Opsesivno-kompulzivni poremećaj

Drasko85

Početnik
Poruka
4
Opsesije su neugodne i uznemirujuće ideje, misli, slike ili impulsi koji neprestano ulaze u um, stalno se ponavljajući. Osoba sa OKP opsesivne misli doživljava kao vlastite, a ne kao nametnute izvana. Opsesije nisu pretjerane brige o stvarnim životnim problemima.
Kompulzije su ponašanja ili akti koje osoba sa OKP osjeća da mora izvršiti, iako većinom zna da su to besmisleni i pretjerani rituali. Vrlo je teško im se oduprijeti, jer osoba sa OKP se osjeća anksioznom dok ne izvrši ritual.
Krug opsesivno-kompulzivnog poremećaja: Opsesija - Anksioznost - Kompulzija - Olakšanje
Shema iznad prikazuje tipični krug osobe koja ima opsesivno-kompulzivni poremećaj. Opsesije uzrokuju anksioznost, uzrokujući da se osoba s OKP-om upusti u kompulzije u pokušaju da smanji anksioznost uzrokovanu opsesijama. Izvršavanjem ovih kompulzija ili rituala ne rezultira trajnom promjenom ili trajnim olakšanjem, već u stvari opsesivno-kompulzivni simptomi se pogoršavaju.
Simptomi mogu uključivati ponavljajuće pranje ruku, nametljive, neželjene, odbojne seksualne ili agresivne misli, preokupiranost određenim religijskim uvjerenjima, averzija prema neparnim brojevima, živčane navike, kao što je otvaranje i zatvaranje vrata određeni broj puta prije nego se ulazi ili izlazi iz sobe. Ovi simptomi mogu biti otuđujući, a često uzrokuju teške emocionalne i financijske teškoće. Oni koji pate od OKP-a uglavnom u nekom trenutku prepoznaju svoje misli i kompulzivne radnje kao neracionalne.

Ako neko zeli nesto vise da kaze o ovom poremecaju, neka slobodno iznese.
 
tome pribegavaju ljudi koji imaju jaku želju da uspostave kontrolu nad nečim

u pitanju su najčešće ljuidi kojima je sposobnost kontrolisanja ili uticanja na nešto ili nekoga, umanjena.
OCD prepoznajemo kod dece koja su i sama snažno kontrolisana u detinjstvu.

Logika je ta, da se konstruiše situacija, i ako tu situaciju reši, onda je sve ok.

Primer:

osoba veruje da ako 15 puta uradi neku stvar (dakle ne 14, ne 10 puta) onda je sve ok.
ako pogleda desnim okom na umrlicu (ili bilo šta što simboliše smrt) - niko joj od familije neće umreti
ako pređe isti put kojim je išla prošli mesec kada je položila ispit, položiće i sada
ako izbroji do 100 pre spavanja, otac neće poginuti na putu itd itd...

deca su naročito sklona ovim stvarima, jer tako konstruišu svoj mikro-svet u kome su ona kontrolori tj ona uzimaju sudbinu u svoje ruke, iako ta "sudbina "obično predstavlja besmislen niz radnji i postupaka koje treba uraditi onako kako je dete zamislilo..
 
Opsesije su neugodne i uznemirujuće ideje, misli, slike ili impulsi koji neprestano ulaze u um, stalno se ponavljajući. Osoba sa OKP opsesivne misli doživljava kao vlastite, a ne kao nametnute izvana. Opsesije nisu pretjerane brige o stvarnim životnim problemima.
Kompulzije su ponašanja ili akti koje osoba sa OKP osjeća da mora izvršiti, iako većinom zna da su to besmisleni i pretjerani rituali. Vrlo je teško im se oduprijeti, jer osoba sa OKP se osjeća anksioznom dok ne izvrši ritual.
Krug opsesivno-kompulzivnog poremećaja: Opsesija - Anksioznost - Kompulzija - Olakšanje
Shema iznad prikazuje tipični krug osobe koja ima opsesivno-kompulzivni poremećaj. Opsesije uzrokuju anksioznost, uzrokujući da se osoba s OKP-om upusti u kompulzije u pokušaju da smanji anksioznost uzrokovanu opsesijama. Izvršavanjem ovih kompulzija ili rituala ne rezultira trajnom promjenom ili trajnim olakšanjem, već u stvari opsesivno-kompulzivni simptomi se pogoršavaju.
Simptomi mogu uključivati ponavljajuće pranje ruku, nametljive, neželjene, odbojne seksualne ili agresivne misli, preokupiranost određenim religijskim uvjerenjima, averzija prema neparnim brojevima, živčane navike, kao što je otvaranje i zatvaranje vrata određeni broj puta prije nego se ulazi ili izlazi iz sobe. Ovi simptomi mogu biti otuđujući, a često uzrokuju teške emocionalne i financijske teškoće. Oni koji pate od OKP-a uglavnom u nekom trenutku prepoznaju svoje misli i kompulzivne radnje kao neracionalne.

