Ginekologija

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ines1864:
Da li se predmenstrualne migrene mogu ikako ublažiti?

Imam 24 godine, relativno redovne menstruacije (na 30 do 40 dana), ne pušim, ne pijem....Ne znam šta da radim kad dođe PMS, imam osećaj da mi ogromna klešta stiskaju glavu, ne mogu normalno da funkcionišem, nekad ide do te granice da mi bude muka, imam vrtoglavice, nemam snage u mišićima....Eto. Nije svaki mesec isto, ali ponekad je stvarno nepodnošljivo.
Prvo treba videti da li su stvarno migrene predmenstrualne, odnosno da li se javljaju samo tada.
 
dr:
Mislis da bi sa godinama trebala da menjas kontracepciju?
Naravno da ne, pilula ne trazi odredjeno godiste.

Zbunjena sam jer sam na mnogim mestima procitala da su Logest za mlade devojke. Ja sam ih dobila zbog toga verovatno, pa sam mislila da bi s godinama mozda trebalo da ih promenim. Na osnovu cega ginekolozi uopste odlucuju koje ce nam pilule dati? Ili daju bilo koje pa ako nam odgovaraju-super, ako ne-menjaj... Mislim prvenstveno na pilule zbog kontacepcije, ne zbog dlakavosti i drugih problema za koje se pilule takodje daju.
 
dr:
Prvo treba videti da li su stvarno migrene predmenstrualne, odnosno da li se javljaju samo tada.
Pa, ja sam ih do sad samo tada primećivala. To mi je najbolji znak da ću dobiti menstruaciju, jer me inače glava ne boli, ali 2-3 dana pred menzis rastura....i neće da preskoči nijedan mesec. Naravno, kao što sam već rekla, bol nije uvek istog inteziteta i trajanja. Ponekad me boli samo jedan dan i blago, a nekad (kao recimo juče) boli do te mere da mi se povraća i da nemam snage ni za kakve fizičke aktivnosti.
E sad, meni nije jasno zašto bol nekad bude toliko jak, očigledno od nečeg zavisi i pretpostavljam da se može ublažiti, ali još nisam otkrila u čemu je caka...Nešto verovatno radim pogrešno tih meseci ( tj. dana) kada su migrene tako jake....
 
_Look_Of_Expectancy_:
Zbunjena sam jer sam na mnogim mestima procitala da su Logest za mlade devojke. Ja sam ih dobila zbog toga verovatno, pa sam mislila da bi s godinama mozda trebalo da ih promenim. Na osnovu cega ginekolozi uopste odlucuju koje ce nam pilule dati? Ili daju bilo koje pa ako nam odgovaraju-super, ako ne-menjaj... Mislim prvenstveno na pilule zbog kontacepcije, ne zbog dlakavosti i drugih problema za koje se pilule takodje daju.
Najcesce , prema svom iskustvu i podacima koje imaju o uspesnosti odredjenog leka.
Ako ne odgovara menja se.
To sto je nesto namenjeno za mladju populaciju samo govori u prilog bezbednosti odredjenog preparata.
 
Ines1864:
Pa, ja sam ih do sad samo tada primećivala. To mi je najbolji znak da ću dobiti menstruaciju, jer me inače glava ne boli, ali 2-3 dana pred menzis rastura....i neće da preskoči nijedan mesec. Naravno, kao što sam već rekla, bol nije uvek istog inteziteta i trajanja. Ponekad me boli samo jedan dan i blago, a nekad (kao recimo juče) boli do te mere da mi se povraća i da nemam snage ni za kakve fizičke aktivnosti.
E sad, meni nije jasno zašto bol nekad bude toliko jak, očigledno od nečeg zavisi i pretpostavljam da se može ublažiti, ali još nisam otkrila u čemu je caka...Nešto verovatno radim pogrešno tih meseci ( tj. dana) kada su migrene tako jake....
Ok, nije mali broj zena koje imaju glavobolju pred ciklus.
Da li uzimas neke lekove tada, da li koristis kontraceptivne p[ilule?
 
