Moral-nasa Ahilova peta u Srbiji

Empedokle

Zainteresovan član
Poruka
178
Dragi prijatelji,
nikako da krenemo sa raskrinkavanjem postojeceg morala,sto je prvenstveni zadatak prijatelja mudrosti!Mozemo li tako stvoriti jedan teren usred hipokrizije, na koji ce istrcati prva slobodna, aktivna, samosvesna generacija MLADIH,koja ce postovati zivot i odbaciti nihilisticki, asketski, reaktivni moral ODRASLIH!Kako se moze zakoraciti na taj put?Mozda, insistirati na iskrenosti!?!
P.S.Molim bez teoloskih postavki.
 
Iskrenost, naravno.
Za mene, moral i jeste biti iskren prema sebi (i svetu) i ne izneveriti sebe ne povređujući druge.
To pomiriti, nije tako teško kako se u prvi mah čini.
Nažalost, moralni kodeks koji u nas utkavaju vaspitanjem, a kasnije očekivanjima i zahtevima - u koječemu je nakaradan, bezrazložno sputavajući i besmislen. Ozdravljenje će biti, bojim se, mukotrpno. Neke stvari su tako duboko ugnježdene u naš mentalitet, prosto da se čini da ih već u genima nosimo...
 
Empedokle:
Mozemo li tako stvoriti jedan teren usred hipokrizije, na koji ce istrcati prva slobodna, aktivna, samosvesna generacija MLADIH

Mislis li da danas makar i 0,1% mladih jeste aktivno, slobodno i samosvesno u filozofskom (principijelnom) smislu? Sta je danas mladez? Moralna ili nemoralna? Rusi li ili gradi slobodu? Sta mislis? Sta mislis o modernoj (postmodernoj) kontrakulturi u vidu punk (metal) muzike i kulture?

Zivo me zanima :roll:
 
Imam utisak da se ovde govori o moralu sa geografskim parametrima. Zanimljivo.
Za mene je moral nesto sto nema veze sa kulturologijom. Kultura moze imati uticaja na moralne kodekse nekog drustva, stoji, ali, moralni kodeksi su - kodeksi, dakle, usvojeni.
Moral sam uvek dozivljavala subjektivno(kao, npr. ljubav). Mislim da me jesu naucili sta je pristojno ili nepristojno, a sta ce za mene biti "moralno", do toga , valjda, svako sam dodje, svako oceni koliko ce sta da vrednuje. Posle, u skladu s tim zivi...
Drugim recima, je li moral iskljucivo ljudska kategorija (u najbanalnijem znacenju ovog termina)? Znam da je, u grckom, rec za moral vrlo bliska reci sa znacenjem obicaj - ethos - ali, je l' to sto ja ne bih poliandriju znaci da je necu samo zato sto sam iz Srbije?
Ne bih rekla.
 
Svaki covek ima savest (osim psihopata),i rukovodjeni principima,koji su gle cuda,skoro isti u svim civilizacijama,kulturama i religijama (jer nije zabelezena civilizacija bez religije,de facto).Postoje samo varijacije na "zadanu" temu.Jedna od anomalija su poligamija (prihvacena u Islamu),ali poliandrija ima ekonomske korene.Naime tamo se za zenidbu debelo placa,pa ako je u siromasnoj porodici dosta brace,oni "kupe" jednu zenu pa im je zajednicka...ne verujem da bi ti se dopala takva poliandrija,niti da budes u haremu...
 
A, ko smo ti i ja da sudimo o tome da li su poligamija/andrija anomalije? Mozemo ih,naravno, tako dozivljavati, ali, to je nas, subjektivni dozivljaj te pojave!
(nadam se da verujes da znam i za Adama i Evu - jednu i jedinu , i za "Ne cini preljube!"...tako, opet se nadam, nece biti komentara temu :oduvek je, prirodno je...).
 
Rukavodilica:
A, ko smo ti i ja da sudimo o tome da li su poligamija/andrija anomalije? Mozemo ih,naravno, tako dozivljavati, ali, to je nas, subjektivni dozivljaj te pojave!
(nadam se da verujes da znam i za Adama i Evu - jednu i jedinu , i za "Ne cini preljube!"...tako, opet se nadam, nece biti komentara temu :oduvek je, prirodno je...).
Anomalije su prosto zato sto nisu prihvacene u skoro svim civilizacijama,predstavljaju retku pojavu.
 
