Kupovina rasne macke

iwcham1979

Obećava
Poruka
82
Kupio bih rasnu macu, sijamsku, rusku ili british shorthair. Iz Aleksinca sam, pa me zanima da li mozda neko zna za nekog odgajivaca iz Nisa? Ima ih i po oglasima. NA sta treba obratiti paznju prilikom kupovine. Nije mi bitan pedigre. Zivim u jako mirnom kraju , tako da bi macak bio i napolju i unutra, kako on bude hteo.... Koje su neke okvirne cene, sa i bez pedigrea? Hvala. :)
 
http://zooberza.poljomasine.net/

pogledaj ovde.

Sto se sijamskih tice ja sam ih imao od svoje 5-6 godine. Veoma su zahtevne i prave prznice, nisu umiljate kao vecina macaka i imaju svoju narav. Kada im je vreme za parenje strasno su glasne i to moze da potraje 10-tak dana, mjaukanje i zavijanje za pojedine moze da bude izdrzljivo. Inteligentne macke su i veoma dobri lovci, ja zivim u stanu a moja je mesecno hvatala barem jednog goluba i to na terasi. Cak je i slep macak ( tako se rodio a meni bilo zao da ga uspavam ) lovio golubove, muve.. Nisu probirljive kada je hrana u pitanju i vole da "kradu", tj. da ono sto ostavis na stolu veoma brzo moze da nestane> Moja je jela lubence, dinje, luk, paradajz, kuvani kukuruz koji je obozavala i ako ti ukrade male su sanse da ces uspeti da joj otmes jer se tukla za njega...
 
Ova na slici je mesanka, ruska plava je uvek potpuno-PLAVA! Osim toga, ovo na slici je zensko mace. Svakako, za koji god pol i rasu da se opredelis, posto su rasne macke kod nas retke i tesko ces naci rasne parnjake za parenje a da znas da nisu u srodstvu a od ulicnih macaka lako moze da pokupi neku infekciju (u najboljem slucaju), toplo preporucujem sterilizaciju, procitaj ovde na forumu teme o tome.
 
Hvala na odgovorima. Odustao sam od ove mace jer je mesanka. SAda imam u opticaju sigurno cistokrvnu zensku sijamsku macu, ali sam se juce pokolebao, ne znam da li sa razlogom?! Naime, imamo u kuci u dnevnoj sobi skupu novu koznu garnituru, koju bi maca sigurno sredila. Moja ideja bila je da macka tu ne boravi, a da joj bude dozvoljen pristup u svim drugim prostorijama. Zivim u veoma mirnom kraju, i macu bih pustao da izlazi i dolazi kako joj se prohte, ali je nikako ne bih pustao u sobu gde je ovaj namestaj. Juce me je brat, u razgovoru, odgovorio od kupovine, recima da ce macki primarni cilj biti ulazak bas u tu sobu. Ipak ne bih da uzimam zivotinju ako ce ona kasnije da pati, u bilo kom pogledu. Ako je moguce da maca boravi u drugim sobama a da na ovu zaboravi, ok, ako ne, onda radije ne bih. Moja ideja je bila da je stacioniram u sobi gde mi je kompjuter, i da tu ima svoje mesto, korpu, ma sve, ali da ne ide u dnevnu sobu :) Evo slika mame i maca :P Samo da nismo kupili ovaj namestaj zena i ja. Em sada smeta, em je skupo ko djavo! Ali, sta je tu je.




 
Poslednja izmena:
MA kakva plisana macka LOL. Kupio bih macku jer volim macke. Ali ne volim ih toliko da bi ih pustio da mi iskasape novu koznu garnituru od 200000din. Ako moze ovako, uz svu negu i najbolju hranu, ok. Ako ne moze i ne ide, ne moze i to je to. Uzecu obicnu domacu onda, koja ce biti do neba zahvalna sto cu je zimi pustati da spava unutra :)
 
Poslednja izmena:
Tu se slazemo, samo imam ipak malo drugaciji sistem vrednosti. Ako cemo tako, nemoj ni decu da pravis da ti ne bi unistili skupocenu garnituru kad postanu dovoljno veliki da prave stetu a jos su suvise mali da im se objasni. To su ipak samo stvari, ma koliko kostale, zivo bice je, barem meni, prece.
 