Pitanje:
Kolika je verovatnoca zatrudneti posle 5 godina redovnog uzimanja kontraceptivnih tableta?
Naime, uz tablete Jeanin ciklus mi se regulisao i tacno znam kada cu da dobijem. Ovaj mesec nije bilo tako - ciklus mi kasni 6 dana. Kod lekara mogu tek u sredu, pa bi zelela u medjuvremenu da se informisem.
Kolika je RELANA zastita kontraceptivnih tableta od nezeljene trudnoce?
I jos nesto...sada citam uputstvo u kutijici tableta i pise: Uzimati svaki dan u isto vreme. Vec 5 godina uzimam svaki dan ali u priblizno isto vreme...npr. u 17, 17:15, 16:45. Da li je to mozda bila veeelika greska?? :shock:
Hvala unapred na odgovoru!
 
Imam 25 godina i pre 7 godina mi je operisan fibroadenom na dojci.
sa to dojkom je sve u redu,ali mi se na drugoj pojavio takodje,s tim sto doktor nije za operaciju jer je jos uvek mali.
Zanima da li je preporuzljivo da pijem tablete za kontracepciju?
Takodje me zanima da li fibroadenom ima nekakve veze sa plodnoscu,jer sam cula price doktora meni iza ledja da necu moci da imam decu posle 25 godine.
Hvala
 
Bersina:
Imam 25 godina i pre 7 godina mi je operisan fibroadenom na dojci.
sa to dojkom je sve u redu,ali mi se na drugoj pojavio takodje,s tim sto doktor nije za operaciju jer je jos uvek mali.
Zanima da li je preporuzljivo da pijem tablete za kontracepciju?
Takodje me zanima da li fibroadenom ima nekakve veze sa plodnoscu,jer sam cula price doktora meni iza ledja da necu moci da imam decu posle 25 godine.
Hvala
Nije preporucljivo da uzimas kontraceptive,fibroadenomi nemaju veze sa plodnoscu. U strahu su velike i oci i usi pa je sasvim moguce da si pogresno protumacila to sto si cula.
Na ovom forumu imas tema koje se bave fibroadenomima gde mozes dobiti sve potrebne informacije.
 
DjuraM:
Pitanje:
Kolika je verovatnoca zatrudneti posle 5 godina redovnog uzimanja kontraceptivnih tableta?
Naime, uz tablete Jeanin ciklus mi se regulisao i tacno znam kada cu da dobijem. Ovaj mesec nije bilo tako - ciklus mi kasni 6 dana. Kod lekara mogu tek u sredu, pa bi zelela u medjuvremenu da se informisem.
Kolika je RELANA zastita kontraceptivnih tableta od nezeljene trudnoce?
I jos nesto...sada citam uputstvo u kutijici tableta i pise: Uzimati svaki dan u isto vreme. Vec 5 godina uzimam svaki dan ali u priblizno isto vreme...npr. u 17, 17:15, 16:45. Da li je to mozda bila veeelika greska?? :shock:
Hvala unapred na odgovoru!
Nije velika greska, a statistikom se nikad nisam volela baviti.
Sta znaci u 99% slucajeva su pouzdane ako si ti taj 1% , za tebe je to 100%.
Da li si zapocela novu kutiju nakon 7 dana pauze?
 
dr:
Nije velika greska, a statistikom se nikad nisam volela baviti.
Sta znaci u 99% slucajeva su pouzdane ako si ti taj 1% , za tebe je to 100%.
Da li si zapocela novu kutiju nakon 7 dana pauze?


Da zapocela sam je juce. Malopre sam radila i test na trudnocu i bio je negativan. Prvi put mi se ovako nesto desava sa pilulama pa sam se poprilicno zabrinula.
 