Ako neko zeli nesto vise da kaze o ovom poremecaju, neka slobodno iznese.

svi imamo neki vid opsesivno kompulzivnog ponašanja..
ja npr.pre nego što popijem čašu vode, prospem dva puta vodu koju natočim, isto tako i perem ruke često, ali to je više stečena navika iz srednje škole sa prakse.
a imam i trip da ako idem busem na ispit/test i platim kartu, neću položiti :lol:
 
Opsesije su neugodne i uznemirujuće ideje, misli, slike ili impulsi koji neprestano ulaze u um, stalno se ponavljajući. Osoba sa OKP opsesivne misli doživljava kao vlastite, a ne kao nametnute izvana. Opsesije nisu pretjerane brige o stvarnim životnim problemima.
Kompulzije su ponašanja ili akti koje osoba sa OKP osjeća da mora izvršiti, iako većinom zna da su to besmisleni i pretjerani rituali. Vrlo je teško im se oduprijeti, jer osoba sa OKP se osjeća anksioznom dok ne izvrši ritual.
Krug opsesivno-kompulzivnog poremećaja: Opsesija - Anksioznost - Kompulzija - Olakšanje
Shema iznad prikazuje tipični krug osobe koja ima opsesivno-kompulzivni poremećaj. Opsesije uzrokuju anksioznost, uzrokujući da se osoba s OKP-om upusti u kompulzije u pokušaju da smanji anksioznost uzrokovanu opsesijama. Izvršavanjem ovih kompulzija ili rituala ne rezultira trajnom promjenom ili trajnim olakšanjem, već u stvari opsesivno-kompulzivni simptomi se pogoršavaju.
Simptomi mogu uključivati ponavljajuće pranje ruku, nametljive, neželjene, odbojne seksualne ili agresivne misli, preokupiranost određenim religijskim uvjerenjima, averzija prema neparnim brojevima, živčane navike, kao što je otvaranje i zatvaranje vrata određeni broj puta prije nego se ulazi ili izlazi iz sobe. Ovi simptomi mogu biti otuđujući, a često uzrokuju teške emocionalne i financijske teškoće. Oni koji pate od OKP-a uglavnom u nekom trenutku prepoznaju svoje misli i kompulzivne radnje kao neracionalne.

Ako neko zeli nesto vise da kaze o ovom poremecaju, neka slobodno iznese.

Nisu li neuroze u osnovi OKP... Svi smo u manjoj ili vecoj meri opsesivno-kompulsivni. Uhvatimo da hodamo ulicom i preskacemo linije, iz dosade namigujemo na jedno oko i gledamo da se neke dve linije poklope i slicne potpuno nebulozne radnje.
Pa ima onih koji su preterani cistunci, nemaju mira kada vide mrvicu na tepihu, sto vec mislim da ima veze sa pojacanom potrebom za kontrolom. Obicno imaju takav odnos i prema ljudima, vole da kontrolisu druge, a i prema novcu...
 
Opsesije su neugodne i uznemirujuće ideje, misli, slike ili impulsi koji neprestano ulaze u um, stalno se ponavljajući. Osoba sa OKP opsesivne misli doživljava kao vlastite, a ne kao nametnute izvana. Opsesije nisu pretjerane brige o stvarnim životnim problemima.
Kompulzije su ponašanja ili akti koje osoba sa OKP osjeća da mora izvršiti, iako većinom zna da su to besmisleni i pretjerani rituali. Vrlo je teško im se oduprijeti, jer osoba sa OKP se osjeća anksioznom dok ne izvrši ritual.
Krug opsesivno-kompulzivnog poremećaja: Opsesija - Anksioznost - Kompulzija - Olakšanje
Shema iznad prikazuje tipični krug osobe koja ima opsesivno-kompulzivni poremećaj. Opsesije uzrokuju anksioznost, uzrokujući da se osoba s OKP-om upusti u kompulzije u pokušaju da smanji anksioznost uzrokovanu opsesijama. Izvršavanjem ovih kompulzija ili rituala ne rezultira trajnom promjenom ili trajnim olakšanjem, već u stvari opsesivno-kompulzivni simptomi se pogoršavaju.
Simptomi mogu uključivati ponavljajuće pranje ruku, nametljive, neželjene, odbojne seksualne ili agresivne misli, preokupiranost određenim religijskim uvjerenjima, averzija prema neparnim brojevima, živčane navike, kao što je otvaranje i zatvaranje vrata određeni broj puta prije nego se ulazi ili izlazi iz sobe. Ovi simptomi mogu biti otuđujući, a često uzrokuju teške emocionalne i financijske teškoće. Oni koji pate od OKP-a uglavnom u nekom trenutku prepoznaju svoje misli i kompulzivne radnje kao neracionalne.

