Šetajući bol u ustima

djurica

Početnik
Poruka
3
Pre mesec i po dana sam zamenila 10 plombi (crne plombe belim plombama). Pred kraj popravki (pre 2 nedelje) počeo je da se javlja šetajući bol. Ponekad me boli gornja desna šestica, pa se spusti na donju četvorku ; pa na levim osmicama koji se pruža do petica; pa na gornjim osmicama...... bol se širi na uši. Sve ovo bez ikakvog rade.
Uradila sa ortopan na kome zubar ne vidi ništa i samo sleže ramenima! Od lekova protiv bolova pijem Aulin (od koga ne osećam bol 12 sati) i Kafetin (od koga bolovi kreću da se javljaju posle 3-4 sata).
Desni mi nisu upaljene niti imam džepove.
Pomagajte!!!
 
djurica:
Pre mesec i po dana sam zamenila 10 plombi (crne plombe belim plombama). Pred kraj popravki (pre 2 nedelje) počeo je da se javlja šetajući bol. Ponekad me boli gornja desna šestica, pa se spusti na donju četvorku ; pa na levim osmicama koji se pruža do petica; pa na gornjim osmicama...... bol se širi na uši. Sve ovo bez ikakvog rade.
Uradila sa ortopan na kome zubar ne vidi ništa i samo sleže ramenima! Od lekova protiv bolova pijem Aulin (od koga ne osećam bol 12 sati) i Kafetin (od koga bolovi kreću da se javljaju posle 3-4 sata).
Desni mi nisu upaljene niti imam džepove.
Pomagajte!!!


draga djurice,
lako je moguce da su kod vas u pitanju dva "odvojena" problema.
jedan je - pulpitis, "upala zivca" koja vam daje aktuelne bolove; ovo se moglo desiti iz 1001 razloga, da sad ne gnjavim s tim. lako je moguce da su bolovi od samo jednog zuba - jer pulpitis kod npr. gornje sestice, trokorenog zuba, zraci na sve strane i nije retkost da pacijent ne moze da odredi cak da li je gornja ili donja vilica.
druga moguca nevolja je da vam plombe nisu bas odgovarajuce u zagrizaju; dovoljno je da malko samo budu "previsoke", ili neodgovarajuce oblikovane (da npr. "skrecu" vilicu u zvakanju), pa da pocne da reaguje vilicni zglob.
OPT snimak UOPSTE NIJE VALIDAN u ovim situacijama; vama trebaju "mali", retroalveolarni snimci, koji imaju mnogo vecu ostrinu. na osnovu OPT-a se NIKAD ne daje misljenje o stanju pojedinih zuba, ova vrsta snimanja ima neke druge indikacije.

moj savet vama bi bio da napravite male snimke, i trazite misljenje drugog zubara, i to STO PRE.
bolovi koji lice na akutni pulpitis a vec traju jedno vreme, ukazuju na to da proces dalje napreduje, ka gangreni i parodontitu, sto vam zaista ne treba.

mnogo srece vam zelim, ako sta jos treba, pitajte.
 

Back
Top