako.
Hvala
 
Pre nepune 2 god sam operisala endometriozu na oba jajnika.Sad opet imam cistu na levom jajniku i dr mi je rekla da uradim Ca125 za jajnike,jer sumnja da je opet endometr.Mozete li mi odgovoriti,da li postoji jos neki nacin lecenja endometr. osim operacije?U slucaju da je to opet u pitanju,ne zelim opet na operaciju.Inace imam 30 god i posle operacije sam 6 meseci pila Danazol za zaustavljanje ciklusa.
 
Tema -zasto napadi panike ili zasto sam i dalje u stresu je ozbiljna i sa njom nije lako izaci na kraj.Nesto mora da mi zaustavi strah i osposobi me da radim inace ce mi otkazati sve socioloske funkcije :). Idealno bi bilo da imam vremena za terapiju bez leka ali -nemam. Bromazepam je nacin da se sacuvam. Ako je za utehu , danas sam umesto 3 uzela 1 od 1.5mg ( direktan uticaj tona kojim mi se vas kolega juce obratio u pitanju "zasto bromazepam i zasto u tolikoj meri") Akcenat je na "tolikoj meri" Danas samoj sebi rekoh ,da cu poceti da se malcice kontrolisem.To je i savet mog lekara. Da probem da 3 da smanjim na 2 ..pa na 1.
Elem, hvala. I ja mislim da ce bebac doci kad zaboravim ruzne stvari.
 
Pre nepune 2 god sam operisala endometriozu na oba jajnika.Sad opet imam cistu na levom jajniku i dr mi je rekla da uradim Ca125 za jajnike,jer sumnja da je opet endometr.Mozete li mi odgovoriti,da li postoji jos neki nacin lecenja endometr. osim operacije?U slucaju da je to opet u pitanju,ne zelim opet na operaciju.Inace imam 30 god i posle operacije sam 6 meseci pila Danazol za zaustavljanje ciklusa.

Postoji medikamentozni ali terapije se ne daju na forumu, o tome moras da razgovaras sa svojim ginekologom.
 
Tema -zasto napadi panike ili zasto sam i dalje u stresu je ozbiljna i sa njom nije lako izaci na kraj.Nesto mora da mi zaustavi strah i osposobi me da radim inace ce mi otkazati sve socioloske funkcije :). Idealno bi bilo da imam vremena za terapiju bez leka ali -nemam. Bromazepam je nacin da se sacuvam. Ako je za utehu , danas sam umesto 3 uzela 1 od 1.5mg ( direktan uticaj tona kojim mi se vas kolega juce obratio u pitanju "zasto bromazepam i zasto u tolikoj meri") Akcenat je na "tolikoj meri" Danas samoj sebi rekoh ,da cu poceti da se malcice kontrolisem.To je i savet mog lekara. Da probem da 3 da smanjim na 2 ..pa na 1.
Elem, hvala. I ja mislim da ce bebac doci kad zaboravim ruzne stvari.

A da konsultujes psihijatra pa olaksas i sebi i drugima zivot?
 
To 'nesto' svakako nije Bromazepam. On niti se uzima po potrebi, tako nasumicno, malo 3 put na dan pa malo jednom na dan, niti resava stvar straha, stresa i panike - nije to dobar lek za to Terapija bez leka traje 50 minuta nedeljno - toliko se vremena ima za sebe, i nemoj mi molim te to pricati: sebe mozes da prevaris, mene ne - ja sam psihijatar i terapeut pa znam. Toliko svako nadje za sebe nedeljno, ako ni za sta drugo onda za dokono blejanje kroz prozor po deset minuta dnevno, za pus pauzu, za odgledane vesti na TVu, za [prelistane novine. 50 minuta nedeljno svako moze da nadje za sebe, a onaj ko ima strahove, stres i paniku MORA da nadje za sebe. Da li ce to uciniti ili nece - e to je vec stvar licnog izbora (jer najzad - nista se ne mora sem umreti). Bromazepam nije nacin da se sacuvas - ali je odlican nacin da razvijes novu zavisnost, ili jos gore tako nasumicnim uzimanjem dovedes do tolerancije na dobar lek, i najzad - da ti prolazi dragoceno vreme, koje je od bitnbog znacaja u tretmanu fobicnih poremecaja. Ja samo toliko - da se ne lazemo. Pricas sa profesionalcem, ipak. Ati sta ces izabrati - to je vec samo tvoje. Svu srecu ti zelim u svakom slucaju. Ko ne plati na mostu platice na cupriji....Tako mu to biva sa psihoemotivnim problemima. Platices svakako - samo kada i koliko, u tome lezi kljucno pitanje koje zahteva mudar odgovor....
 