Ako neko zeli nesto vise da kaze o ovom poremecaju, neka slobodno iznese.

Sve ovo ovde opisano, kao da neko poznaje moju jetrvu, ali njoj je postavljena dijagnoza F20 još pre petnaestak godina, a ove godine je dobila još jednu F31/7:confused:
 
Imam sve simptome OKP, pesimizam, crne misli, robovanje stvarima, ponavljanje određenih radnji nakon čega se to loše što sam umislio sigurno neće desiti meni ili nekom meni bliskom, opterećenost da sve bude perfektno (tačno u milimetar rastojanje između tiplova na plafonu, da laptop stoji paralelno sa ivicom stola, . . ., da se posao završi idealno jer je u suprotnom smak sveta, . . .), a jedan od uzroka nastanka OKP u mom slučaju sam prepoznao - od malena sam bio jednostavno dete za primer, vukovac u školi, lepo vaspitan, jednostavno nisam bio dete koje pravi roditeljima bilo kakve probleme. Međutim nikad nisam, da se tako izrazim, bio nešto mnogo hvaljen, naprotiv u većoj meri sam bio kritikovan u smislu vidi kako je onaj ovakav a ti nisi i sl. (usput ti koji su kao bili za primer su kasnije postali narkomani, propalice i sl., neki na žalost i nisu među nama). Kad god sam dobio 4 u osnovnoj to je bio smak sveta, a da ne govorim šta bi se desilo da sam bio prosečan kao većina tadašnjih drugova. Tako sam izgleda još tada u sebi razvio kompleks niže vrednosti koji se najpre ispoljavao tako što me je bilo sramota tj. neprijatno da idem u prodavnicu, voleo da budem sam u liftu i sl. jer sam se osećao valjda nižim bićem. To se prenelo i u srednju školu u kojoj sam takođe bio vukovac ali to nikog nije bilo briga. To se valjda podrazumevalo, kao i moje druge vrline i besprekorno ponašanje i to u kritičnim godinama kada su nažalost mnogi moji vršnjaci počeli da "propadaju". Ista priča i za faks, student generacije na Mašinskom fakultetu u Kragujevcu, prosek 9.61, koga je za to briga. Kada sam otišao kod psihijatra rekao mi je da imam socijalnu fobiju, da ne treba da mislim šta drugi misle o meni i sl., da nisam u depresiji jer tada ne bih imao volju ni da radim (u međuvremenu sam se zaposlio), da treniram (rešio sam da smršam sa 105 kg na 76 kg i uspeo sam), što je tačno. Ovu sam fobiju zaista imao, prvih nekoliko meseci na poslu nisam progovarao ni reč a onda sam ne znam kako to prevazišao, ali ovo što je OKP je ostalo. Zaista nisam ni slutio da ovo što sam opisao a to je odnos mojih najbližih prema meni (nipodaštavanje i ignorisanje mojih uspeha i osobina uopšte) još od detinjstva može dovesti do ovog pakla. Jedino gore bi bilo da sam bio totalno zanemarivan pa bi tada verovatno postao autistično dete, ali na sreću nije bilo tako. Ovako zaista osećam da sam najsrećniji ako je sve idealno, ako sam nešto idealno rešio na poslu, ako je stan perfektno sređen i sl. da bi me neko pohvalio a to uzrokuje veliko psihičko opterećenje, proveravanje, crne misli da će se nešto desiti i da sam za to kriv. Verujte do skora sam mislio da mi neka nevidljiva sila kaže Bojane proveri ovo ili će se desiti ono, obrisao si ovo sa kompjutera i bićeš ismejan zbog toga i milion takvih primera. Sad kad znam da je to u suštini moja podsvest koja je to prihvatila kao normalno stanje moram da je napunim pozitivnim mislima i da pobedim OKP.
 
boxikg, ostani na forumu, nemoj da ides.

Lepo si opisao sebe u svom postu....

Na pola citanja sam sam sebi rekao - hej ovaj ima socijalnu fobiju, kad posle procitam to i tvoj psihijatar reako hehe!