_Look_Of_Expectancy_:
Zbunjena sam jer sam na mnogim mestima procitala da su Logest za mlade devojke. Ja sam ih dobila zbog toga verovatno, pa sam mislila da bi s godinama mozda trebalo da ih promenim. Na osnovu cega ginekolozi uopste odlucuju koje ce nam pilule dati? Ili daju bilo koje pa ako nam odgovaraju-super, ako ne-menjaj... Mislim prvenstveno na pilule zbog kontacepcije, ne zbog dlakavosti i drugih problema za koje se pilule takodje daju.

Meni su vadili krv na hormone pa mi na osnovu hormonalne slike dodelili Legrava/ Mycroginon, mada sam posle toga u nekoliko navrata cula da krv ne mora da se vadi- meni je to malo neodgovorno.
 
Malo sam uplasena-propustila sam pilulu u trecoj sedmici(pijem yasmin vec 2 god i nikad mi se to nije desilo);dan poslije,kada sam otkrila uzela sam 2 istovremeno i nastavila slijedeca 2 dana,dok nisam zavrsila blister.Pitanje-da li ce sve biti u redu,tj da li cu dobiti mjesecnicu(mogucnost trudnoce iskljucena) na vrijeme ili mogu da ocekujem kasnjenje i sl? :?
 
dr:
Cekaj, nije mi bas najasnije, kog dana nakon zavrsetka prethodne kutije si zapocela sa novom?
Kao sto pise u uputstvu...posle 7 dana pauze nastavila sam sa novom kutijom iako je ciklus izostao. Predpostavljam da bi tako trebalo, jer citam knjizicu koju sam dobila uz tablete i pise:
"Ukoliko ne dobijete jedan mesec, nastavite sa redovnim uzimanjem sledece kutije. Ukoliko ne dobijete dva meseca, idite kod lekara, mozda ste trudni." :? :shock:
 
Dakle, malo samo da pojasnimo. Ne slazem se da ne moze biti od Logest-a. Naravno fino je da niste pusac, jer je to jedna od kontraindikacija za isti. No poznata stvar je da citava ta grupa lekova jako utice na cirkulaciju, narocito vensku. Naravno rekao sam moze, ili mozda. Na kraju kutije se ipak obratite vasem ginekologu za savet i eventualnu reviziju terapije.
 
ametata:
Dakle, malo samo da pojasnimo. Ne slazem se da ne moze biti od Logest-a. Naravno fino je da niste pusac, jer je to jedna od kontraindikacija za isti. No poznata stvar je da citava ta grupa lekova jako utice na cirkulaciju, narocito vensku. Naravno rekao sam moze, ili mozda. Na kraju kutije se ipak obratite vasem ginekologu za savet i eventualnu reviziju terapije.


Dragi kolega, dragi, dragi! :):):) Nemojte nigde ici! Nadam se da cete barem narednih 100 strana boraviti na ovoj temi (hvala nebesima za male radosti...!)
 
dr:
Ok, nije mali broj zena koje imaju glavobolju pred ciklus.
Da li uzimas neke lekove tada, da li koristis kontraceptivne p[ilule?
Ne koristim kontraceptivne pilule, a popijem analgin uglavnom, mada nije da baš jako pomogne. Bolje mi bude kad se zamračim, žmurim i ležim. Ako moram da radim nešto, pogotovo fizičke aktivnosti, glavobolja bude sve gora.
 
bilja_kov:
Imam jedno pitanje, moja drugarica doji bebu, a doktor joj je prepisao vaginalete neo-penotran.
Da li je u redu da ona koristi te vaginalete, posto doji bebu?
Unapred hvala!
Vaginalete su lokalna terapija, i procenat sistemskog delovanja je jako mali ili nikakav.
Kod sebe nemam uputstvo za te vaginalete ali sam sigurna da je ginekolog upoznat sa time da li tvoja drugarica doji ili ne.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top