Локал патриотизам - ДА или НЕ ?

Локал патриотизам, да или не ?

  • ДА

  • НЕ


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.

Zenit Fan

Ističe se
Poruka
2.184
Ево једне занимљиве теме а питање је јасно. Да ли подржавате локал патриотизам или више волите из неког мањег тјст вашег града ићи на утакмице или навијати за Партизан и Црвену Звезду ? Свесни смо да се данас људи у Србији деле на две групе навијача, на Делије и Гробаре. Не прође ни дан а да се у неком граду људи не препиру ко је бољи Звезда или Партизан. Људи су овде навикли на то па кад неки клиња почне пратити фудбал одмах га питају "за кога навијаш за Звезду или Партизан?" Да ли сте се некад питали колико би било људи на Маракани или на ЈНА да нема навијача из унутрашњости , поготово на већим утакмицама ? Доста људи из других градова не иду на утакмице свог градског клуба већ у Београд да прате ПАР или ЦЗ. Доста на то утиче што у Србији већ 20 година два тима освајају титулу, не памтим да су се негде толики дуг период у Европи смењивала два клуба и ниједан више. Нажалост најбољи играчи из ЈСЛ одмах прелазе у Партизан или Звезду и одлазе у иностранство а резултати су у другом плану али небих сад о томе.. Шта ви мислите о ткз. локал патриотизму, да ли је боље пратити клуб из свог родног града без обзира што ништа не осваја,или је боље пратити Звезду и Партизан јер су они најбољи клубови у Србији ?

*Молио бих модераторе да не пребацују ово у неку другу тему већ да буде ово једна тема.
 
Kod nas se vec decenijama navijaci dele na Partizanovce i Zvezdase i jako je tesko to iskoreniti. Roditelji od malena decu uce da navijaju za ta dva kluba jer su i sami tako vaspitavani. Trebalo bi da se razvije lokal-patriotizam u svim gradovima po uzoru na Nemacku ligu. Tamo npr. kada igraju Bajern i Herta na semaforu ne pisu imena klubova vec pise Minhen i Berlin. Na taj nacin se podize nivo svesti lokalnih gradjana da treba da navijaju za svoj grad i tako se stvara osecaj pripadnosti nekoj odredjenoj grupaciji koja ce navijati upravo za gradski klub. Kod nas jos uvek to ne moze jer u Srbiji opstaju samo dva kluba koja nesto postizu u fudbalu ali to je najvise zbog toga sto dobijaju najvise pomoci od drzave. Kada se to promeni tj. kada se klubovi privatizuju stvari ce se promeniti. Do tada...
 
fanMapOfLondon.jpg



Evo,npr kako navijaju samo u Londonu...Kada bi neko sa severa Engleske navijao za Arsenal ,mislili bi da je lud...
Ja sam za ,sve u svemu povecala bi se konkurencija,sto nam je neophodno ( ili fuzioniranje liga sa Hrvatima itd)...
 
Доста на то утиче што у Србији већ 20 година два тима освајају титулу, не памтим да су се негде толики дуг период у Европи смењивала два клуба и ниједан више.

Samo kod nas, u Skotskoj i cini mi se u Hrvatskoj je takva situacija.
 
Samo kod nas, u Skotskoj i cini mi se u Hrvatskoj je takva situacija.

Kod Hrvata je Rijeka jedne godine bila prvak 1999.a kod nas Obilić godinu dana ranije.

Logicno je da ljudi zele da navijaju za klub koji ,barem ponekad pobedjuje i ostvaruje nesto. Izmedju navijaca Zvezde i Partizana nema apsolutno nikakve razlike...U Skotskoj se dele prema veri,u ostalim zemljama prema kraju iz koga klub dolazi,al kod nas apsolutno nista...Klubovi su udaljeni 200 metara...Jedino boje se razlikuju.

Nema tako neke razlike ni između Rome i Lacija pa je gori rivalitet nego kod nas...
Arsenal i Totenhem su iz istog kraja pa je rivalitet ogroman i všedecenijski itd...
 
Kod Hrvata je Rijeka jedne godine bila prvak 1999.a kod nas Obilić godinu dana ranije.



Nema tako neke razlike ni između Rome i Lacija pa je gori rivalitet nego kod nas...
Arsenal i Totenhem su iz istog kraja pa je rivalitet ogroman i všedecenijski itd...

Za Romu i Lacio ne znam,ali Totenhem i Arsenal se razlikuju po krajevima severnog Londona...Imas mapu gore...
 
Samo kod nas, u Skotskoj i cini mi se u Hrvatskoj je takva situacija.