A taman sam hteo da ti napisem - pa ti imas socijalnu fobiju, socijalnu anksioznost, kad ono spomenuo si i sam pa mi propade fora :-DDDDD

Uglavnom budi ovde na forumu, i pomoci cu ti . . . .
 
Nisu li neuroze u osnovi OKP... Svi smo u manjoj ili vecoj meri opsesivno-kompulsivni. Uhvatimo da hodamo ulicom i preskacemo linije, iz dosade namigujemo na jedno oko i gledamo da se neke dve linije poklope i slicne potpuno nebulozne radnje.
Pa ima onih koji su preterani cistunci, nemaju mira kada vide mrvicu na tepihu, sto vec mislim da ima veze sa pojacanom potrebom za kontrolom. Obicno imaju takav odnos i prema ljudima, vole da kontrolisu druge, a i prema novcu...

KAo i sve ostalo u zivotu - svi mi imamo anksioznost, svi smo anksiozni u odredjenoj situaciji, ponekada i bez razloga, ali ako neka nelagodnost pocne da ometa nase funkcionisanje, socijalno, emotivno, ako postanemo izbegavajuci, ako imamo razne fizicke simptome koje ne mozemo da kontrolisemo a na papiru smo zdravi i nemamo fizicku bolest, onda mozemo govoriti o NEUROTICNIM POREMECAJIMA LICNOSTI.

Ovde kada su neki pisali, malko su izneli neka obicna sujeverja ljudi a to nije OKP !
Sujeverje je duboko ukorenjeno u kulturu , religiju i veru jednog naroda, a i uci se kroz vaspitanje koje sprovodi jedna porodica, narocito izrazeno na selu.

Problem postoji kada mi pokusamo da se odupremo tome i stvori se nenormalna anksioznost koja se ne smanjuje dok se ne odradi kompulsija..... Tek tada se covek vraca na normalu misleci da je sredio stvar, ali zapravo ON TAKO UCI I UCVRSCUJE POREMECAJ, KOJI JE SADA JOS JACI, I SLEDECI PUT CE IZAZVATI JACU ANKSIOZNOST.....

Tako se poremecaj razvija....

Ljudi ovo ignorisu u pocetku, misleci da je to "neki trip" , "pojacano sujeverje" , to im je cool, ali kada krenu razne misli lude i neka delanja npr da na nekom skupu moras da ustanes i okrenes se oko svoje ose 15 puta, ili ako negde gde je tisina dobijes nagon da se razderes jaaaako, to vec predstavlja soijalnu nefunkcionalnost i osoba od straha postaje socijalni invalid, koji ce izbegavati ovakve situacije, kako se ne bi obrukala.
 
Sad kad znam da je to u suštini moja podsvest koja je to prihvatila kao normalno stanje moram da je napunim pozitivnim mislima i da pobedim OKP.


Evo dve knjige na tu temu.

dr Dzefri Svarc - Blokiran Mozak
http://www.***********/file/125046551/fd363ad/Dr_Dzefri_Svarc_-_Blokiran_mozak.html?s=1


i


Dr.Elden Calmers - KAKO UNAPREDITI MOZAK
http://www.***********/office/1OvljVDV/DrElden_Calmers_-_KAKO_UNAPRED.html
 
