Prava muškarca

D

DisMisaL

Gost
Gledajući sve teme o ravnopravnosti polova i pravima žena, nisam mogao a da se ne zapitam: Koja su to prava muškaraca? Sa čim to bi neko težio da se izjednači? Zašto mene niko nije obavestio da imam neka prava po kojima sam nadmoćniji nad drugima, samim tim što me majka rodila sa odgovarajućim hardwarom? Gde je taj Balkan i jel zaista tamo tako strašno?
 
DisMisaL:
Gledajući sve teme o ravnopravnosti polova i pravima žena, nisam mogao a da se ne zapitam: Koja su to prava muškaraca? Sa čim to bi neko težio da se izjednači? Zašto mene niko nije obavestio da imam neka prava po kojima sam nadmoćniji nad drugima, samim tim što me majka rodila sa odgovarajućim hardwarom? Gde je taj Balkan i jel zaista tamo tako strašno?

Jedan banalan primer koji sam vec pomenuo na topicu o zenskoj ravnopravnosti:

Imas pravo da budes vrhunski vojni pilot jer si muskarac i po prirodi i genetskim predispozicijama vojnik.
E to bi htele i zene ali pod uslovom da kad izbije neki rat i treba obaviti borbeni zadatak ti treba da ih zamenis jer imaju menstruaciju (boli ih stomak, nervozne su itd).Tako one stave ulozak a ti kacigu i vozi misko.
 
Efendija, loš ti je primer. Prvo što je razumljivo da veoma mali broj žena može postati pilot mlaznog aviona (zbog opterećenja od +/- nekoliko G za koje uglavnom nemaju telesnu građu koja to može podneti, kao što si rekao), ali nije ni velik broj muškaraca koji mogu isto. A ko je rođeni vojnik? Tu baš nisam siguran, žene jesu slabije, ali ratovi se ni u pradavna vremena, kada se tuklo kopljima i mačevima, nisu vodili samo na snagu. A nedostatak iste uvek se može nadoknaditi izdržljivošću, koju im omogućava nešto uži bazen (proporcionalno) kao i višak masnih naslaga (uvredile se neke na to ili ne, činjenica je da ženski organizam bolje taloži rezerve). A i uvek možeš naći i muškarce koji će reći: Ma jеbe mi se za rat, i ostaće kod kuće.

Ali nisam hteo o tome da pričam. Ono što me zanima nisu prepucavanja ja imam pišu a ti nemaš i kad porastem imaću ih sto, već konkretan odgovor: koja su to prava, i recimo, i prednosti muškaraca, koje su to stvari koje se žene kao trude da dosegnu, pogotovu na ovim prostorima, kao i odakle mnogima ideje o 'balkancima' i njihovom mentalitetu? Kako osobe poput LjBM mogu biti smatrane za kompetentne za postavljanje teza o ženskoj ugroženosti od strane muškaraca/ uspešnim ženama u svetu muškaraca? Uopšte, kakav je to svet muškaraca? Čime se on to manifestuje, pogotovu na ovim prostorima?
 
A to sudimo po čemu? Što ima više muškaraca inženjera od žena? Koliko mi je poznato, više je i muškaraca na tehničkim fakultetima? Sada se može govoriti o, npr, ustaljenim predrasudama prilikom izbora zanimanja, ali ne bih rekao da neko nameće ženama šta treba da rade u životu. Uostalom, ako se fokusiramo na SCG, i nema baš previše prilika za posao za inženjere. I može se postaviti kontra-argument (bez namere da se zaplićem u rapravu oko toga) kako će pre zaposliti ženu kao PR-a, ekonomistu ili pravnika?!
 
moj post nije bio filozofiranje na temu.
nego iskustveno proverena činjenica.
(sa poentom da kada ti kandidati dođu na poslovni intervju, POL ne treba da igra ulogu. a definitivno igra kada je ova profesija u pitanju).

sad mi pade na pamet i seksističko ponašanje asistenata tokom studija, ali neću još i o tome.

/inače govorim o SCG, tačnije Beogradu/
 
Muskarci uglavnom zaradjuju vise nego zene, u istoj struci. Znam konkretne primere, ovde na zapadu. Jednostavno u startu, zena inzenjer ce imati manju platu od svog muskog kolege.
 
