Зашто баш филозофија?

Dragi prijatelji,
moja definicija je dakle, filosofija kao poslednje utociste.
Mora se mnogo videti, mnogo leteti, mnogo patiti, da bi se videlo sta je pravo utociste-tamo gde se uvek moze slobodno i iskreno pricati, biti gradjanin sveta, i hitnuti svoju strelu-coveka sto vislje, neko bi rekao preko reke, neko bi rekao ka natcoveku.
I jos nesto sto sam pokupio usput:Sto je bilo mog zivota sa filosofijom to je bilo spaseno!!!
 
Po meni, filozofija je teznja ka razumevanju sustine svega postojeceg.
Ne bavim se filozofijom, ali to je jedina......hm.. disciplina da kazem, koja se zaista bavi stvarima koje su istinski vazne za citav ljudski rod, stvarima o kojima svako misli bar ponekad u zivotu i te misli nas odvajaju od svih drugih bica.
Medju mnogobrojnim komplikovanim naukama i disciplinama, koje pruzaju saznanja o novim stvarima, svetovima i istinama, za mene prvo mesto zauzima filozofija jer ih obuhvata sve. Ili bar nastoji da sve obuhvati. Duboko je postujem i zbog toga sto od alata na putu ka saznanju ima samo i jedino ljudsku misao. "Kraljica nauka". Haha, ajde filozofi, ko se to bese surovo nasalio kad je to rekao.......?
 
Pitati zasto neko voli filozofiju isto je sto i pitati zasto neko misli, zasto neko postoji.
Jasno je da svi koji posecuju ovaj podforum imaju manje-vise sluha za filozofiju i stoga je izlisno pisati sta za koga ona predstavja i u kojoj meri je bitna za zivot svakog od nas.
Isto tako, smatram da je filozofiju nemoguce definisati jer ona naprosto nema kraja. Recima je nemoguce uokviriti ono sto filozofija predstavlja.

Ja bih postavila pitanje (koje se na neki nacin nadovezuje na Tegularijusova) - da li je filozofski baviti se filozofijom danas, da li je filozofija u ovom istorijskom trenutku zaista filozofija?
 
Slažem se sa prethodnikom, i zaista ostaje pitanje: Do koje mere mogu filozofi da se bave filozofijom u vreme kada nauka daje odgovore na sva pitanja?
Daleko od toga da znamo sve odgovore, ali - na šta ove promene svode filozofiju?
Meni se čini da je skraćuju gotovo na psihologiju.
Kako? Zašto? Ko?
Šta je ispravno, a šta nije?
Da li je pomalo besmisleno čitati misli velikih filozofa iz prošlosti kada danas ZNAMO deo njegove istine, i znamo ga kao, recimo, drukčiji?
Inače, ja se filozofijom ne bavim, samo volim da razmišljam. U tom pogledu filozofija mi puno znači. Ne bih bila ovde. Ovo mi je omiljeni podforum :D
 
Lexa,

Rekao bih da ne razumes sta je Usia htela da kaze. Ne radi se niti o tome da nauka daje odgovore na sva pitanja (jer, recimo, nikad matematika ne bi mogla da da odgovor na pitanje "Sta je matematika?", jednako je i sa bilo kojom drugom naukom), niti danas psihologija ima ikakve veze sa filozofijom. Stavise, pravi filozof ce uvek negirati znacaj psihologije, dok ce ovaj potonji uvek pojednostavljivati filozofiju, cineci od nje prostituciju duha (pojam Usia-e).

Ne zelim da odugovlacim na ovoj temi, samo cu kazati da znanje koje stices pri upoznavanju sa drugim naukama nimalo ne lici na filozofsko, mada ovu isto tako smatram naukom, kao sto je Hegel smatra. Stoga, ono sto zoves razmisljanjem o filozofiji nece biti ono sto filozofija zbilja jest, niti ces obicnim razmisljanjem o temama koje filozofija ponekad dotakne (nikad slucajno) moci da zauzmes stav koji bi se mogao nazvati filozofskim, ako prethodno ne shvatis kakav je zadatak filozofije, kakva je njena uloga i koliki je njen znacaj.
 