Imam OKP vec oko 7-8, pravi pakao. Kada spomenete ljudima OKP oni prvo pomisle na pranje ruku i preteranu higijenu ili proveravanja vrata, prozora itd.... To je ono najnizi nivo. Ono sto nas zaista muci jesu ''zle'' misli, grozne slike koje vam se stvaraju u mozgu kad god razmisljate o necemu ili nekom, Ideja da ako neku akciju izvrsite sa odredjenom misli u tom trenutku, ta akcija, taj predmet itd. bice ''prljavi, zli'', ili ce ta akcija uticati na niz dogadjaja u buducnosti...npr kada se meni javi ta opsesija kao da se vazduh promenio, svetlost, boje, moje telo, moje buducnost...i ja moram izvrsiti ritual jer postajem nervozan i uplasen. Nekom to sve izgleda smesno i pateticno, jer ne znaju kako je to, i bolje da ne znaju. U srbiji se ne obraca paznja previse na ovaj poremecaj, vecina nije cula za njega i uglavnom ljudi nemaju podrsku drugih...Moja porodica takodje, cutao sam u skoli i nakon toga, psihicki sam se raspadao ali nisam dobio dovoljno paznje, kada bi me nekada i pitali sta se dogadja nisu mogli da shvate ali nisam ni ja moga da to dobro objasnim. Jer tesko je deliti te misli i opsesije sa nekim ko to ne razume, gledaju te kao ludaka. Najgore je ne znati da je to psihicki poremecaj i da i drugi ljudi to dozivljavaju, ja sam mislio da sam lud itd. Zato opisujem OKP. Kod psihjatra nikada nisam isao, pio sam neke lekove za smirenje na svoju ruku ali to nije mnogo pomagalo, opijao sam se nije ni to pomoglo....
Treba shvatiti da je ovaj poremecaj povezan sa time da su se u mozgu poremetile pojedine hemikalije itd...i da zbog toga ne mozete kontolisati svoje ponasanje i svoju ankcioznos kada se pojave opsesije
Po meni najbolji nacin da pobedite OKP je da se prvo saznate sto vise informacija o tome, da pricate sa ljudima koji takodje imaju OKP
Ja se borim protiv opsesija tako sto ne izvrsavam rituale, dovodim sebe do visokog nivoa ankcioznosti i cekam da se nivo spusti, dok ja sve to posmatram, nakon nekoliko puta ta misao mi ne predstavlja problem.
Molim vas svako ko ima problema ili zeli da pomogne nekom bliskom pitajte, razgovarajamo, razumecu, posaljite mi privatnu poruku bilo sta, samo razgovarajmo, bice vam lakse. Pozdrav i samo opusteno. :bye::heart:
 
Imam OKP vec oko 7-8, pravi pakao. Kada spomenete ljudima OKP oni prvo pomisle na pranje ruku i preteranu higijenu ili proveravanja vrata, prozora itd.... To je ono najnizi nivo. Ono sto nas zaista muci jesu ''zle'' misli, grozne slike koje vam se stvaraju u mozgu kad god razmisljate o necemu ili nekom, Ideja da ako neku akciju izvrsite sa odredjenom misli u tom trenutku, ta akcija, taj predmet itd. bice ''prljavi, zli'', ili ce ta akcija uticati na niz dogadjaja u buducnosti...npr kada se meni javi ta opsesija kao da se vazduh promenio, svetlost, boje, moje telo, moje buducnost...i ja moram izvrsiti ritual jer postajem nervozan i uplasen. Nekom to sve izgleda smesno i pateticno, jer ne znaju kako je to, i bolje da ne znaju. U srbiji se ne obraca paznja previse na ovaj poremecaj, vecina nije cula za njega i uglavnom ljudi nemaju podrsku drugih...Moja porodica takodje, cutao sam u skoli i nakon toga, psihicki sam se raspadao ali nisam dobio dovoljno paznje, kada bi me nekada i pitali sta se dogadja nisu mogli da shvate ali nisam ni ja moga da to dobro objasnim. Jer tesko je deliti te misli i opsesije sa nekim ko to ne razume, gledaju te kao ludaka. Najgore je ne znati da je to psihicki poremecaj i da i drugi ljudi to dozivljavaju, ja sam mislio da sam lud itd. Zato opisujem OKP. Kod psihjatra nikada nisam isao, pio sam neke lekove za smirenje na svoju ruku ali to nije mnogo pomagalo, opijao sam se nije ni to pomoglo....
Treba shvatiti da je ovaj poremecaj povezan sa time da su se u mozgu poremetile pojedine hemikalije itd...i da zbog toga ne mozete kontolisati svoje ponasanje i svoju ankcioznos kada se pojave opsesije
Po meni najbolji nacin da pobedite OKP je da se prvo saznate sto vise informacija o tome, da pricate sa ljudima koji takodje imaju OKP
Ja se borim protiv opsesija tako sto ne izvrsavam rituale, dovodim sebe do visokog nivoa ankcioznosti i cekam da se nivo spusti, dok ja sve to posmatram, nakon nekoliko puta ta misao mi ne predstavlja problem.
Molim vas svako ko ima problema ili zeli da pomogne nekom bliskom pitajte, razgovarajamo, razumecu, posaljite mi privatnu poruku bilo sta, samo razgovarajmo, bice vam lakse. Pozdrav i samo opusteno. :bye::heart:

Super sto pises, evo ja se npr ubih pisuci na pdf zdravlje, tamo imaju problema sa panicnim napadima.

Da, nazalost i OKP je veoma nezgodan poremecaj u kome se isto javlja prevelika anskioznost, a te misli i opsesije zbunjuju coveka pa misli da je poludeo, tj da je psihotican.

