Ginekologija

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Feferonka,
Na nalazu ne pise a,b ili c, vec samo PA III grupa , atipija, koilocitoza. Znam da se ne moze videti na papanikolau testu da li je u pitanju virus, vec da zbog koilocitoze koja je smatra efektom HPV-a, sumnjaju da je u pitanju virus. Receno mi je da u zavisnosti od rezulatata biopsije da ce mi raditi test na virus i tipizaciju, pa ce videti dalje korake, ako je visokorizican ili niskorizican tip.
Mene je samo interesovalo jos jedno misljenje, ponarocito sto me zbunjuje to oko ektopije kako je jedan doktor video i ranice koju je druga doktorka videla. Da li je moguce da se ektopija protumaci kao ranica?

Za ektopiju se cesto upotrebljava naziv ranica.
Stvar je doktora koliko ce da pojednostavi pojasnjenje termina, neko ce reci imate ektopiju a drugi ce reci imate ranicu ne bi li narocito pacijentima koji nisu medicinski obrazovani problizio problematiku.
 
Dr.,
molim Vas ako mozete da mi odgovorite posto sam jako zabrinuta.U 12. nedelji trudnoce (tacnije 11+6)sam imala temperaturu ceo dan izmedju 37,5 i 38 C.Imala sam je samo jedan dan.Sutradan je poceo da mi curi nos.I to je trajalo 2 dana i sada se dobro osecam.Bojim se da ako je to bio virus ne utice negativno na plod.Nisam pila nikakve lekove osim paracetamola.Inace,istog dana sam radila dabl test i rezultat je dobar.Da li imam razloga za strah?Hvala
 
Postovana doktorko,
imam 26 godina,u braku sam i suprug i ja radimo na prosirenju porodice nekoliko meseci:) .Zivimo u Milanu.Preselila sam se iz Beograda pre godinu dana.Od tada nastaju promene u mom organizmu: bolne menstruacije,pojcano krvarenje,mikrocistican jajnik..i sasvim slucajno otkrivena dva funkcionalna nodusa na stitnoj zlezdi(17mm).Moj ginekolog je rekao da mogu ostati u drugom stanju. I doktor endokrinolog je takodje tog misljenje-dok su god cvorici u funkciji...ali vec skoro godinu dana se nista ne desava:( .Menstruacija mi je zaista redovna(na 26 dana)..osim ovog puta-dobila sam dosta ranije posle samo 19 dana!Pijem mesavinu caja od hajducke trave,koprive i nevena(za ciste na janiku) vec 15 dana i ne znam koliko to moze da utice-da dodje do te promene.Promenila sam klimu na dva dana,bili smo u Portugalu,ali nije znatno toplije nego u Milanu.Koliko sve to moze da ima uticaja,zanima me Vase misljenje?I jos jedna stvar,stitna zlezda funkcionise potpuno u redu,hormoni takodje.Molim Vas,napisite mi Vas savet,Vase misljenje-zbog cega ne dolazi do zaceca,zasto je doslo do menstruacije posle samo 19 dana...s nestpljenjem ocekujem Vas odgovor i najiskenije Vam se zahvaljujem.
 
Nazalost nemam odgovor.
I kod najredovnijih ciklusa se desi da nekada ciklus zakasni koji dan ili stigne ranije.To ne mora biti znak nikakve posebne patologije, eto jednostavno se desi,uticaj vremenskih prilika, stresa, ishrane, prehlade...
A sto se tice zaceca, nekada je potrebno malo vise vremena.
Sta znaci "nekoliko meseci", i koliko cesto imate odnose?
 
Koliko je voznja automobilom rizicna u trudnoci i da li avion smanjuje rizik? Ulazim u treci mjesec i predstoje mi dva puta od desetak sati automobilom.
Moj doktor kaze da je automobil anjgore prevozno sretstvo za trudnicu, ali zelim da cujem i vas stav i sugestije.
Naravno, znam svoje prioritete, ali nije stvar samo u putovanju do Beograda i ZAgreba, vec i u gradskoj voznji, truckanju koje je u mom gradu nezaobilazno jer su putevi ocajni.
 
