Sta mislite o ateizmu?

Šta ja mislim i nije tako bitno za širu javnost ali ti mogu reći prostim riječima šta o tome misle učene i kvalifikovane glave:prvo,postoji nauka koja se zove APOLOGETIKA i ona se bavi naučnim dokazivanjem religije.Što hoće reći da u svakom čovjeku postoji klica vjere u Boga(ili kako več to pojedinac nazivao)koju je usadio Bog jer je čovjeka stvorijo po svom liku.Tako ista nauka tvrdi da ne postoji ATEIZAM kao apsolutno nevjerovanje u Boga ,nego postoji pozitivan i negativan stav prema Bogu.
 
oboje krecete od pogresne konstatacije - da su ateisti protiv boga.

p.s te tvrdnje - samo je pravoslavlje jedina istinita vera su gluposti, svacija vera je ona istinita. znaci u zabludi je preko 80% stanovnistva Zemlje? jel to hoces da kazes?
 
Obersturmfuehrer:
oboje krecete od pogresne konstatacije - da su ateisti protiv boga.

p.s te tvrdnje - samo je pravoslavlje jedina istinita vera su gluposti, svacija vera je ona istinita. znaci u zabludi je preko 80% stanovnistva Zemlje? jel to hoces da kazes?
Pročitaj još jednom šta sam napisala,odnosno više citirala one koji su kvalifikovani da se bave tim pitanjima.
 
roberta:
Šta ja mislim i nije tako bitno za širu javnost ali ti mogu reći prostim riječima šta o tome misle učene i kvalifikovane glave:prvo,postoji nauka koja se zove APOLOGETIKA i ona se bavi naučnim dokazivanjem religije.Što hoće reći da u svakom čovjeku postoji klica vjere u Boga(ili kako več to pojedinac nazivao)koju je usadio Bog jer je čovjeka stvorijo po svom liku.Tako ista nauka tvrdi da ne postoji ATEIZAM kao apsolutno nevjerovanje u Boga ,nego postoji pozitivan i negativan stav prema Bogu.
mogu da imam pozitivan ili negativan stav samo prema glupostima koje citam u bibliji ili kuranu, ali ne i prema "Bogu", jer TO za mene ne postoji :idea:
 
Midnight Rambler:
roberta:
Šta ja mislim i nije tako bitno za širu javnost ali ti mogu reći prostim riječima šta o tome misle učene i kvalifikovane glave:prvo,postoji nauka koja se zove APOLOGETIKA i ona se bavi naučnim dokazivanjem religije.Što hoće reći da u svakom čovjeku postoji klica vjere u Boga(ili kako več to pojedinac nazivao)koju je usadio Bog jer je čovjeka stvorijo po svom liku.Tako ista nauka tvrdi da ne postoji ATEIZAM kao apsolutno nevjerovanje u Boga ,nego postoji pozitivan i negativan stav prema Bogu.
mogu da imam pozitivan ili negativan stav samo prema glupostima koje citam u bibliji ili kuranu, ali ne i prema "Bogu", jer TO za mene ne postoji :idea:
Pa idi brate na teme LJUBAV I SEKS,šta da ti kažem nago se ti zapitaj šta te je zaintrigiralo da svratiš ovdje ako u tvojoj duši ne postoji klica????
Ne moraš meni odgovorit,jer ja znam!
Siđi duboko u svoju dušu pa vidi. :wink:
 
roberta:
Midnight Rambler:
roberta:
Šta ja mislim i nije tako bitno za širu javnost ali ti mogu reći prostim riječima šta o tome misle učene i kvalifikovane glave:prvo,postoji nauka koja se zove APOLOGETIKA i ona se bavi naučnim dokazivanjem religije.Što hoće reći da u svakom čovjeku postoji klica vjere u Boga(ili kako več to pojedinac nazivao)koju je usadio Bog jer je čovjeka stvorijo po svom liku.Tako ista nauka tvrdi da ne postoji ATEIZAM kao apsolutno nevjerovanje u Boga ,nego postoji pozitivan i negativan stav prema Bogu.
mogu da imam pozitivan ili negativan stav samo prema glupostima koje citam u bibliji ili kuranu, ali ne i prema "Bogu", jer TO za mene ne postoji :idea:
Pa idi brate na teme LJUBAV I SEKS,šta da ti kažem nago se ti zapitaj šta te je zaintrigiralo da svratiš ovdje ako u tvojoj duši ne postoji klica????
Ne moraš meni odgovorit,jer ja znam!
Siđi duboko u svoju dušu pa vidi. :wink:
odgovoricu ti, jer je vrlo jednostavno: na temu o ateizmu sam svratio zato sto sam ateista. a na istu sam odgovorio zato sto me NEKI ubedjuju da nisam :roll: :lol:
 