Nisi lepo uradio sto si na svoju ruku pio lekove, to jednostavno ne postoji.....Tesko da ce i psihijatar isprvke svima pogoditi pravi lek, mogu se javljati mnooogi nezeljeni efekti leka, i da se nacisto pogorsa stanje, dok mu se ne nadje lek koji mu odgovara i koji je komplementaran sa nekim drugim lekovim anpr koje uzima, ili pak sa nekim fizickim bolestima koje covek ima (srce, jetra, zeludac, creva itd)

Alkoholosanje isto nije resenje, i tu si se prevario....Nadam se da nisi samo jedno vreme pio tablete pa posle toga odmha presao na alkoholisanje, jer alkohol razdrazuje i pogorsava dejstvo lekova....

Kazes imas OKP 7=8, sta sedam osam? Dana, meseci, godina???

Koliko sada imas godina, da li ides u skolu/fakultet/radis?

Da li si isao bar kod psihologa?

Kazes u skoli niko nij eumeo da te slusa i da razume, pa zasto se nisi javio skolskom psihologu???

Kao sto si video, kada se ne izvrsi kompulsija, anksioznost raste...i raste sve dok se ne izvrsi, ako se izvrsi anksioznost nestaje, ali to je LOSA STVAR, JESTE DA JE TO OSECANJE PREVELIKE UZNEMIRENOSTI I STRAHA TRENUTNO NESTALO, ALI JE ZATO UCENJE NEUROTICNOG PONASANJA POJACANO, I POREMECAJ SE OJACAO I SLEDECI PUT CE BITI JACA I TEZA OPSESIJA I TAKO U NEDOGLED.....

Sam si video - treba pokusati ne zadovoljiti opsesiju, znaci ne delati i pokusati izdrzati anksioznost, i onda se polako rasvetljava coveku zasto se sta javlja i kako treba da radi.....

Ista fora kao sto npr agorafobicar pocne da izbegava jedno po jedno javno mesto , misleci da ce tako da se "sacuva" i izleci ako se ne dovodi u stresne te situacije ..... Ali bas obrnuto, onda se uci bezuslovni refleks, da svaki put kada pokusas negde da odes tebi se poveca anksioznost nenormlano, i covek onda zapocne jedno IZBEGAVAJUCE PONASANJE KOJE SE SIRI SVE DOK NA KRAJU COVEK NE SME DA IZADJE IZ KUCE.
 
ja sam imao ko dete...ae da nazovemo numerichki i pozicioni...vishe ko vid sujeverja..missim da sam razradio gledajuci kvadrate u betonu zgrada kada zam prolazio krz njih oko 5. godine
ko moltiva sha li 1,2,3 outa tru puta tri..sad mi smeshno kad se setim...kasnije je na to "nakalemljeno" da je leva strana svega"losha" a desna "dobra" i da sve treba da bude okrenuto vishe ka desno da desno bude iznad levog...recimo desna papucha par cm ispred leve stolica zakrivljena na desnu stranu itd.,verovatno sam ko naviku to i sad zadrzao nesvesno al ne za sve i nije smak sveta ako nije ko kad sam bio mali lol
negde od oko 12. godine sam "prerasto"..stavljam navodnike jer govorim za sebe,ne da je nezrelo stanje
 
Krenućemo od samog značenja reči opsesivno- kompulsivni poremećaj.Opsesivno (Opsessio)je reč latinskog porekla i znači saletanje, navaljivanje, spopadanje, obuzetost nečim. Kompulsija (compulsio), reč latinskog porekla znači primoravanje, prinudan, prisilan.
Opsesivno – kompulsivna neuroza predstavlja poremaćaj ličnosti koju karakterišu prisilne misli i ideje koje su često agresivnog ili seksualnog sardržaja, svakako neprihvatljive, besmislene za osobu, a koje osoba ne može da kontroliše. Takođe osoba ne razume razloge njihovog nastanka. Da bi ovakve misli prekinula osoba razvija odbrambeno, kompulsivno ponašanje koje se često odlikuje u ritualnom ponavljanju određenih radnji. I ako je osoba svesna apsurdnosti svojih rituala ona razvija takav odnos prema njima kao da je oni štite od prisilnih misli ili od mogućeg lošeg događaja po osobu. Ukoliko ih ne uradi, osoba očekuje da će joj se nešto loše dogoditi, što razvija nervozu i nemir. Takvo ponašanje kod osoba može trajati izvesno vreme i proći samo po sebi a može trajati i duži period kao što se može i širiti na različita ponašanja i radnje. Proveravanje zaključanih vrata po nekoliko puta, proveravanje da li je sve isključeno u kući po nekoliko puta, brojanje bandera, preskakanje šahti na ulici, sabiranje registarskih brojeva… sve su to simptomi ovog poremećaja.
Opsesivno kompulsivna neuroza jeste često prisutna, međutim okolina neke rituale poštuje i prihvata tako da se osobe sa ovim problemima javljaju lekaru za pomoć tek kada one postanu vrlo prisutne i jake i počnu da upadaju u oči i okolini koja im skreće pažnju na besmislenost ovakvih radnji.
Uspešno se leče psihoterpijom i to pre svega bihevioralnom terapijom.
 
