Stomatologija(krunice ili most)

miskov

Aktivan član
Poruka
1.086
Imam dilemu sta da ugradim.Naime gornje cetvorka i petica su mi u jako losem stanju i stomatolog mi je dao dva resenja za taj problem.Jedno je sa ugradnjom porcelanskih krunica a drugo(za sta se on vise zalaze)je ugradnja mosta.Sta mi predlazete,jel ima ko slicnih iskustava?
 
Chekaj koliko sam ja, apsolutni laik za stomatologiju, upoznata most se stavlja ukoliko neki zub fali...
sama rech kaze most izmedju dva zuba...
a ako ti imas oba zuba i ako ti je korenje zdravo i imas opciju da sachuvash iste... zasto bi vadila zub i stavljala most?
Negde kapiram da je uvek bolje imati bar neki deo svog zuba nego protezu...
 
Bogu hvala, sad imamo dva stomatologa na forumu, pa ce kolege vec priskociti u strucnu pomoc (primecujete da ne krijem odusevljenje sto imamo stomatologe, zar ne?! Da li pogadjate sta mi je rak-rana u zivotu?! Ako ste pomislili 'zubi!' - e pa nije! Nego panika od stomatoloskih intervencija!!)

Kelis, pa gde si ti?! Odes, pa te nema! :x :wink:
 
miskov:
Imam dilemu sta da ugradim.Naime gornje cetvorka i petica su mi u jako losem stanju i stomatolog mi je dao dva resenja za taj problem.Jedno je sa ugradnjom porcelanskih krunica a drugo(za sta se on vise zalaze)je ugradnja mosta.Sta mi predlazete,jel ima ko slicnih iskustava?


vas stomatolog vam predlaze otprilike sledece:
1. da se problematicni zubi (verovatno) lece, ako to dosad nije uradjeno, da se napravi na svakom nadogradnja, pa kruna (navlaka) na svaki zasebno, ili dve povezane krune;
2. da se ti zubi izvade, pa na tom mestu nacini most od 4 zuba (2 nosaca, 3. i 6., i dva clana).

u prvoj varijanti, od oba zuba cete prakticno imati samo leceni koren; da vas to ne buni, korektno uradjeno to moze i godinama da traje (na meni licno jedna petica otprilike 16 godina :) ); ceka vas malko vise vidjanja sa zubarom, ali moze vrlo solidno da se uradi. u ovoj varijanti sve najvise zavisi od samog lecenja, te vam preporucujem da za to, eventualno, nadjete specijalistu endodonta.
u drugoj varijanti vas ceka bar nekoliko nedelja do pravog, kostanog zarastanja, da bi moglo nesto da se radi; u tom periodu se moze napraviti jedan privremeni mostic. most 3-6 je klasicno stomatolosko resenje, te - ako su zubi nosaci solidni, neke posebne nevolje ne treba ocekivati.

veoma je tesko ovako online, bez snimaka i pravog uvida u situaciju proceniti sta je adekvatnije resenje. oba predloga imaju svoje vrline i mane, s tim sto je svakako sigurno da ce prva varijanta krace trajati nego druga, izrazeno u godinama.
licno i privatno, ja vise volim da spasavam svaki zub koji se moze spasti :), pogotovo ako su dva vasa, navedena zuba u punom nizu; no, vas stomatolog ima bolji uvid, i ako smatra da je u konkretnoj situaciji za vas most bolje i solidnije resenje, mozda da ga poslusate :).

ako se kolebate izmedju dve solo - zasebne krune na cetvorci i petici, i povezanog mostica od dva zuba na tim zubima nosacima, to opet zavisi od konkretne situacije. treba da imate u vidu i nadoknadjivanje jednog od tih zuba, ako dodje do toga jednog dana, a u tom slucaju ce i druga kruna ici dole, bila zasebna ili ne.

koliko sada imate godina?

 
miskov:
Imam 33 godine i ostali zubi su mi u solidnom stanju.Obratio sam se ovde na forum da bi pronasao bolje resenje,napominjem da mi vreme a ni novac nisu upitanju.Bitno mi je pre svega trajnije resenje a da bude ujedno komforno i lepo. :lol:


da, mlad covek :).
vidite u cemu je stvar, i jedan i drugi rad, solidno uradjeni, mogu (doslovno!) da traju vekovima, u tehnoloskom smislu; biologija je ono na sta ne mozemo da uticemo.
s te tacke gledista, obe varijante imaju svoje vrline i mane, i ne postoji stomatolog koji vam odgovorno moze za oba predloga reci - ah, to ce stajati najmanje 10 godina.

ja vam mogu samo reci svoje licno misljenje: da sam ja u pitanju, trazila bih da se naprave livene nadogradnje, pa zasebne krune na svakom zubu, pa - dok traje - traje. ja pripadam skoli koja nas je ucila da se pacijent posmatra dugorocno, u zivotnom smislu: dakle, ako sada napravite most, mozda ce za desetak godina morati da se napravi novi, a mozda i nece moci, na istim nosacima; a ako sada napravite solo-krune, mozda cete za desetak godina doci do bocnog mosta trojka-petica, ili cetvorka-sestica... ne znam da li komplikujem :), nadam se da ste me razumeli.

ja vam jos jednom zelim mnogo srece :), nadam se da sam vam bar nesto pomogla.
 

Back
Top