Koliko je voznja automobilom rizicna u trudnoci i da li avion smanjuje rizik? Ulazim u treci mjesec i predstoje mi dva puta od desetak sati automobilom.
Moj doktor kaze da je automobil anjgore prevozno sretstvo za trudnicu, ali zelim da cujem i vas stav i sugestije.
Naravno, znam svoje prioritete, ali nije stvar samo u putovanju do Beograda i ZAgreba, vec i u gradskoj voznji, truckanju koje je u mom gradu nezaobilazno jer su putevi ocajni.
ja sam u najranijoj trudnoci putovala kolima do zagreba, a pre nedelju dana do banja luke i sarajeva.
sledece nedelje idem do ohrida.

i ja sam bila zabrinuta, ali sam prelomila da ipak putujem.

samo sam malo zahtevnija u toku puta, trazzim cheshce pauze, i kad mi se pishki i kad mi se ne pishki :D, samo da bih malo proshetala, malo protegla noge, istegla se itd.
i tako na, najvishe, dva sata.... malo su poludeli, al` malo me bolelo d... guza. :D

a ove nedelje ulazim u 4ti mesec.
 
Koliko je voznja automobilom rizicna u trudnoci i da li avion smanjuje rizik? Ulazim u treci mjesec i predstoje mi dva puta od desetak sati automobilom.
Moj doktor kaze da je automobil anjgore prevozno sretstvo za trudnicu, ali zelim da cujem i vas stav i sugestije.
Naravno, znam svoje prioritete, ali nije stvar samo u putovanju do Beograda i ZAgreba, vec i u gradskoj voznji, truckanju koje je u mom gradu nezaobilazno jer su putevi ocajni.

Gradska voznja je jedna stvar, u krajnjem slucaju traje relativno kratko.
10 sati voznje u autu je nesto sasvim drugo.
Ako postoji mogucnost za avio prevoz, topla preporuka za to.
Ako se bas mora ici autom, onda sto pazljivija voznja, sa cestim pauzama.
 
Draga dr.,
ponovo se javljam sa nekim pitanjima. Mislim da se secate moje price sa predhodnih stranica, ali ukratko, 31god, trudna 24.nedelja ( 23+1) u Holandiji.
Nedavno sam bas na ovom forumu procitala ( mislim da ste i vi bas dali taj savet ) da ne sme ( ili ne treba ) koristiti kapi za nos u trudnoci i to me je uplasilo posto sam ih ja koristila vec u nekoliko navrata od pocetka trudnoce.
Inace imam hronicnu upalu sinusa od svoje 3. godine ( i ceonih i nosnih) i ponekad zaista ne mogu uopste da funkcionisem bez kapi. Trudim se i inace da ih izbegavam koliko god mogu ( ubrizgavam rastvor NaCl ), ali povremeno, kad naidju periodi zapusenog nosa, posebno nocu je nemoguce bez kapi. Doktora koji mi ovde vodi trudnocu, nisam direktno pitala da li smem , ali sam mu u nekoliko navrata spomenula da ih povremeno koristim i on mi nista nije rekao o tome da je stetno i opasno za trudnocu.
Kako i dalje nemam bas previse poverenja u ovaj zdravstveni sistem, posebno dela koji se tice trudnoce, molim vas za misljenje da li su i koliko kapi za nos uticale ( i uticu ) na trudnocu i plod.
Unapred hvala!
 
Koje kapi su u pitanju?
Meni nista ne znaci njihov holandski naziv, procitaj u zagradi ispod fabrickog naziva leka genericki naziv, odnosno sastav.
Molim te suzdrzi se od koriscenja kapi za nos, samo fizioloski rastvor.
 
Hvala na brzom odgovoru.
Genericki sastav bi valjda bilo ovo : "Xylometazovine 1mg/ml
U sastavu jos pise da sadrzi : dinatriumfosfaat dodecahydraat, natriumwaterstoffosfaat monohydraat, natriumchloride, sorbitol 70% methylhydroxypropycellulose 4000 mPa.s i voda. ( znam da ovo u sastavu nisu skroz latinski nazivi, ali nadam se da ce vam ipak biti jasno o cemu se radi ).
A kao podatak na kutiji jos i stoji da je u pitanju hidrirajuca formula, ako to uopste nesto znaci.
Ja se zaista trudim da izbegavam kapi i inace sto je vise moguce, jer znam koliko ostecuju sluzokozu nosa, ali ume tako da mi se zacepi noc zbog mojih sinusa, da ako ne stavim kapi imam osecaj da ce mi glava puci od pritiska, a o spavanju nocu nema ni govora. U tim situacijama fizioloski rastvor ni malo ne pomogne. Ima li neka malo jaca alternativa od fizioloskog rastvora?
 