Super sto pises, evo ja se npr ubih pisuci na pdf zdravlje, tamo imaju problema sa panicnim napadima.

Da, nazalost i OKP je veoma nezgodan poremecaj u kome se isto javlja prevelika anskioznost, a te misli i opsesije zbunjuju coveka pa misli da je poludeo, tj da je psihotican.

Nisi lepo uradio sto si na svoju ruku pio lekove, to jednostavno ne postoji.....Tesko da ce i psihijatar isprvke svima pogoditi pravi lek, mogu se javljati mnooogi nezeljeni efekti leka, i da se nacisto pogorsa stanje, dok mu se ne nadje lek koji mu odgovara i koji je komplementaran sa nekim drugim lekovim anpr koje uzima, ili pak sa nekim fizickim bolestima koje covek ima (srce, jetra, zeludac, creva itd)

Alkoholosanje isto nije resenje, i tu si se prevario....Nadam se da nisi samo jedno vreme pio tablete pa posle toga odmha presao na alkoholisanje, jer alkohol razdrazuje i pogorsava dejstvo lekova....

Kazes imas OKP 7=8, sta sedam osam? Dana, meseci, godina???

Koliko sada imas godina, da li ides u skolu/fakultet/radis?

Da li si isao bar kod psihologa?

Kazes u skoli niko nij eumeo da te slusa i da razume, pa zasto se nisi javio skolskom psihologu???

Kao sto si video, kada se ne izvrsi kompulsija, anksioznost raste...i raste sve dok se ne izvrsi, ako se izvrsi anksioznost nestaje, ali to je LOSA STVAR, JESTE DA JE TO OSECANJE PREVELIKE UZNEMIRENOSTI I STRAHA TRENUTNO NESTALO, ALI JE ZATO UCENJE NEUROTICNOG PONASANJA POJACANO, I POREMECAJ SE OJACAO I SLEDECI PUT CE BITI JACA I TEZA OPSESIJA I TAKO U NEDOGLED.....

Sam si video - treba pokusati ne zadovoljiti opsesiju, znaci ne delati i pokusati izdrzati anksioznost, i onda se polako rasvetljava coveku zasto se sta javlja i kako treba da radi.....

Ista fora kao sto npr agorafobicar pocne da izbegava jedno po jedno javno mesto , misleci da ce tako da se "sacuva" i izleci ako se ne dovodi u stresne te situacije ..... Ali bas obrnuto, onda se uci bezuslovni refleks, da svaki put kada pokusas negde da odes tebi se poveca anksioznost nenormlano, i covek onda zapocne jedno IZBEGAVAJUCE PONASANJE KOJE SE SIRI SVE DOK NA KRAJU COVEK NE SME DA IZADJE IZ KUCE.

Pratim forum ali evo tek sada sam se reg :)
Pocelo je oko 7-8 razreda osnovne, sada imam 20 god., Nisam isao kod psihijatra nikada, a u skoli nisam imao hrabrosti da to kazem nekom jer nisam znao o cemu se radi, znas verovao sam u te opsesije....
Da znam da sam pogresio sto sam pio lekove na svoju ruku....Ali sva ta nervoza i agresija zbog opsesija je na mene ostavila i fizicke posledice, imam problem sa pritiskom. Mozda bih trebao da idem kod psihijatra ali sada mi se stanje poboljsava.
Resavam na malo agresivan nacin, namerno ne vodim racuna o higijeni i cistoci u kuci. Namerno pokrecem opsesije i ne odgovaram na njih, radim sve suprotno od onoga sto mi ''Opsesivni ja govori''
I funkcionise, naravno tesko je zbog sve te nervoze i agresije zbog rituala....Samog sebe sam zarobio, mogu se i osloboditi :) Mislio sam da cu ceo zivot ziveti onako zatvoren u sobi pokusavajuci samo da skrenem misli...
Svako ko ima bilo kakav poremecaj treba da se obrati nekome za pomoc a ne da drzi to u sebi tako dugo kao ja, steta je samo veca. Verujte mi, ja sam se udaljio od porodice, drustva svega sto je lepo, iz straha. Ne dozvolite to sebi :)
 
A da li je opsesivno-kompulzivan poremećaj ako se učestalo vraćaš u stan da proveriš jesi li isključio peglu ili šporet, jesi li zaključao vrata, jesi li ovo, ono ? (Iako jesi sve to uradio):dash:

Нисам стручан али некако здрава логика каже да то не би био опсесивно - компулсивни поремећај. Прве свега сваком се деси да остави упаљену ринглу или пеглу и сасвим је нормално да се вратиш да провериш, боље да се вратиш него да изазовеш огромну материјалну штету. То је сасвим реална ситуација.