"Balkan je mitska teritorija. ... Baš kao što se za Mediteran može reći da je kolijevka ljudske istorije, to isto važi za Balkan. Želio bih da naglasim da on nije samo zlosrećan region, već isto tako i prostor na kom osciliraju snažne tradicije koje su oblikovale evropsku kulturu."
Slobodan Šnajder
 
Dragi prijateji,
hvala Vam sto ste filosofirali na moju,ali i Vasu temu.Mladi kod nas i jesu reaktivni,jer obicnim recima receno "nisu ni videli bolje ovde"!Nisu imali ni da od koga da vide bolje, niti se mladima dozvoljava ovde da urade nesto!Otud njihova reakcija i oni svih turbulencija nisu potpuno svesni!Mislim cak da imamo najbolju mladost na svetu sta im sve rade i u ime cega!!!Nasa mladost je gladna svega!
Sto se tice postmodernizma ili postpostmodernizma i panka,mislim da nasa percepcija/model kulture ili subkulture nije potpuno validna(to su ipak proziveli drugi) i da mi to nismo proziveli, a vec se krecemo ka neomodernizmu!
Namerno sam ogranicio moje/nase pitanje morala na Srbiju, da ne bi se "razlivalo" dalje, jer ono, pitanje morala je kljucno za bilo kakav iskorak,reformu ljudi koji zive ovde.To je pitanje koje postavljam(o) samo sebi!
 
Da , tema je da bi svi da nešto i nekog oblikuju , a da pri tome proces oblikovanja bude prilagodjen onome koji oblikuje , a ne onome koji treba biti oblikovan.....


Smešno....
Ovo je Ahilova peta i prolaska raspada usled pasivnog neodobravanja laganja, gluposti i terora mafioznog režima u vreme Slobine vladavine na koji se on oslanjao i ubacio svog malog .

A što se tiče omladine , ništa ne brinite. Oni sami staju na noge. Imaju zacrtan cilj , znaju da ovde nema normalnog života i razvijaju svoje resurse da što više povećaju uspešnost odlaska odavde...
Tako kao uzore imaju ono što dopire do njih , a da je kvalitet koji se traži na zapadnim tržištima.

A za moraliste kratko uputstvo , neka pogledaju temu kako pravni sistem utiče na moral, etiku, ljude, kulturu...
 
Tuzni_patak:
A što se tiče omladine , ništa ne brinite. Oni sami staju na noge. Imaju zacrtan cilj , znaju da ovde nema normalnog života i razvijaju svoje resurse da što više povećaju uspešnost odlaska odavde...
Tako kao uzore imaju ono što dopire do njih , a da je kvalitet koji se traži na zapadnim tržištima.

Nije bitno da li je to Zapad ili Istok. Sto se mene tice, Zapad je i kulturno napredniji od Istoka, ali to ne znaci da ce tamo biti bolje i lagodnije kulturne atmosfere za intelektualca koji bira gde da ode. U stvari, intelektualac ne treba nigde da ide, vec da uspostavi duhovnu atmosferu gde god se nasao.

S druge strane, bitno je to iseljavanje Srba iz maticne zemlje, ali ne u smislu u kom se obicno misli. Ako iz Srbije ode gomila pseudointelektualaca, neodgovornih i politicki i kulturno nesvesnih, to je i dobro za zemlju. Dobro je i onda kad iz zemlje ode gomila kriminalaca i nekulturnih ljudi. Lose je ako odlaze oni kvalitetni. Medjutim, ovaj stav vec je u sebi protivrecan ako pretpostavljamo da intelektualac ima duznost (odgovornost) da uspostavi intelekt (duh) gde god se zadesio. To jeste strogo, jedna rigorozna filozofska i politicka svest i odgovornost, ali zasigurno legitimna i moguca cak i u ovakvoj drustvenoj (kulturnoj) atmosferi.

A ova kulturna atmosfera je takva da dolazi do zablude u misljenju onih alternativnih kultura, tj. potkultura koje bi trebalo da povedu u nove vrednosti. Zato sam postavio onakvo pitanje Empedoklu. Cinjenica je da danas mladi ne cine nista da bi promenili vrednosti ka boljem, cine tako da ih jos vise srozaju, izokrenu i izopace. Tako se i definicija coveka menja... ono rationale odlazi. Mala je razlika izmedju pink i punk kulture.
 
Dragi prijatelji,
osecam da sam doveden u poziciju da branim sopstvene,pocetne stavove:1)Svaka promena i reci cu civilizacija u Srbiji je,po meni,pala upravo na moralu.Da li je to rezultat ovdasnjeg slabog subjekta i slabog intelektualca?2)Ovo nije i ne moze biti kritika mladih vec najdalje kritika mladih, koji treba da prethode prvoj samosvesnoj generaciji mladih.3)Svaka akcija je reakcija na datosti.4)Akcija bi bila niceovski govoreci stvaranje novih moralnih vrednosti(npr.iskrenosti,mozda)i uzimanje npr. Zivota mladih pod sopstvenu zastitu od strane mladih(nesto slicno i korisno kaze i Misantrophos).5)Reakcija je i odlazak u inostranstvo uz istovremenu misao o sopstvenom zagrljaju Zivota tamo.
 