Tema -zasto napadi panike ili zasto sam i dalje u stresu je ozbiljna i sa njom nije lako izaci na kraj.Nesto mora da mi zaustavi strah i osposobi me da radim inace ce mi otkazati sve socioloske funkcije :). Idealno bi bilo da imam vremena za terapiju bez leka ali -nemam. Bromazepam je nacin da se sacuvam. Ako je za utehu , danas sam umesto 3 uzela 1 od 1.5mg ( direktan uticaj tona kojim mi se vas kolega juce obratio u pitanju "zasto bromazepam i zasto u tolikoj meri") Akcenat je na "tolikoj meri" Danas samoj sebi rekoh ,da cu poceti da se malcice kontrolisem.To je i savet mog lekara. Da probem da 3 da smanjim na 2 ..pa na 1.
Elem, hvala. I ja mislim da ce bebac doci kad zaboravim ruzne stvari.

Izvin'te što upadam ovako, nisam dr, ali nalazim za shodno da se umešam u diskusiju i pitam te XYOL (sa aspekta moje struke) da li ti misliš da si spremna za dete ako ne možeš da se izboriš sa stresom? Kako ćeš podneti porođaj, promenu života iz korena, prvu dečiju temperaturu i odrana kolena???? Najlakše je roditi dete! Da li je to dete zaslužilo majku koja će svaku frku rešavati bromazepamom?
 
Sad citam ova vasa dobronamerna pisanija i na trenutak mi se ucini smesno. Jer na papiru stvarno nekako ispada da sam ja jedno stvorenje od kukavicluka sazdano koje probleme sedativima hoce da resi. To je ta losa strana papira i ne-zivih kontakata,
Jer da me poznajete znali bi da sam sve samo ne "slaba".
Istina, malo sam se umorila od cinjenice da se podrazumeva da budem uvek jaka, malo i jakima odmora treba :)
Ovako to izgleda: jednoga dana majka se ne vrati kuci. Pogine. Imate sestru i oca koji mesecima ne dolaze sebi. Ako se povucete sve ce se raspasti i umesto da i vi dignete ruke, vi se latite teskog posla - da sve ne mesto vratite, da njih dvoje bolesne od tuge izlecite, da prijateljima ne date da vas zale, da organizujete, savetujete, uvezujete i razvezujete. Razepeti izmedju posla koji volite, mnogo ljudi koji tamo od vas zavise, stignete i da se udate. I to za nekog koga volite i ko vas voli :)
I onda naidje godina u kojoj ste naprosto slabi i svega se bojite. Vraca vam se cinjenica u formi straha da je uvek moguce da se ono sto se dogodilo opet ponovi. Da se neko ne vrati kuci. Da se sa njim i ne oprostite.
Proci ce i to . Prosto me je stiglo. Na malcice slabosti makar bila propracena bromazepamom imam pravo.
Da li i dalje mislite da za dete nisam spremna?
 
Mislim. Mislim da treba da nadjes vremena za sebe, da sebi pomognes.
Tacno je, ne moze se uvek biti jak, i jakima treba pomoc, ali ta pomoc nije tabletica i nije prica ja to mogu sama.
Ne mozes i ne treba sama sebi da pomazes.
Za to su se ljudi skolovali, da pomognu onima kojima treba pomoc, na kvalitetan nacin.
Nema nicega loseg u tome da potrazis pomoc psihijatra.
 
Mislimo. Imas u sebi tuge, patnje, bola, ljutnje - da potopi svet, a ti bi htela dete. Ok je to - dete je na radost, ali ta radost kod tebe nema gde. Mora se prvo casa isprazniti da bi u nju nesto moglo da se ulije, znas. Naravno da ne moras biti jaka za sve. Ali fobija se ne leci tako sto se pobegne u neki drugi zivotni dogadjaj - trudnocu na primer, koji je kontrateza onoj sili tuge i patnje koja te ukotvljuje bez tvoje volje. Na drugi nacin se to mora. Ili - ne mora. Kao sto rekoh, odluka je tvoja. ALi telo je mudro, i mimo nase volje. Ono ti pomaze, a nikako ne odmaze. Ono te upozorava d anisi spremna, d anije vreme, da nisi u stanju. Za godinu dana nece se srusiti svet ako ne rodis dete, ali godinu dana koju bi posvetila sebi i svojoj terapiji sagradili bi adekvatan svet u tebi i oko tebe za rast i odgajanje tvog deteta. Pobrini se prvo za dete u sebi, pa tek onda razmisljaj o stvaranju novog zivota. Nisi spremna.
 
Imam 36 god.i sad planiram decu.Dugo smo probali ali nisto.Napravila sam hormonalni status i pokazalo je visoki fsh 61.8.Doktor me savetuje da napravim biopsiju da vidi dali imam rezervnih jajce kletki.Pozdrav
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top