Blah....ne bih znala.......
Pre svega mislim da postoji veeeeelika razlika izmedju vere i verovanja u nesto.
Jer,smatram da svako veruje u nesto i da je vera potrebna da bi se covek odrzao u zivotu.
Za razliku od vere,verovanje podrazumeva pracenje,slepo podrzavanje nametnutih pravila i verovanja.

Ja nisam ateista,ali ne smatram sebe ni hriscankom(a ni satanistkinjom odmah da naglasim lol)

U boga verujem,ali ne u hriscanskog boga.Smatram da je bog individualan i predstavlja upravo veru.
Dakle to je ono svetlo koje nas vodi kroz zivot,a sad kako cete ga vi zvati zavisi licno od vas.
Za mene je bog kosmos,visa sila koja nas vodi,jer koliko god glupo zvucalo ja verujem da je sve zapisano u zvezdama...
Znam da kazu da se samo glupi i nesposobni pozivaju na to ali ja opet smatram da u tome ima nesto.Ali necu sada da pricam o tome...nije tema.

Ne verujem u pricu o tome kako je Bog stvorio svet za 7 dana ali opet........evolucija.....kako objasnjavate da su majmuni jednostavno sisli sa drveta i razvili se. Ja priznajem visu silu, nesto iznad nasih poimanja ali ne priznajem hriscanskog Boga,jer ipak i Biblija je ljudskom rukom napisana.
I hriscanstvo je sekta izgradjena na zgaristima paganskih hramova.........

Lepo je zapisano u Nicheovom Sumraku Idola : Zar je covek samo neuspeo pokusaj boziji?Ili bog neuspeo pokusaj ljudski......

Imam osecaj da ce me sad napasti obe strane u ovoj raspravi :lol:
 
Evo, ja te necu napasti. :lol:
Uglavnom se slazem s tobom. Mene nerviraju nase crkve, koje neguju neki kult strahopostovanja i bogobojazljivosti. Hladne su i odbojne. Popovi su distancirani, nadmeni i pevaju neke pesme koje skoro niko ne razume i koje u meni ne bude nikakva osecanja. A zapravo su oni ti koji treba da ti pomognu da se priblizis… Da me neko pogresno ne shvati… ja postujem hriscansku crkvu, ali ja u njoj ne osecam nista. A trebalo bi, valjda. Vise sam dodir s bogom osetila u nekim gospel filmovima, gde svi zajedno pevaju, smeju se i placu… pa sve i ja s njima. Zar nije to dodir sa bogom? Da sagledas sebe iznutra?
Zar se ne osecas bozanski kada otvoris srce da bi dao i primio beskrajnu ljubav prema celom svetu, zivotu…

Sad bas zvucim kao da sam pusila one cudne cigare, a nisam… :lol: iako je dan gandze…
 
Shag Ivory:
Evo, ja te necu napasti. :lol:
Uglavnom se slazem s tobom. Mene nerviraju nase crkve, koje neguju neki kult strahopostovanja i bogobojazljivosti. Hladne su i odbojne. Popovi su distancirani, nadmeni i pevaju neke pesme koje skoro niko ne razume i koje u meni ne bude nikakva osecanja. A zapravo su oni ti koji treba da ti pomognu da se priblizis… Da me neko pogresno ne shvati… ja postujem hriscansku crkvu, ali ja u njoj ne osecam nista. A trebalo bi, valjda. Vise sam dodir s bogom osetila u nekim gospel filmovima, gde svi zajedno pevaju, smeju se i placu… pa sve i ja s njima. Zar nije to dodir sa bogom? Da sagledas sebe iznutra?
Zar se ne osecas bozanski kada otvoris srce da bi dao i primio beskrajnu ljubav prema celom svetu, zivotu…