Zastita zenskih prava je potpuna zabluda. Koja prava? Gde je tu bilo kakav vid exploatacije? Sta im sad fali?
Ukoliko neko zeli koristiti primere tipa:
"Muskarci uglavnom zaradjuju vise nego zene, u istoj struci. Znam konkretne primere, ovde na zapadu. Jednostavno u startu, zena inzenjer ce imati manju platu od svog muskog kolege."
:arrow: oni moraju biti jedinstveni
Ali uzimajuci u obzir da se to desava i muskarcima to se jednostavno ne moze koristiti kao argument!
Ja verujem da zene cak imaju previse povlastica.
Kada ce muskarci moci da se zaposle kao administrativni asistenti?(sekretarice) Nikad :!:
Kada ce muskarci dobiti povisicu samo zbog njihovog flerta sa seficom? Nikad :!:
Mi ne napredujemo u karijeri dizanjem nogu!
itd...
 
Fujin357:
Zastita zenskih prava je potpuna zabluda. Koja prava? Gde je tu bilo kakav vid exploatacije? Sta im sad fali?
Ukoliko neko zeli koristiti primere tipa:
"Muskarci uglavnom zaradjuju vise nego zene, u istoj struci. Znam konkretne primere, ovde na zapadu. Jednostavno u startu, zena inzenjer ce imati manju platu od svog muskog kolege."
:arrow: oni moraju biti jedinstveni
Ali uzimajuci u obzir da se to desava i muskarcima to se jednostavno ne moze koristiti kao argument!
Ja verujem da zene cak imaju previse povlastica.
Kada ce muskarci moci da se zaposle kao administrativni asistenti?(sekretarice) Nikad :!:
Kada ce muskarci dobiti povisicu samo zbog njihovog flerta sa seficom? Nikad :!:
Mi ne napredujemo u karijeri dizanjem nogu!
itd...
cutala sam i cutala...
ali ti ga pretera.
ja sam uspesna poslovna zena.
i nikada nisam imala nista ni sa jednim meni predpostavljenim,tacnije nikada ni sa kim od kolega.radim duze od 15 godina.
i,gle imam puno primera gde se nisu dizale noge,vec se mukotrpnim radom doslo do postizanja polozaja ili vece plate.
zasto? zene su mnogo tacnije od muskaraca,pazljivije i njima jednostavno nista nemoze da promakne.
zena ozbiljno prodire u problem,za razliku od muskarca koji sve privata vrlo povrsno,po sistemu na jedno uvo udje...
znam sta pricam.imam svoju firmu.i da mogu zaposljavala bih samo zene.ali mi trebaju muskarci koji mogu i da povuku,pa se trudim da izaberem one koji mi odgovaraju.
jedna moja drugarica je pilot sportskog aviona i jedina zena sudija hokeja na ledu!
beogradjanka.
usput, je u mladosti iskakala iz kutije madjionicaru u italiji da bi se ludo provelo leto.sada je u jednoj veeelikoj firmi jedan od vodecih ljudi u jednom sektoru.a za nju mogu da dam glavu, da je nekome ko je nesto hteo ,kao sex...odvalila samarcinu! nije lezbejka,vec majka i zena.dobro juro!
 
Fujin357:
Zastita zenskih prava je potpuna zabluda. Koja prava? Gde je tu bilo kakav vid exploatacije? Sta im sad fali?
Ukoliko neko zeli koristiti primere tipa:
"Muskarci uglavnom zaradjuju vise nego zene, u istoj struci. Znam konkretne primere, ovde na zapadu. Jednostavno u startu, zena inzenjer ce imati manju platu od svog muskog kolege."
:arrow: oni moraju biti jedinstveni
Ali uzimajuci u obzir da se to desava i muskarcima to se jednostavno ne moze koristiti kao argument!
Ja verujem da zene cak imaju previse povlastica.
Kada ce muskarci moci da se zaposle kao administrativni asistenti?(sekretarice) Nikad :!:
Kada ce muskarci dobiti povisicu samo zbog njihovog flerta sa seficom? Nikad :!:
Mi ne napredujemo u karijeri dizanjem nogu!
itd...