Samo jedna titula Zagreba prije 10-ak godina. Rijeka je bila skoro prvak, ali joj je sudac Krečak svojim legendarnim (kod nas naravno) ofsajdom uzeo titulu u zadnjem kolu.

Jedine sredine kod nas za koje bih rekao da su prvo usmjerene na svoje klubove, a tek onda na Dinamo i Hajduk, su Rijeka, Pula i Vinkovci.
 
a sto se tice teme pa ljudi navijaju za naj jaci
a ti klubovi treba malo i da se potrude nece niko da navija za vecite gubitnike
ja sam nekad navijao za partizan i posle poraza od 4:1 od beckog rapida
bio sam uzivo na stadionu te godine tolko sam se razocarao u klub
i posle utakmice kad sam visio na ogradu i pitao ih sta je to bilo
a udbaleri slazu rameni i kazu ******* a vidi se da im je sve jedno
poludeo sam i odkacio grobare
 
a sto se tice teme pa ljudi navijaju za naj jaci
a ti klubovi treba malo i da se potrude nece niko da navija za vecite gubitnike
ja sam nekad navijao za partizan i posle poraza od 4:1 od beckog rapida
bio sam uzivo na stadionu te godine tolko sam se razocarao u klub
i posle utakmice kad sam visio na ogradu i pitao ih sta je to bilo
a udbaleri slazu rameni i kazu ******* a vidi se da im je sve jedno
poludeo sam i odkacio grobare

И сад навијаш за Рапид?
 
Kod Hrvata je Rijeka jedne godine bila prvak 1999.a kod nas Obilić godinu dana ranije.



Nema tako neke razlike ni između Rome i Lacija pa je gori rivalitet nego kod nas...
Arsenal i Totenhem su iz istog kraja pa je rivalitet ogroman i všedecenijski itd...

Razlika između Rome i Lacija je da za Romu navijaju uglavnom ljudi iz centralnih delova Rima a za Lacijo oni sa periferije (navijači Rome ih nazivaju seljacima a samo sebe pravim Rimljanima) i iz drugih delova regije Lacio.
Lacio se smatra i desničarskim/ fašističkim klubom.
 
Veliki razlog dominacije Zvezde i Partizana kod nas je raspad Jugoslavije. U Jugoslaviji su skoro svi u Srbiji Navijali za CZ ili Par , u Hrvatskoj skoro svi za Dinamo ili Hajduk i kad je došlo do raspada nastalo je današnje stanje.

Kada bi se Španija ili Italija raspale na svoje pokrajine i kod njih bi bilo isto jer: svi u Madridu navijaju za Real ili Atletiko; skoro cela Katalonija za Barselonu; Skoro svi u regiji Lacijo za Romu ili Lacijo...
 
Poslednja izmena:
Razlika između Rome i Lacija je da za Romu navijaju uglavnom ljudi iz centralnih delova Rima a za Lacijo oni sa periferije (navijači Rome ih nazivaju seljacima a samo sebe pravim Rimljanima) i iz drugih delova regije Lacio.
Lacio se smatra i desničarskim/ fašističkim klubom.

Znam za to,nego se polemisalo ovde još ranije da između Partizana i Zvezde postoji razlika samo u boji a da je opet rivalitet na najvišem mogućem nivou,da su iz istog kraja da nema tako izraženih razlika kao kod nekih drugih tipa Olimpiakos je iz Pireja dole a PAO iz grada gore itd.isto tako bi se smatralo da je Zvezda oduvek bila kao srpski klub a Partizan pro-jugoslovenski,nešto...pa Zvezda je pandurski a Partizan vojni klub itd.znači poenta je da nismo po tim nekim stvarima jedinstveni i da uvek ima kao nekih podela koje se ne odnose samo na boje kluba kao što se smatralo u našem slučaju,a Lacio i Romu sam dao kao primer jer igraju na istom stadionu i da nema teritorijalnih podela u tom smislu kao kod nekih drugih,a navijači su druga stvar,i kod nas se što se navijača tiče mogu,ili mogle su se naći podele po recimo ideološkim nekim stajalištima među navijačima pa i teritorijalnim ,mada je to danas sve izmešano više...
 
Poslednja izmena:
Lokal patriotizam je sasvim ok, mada to se ne menja preko noci. Danas u Srbiji imamo gomilu pokusaja da se vestacki usadi taj lokal patriotizam.... i u vecini slucajeva se bazira na mrznji prema svemu sto dolazi iz Beograda. Mozda bih razumeo da to radi jedan Metalac ili Hajduk, ali kad to radi jedan Radnicki KG, sasvim solidan klub iz velikog grada, onda je to sramota.
 

Back
Top