To odgovara Olynthu a on nije namenjen trudnicama.
Nadam se da ga nisi previse koristila.
Verujem da ti predstavlja smetnju sto ne mozes normalno da dises ali probaj alternativne metode,kapi na bazi slanih rastvora, parenje...
 
Pa koristila sam ih otprilike 2 nedelje, u periodu izmedju 18 i 20 nedelje, uglavnom samo nocu jer nije bilo sanse da sklopim oci koliko sam imala osecaj da mi je "zabetoniran" nos. Preko dana sam do iznemoglosti uspricavala rastvor NaCl. Za moje probleme sa sinusisima to je inace kratak period ( i ako znam da to generalno nije ). Nadam se samo da je manje strasno nego koristiti u prvom trimestru:?.
Sada sam zvala bolnicu i dobila odgovor od babica da smeju da se koriste kapi i svi homeopatski proizvodi protiv prehlade ( kapi naravno nisu homeopatske, nego sam pitala vezano za prehladu )u trudnoci :confused:. Izgleda da oni stvarno uce drugu medicinu od ostatka sveta, kako uopste da im verujem bilo sta vezano za trudnocu???
 
Pitanje: U novembru nisam uopste dobila mens. pa sam u decembru imala dva puta, pocetkom i na karju meseca. Sad mi je opet kasnila januarska, dobila sam tek danas. Sta moze biti uzrok neredovne menst. do skoro nisam imala tih problema.?
 
Molim vas hitno je...Da li se hiv moze preneti preko posteljine,ako legnem na posteljinu na kojoj je mozda ostalo sperme...?Znam da je glupo pitanje,ali me muci...

Ja sam prilicno sigurna da ne moze, neka me doktori isprave ako gresim.

Pitanje: U novembru nisam uopste dobila mens. pa sam u decembru imala dva puta, pocetkom i na karju meseca. Sad mi je opet kasnila januarska, dobila sam tek danas. Sta moze biti uzrok neredovne menst. do skoro nisam imala tih problema.?

Hormoni, vreme, stres...
 
Hvala na prvom odgovoru u vezi lecenja vag infekcije i snimanja jajovoda.
Ne znam koliko dugo imam infekciju jer sam radila bris da bih mogla da uradim snimanje.
Sada me intereresuje sta podrazumeva snimanje jajovoda i sta je to sto ga cini relativno bolnim?
 
Hvala na prvom odgovoru u vezi lecenja vag infekcije i snimanja jajovoda.
Ne znam koliko dugo imam infekciju jer sam radila bris da bih mogla da uradim snimanje.
Sada me intereresuje sta podrazumeva snimanje jajovoda i sta je to sto ga cini relativno bolnim?

Histersalpingografija je pregled koji je malcice neprijatan,kroz vaginu se ubacuje kontrast koji prolazi kroz jajovode,to se sve snima rengen aparatom i dobijaju se snimci na kojima se vidi da li kontrast prolazi kroz jajovode.
To je ukratko, a na temi vantelesna oplodnja imas osobe sa licnim iskustvom.
 
E pa poslednju mens. sam imala 21. decembra, kucni test mi je pozitivan na trudnocu i moj muz i ja smo odusevljeni obzirom da neko vreme vec radimo na bebi. Po svemu sudeci sam sad u 7. nedelji. Osecam se umorno i nateceno, bez mucnina ali ono sto me brine je da imam bolove u stomaku koji lice na one menstrualne, ti grcevi mi ni nocu ne daju mira, mada nisu propraceni nikakvim krvarenjem. Imam 33 godine i jednu neuspelu (missed) trudnocu, moja doktorka je na odmoru i vraca se tek za 2 nedelje kad smo se i dogovorile za 1. pregled i UZ, ali mi je tesko da budem strpljiva i zabrinuta sam malo zbog tih bolova iako znam da oni nisu neubicajena pojava. Da li da cekam moju dr ili ipak odem na UZ ranije? Hvala
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top