ne, nego uvlačenjem u dupe i dupelizanjem muškaraca IZNAD vas, što žene 101 posto neće uraditi!
Meni je žena šef, i tako će i ostati, a ja kad bih bila šef, osim poslovnog sekretara (nekog zgodnog, mmmmm, maldog i naivnog :D )celu ekipu činiće opet - žene. I to NE samo zbog toga što ste prljavi igrači...
Ti i tebi slični koji se osećate ugroženi od žena /evo, daću ti uložak pa probaj, nije to tako simpatično kao na reklami/, budite kontolori u GSP, štroka od orka, šta god oćete...
 
xpajamacax:
Fujin357:
cutala sam i cutala...
ali ti ga pretera.
ja sam uspesna poslovna zena.
i nikada nisam imala nista ni sa jednim meni predpostavljenim,tacnije nikada ni sa kim od kolega.radim duze od 15 godina.
i,gle imam puno primera gde se nisu dizale noge,vec se mukotrpnim radom doslo do postizanja polozaja ili vece plate.
zasto? zene su mnogo tacnije od muskaraca,pazljivije i njima jednostavno nista nemoze da promakne.
zena ozbiljno prodire u problem,za razliku od muskarca koji sve privata vrlo povrsno,po sistemu na jedno uvo udje...
znam sta pricam.imam svoju firmu.i da mogu zaposljavala bih samo zene.ali mi trebaju muskarci koji mogu i da povuku,pa se trudim da izaberem one koji mi odgovaraju.
jedna moja drugarica je pilot sportskog aviona i jedina zena sudija hokeja na ledu!
beogradjanka.
usput, je u mladosti iskakala iz kutije madjionicaru u italiji da bi se ludo provelo leto.sada je u jednoj veeelikoj firmi jedan od vodecih ljudi u jednom sektoru.a za nju mogu da dam glavu, da je nekome ko je nesto hteo ,kao sex...odvalila samarcinu! nije lezbejka,vec majka i zena.dobro juro!

To je upravo moja poenta! Pa kakva to prava moraju da se stite onda? Ti si navela nekoliko uspesnih zena koje su postigle to u profesionalnom maniru. Ja mogu navesti na desetine primera onih drugih, sto cini tvoju izjavu relativno netacnom.
 
znam. ima kukolja u svakom zitu.
znam i ja citav spisak kurvica koje se dokopaju raznoraznih stvari na onu stvar.
ali!
na tom spisku su i muskarci.veruj mi. isti smo.
i uostalom ja sam potpuno besna na klaru cetkin,i njeno oslobadjanje prava zena...jer bi ja sada mirno sedela i pila caj sa svojim zaludnim drugaricama i verovatno vezla neki goblen,ogovarajuci pritom zenu dr.jovanovica...
mislim :shock:
pa ni u svojoj familiji ne mozes da das ruku za svakoga,a kamo li za osobe koje i ne poznajes...
 
xpajamacax:
znam. ima kukolja u svakom zitu.
znam i ja citav spisak kurvica koje se dokopaju raznoraznih stvari na onu stvar.
ali!
na tom spisku su i muskarci.veruj mi. isti smo.
i uostalom ja sam potpuno besna na klaru cetkin,i njeno oslobadjanje prava zena...jer bi ja sada mirno sedela i pila caj sa svojim zaludnim drugaricama i verovatno vezla neki goblen,ogovarajuci pritom zenu dr.jovanovica...
mislim :shock:
pa ni u svojoj familiji ne mozes da das ruku za svakoga,a kamo li za osobe koje i ne poznajes...

Eto konacno smo se razumeli.
Poenta cele moje price je da smo mi ravnopravni. Ne razumem kakva to zenska prava moraju da se stite kada su mozda muskarci ti koji su podlozeni diskriminaciji i to od njihovih sefova muskaraca.
Kamo srece da imam seficu sve bi bilo bolje.
Betty ulizivanje je rec od koje se grozim! Just keep pushing!
 
uh.
A i pitanje je bilo o pravima muskaraca....
pre neki dan samčula da neke majke koje poznaju meni bliski ljudi uče svoje kćerke i kćerek svojih komšinica da se U IGRI, još kao deca, podređuju mupkom detetu (iako je ono 3-4 godine mlađe, što je značajno kad si mali), pa sam se uz to setila jednog kolege koji dva -tri puta mesečno dođe na posao, a ostale dane se odmara, jer se pretrg'o, i tako...možda sam malo preterala...:lol:
 
Фасцинира ме оволико бављење правима жена ( и овде и у Женском кутку )! Очигледно је то тема која веома иритира, значи нешто ту не штима!
Ако су жене и мушкарци већ равноправни, што се онда стално осећа нека тензија? Што жене не осећају да су равноправне, а што се мушкарци осећају угрожени женском тежњом за равноправношћу?
Да смо равноправни, и да постоји склад у односима између полова не би долазило стално до оваквих суочавања.

