zbir uglova u trouglu

Кулиража:
Da tako moze.

Mada ima i situacija kada zbir uglova u trouglu nije uvek 180 stepeni.
Ovo mi je profa matematike cesto pricao, ali nikad nije hteo da objasni kako, pa ako neko zna molio bih ga da mi malo to pojasni.
U euklidskoj (ravnoj) geometriji zbir uglova je 180, ali na primer u hiperbolicnoj je manje od 180 a u sfernoj vise od 180. Zavisi od toga koliko je "iskrivljen" citav prostor.
 
lightm:
Кулиража:
Da tako moze.

Mada ima i situacija kada zbir uglova u trouglu nije uvek 180 stepeni.
Ovo mi je profa matematike cesto pricao, ali nikad nije hteo da objasni kako, pa ako neko zna molio bih ga da mi malo to pojasni.
U euklidskoj (ravnoj) geometriji zbir uglova je 180, ali na primer u hiperbolicnoj je manje od 180 a u sfernoj vise od 180. Zavisi od toga koliko je "iskrivljen" citav prostor.

Zanimljivo je da, kad god je prostor "iskrivljen" , meru povrsine daje bas defekt ugla.
 
..a defekt ugla ocigledno moze da ima i negativne vrednosti,inace ne bi bila zadovoljena "teza" da je u hiperbolickoj geometriji zbir uglova trougla manji od 180. ..I sta mi znamo o defektu ugla? Kako se on uopste odredjuje?
 
gost 55:
..a defekt ugla ocigledno moze da ima i negativne vrednosti,inace ne bi bila zadovoljena "teza" da je u hiperbolickoj geometriji zbir uglova trougla manji od 180. ..I sta mi znamo o defektu ugla? Kako se on uopste odredjuje?

moze i tako, a moze i to da znamo u kojoj smo geometriji(kad nesto razmatramo) , pa "bez mogucnosti zabune" koristimo njegovu apsolutnu vrednost.
Ociglednu primenu ima npr u racunanju povrsina komada sfere( ako se dobro secam kalota) za slucaj + , a za slucaj - jos ne postoje "skolske primene", tj nesto sto se uci kao standardni deo skolskem nastave, mada je dobar kandidat da fino opise neke paralelne procese u vremenu....
 
Ма није овај гост мислио на закривљени простор и нееуклидске гометрије, мислио је на најобичнији тригонометријски угао, то сада ради други разред гимназије, па се неко прави паметан!
 

Back
Top