PA imam klinca dve i po godine, i sve je ok. Ma kontam ovo za macku. Videcu da li neki tapetar moze da napravi neke navlake, i to je to. Bio moj sistem vrednosti iskrivljen ili ne, moj iPhone 4s ne moze u dzep sa kljucevima, macka nece moci direkt na skup namestaj, u kola ne idu drva, cement i sl. i tacka. Neko vidi samo puno nula. Onaj koji je te nule zaradjivao vidi malo drugacije...Zato sam lepo i pitao. Bolje je o svemu lepo razmisliti. Najgore je da zivotinja pati zbog necije nespremnosti da joj pruzi ono sto ona zahteva.
 
Poslednja izmena:
Obicna snajderka moze da sasije navlake a ostalo ipak ne bih komentarisala, narocito sto sam i sama od onih koji rade kao crnci i umeju da cene steceno i zaradjeno pa opet vise volim npr. svog psa (usvojenog sa ulice) nego teskom mukom nabavljenu sadnicu breskve, najukusnije i najsladje na svetu, koju je isti taj pas unistio ganjajuci jeza.
 
Pored 2 usvojene mace, imam sijamca od 14 godina i 7 meseci.

Nijednog nikada ne bih pustila napolje.

Unistavaju namestaj, cipele, biljke, novine, knjige, ali ih uprkos tome volim.

Sijamci su veoma drustveni, vole da su uvek uz svog "coveka", tako da mislim da za tebe ta rasa nije dobar izbor.
 
Moguce da nije za mene. Veceras cu se sa zenom dogovoriti detaljno, i na sta sve moramo biti spermni. Jedno je sigurno, pustacu macku napolje. Zivim u mirnom kraju, nema saobracaja, pa kako joj bog da. Neka bude macka, kao i svaka druga u komsilku. Drug mog brata imao je sijamskg macora Djoleta. Bio je izuzetno pametan, krio je kljuc ispod tepiha da covek ne ide na posao, trazio da ga zakljucaju u orman kada bi cuo avione za vreme bombardovanja, klatio sliku sapom kada gazda spava da bi ga probudio... Ali taj macak nikada nije izasao napolje. Zavrsio je tako sto je bukvalno poludeo. Skocio je na covekovu majku, unakazio joj lice i potom skocio kroz terasu i tako se ubio. Znaci katastrofa. Zato cu macku pustiti da se socijalizuje sa drugim komsijskim mackama i uziva u svom macjem zivotu.... Ne kazem da striktno kucne macke pate, ali one i ne znaju za bolje!
 
Poslednja izmena:
Moguce da nije za mene. Veceras cu se sa zenom dogovoriti detaljno, i na sta sve moramo biti spermni. Jedno je sigurno, pustacu macku napolje. Zivim u mirnom kraju, nema saobracaja, pa kako joj bog da. Neka bude macka, kao i svaka druga u komsilku.

Batali posao, ne ide to tako....uzmeš pa je pustiš napolje da se snalazi.....da luta sve dok ne nastrada.
Pre par nedelja mi je nastradao mačak, u mirnom kraju.....toliko mirnom da sam ga zatekao mrtvog u svom podrumu gde se dovukao. Nije lutao, samo je izašao na kratko da se prošeta. Dakle miran kraj ništa ne znači, svako ko ima životinju mora da je pazi i ne dozvoli da mu mačka luta okolo, pogotovu ne noću.
Neke važne stvari, Saveti za mačke
 
Dobro de, necu je pustati nocu :) Hvala vam na odgovorima, i za ovaj korisni link. Kakvu korpu savetujete da kupim? Kojom hranom da je hranim? DA li bih mogao da ostavim macu kod brata u nekoliko navrata, kada budem odsutan od kuce po celi dan?
 
Poslednja izmena:
Dobro de, necu je pustati nocu :) Hvala vam na odgovorima, i za ovaj korisni link. Kakvu korpu savetujete da kupim? Kojom hranom da je hranim? DA li bih mogao da ostavim macu kod brata u nekoliko navrata, kada budem odsutan od kuce po celi dan?

