Sos

emica:
kako se pravi tartar sos?
e ovako,obariti tvrdo tri jajeta,zumanca propasirati,ostaviti u zdelu pa dodati dva presna zumanceta,dobro izmesati,dodati dve kasike senfa,soli,belog bibera i najzad ulupati kap po kap ulja,na ovu kolicinu ide 3dl ulja,dodati sok od limuna pa kad se napravi gust umak dodati dva sitno seckana kornisona. Prijatno!
 
Vidi, tartar sos ti je, generalno gledajuci, majonez sa sitno iseckanim kiselim krastavcima, kaprom, persunom i propasiranim tvrdo kuvanim jajetom.
Dakle najjednostavnija varijanta kupis sve to u prodavnici zamesas i to ti je generalno to.
BTW ovo je receno i u predhodnom postu samo je dodat recept za majonez a izostavljeni kapar (ovo je obavezan sastojak) i presun (on nije obavezan).
 
Snašla sam se...
Znači ovako:

SOS OD VIŠANJA

Jednu veću šerpu na šporet, u istu ubacite 400 grama višanja kojima ste prethodno odstranili koštice, dodajte malko cimeta i isto toliko soli,zatim četiri zrna saharina pa potom narendajte koru od jednog omanjeg limuna i sve ovo zalijte vodom ali tek toliko da prekrije višnje.Kad se ova masa ukrčka, dodajte u istu 1 decilitar pavlake koju ste prethodno umutili sa tri kašičice brašna i čekajte da smesa ponovo baci ključ.


A ima i ova varijanta:

Na 1 kaš. masti i dve kaš. brašna napraviti zapršku. Čim zaprška porumeni spustiti 3 kašike višanja koje su prethodno spremljene (očišćene od košpica). Kada su višnje dobro izdinstane naliti po potrebi juneće supe, dodati kašičicu šećera, 2-3 kašike kajmaka ili pavlake i na vrh noža soli, malo jos prokuvati i skinuti sa vatre i služiti sa kuvanim i pečenim mesom.

Ništa nisam probala :D Još. :wink:
 
intra:
Uz šta se jede?

mi uz pecenu/dinstanu piletinu, krompir-pire, dinstanu sargarepu i salatu.
mnogo volimo.
mast ne koristimo nego puter/margarin
edit: naravno, samo klasicna varrijanta se kod nas sprema, to je onaj drugi recept.
 
Posto nisam video nigde sosove evo neki ovo su osnovni sosovi.

ESPANJOL:
10 kg. Telecih kostiju
2 Okrajaka od mesa
500 gr. Sargarepe
500 gr. Celera
500 gr. Crnog luka
1 L Crnog vina
500 gr. Paradajz pirea
500 gr. Masnoce
2 Veze Majcine dusice
50 gr. Belog luka
500 gr. Brasna
Lovorov list
So
Biber
15 l. Vode
NACIN RADA:
Telece kosti utisnuti,oprati I staviti u posudu,okrejake od mesa,usitnjeno korenasto povrce I staviti pecnicu na 220 c.Izvaditi iz pecnice I staviti u posudu za kuvanje.Dodati masnocu,biber,lovor,beli luk malo proprziti prokuvati I kuvati 6 do 8 sati.Kada je kuvano procediti I staviti da se prohladi.Napraviti klajster [Voda I brasno umuceni] ili gustin umest brasna ili suva zaprska.Fond zagrejati,povezati ga,zicom dobro izmesati,naliti crnim venom I naliti crnim venom,kuvati jedan sat.Kada je gotov doterati ukus procediti kroz gusto platno.Koristi se uz kuvano meso.


KREM SOS:
1 L Espanjola
1dl. Belog vina
50 gr Pavlake
Senf
Persun
NACIN RADA:
U gotov espanjol dodati vino kuvati pavlaku zacine I dobro sjediniti masu pustiti da provri sluzi se uz dinstano I peceno meso.




PINKANTNI SOS
7 dl. Espanjola
3 dl. Belog vina
3 dl. Sirceta
100 gr. Crnog luka [Sitno seckan]
200 gr. Kiselih krastavca [Isecene na zilijen]
Persun
NACIN RADA:
Crni luk kuvati u crnom vinu I sircetu dok sadrzaj ne uvri za pola zatm dodati espanjol sjediniti I pustiti da prokuva dodati krastavac I persun I mesati suzi se uz svinjsko I govede meso.


AURORA
0,5 l. Besamela
70 gr. Paradajz pirea
1 Kasika vocestera[Industriski sok]
NACIN RADA:
U vec gotov besamel dodati paradajz pire I vocaster I dobro izmesati koristi se uz jela od ribe I mesa.


MORNEJ
2,5 dl . Besamela
3 dl. Pavlake
75 gr. Tvrdog sira
30 gr. Maslaca
NACIN RADA:
U vruc besamel dodati sir pavlaku maslac I dobro izmesati sluzi se uz jela od mesa I t
estenina.

