bastovanstvo - ideje i saveti

mammy

Poznat
Poruka
8.057
Zanima me da li ima ko od ovih zenica ovdje da se malo bavi bastovanstvom. Ja sam prosle jeseni sama zapocela i zasadila lijepo tulipane i narcise, oni sada lijepo procvjetali i sad se pitam da li moram da vadim lukovice iz zemlje nakon cvjetanja, ili kasnije, kad se biljka malo sasusi?
Ako neko zna neki dobar site koji se bavi biljcicama i na njemu da ima forum, nek' mi, please, napise.
 
za sada to nismo radili,samo jednom kupus kad su one zelene bube napale.trudim se da odstranjujem rukom bubice,stavljam samo prirodno djubrivo(nemam zivotinje pa zato suvu travu i lisce stavljam na jednu gomilu koju zalivam pa to truli i super bude kao ishrana biljkama)srecom zlatice nisu dolazile previse na krompir,pa smo uspeli da se izborimo rucno
a sto pitas?
 
hanibal77:
izgleda da nisam cool posto gajim povrce
:?
h058.gif
iz mog iskustva,samo je ljudima sa sela,a koji zive u gradu, blam da gaje povrce.
i ja u basti imam paradajz! mada mi bas nesto i ne uspeva ali je gotivno kada uberes pred klopu :P ,imam i maline,i ren i paskanat,sargarepu.
za krompir nemam mesta.i bas je super.
 
Ma, naravno da je bastovanstvo COOL, vracamo se prirodi, pogotova kad odem u prodavnicu da kupim voce ili povrce pa kad uzmem onu jabuku a ona k'o od plastike...fuj, odmah mi se ni ne jede...
Na zalost, u svom dvoristu nemam mjesta za povrce i voce, pa eto, sadim cvjece.
A ima i kod mene na periferiji da iznajmim basticu (i to za 50 eura GODISNJE), ali, kad sam ja sva neka neorganizovana, nema teorije da ja vodim redovno racuna o tome.
 
hanibal77:
mammy:
hanibal77:
ne.najozbiljnija sam.imam bastu na periferiji sa sve kucicom od drveta.i pumpom za vodu.a sto mislis da zezam?

Pa, ne znam na cemu sam s' tobom... :wink:
ma volim prirodu da pobegnem s vremena na vreme.a volim i gradski zivot.imam vise interesovanja koja su mozda nezamisliva zajedno.

he, he, tu se malcice slazemo...
 
mammy:
Ma, naravno da je bastovanstvo COOL, vracamo se prirodi, pogotova kad odem u prodavnicu da kupim voce ili povrce pa kad uzmem onu jabuku a ona k'o od plastike...fuj, odmah mi se ni ne jede...
Na zalost, u svom dvoristu nemam mjesta za povrce i voce, pa eto, sadim cvjece.
A ima i kod mene na periferiji da iznajmim basticu (i to za 50 eura GODISNJE), ali, kad sam ja sva neka neorganizovana, nema teorije da ja vodim redovno racuna o tome.
a gde si ti?kod mene je 70€ godisnje
 
mammy:
Zanima me da li ima ko od ovih zenica ovdje da se malo bavi bastovanstvom. Ja sam prosle jeseni sama zapocela i zasadila lijepo tulipane i narcise, oni sada lijepo procvjetali i sad se pitam da li moram da vadim lukovice iz zemlje nakon cvjetanja, ili kasnije, kad se biljka malo sasusi?
Ako neko zna neki dobar site koji se bavi biljcicama i na njemu da ima forum, nek' mi, please, napise.

Ne moras uopste da ih vadis,samo ih rasadis u proljece kad niknu,a ako ipak vadis radi to kad se list osusi tad je lukovica zrela.Ja godinama u dvoristu imam tulipane i narcise i nikad im nisam vadila lukovice iz zemlje.
 
mammy:
Zanima me da li ima ko od ovih zenica ovdje da se malo bavi bastovanstvom. Ja sam prosle jeseni sama zapocela i zasadila lijepo tulipane i narcise, oni sada lijepo procvjetali i sad se pitam da li moram da vadim lukovice iz zemlje nakon cvjetanja, ili kasnije, kad se biljka malo sasusi?
Ako neko zna neki dobar site koji se bavi biljcicama i na njemu da ima forum, nek' mi, please, napise.
ne moraš ih vaditi svake godine ali nikada ali nikada to nemoj raditi pre nego što se cela biljka ne osuši...dakle kad se osuši izvadiš svake druge treće godine...možeš i ređe i u jesen ponovo sadiš u zemlju...E i veoma je važno da odsečeš cvet kad procveta...
 
evo recept protiv biljnih vaši i parazita ali i generalno kažu da su biljke lepše ako se ovim prskaju: 10 strukova koprive i 10 litara vode...držati to tako nekoliko dana i prskati time biljke...
to inače držati podalje od stana/kuće...jer smrducka...
 
mammy:
Zanima me da li ima ko od ovih zenica ovdje da se malo bavi bastovanstvom. Ja sam prosle jeseni sama zapocela i zasadila lijepo tulipane i narcise, oni sada lijepo procvjetali i sad se pitam da li moram da vadim lukovice iz zemlje nakon cvjetanja, ili kasnije, kad se biljka malo sasusi?
Ako neko zna neki dobar site koji se bavi biljcicama i na njemu da ima forum, nek' mi, please, napise.


Da, nema potrebe da ih vadis, ali budi oprezna sledece godine da ti se ne desi sto i meni- obelezi gde su ti lukovice da ih ne bi isekla kad budes pripremala bastu za ostalo cvece. Ja unistih nekih 7 lukovica, al` ajd`, covek se uci dok je ziv!
 
I moja mama, svekrva, komsinica ne vade lukovice NIKAD iz zemlje.., al' ja sam ih sada imam prvu godinu i posadila sam ih u redove, al' bi ih za sljedecu godinu sadila u "zbunove", jos se bojim da, ako cekam da ponovo izrastu pa da ih onda rasadjujem, da cu da ih polomim i unistim jer ih ne vidim, zato mi je vazno da ih sada povadim na odgovarajuci nacin.
Hvala vam na savjetima, sad znam sta cu raditi. Cekati da iscvjetaju, odsjeci stabljike kad se cvjet osusi, i kad se biljka osusi vaditi iz zemlje.
Btw, hvala za recept protiv usiju :wink:
 
ne moraš ih vaditi ali greota je jer se od jedne lukovice vremenom okolo nje stvore...rode izem ga kao se to kaže tzv. pilići..."bebe" lukovice i to se lepo razdvoji od matične lukovice i ti ćeš ih imati sve više... možeš da ih pokloniš nekom ili se razmenite ...uglavnom, ne moraš više da kupuješ lukovice...
 
gigule:
ne moraš ih vaditi ali greota je jer se od jedne lukovice vremenom okolo nje stvore...rode izem ga kao se to kaže tzv. pilići..."bebe" lukovice i to se lepo razdvoji od matične lukovice i ti ćeš ih imati sve više... možeš da ih pokloniš nekom ili se razmenite ...uglavnom, ne moraš više da kupuješ lukovice...
Jeee, :wink: , ali, ako ih sada izvadim, posadim na jesen onako kako bih ja htjela (u zbunove, dakle), hoce li se i onda mnoziti?
 

Back
Top