Sad bas zvucim kao da sam pusila one cudne cigare, a nisam… :lol: iako je dan gandze…
Na žalos potpuno se slažem sa tobom.Ja sam imala sreču da u jednoj lijepoj opuštenoj i duhovnoj sredinu,kroz pjesmu(razumljivu)osjetim bliže Boga,da ga osjetim u ljudima koji svoju vjeru isključivo pokazuju kroz djela,umjereno i spontano.
Slijediti samo slijepo neka pravila zato što si rođen pod tim imenom a u sebi ne osjetiti bliskost sa tim Bogom ja glupost.
Ići redovno u crkvu a na izlazu se gurati,osuđivati i ne viliti je takođe glupost.
Kao što rekoh,na žalos to su svakodnevni primjeri(čast izuzecima)naših "vjernika".
Ali ja ne želim gubiti nadu i vjeru zbog drugih.
Između ostalog ja vjerujem u Boga a ne u druge vjernike tako da njihovi postupci i mogu da me razočaraju ali to nema nikakve veze sa Bogom.
Neko je gore rekao da nije vijernik a niti ateista,da vjeruje u nešto.O tome se i radi,što sam na početku teme i pisala APOLOGETIKA nauka koja se bavi naučnim dokazivanjem postojanja religije,tvrdi da je Bog u svakog od nas stavio sjema religioznosti(ne kaže vjeri u Hrista)Ali smatra da smo predodređeni da imamo neki stav prema načemu višem od nas(nekoj sili),znači taj stav može biti pozitivan ili negativan.
 
Evo ja sam ateista. Ne zato shto sam protiv Boga, :roll: , nego zato shto ne verujem u njega. U neke druge stvari verujem ali u Boga ne. Zato shto je to propagiranje Biblije. Da nikad i nije postojala Biblija, ne bi ni postojala rech Bog. Neki bi i dalje verovali u neshto, ali je to druga pricha. I ja verujem u neshto... Veliki sam protivnik crkava, poshto mislim da nije potrebna zgrada da bi se slavio "Bog". Chisto uzimanje para... U Isusa verujem, ali ponovo ne verujem u to da je bio chudotvorac... Ma, komplikovano je to. Mogla bih o tome da pricham do beskonachnosti...
 
Tinar:
Evo ja sam ateista. Ne zato shto sam protiv Boga, :roll: , nego zato shto ne verujem u njega. U neke druge stvari verujem ali u Boga ne. Zato shto je to propagiranje Biblije. Da nikad i nije postojala Biblija, ne bi ni postojala rech Bog. Neki bi i dalje verovali u neshto, ali je to druga pricha. I ja verujem u neshto... Veliki sam protivnik crkava, poshto mislim da nije potrebna zgrada da bi se slavio "Bog". Chisto uzimanje para... U Isusa verujem, ali ponovo ne verujem u to da je bio chudotvorac... Ma, komplikovano je to. Mogla bih o tome da pricham do beskonachnosti...
Nema vete,u svakom slučaju potvrđuješ ono što APOLOGETIKA dokazuje,ostalo je u Božojim rukama :wink:
 
U boga ne verujem.Postojanje svevisnjeg me je u pocetku zbunjivalo jer se do saznanja da on postoji ne moze doci zdravim razumom,nego verom.
Sta da vam kazem ateista sam.
Ali nemam nista protiv ljudi koji veruju u boga.Mozda je tako lakse.Naci prividni spas i utehu.Crkva kao institucija mi ide na zivce,jer se trudi da nam nametne odredjene norme,da oblikuje nase zivote,pa se jos i mesa u politiku....
 