BESMEL
2,5 l Mleka
Veza garni buketa[Korenasto povrce]
250 gr. Brasna
250 gr. Maslaca
So
Morsko orace
NACIN RADA:
Mleko prokuvati sa korenastim povrcem I procediti u odgovarajacu posudu.Na masnoci uprziti brasno uz stalno mesanje dok ne dobije svetlo zutu boju,zatim naliti vrelim mlekom uz stalno mesanje.Sos kuvati 20 min I na kraju zaciniti.
 
Jao super, ja sam se uvek pitala šta fali mom bešamelu. A jel se korenasto povrće posle baci ili ide u sam sos ili šta s njim?

I još jedno pitanje: jel postoji neka gotova zamena za ovaj espanjol? Jer mi ovaj krem sos izgleda super a nema šanse da ga sama spremim, ovo mi više deluje kao recept za profesionalne kuhinje.
 
Није ми баш јасно то са еспањолом, значи уситнити кости, па у рернуна 220 Ц, па онда опет мало препржити, па долити воду? Колико се добије соса и колико може да се чува?
 
SOS OD SAMPINJONA

200gr seckanih sampinjona,100gr sitno seckanog luka,20gr senfa,20gr putera,10gr brasna,1dl supe od kocke,1dl belog vina,2dl pavlake,1 kasicica persuna,majcina dusica,50ml ulja,so,biber.
Na tihoj vatri przite luk.Kada omeksa dodate sampinjone.Kada sampinjoni omeksaju dodate senf i biber.Kuvate dok ne dobijete homogenu smesu.Dodate puter i brasno.Kada se sastojci sjedine dodate supu i belo vino.Ostavite da se kuva kako bi se neutralisao miris brasna.Posolite,dodate persun,majcinu dusicu i pavlaku.

MADARSKI SOS

100gr sitno secenog luka,100gr suve slanine secene na kocke,2dl kisele pavlake,50gr putera,1dl supe od kocke,20gr ljute aleve paprike,20ml soka od limuna,1 kasicica brasna,1 kasicica persuna,majcina dusica,50ml ulja,so,biber.
Na tihoj vatri przite luk.Kada omeksa dodate slaninu.Kada pocne da se oseca miris slanine dodate puter,crvenu ljutu papriku i brasno.Kada se brasno sjedini,dodate toplu supu.Dobro promesajte i ostavite sadrzaj da uzavri.Posolite,pobiberite,dodate sok od limuna,majcinu dusicu i pavlaku.Promesajte i ostavite da se kuva na tihoj vatri nekoliko minuta.sluzi se sa svim vrstama pecenog mesa.
 
evo sos CUMBERLAND (kamberlend) za ribu, piletinu (živinu :) ), teletinu

1 pomorandza
1 limun
125 ml suvog crvenog vina
2 kasike zelea od crne ribizle
2 kasike naribanog rena
20 grama senfa
20 gr przene korice od pomorandze

Sve se pomesa, doda se po ukusu trunka soli i secera.
Kazu, savrsen...
 
moj omiljeni sos za baciti preko snicle ili (pecenog u rerni) kromipra
jednostavan je to je najvaznije
ukuvati slatku pavlaku,dodati po osecaju neki budjavi sir(ja stavljam rokfor) dok se ne istopi


gotovo :D
 
Evo vam dva sosa od paradajza:

Američki sos

1/2 čaše ulja
1/2 čaše paradajz pirea
1/2 čaše goveđe supe (prijedlog kocka)
1/2 čaše vinskog sirćeta
1/4 čaše sitno sjeckanog crnog luka
2 čena bijelog luka (zgnječenog9)
1/4 čaše svježe zelene paprike sitno na kockice isjeckane
1 kafena kašikica soli
1/2 kafene kašikice kima
1/4 kašikice čilija
2-3 kapi tabaska
1 kašikica crvene paprike.
U šerpu ulje, pa sve ostalo, ukuvati do željene gustine. Probaću danas, manju mjeru.

Francuski sos od paradajza i celera

4 dcl paradajz sosa staviti u šerpu na šporet, dodati pola čaše sitno sjeckanih listova celera, 1/4 čaše crnog luka sjeckanog na kockice, 1/2 čaše šećera (mislim da je previše čak i ako je paradajz sos jako kiseo)4 kapi tabasko sosa, 1 kafena kašičica soli i 1/4 kašikice svježe mljevenog bibera. Kuvati 10 minuta, procjediti, vratiti na šporet dodati bijelu zapršku i krčati još 15-20 minuta.
 
SOS OD KIKIRIKIJA

3 kasike putera od kikirikija
3 kasike soja-sosa
3 kasike soka od limuna
2 cena belog luka
1 mala cili papricica
1 kasicica braon secera
2/4 case vrele vode.
U blenderu umutiti sve osim vode (papricicu iseckati).
Kada se umuti, sipati u ciniju i dodati vodu. Dobro promesati, da se sjedini masa.
Odlicno ide uz makarone.
Odozgo, na makarone sa sosom, naseckati malo luka vlasca.
 

Back
Top