Kupi transporter za mačke, nikako drugačije nemoj nositi nigde. Moraš i wc da kupiš sa posipom. Ukoliko nosiš kod brata to je isto kao da se seli pa važe pravila za adaptaciju sa linka. Izbegavaj situaciju gde moraš da je premeštaš uvek je to stres, inače mačka može sama ceo dan ako ima šta da jede i pije...i gde da vrši nuždu.
Od hrane meso, granule, mleko, jogurt.....ne kobasice i salame, slanina.
Ne znam na kakvu korpu misliš, ukoliko si iz beograda imaš u pet centru sve šta ti treba.
Vakcina je obavezna, druge stvari imaš na linku.
 
Hvala vam na pomoci. Pripremio sam se danas za dolazak novog clana: kupio pletenu korpu sa jastucetom, posudu za hranu i vodu, kavez transporter, wc i posip, i Whiskas junior hranu :))) Bice maci extra. Sada jedino brinem za to ostavljanje. Najvaznije je da ce maca moci da ostane u kuci dok smo na poslu bez trauma, recimo od 8-14h, mada nam se cesto smene i razilaze. Ostaje ponekad da je cuva moj brat, srecom obozava macke. TAkodje, imam apartman u Soko Banji, pa bih voleo kad bih mogao da je ponekad povedem kada idemo za week-end, mesto da je ostavljam kod brata?? Ne znam da li ne bi bilo mnogo da se navikava na 3 prostora? Nocu nema sanse da je pustam da izlazi, uopste. A dok je kod brata, ili je nosimo u banju, bila bi striktno unutra. Da li je ovo ok? Posto preko dana planiram da je pustam, a mam veliki plac ispred kuce, 13 ari, lepo bi bilo da ne ide van! Ima li nek fora da je sprecim, ili ce sigurno ici po komsiluku?
Zanima me jos nesto, cisto onako :) Kada bi joj nasao momka, da li bi imalo najvise sanse da se pari s njim, ili bi to sto su zajedno bas imalo kontra efekat?!
 
Poslednja izmena:
Kao što je već rečeno svaka promena prostora je stres za mačku, pored toga uvek postoji mogućnost da pobegne zato što se nalazi u nepoznatom, dovoljan je trenutak nepažnje.
Prvo dobro treba da se dobro adaptira na tebe i nov prostor, tamo na linku je opisano kako se to radi.
U vezi odlaženja na posao, dobro na hrani mačku ujutru i ona će dremati dobar deo dana dok se ne vratiš.....inače bilo bi dobro da ima izlaz na neku terasu odakle ne može da pobegne ili padne. Postoje i vratanca koja se ugrade u vrata pa je izlaz na terasu nezavisan od tebe.

Nema fore što se tiče sprečavanja da mačka ide po komšiluku.....jedino da je napolju u tvom prisustvu, postoji mogućnost da ode tamo gde ima pasa, uglavnom je najbezbednije dok si ti prisutan.
 
Postoji nacin da se dvoriste ogradi tako da macka ne izlazi iz njega ali te specijalne ograde lice na zatvorske. Sve tri rase za koje si zainteresovan imaju vrlo jak karakter ali mislim da bi se Ruskinja najlakse adapirala na promene sredine, druga najtolerantnija posle persijanera. A sto se tice parenja, macke su jako izbirljive, kad je komsija (mackovog vlasnika) ubio "decka" sijamke mog (sadasnjeg) muza (onda decka), vise nikad nijednog sijamca nije ni pogledala, sve se parila sa jednim crnim glavonjom iz naselja iako smo je vodili kod razlicitih muzjaka. Zato je moja preporuka ipak sterilizacija jer te glavonje iz naselja cesto nose raznorazne bolestine, u najboljem slucaju ce macka dobiti (i macicima preneti) hlamidiju.
 
Dosla je maca. Mnogo je slatka. KAd je dosla, odmah se, naravno, sakrila iza ugaone garniture. Mjaukala malo danas, ali se posle pocela da se igra. Ono sto me brine, nista nije jela celi dan. Stavio sam joj u posudu vodu i Wiskas junior hranicu?
 

Back
Top