Sud presudio da paralizovan čovek nema pravo na eutanaziju

111111

Legenda
Banovan
Poruka
60.297
Tony Nicklinson (58) bespomoćno je zajecao kada je saznao da su suci odlučili da se ne smije ubiti. Naime, Nicklinson, koji je 'zaključan u vlastitom tijelu' (locked-in syndrome), od britanskog je suda tražio da mu dopuste da uz liječničku pomoć okonča svoj život kako bi se spasio od "života punog poniženja i jada".

Nesretni 58-godišnjak kojemu je presuda "slomila srce" živi u engleskom gradiću Melksham. Otac je dvoje djece i potpuno je mentalno zdrav, ali je paraliziran od vrata na dolje i ne može govoriti. Pomicati može samo glavu i oči, a njegovo stanje posljedica je jakog moždanog udara koji mu se dogodio tijekom poslovnog puta u Ateni.

S bližnjima Nicklinson komunicira preko računala koje reagira na njegove treptaje i pomicanje glave, a već dvije godine 58-godišnjak pokušava uvjeriti tri suca Vrhovnog suda da dopuste liječnicima da mu pomognu umrijeti, odnosno da liječnici koji mu pomognu da okonča svoj život kada on to bude htio ne mogu biti kazneno gonjeni.

Bez obzira na njegove muke suci su odlučili kako samo parlament može promijeniti zakon o ubojstvu, odnosno omogućiti liječnicima pomaganje pri okončanju života, a Nicklinsonu su poručili kako je njegova jedina opcija, ako nekom liječniku ne bude dopušteno da mu pomogne, da umre od gladi.

Njegova supruga Jane najavila je da će se žaliti na presudu Vrhovnog suda.

http://www.vecernji.hr/vijesti/para...i-a-sud-mu-porucio-umrite-gladi-clanak-442662


da, lako je mudrovati, a on treba da živi ovako i dalje....a ne želi
 
Pa znas kako, ubedjen sam da bih radije odlucio da me neko na brzaka overi/utepa nego da vegetiram pa makar 2 meseca. Da mi neko drugi brise dupe, menja pelene, hrani.... To nije zivot dostojan coveka...
Ok, kad bih ja bila u pitanju, slažila bih se sa tobom. Složila bih se i da je neko drugi u pitanju, ali ko me lično ne dotiče, kao recimo čovek iz ove priče. A nisam baš sigurna kako bih na to reagovala da je u pitanju neko ko je meni jako bitan i drag... A evo i objašnjenja - imala sam psa, jako sam bila vezana za njega, doživeo je duboku starost za jedan pseći život, pred kraj se baš mučio, nije bio bolestan, dakle ne od bolova, nego prosto od starosti i nemoći - jedva se kretao, jedva jeo i pio, baš na samom kraju nije mogao čak ni to, samo je ležao kao biljka, a bio je svestan, liznuo bi mi ruku kad bih ga mazila i tako, da ne dužim, ja sam bila svesna da je to mučenje za njega, i znala sam da je možda najbolje i najhumanije rešenje u toj situaciji - uspavati ga. Ali prosto nisam mogla... :sad2: Znam, sebično je, ali svaki put kad bih pomislila na to, prošla bi me neka jeza, jednostavno nisam znala koji je to pravi trenutak, kako da ja, koju on najviše voli i od koje zavisi, odlučim tako strašnu stvar, nešto što je nepovratno... Eto u tom smislu stvarno ne mogu da kažem da li je to ispravno ili ne... I jeste i nije, po meni...
 
Tony Nicklinson (58) bespomoćno je zajecao kada je saznao da su suci odlučili da se ne smije ubiti. Naime, Nicklinson, koji je 'zaključan u vlastitom tijelu' (locked-in syndrome), od britanskog je suda tražio da mu dopuste da uz liječničku pomoć okonča svoj život kako bi se spasio od "života punog poniženja i jada".

Nesretni 58-godišnjak kojemu je presuda "slomila srce" živi u engleskom gradiću Melksham. Otac je dvoje djece i potpuno je mentalno zdrav, ali je paraliziran od vrata na dolje i ne može govoriti. Pomicati može samo glavu i oči, a njegovo stanje posljedica je jakog moždanog udara koji mu se dogodio tijekom poslovnog puta u Ateni.

S bližnjima Nicklinson komunicira preko računala koje reagira na njegove treptaje i pomicanje glave, a već dvije godine 58-godišnjak pokušava uvjeriti tri suca Vrhovnog suda da dopuste liječnicima da mu pomognu umrijeti, odnosno da liječnici koji mu pomognu da okonča svoj život kada on to bude htio ne mogu biti kazneno gonjeni.

Bez obzira na njegove muke suci su odlučili kako samo parlament može promijeniti zakon o ubojstvu, odnosno omogućiti liječnicima pomaganje pri okončanju života, a Nicklinsonu su poručili kako je njegova jedina opcija, ako nekom liječniku ne bude dopušteno da mu pomogne, da umre od gladi.

Njegova supruga Jane najavila je da će se žaliti na presudu Vrhovnog suda.

http://www.vecernji.hr/vijesti/para...i-a-sud-mu-porucio-umrite-gladi-clanak-442662


da, lako je mudrovati, a on treba da živi ovako i dalje....a ne želi
E to je nesto najgore, ne zeleti da zivis takav zivot a ne biti u stanju da se sam ubijes.
 

Back
Top