Dragi prijatelji,
kad neko s nipodastavanjem progovori o filosofiji, uvek, a da to ne zna progovori o necem varvarskom u sebi, pokazujuci da je deo takvog poluobrazovanog drustva.
Jos se neshvata da se zivi unutar onog sto je filosofija nekad posadila, neke nauke npr.Takva nauka ima dalje svoj zivot.
Civilizacijsko pitanje je pitanje sta je danas "zaista" sta, a da nije jos jedna maska, zato treba dosta citati i moderne i vracati se starijim autorima i Starim(Grcima).Nauk o ispravnom zivotu(filosofija) je danas
tuzan nauk, ali i jedini koji moze dovesti do jacanja autonomije samog subjekta u sebi i drustvu.
Onome "samo volim da razmisljam" raduje se filosofija!!!
 
Usia:
Pitati zasto neko voli filozofiju isto je sto i pitati zasto neko misli, zasto neko postoji.
Jasno je da svi koji posecuju ovaj podforum imaju manje-vise sluha za filozofiju i stoga je izlisno pisati sta za koga ona predstavja i u kojoj meri je bitna za zivot svakog od nas.
Isto tako, smatram da je filozofiju nemoguce definisati jer ona naprosto nema kraja. Recima je nemoguce uokviriti ono sto filozofija predstavlja.

Zaista lepo rečeno i to kažem,verovatno zbog toga što delim tvoj stav,koji je krajnje pomirljiv,bez isključivosti,koje su takođe svojstvene filosofima. Može se primetiti,i to je ono što raduje,da su se oko toga složili,svi oni čija reč ovde ima neku težinu.(ne bih da nabrajam imena jer to bi bilo krajnje neukusno).
Ipak,ne mogu da ne kažem,ako se složimo sa prethodnom konstatacijom,da je pitanje koje je dato u podnaslovu ove teme, "ZAŠTO JE FILOSOFIJA NAJBOLJA NAJBOLJA STVAR KOJA POSTOJI",pretenciozno postavljeno i samim tim sebe dovodi do apsurda, jer naime,čini mi se,ono što je po sebi logično ne treba posebno naglašavati,kako bi izbegli mogućnost,da filosofiju,ili ako hoćete život isuviše banalizujemo.
 
Empedokle:
Dragi prijatelji,
kad neko s nipodastavanjem progovori o filosofiji, uvek, a da to ne zna progovori o necem varvarskom u sebi, pokazujuci da je deo takvog poluobrazovanog drustva.
Zato se uvek ograničavam na pitanja i izbegavam izvođenje zaključaka. Da ne bude zabune, ja sam, zapravo, postavila pitanje, nisam rekla da je to neko zaključeno moje mišljenje :!:
 
Usia:
Pitati zasto neko voli filozofiju isto je sto i pitati zasto neko misli, zasto neko postoji.
Jasno je da svi koji posecuju ovaj podforum imaju manje-vise sluha za filozofiju i stoga je izlisno pisati sta za koga ona predstavja i u kojoj meri je bitna za zivot svakog od nas.
Isto tako, smatram da je filozofiju nemoguce definisati jer ona naprosto nema kraja. Recima je nemoguce uokviriti ono sto filozofija predstavlja.

Ja bih postavila pitanje (koje se na neki nacin nadovezuje na Tegularijusova) - da li je filozofski baviti se filozofijom danas, da li je filozofija u ovom istorijskom trenutku zaista filozofija?