Zanimljivo je to kako vernici ne prihvataju da neko moze da ne veruje u Boga. Uzdaj se ti u tu tvoju apologetiku slobodno, ja bih i dalje koristio dobru staru logiku. Dok se naucno ne dokaze postojanje neke najvise sile, ja necu verovati u nju... u stvari, ako se vec nesto dokaze, onda nema sta da se "veruje", to je jednostavno tacno. Uostalom, kad bi se naucno dokazalo postojanje Boga i kad bi on bio prezentovan ljudima, dobar deo njih bi jednostavno prihvatio njegovo postojanje i poceo da veruje u nesto drugo (recimo u Velikog Strumfa, kog ja cesto volim da spomenem zagrizenim vernicima, koji takodje postoji isto koliko i Bog - u ljudskoj masti). Toliko sam puta razglabao na ovu temu sa ljudima da me je smorila najvise na svetu. Roditelji, porodica, svi su oni neki "vernici" i svi misle da sam prsotina, a to je zato sto su zaslepljeni verom.
U vezi sa religijom, najvise poštujem ljude koji su ateisti i one koji veruju u neku visu silu koju ne znaju da imenuju i koji ne pripadaju nijednoj postojecoj religiji jer shvataju da su sve one tu samo da bi vrsile odredjenu eksploataciju (neke manje, a neke mnogo, mnogo vise). Nekada je religija bila potrebna kako bi se uspostavile odredjene moralne norme koje treba postovati (tipa: ne ubij, nemoj da radis ovo, nemoj da radis ono), ali danas su se te norme vec ustalile u drustvu tako da religija vise nije potrebna da bi nas podsecala na to. Ja ne zelim da ubijem coveka ne zato sto me je strah od Boga, Svetog Petra ili cega vec (digresija: zar osnova hriscanstva nije da se oprosti svima?) nego zato sto postujem zivot pojedinca kao nesto na sta ja nemam prava da uticem u tolikoj meri kao sto je prekidanje istog. A da, naravno, tu je bitan faktor i desetak godina zatvora...
I jedan statisticki podatak za kraj: moderna tendencija u evoluciji drustva (inace, taj oblik evolucije je progresivan) je upravo teznja ka ateizmu. Sve vise i vise ljudi odbacuje postojanje Boga. Samo jedna religija belezi porast svojih vernika, a to je Islam. Na "kraju" ce biti samo muslimana i ateista... mada ce verovatno i muslimani polako primati moderne tendencije svetske kulture u svoju, polako se oslobadjati represije koja im je nametnuta i smatram da ce vremenom i oni postati ateisti... jednoga dana, nece vise biti religija (ili ce biti, ali to nece biti iste kao sto su i danas; ovo vec nije moje misljenje, procitao sam dok sam spremao ispit iz filozofije. mozda to nije bas ovakvim recima receno, ali se definitivno mislilo na to).
 
Ja licno sam ateista, nemam nista protiv nijedne od vera tj religija, samo smatram da je za to sto su ljudi vecinom vernici kriva propaganda i prihvatanje obicaja svojih roditelja! Mada bih pre bio pagan nego hriscanin. Vecina Srba se proziva za Pravoslavce, a mene prozivaju satanistom samo zato sto ne verujem u boga. A ta ista vecina nikada nije drzala Bibliju u ruci, a u crkvu idu svake prestupne godine. To je ono sto mi smeta kod takozvanih Pravoslavaca koje ja poznajem! Pre bih bio pagan iz razloga zato sto je hriscanstvo u neku ruku bolesna religija (ne zelim nikoga da uvredim, samo gledam objektivno). Recite mi da li je normalnije iskopati sebi oci, ili pogledati drugu devojku/decka? Ili je normalnije biti gladan, ili uzivati u hrani? Znam da je cilj uzdizanje duha, ali je meni bolje uzdizanje duha, kroz muziku ili neki drugi vid umetnosti. Nista licno, ponavljam da ne zelim nikoga da uvredim, samo gledam stvari objektivno. Ako bih me pitali koje vere nebih bio to je svakako Islam. Opet nista licno, smatram da je Islam jedina vera bolesnija od Hriscanstva. Pa cak ni sekte (bili one antihriscanske ili samo jeres) nisu bolesnije od Islama.
 
Ja sam nekad bio ateista a u medjuvremenu sam krsten. Juce sam bas razmisljao o ovoj temi i
dosao sam do spoznaje da nisam hriscanin vec heretik ako verujem u Boga a da sam ateista ako
ne verujem. Pitanje o postojanju Boga sam sveo na jedno prosto pitanje a to je:
da li je visa sila ucestvovala u razvoju Univerzuma ili je on stvoren sam od sebe. :idea: Ovim pitanjem
bih dakle podelio ateiste i teiste.
 

Back
Top