Trgovina akcijama???

Preko brokera.
Sustina je prosta da kupis po sto manjoj ceni a prodas po sto vecoj. A drugi princip da imas veci udeo i da ubiras dividendu (mada mislim da se u Srbiji malo ko ovajdio od dividende).
Odgovor iznad.
Jeste.
 
Kao i u svakoj drugoj trgovini zaradjujes kupujuci jeftino i prodajuci skupo.
Kao i u svakoj drugoj trgovini zaradu ostvarujes sticanjem privilegovanog polozaja ili neke druge prednosti.
Kao i u svakoj drugoj trgovini moras dobro poznavati robu kojom trgujes.
Kao i u svakoj drugoj trgovini moras da platis porez na zaradu i porez na promet plus proviziju brokerskoj kuci.
Fizicka lica ne trguju akcijama, nego iskljucivo pravna lica - brokerske kuce pomocu zaposlenih trgovaca sa licencom - brokera.

Da li zelis da postanes licencirani broker i trgujes na berzi?
Da li zelis da angazujes brokersku kucu, brokere, pravnike i savetnike, da u tvoje ime i za tvoj pravi novac virtuelno trguju?
Da li samo imas visak para sa kojima nemas ideju sta bi?

Ako je ovo trece, kupi zemlju.
 
Imam samo jos jedno pitanje, pise ovde Earnings per share:2$, jel to na mesecnom ili godisnjem nivou? Ovo sa dividentom se ne snalazim bas najbolje.
http://www.nasdaq.com/symbol/msft

Divdende su uvek na godisnjem nivou, s tim sto moze da te zadesi zla sudba da deset godina ne dobijes ni cent jedan,
a moze da se desi da akcije kupis za 10 dolara po komadu,a sledecih godina vrednost samo pada pa dodje i na nulu.
 
Ima li neko dobro iskustvo sa isplatom dividendi i koliko je to procenata(profitna stopa za jednu godinu) u odnosu na vrednost akcije?
Da li neko od Forumasa poseduje akcije stranih kompanija i kako se kod njih krecu dividende?

Nema tu procenta, nego se na godisnjoj skupstini na osnovu blansa odluci koliko ce centi ( ili evra) da se isplati po akciji za proteklu godinu.
Ima akcija koje ljudi drze ( ili kupuju ) zbog visokih dividendi , a to bi u najboljem slucaju bilo oko 5% vrednosti akcije.

Ja sam do pre nekoliko godina imala ( naravno uvek samo strane ( svetske ) akcije), sada sam imam nekoliko fondova ( takodje skup akcija)
jer mi je to i sigurnije i jednostavnije u smislu manje uzbudljivanja kada pukne neka firma.
 
Vecina gradjana Srbije se nebi zadovoljila profitnom stopom od 5% smatrajuci je niskom!?Mnogi ocekuju zaradu od 50 ili cak 100% na godisnjem nivou, sto moze da bude kod obavljanja nekih izuzetno isplativih poslova u okviru samostalnih delatnosti uracunavajuci u dobit i plate preduzetnika i clanova njegove porodice.
 
Vecina gradjana Srbije se nebi zadovoljila profitnom stopom od 5% smatrajuci je niskom!?Mnogi ocekuju zaradu od 50 ili cak 100% na godisnjem nivou, sto moze da bude kod obavljanja nekih izuzetno isplativih poslova u okviru samostalnih delatnosti uracunavajuci u dobit i plate preduzetnika i clanova njegove porodice.

Moze da bude dobit i od 200% ako kupis akcije po niskoj ceni a prodas ih u odredjenom momentu po duplo ili troduplo visoj. Ali to nema veze sa dividendama.
To je cista spekulacija. Ja bih se zadovoljila sa 5% godisnje jer je kamatna stopa u EU za orocen novac na godinu dana 1%, ako je i toliko.
 
Nema tu procenta, nego se na godisnjoj skupstini na osnovu blansa odluci koliko ce centi ( ili evra) da se isplati po akciji za proteklu godinu.
Ima akcija koje ljudi drze ( ili kupuju ) zbog visokih dividendi , a to bi u najboljem slucaju bilo oko 5% vrednosti akcije.

Ja sam do pre nekoliko godina imala ( naravno uvek samo strane ( svetske ) akcije), sada sam imam nekoliko fondova ( takodje skup akcija)
jer mi je to i sigurnije i jednostavnije u smislu manje uzbudljivanja kada pukne neka firma
.

Mudro draga, najsigurnija investicija što se akcija tiče i jesu fondovi, jeste dobit niža, ali je i rizik daleko manji.
Što se tiče ulaganja u fondove, najsigurnija su u one fondove koji investiraju u energetiku i telekomunikacije, pišem sa stanovišta balkana.
 
Moze da bude dobit i od 200% ako kupis akcije po niskoj ceni a prodas ih u odredjenom momentu po duplo ili troduplo visoj. Ali to nema veze sa dividendama.
To je cista spekulacija. Ja bih se zadovoljila sa 5% godisnje jer je kamatna stopa u EU za orocen novac na godinu dana 1%, ako je i toliko.
Kada istekne ova godina obavestite nas koja je profitna stopa kod fondova u odnosu na vrednost akcija,ako Vam to nije problem!
 
Kada istekne ova godina obavestite nas koja je profitna stopa kod fondova u odnosu na vrednost akcija,ako Vam to nije problem!

Ja momentalno imam fondove sa jako niskim rizikom, radi se o penzionim fondovima.

I da poslacu izvestaj.

Nego negde procitah ( ne znam da li je to tacno jer ne mogu ni da zamislim da jeste) da ti iz Srbije ne mozes da kupujes akcije kojima se trguje po svetu
jer nije dozvoljeno da banka salje devize u beli svet. Onda uopste ne razumem cemu i trgovina akcijama u Srbiji. Kakva berza, kavi bakraci.
 
Ja momentalno imam fondove sa jako niskim rizikom, radi se o penzionim fondovima.

I da poslacu izvestaj.

Nego negde procitah ( ne znam da li je to tacno jer ne mogu ni da zamislim da jeste) da ti iz Srbije ne mozes da kupujes akcije kojima se trguje po svetu
jer nije dozvoljeno da banka salje devize u beli svet. Onda uopste ne razumem cemu i trgovina akcijama u Srbiji. Kakva berza, kavi bakraci.

Mogu da se kupuju akcije stranih kompanija iz Srbije ali banke su izuzetno lose organizovane po tom pitanju. NBS preporucuje da se ide preko brokerskih kuca a ne preko platvormi.
 

Back
Top