Na tebe, koliko vidim, ima uticaja logički-pozitivizam, naturalizam i sve što se hrani idejama Bečkog kruga. Još nisam upoznao nekog ko je tako mlad, a da se strasno zanima za tu filozofiju... (Je l se ti zanimaš za nju zbog toga što studiraš engleski ili ti je ona stvarno bliska?)
Ako krenemo nekim od analitičkih kriterijuma smislenosti, možemo odmah da raspustimo forum, jer skoro ništa ovde nema takvog smisla. Ali o toj opsednutosti smislenim i jasnim drugi put.
Elem, pitanje koje sam postavio nije besmisleno. Ono se može i ozbiljno razmatrati (mada ne u tako pretencioznoj formi, kako je neko rekao), tako da obuhvata i pitanje koje si ti postavila i neka druga pitanja. Ali meni nije bila namera da pokrenem ozbiljnu diskusiju o filozofiji, već samo da pružim priliku da se ispolji oduševljenost filozofijom (kao što je to uradio Empedokle). Odgovori (posebno mladih) ljudi na ova pitanje su uvek jako zanimljiva. Primetio sam da odnos prema fil. može da podseća na (mladalačku) zaljubljenost, jer se tu radi o STRASTI. Ona se nazire u samom imenu filozofija, dakle radi se o nekoj ljubavi, teznji, patosu... Ko to oseti, taj postaje zavisnik.
Elem, kad te neko pita zašto ti se sviđa neki momak (ili cura), šta ćeš reći? Da je to pitanje besmisleno? Ne verujem. Takav odgovor još nisam čuo.

Slažem se da filozofiju ne možemo definisati, kao ni mnoge druge stvari... ( pitanje je da li se išta može definisati) I ta naša opsesija definisanjem je, po meni (i nekim filozofima), potpuno besmislena. Ali svaki filozof je imao (bar jednu) def. fil. I iz njih se može nazreti videti njegov odnos prema ovoj disciplini, tako da one, po meni, imaju veliku ulogu. Iako se ne može dati jedinstvena definicija, svaka na svoj način osvetljava njenu prirodu.

Što se tiče onog pitanja koje si postavila, i ja mislim da je jako važno. To pitanje je možda centralno danas i mene već dugo muči (ne samo mene, već i filozofe).
Smatram da ako neko mišljenje pretenduje da bude filozofsko, ono uvek mora da bude okrenuto i na sebe. Tako da filozofija uvek mora da promišlja i o tome kakva je njena uloga, i to šta je ona sama. I zaista, već nekih 50-ak godina se sve intenzivnije postavlja pitanje: Čemu još filozofija?
To je ogromna tema ja sada ne mogu da je pokrećem, jer nemam vremena. Možda Usia misli da stvar i nije tako komplikovana. Ako se primeni neki kriterijum smislenosti, lepo će se videti koliko još ima (ili bolje-nema) prostora za filozofiranje.
O “smrti” filozofije i njenom odnosu prema nauci dosta se već pisalo. Lexi (i drugima koje zanima da pročitaju nešto o tome), savetujem da ode u neku biblioteku i ukuca naslov “Čemu još filozofija?”, pa neka krene od toga…
 
Tegularijus:
Зашто је филозофија најбоља ствар која постоји?



Или, за оне који мисле да претерујем:
Kоју улогу има филозофија у вашем животу?
Зашто се бавите филозофијом?



Ne smatram sebe nikakvim "strucnjakom" na polju filozofije, te molim sve prisutne da mi oproste ako izjavim nesto neprikladno... :oops:
Moje misljenje je da ova nauka u mnogome koristi svakom pojedincu, pod uslovom da ima nekoga pored sebe ko ce moci da mu objasni srz stvari, ili bar da ga navede da sam dopre do njih. Filozofija se, cini mi se, bavi upravo istrazivanjima i objasnjenjima NEmaterijalnog, i svega onoga sto "obicnom" smrtniku izgleda nedokucivo i nepojmljivo.
Takodje, smatram da filozofskim objasnjenjima covek moze da dopre do samog korena stvari i na taj nacin, mozda, promeni svoju dotadasnju "sliku", pa pocne drugacije da razmislja, a samim tim i oseca.
U sustini, to je jedan jako sirok i slozen pojam... svaka najobicnija situacija ili stvar moze se analizirati iz raznih uglova, diskutovati do besvesti o njima... ( zato i postoji uzrecica u narodu: "nemoj puno da filozofiras, nego..." ).
Da budem iskrena, ja cesto volim da filozofiram, iako je moje poznavanje ove nauke skromno. Okolina nema razumevanja za moja mnogobrojna pitanja i podpitanja. :roll:

Hvala svima na strpljenju!
 

Back
Top