Две су ствари које би требало појмити пре било какве расправе о равноправности:
1) РАВНОПРАВНОСТ НИЈЕ ЈЕДНАКОСТ!
Бог нам није дао да будемо ЈЕДНАКИ, али можемо ИМАТИ ИСТА ПРАВА!

2) Тежња за равноправношћу НИЈЕ ТЕЖЊА ЗА ДОМИНАЦИЈОМ!
Нико не треба да се осећа угрожен тиме што неко други има права, док год се његова права остварују.

Иза свега овога очигледно лежи страх од рушења патријархалних односа ( који, сложићете се, још како владају Србијом ), тачније страх мушкараца да ће игубити доминантну улогу ( потпуно разумем њихово несналажење и растрзаност ), и страх жена од огромних обавеза које су тежњом за изједначавањем ( место за равноправношћу ) себи наметнуле.
Тако добијамо мушкарце и жене који се не сналазе у својим родним улогама покушавајући да у себи некако помире оно патријархално, на чему су васпитани, и савремено ,које намећу нови трендови у друштву.
И није лако ни једнима ни другима, и управо зато треба да начинимо корак ка размевању позиција другог пола, а не да се окрећемо борби за доминацију и међусобном оптуживању.

Уф, испаде читаво предавање! :roll:
 
Urgh... kada gotovo niko ne razume šta pitam. Sa jedne strane ženomrsci (ispravka: obožavaoci žena kao isključivo seksualnih objkata), sa druge priča o daljoj ugroženosti žena na ovim prostorima...
Prava muškarca ili svet muškaraca: šta bi ste istakli kao primere za to, pa da diskutujemo. I ne želim da po stoti put se ponavljam o patrijarhalnom uređenju, retko ko ovde zna i razume kako je to funkcionisalo, ovo što spominjete je samo karikatura.
 
DisMisaL:
Urgh... kada gotovo niko ne razume šta pitam. Sa jedne strane ženomrsci (ispravka: obožavaoci žena kao isključivo seksualnih objkata), sa druge priča o daljoj ugroženosti žena na ovim prostorima...
Prava muškarca ili svet muškaraca: šta bi ste istakli kao primere za to, pa da diskutujemo. I ne želim da po stoti put se ponavljam o patrijarhalnom uređenju, retko ko ovde zna i razume kako je to funkcionisalo, ovo što spominjete je samo karikatura.
koje je zapravo tvoje pitanje?
 
Svi kao nešto ističu žensku težnju ka ravnopravnosti i osezanju istih standarda koji važe samo za muškarce, a meni se nešto ne čini da takvi još uvek postoje. Plus slika isključivo žene pod teretom patrijarhalnih shvatanja, a iz ono malo primera za takvo uređenje koji se još uvek mogu zateći uočavam samo da i ni muškari nisu baš bili svemoćni pod takvim stanjem stvari.
 
Zelim pravo na odmor i na hobi!
Ne zelim diskriminaciju na poslu! Necu da me zaposle kao "menadzera prodaje", a da radim kao prodavac u maloprodaji, kafe kuvarica, magacioner, fizicki radnik i vozac C kategorije... i uz sve to da nosim odelo i vladam vestinom ophodjenja.
Zelim da i ja mogu da budem sekretarica!
Zelim da idem u penziju kad i zene!
Zelim da budem domacica!
Bilo bi zgodno da nam se produzi zivotni vek do zenskog proseka.
O vojsci i ratovanju necu ni da pricam....
 
e,a da popijemo mi po jednu?
teska ti bre tema,ovde nema bas puno sagovornika...a ja sam se vec izjasnila.jutros dok mi mozak bio odmoran.
a063.gif
 

Back
Top