Опсесивно компулсивни поремећај видим у неким апстрактним, нереалним радњама које немају апсолутно никакво значење као нпр. ти неки ритуали "морам проћи туда и туда, ако не прођем десиће ми се нешто, морам обући одређену ствар ако то не урадим десиће ми се то и то и онда ако не урадиш добијаш нападе панике... Ти напади панике су углавном неосновани, нереални, готово да се ништа неће променити "прошао туда или онуда, обући нешто или не"...
 
A da li je opsesivno-kompulzivan poremećaj ako se učestalo vraćaš u stan da proveriš jesi li isključio peglu ili šporet, jesi li zaključao vrata, jesi li ovo, ono ? (Iako jesi sve to uradio):dash:

Jesu to simptomi, pogotovo ako no stop to radis, i cim izadjes sa vrata imas ogromni predosecaj da si nesto zaboravila, te se moras vratiti da proveris....Cak i kada proveris ok, si, ali i dalje postoji neki crv sumnje npr 5%.....

A neki idu dotle da moraju po npr 3 puta da izadju i udju....
 
Нисам стручан али некако здрава логика каже да то не би био опсесивно - компулсивни поремећај. Прве свега сваком се деси да остави упаљену ринглу или пеглу и сасвим је нормално да се вратиш да провериш, боље да се вратиш него да изазовеш огромну материјалну штету. То је сасвим реална ситуација.

Опсесивно компулсивни поремећај видим у неким апстрактним, нереалним радњама које немају апсолутно никакво значење као нпр. ти неки ритуали "морам проћи туда и туда, ако не прођем десиће ми се нешто, морам обући одређену ствар ако то не урадим десиће ми се то и то и онда ако не урадиш добијаш нападе панике... Ти напади панике су углавном неосновани, нереални, готово да се ништа неће променити "прошао туда или онуда, обући нешто или не"...


jeste da ti deluje 'normlano" ali upravo zato i nije.... ovo pitanje npr imas u testovima u kojima vlasnici zele da koliko toliko testiraju buduce radnike, izigravajuci psihologe.....

PA onda ima pitanje - Da li proveravas da li si lepo zakljucao vrata? Da li proveravas detaljno da li si skroz iskljucio ringlu?

I onda se ljudi zalete i napisu - DA DA DA, UVEK, "DODATNO JOS 2 PUTA PROVERIM" , i misle da su ispali odgovorni i savesni, medjutim bas suprotan odgovor su dali - Dali su odgovor - "nesiguran sam u sebe, ne stojim cvrsto iza svojih odluka, zacas me mzoe poljuljati nesto i delovati nesto na mene da zaboravim nesto ili da ne ispunim lepo....

Ovo proveravanje je samo jedan od simptoma da se razvija ovaj poremecaj, prvo krene 1 mesecno, pa ucestalije, pa zesce proveravanje svega i svacega, i na kraju osoba ima takve opsesije da mora kada izlazi da mahinalno 7 puta otvori vrata, izadje, pa da se vrati, baci pogled "da li ej sve u redu, da li se nije cudoviste mzoda stvorilo u stanu", pa da opet izadje....

Isto kao i pitanje - da li se pojacano znojis kada se vozis liftom...Da? - Postoji mogucnost da se razvije klaustrofobija. Ne kaze se bas da pacijent boluje od klaustrofobije i da ce poludeti tj postati psihotican, ali to ukazuje..... Da li ti srce jako lupa kada je pored tebe nepoznata osoba u liftu, i neprijatno ti je bez ikakvog razloga i preterano se znojis? Socijalna fobija, tj socijalna anxioznost, u razvitku.
To sve mzoe biti simptom da se moze poremecaj razviti ili da se vec razvija, a npr kada ne smes da odes da kupis hleb jer te strah od prodavacice, i pre ces umreti gladan, e to je vec razvijena fobija koja je dobro naucena i utvrdjena i puno osiromasuje zivot coveka.

P.s. jos ti nisam odgovorio na pP, to je zato sto nemam vremena da lepo razmislim...ali odgovoricu
 

Back
Top