Po meni najmanje je kritika mladih.

Najviše je kritika srednjovečnih , a to su oni koji su se sami našli u nebranom groždju , jer je to uglavnom generacija koja je sa sela došla u grad...

Zašto ovako postavljam stvari , takoreći da u velikim gradovima (Beogradu) nema intelektualaca.
Zato što ljudi imaju osobinu da pod stereotipima stvaraju reakciju.
U većim gradovima je veća koncentracija ambicioznih , obrazovanih ljudi , ali oni nisu intelektualci .
U takvoj okolini (takvom miljeu) razvijaju se odgovarajući stereotipi.Stereotip kvaziintelektualaca. Kao reakcija na takav stereotip javljaju se dva rešenja :
-malicioznost, apatija i povlačenje u zatvorene krugove
-traženje okruženja koje će biti "produktivno" prema intelektualcu , gde neće ići glavom kroz zid. To povlači odlazak u manje "zagadjenu" sredinu obrazovnim kvalitetima , a intelektualnim nedogradnjama.

OPUŠTENOST I NEINICIJATIVA je karakteristika lagodnog , obrazovno i kreativno naprednog društva tog doba.

A kad već mizantrop priča o intelektualcima, i stavu "pobegulja" zar najveći krivci nisu upravo filozofi našeg područja. Ako su ostali radili svoj posao , ne mešajući se u tudji , jedino su filozofi bili papiraši , jer kada su trebali da reaguju nisu , kad su kola krenula naniže i mediji krenuli da ispiraju mozak, nisu reagovali svojim akcijama koje su trebale da postanu i revolucionarne....
Ovde se postavlja jedno pitanje onako usput.Dali je moguće biti filozof , odgovoran filozof , a u stranputici ne postati revolucionar....

Sa druge strane , jedna lasta ne čini proleće i to Vuk najbolje zna...

Ovako su mediji i novinari vodili glavnu igru kao autoritet mudrosti (a trebalo je ko?).

I koliko puta je sam mizantrop izgovorio reči da filozofi ne komuniciraju sa običnim narodom , jer su oni obično pučanstvo , neobrazovani za kvalitetan razgovor...Ovo je jako sramno , jer narod nije spreman za istraživanje u domenu filozofije , ali je stalno , uvek spreman da prihvati i čuje nešto što mu je u trenutnim mogućnostima shvatanja...

Čovek se razvija u medjuzavisnim slojevima osobina , baš kao što se ruža otvara sa svojim laticama...

I pre ili kasnije će doći do potrebe da se javno ustanovi edukativna filozofija , i zbog glasanja i zbog politike i zbog morala i zbog svesti od samouništenja i na kraju i zbog hedonizma koji nam je sve više dalji i dalji....
 
Empedokle:
Dragi prijatelji,
osecam da sam doveden u poziciju da branim sopstvene,pocetne stavove:1)Svaka promena i reci cu civilizacija u Srbiji je,po meni,pala upravo na moralu.Da li je to rezultat ovdasnjeg slabog subjekta i slabog intelektualca?2)Ovo nije i ne moze biti kritika mladih vec najdalje kritika mladih, koji treba da prethode prvoj samosvesnoj generaciji mladih.3)Svaka akcija je reakcija na datosti.4)Akcija bi bila niceovski govoreci stvaranje novih moralnih vrednosti(npr.iskrenosti,mozda)i uzimanje npr. Zivota mladih pod sopstvenu zastitu od strane mladih(nesto slicno i korisno kaze i Misantrophos).5)Reakcija je i odlazak u inostranstvo uz istovremenu misao o sopstvenom zagrljaju Zivota tamo.

Prvo, ne znam sta ti je referenca. Moja generacija (a sebe ubrajam u mlade) je reagovala! U svakom smislu ;kulturoloskom,politickom...Cim je stasala za reakciju. A, stasavala je, priznajem, duze no sto je trebalo. Kako i ne bi? Ucitelji joj sve sami Suvarovi "usmerenjaci" sa setnim pogledima uprtim ka Trstu (gde su se, valjda, kupovale farmerice).
Niposto ne bih ljude koji odlaze nazivala "pobeguljama", pre izgnanicima.
Srbija, iz nekog razloga, odavno nema sluha za intelektualce (ako se osvrnem stotinak godina u nazad, svako koga bih ja nazvala tim imenom -ovde mislim iskljucivo na ljude poznate siroj javnosti -je na ovaj ili onaj nacin bio nepozeljan, prognan,isteran, odbacen...do ubijen!).
Najbanalnije: coveku koji pise poeziju, a kome kumine kume pastorak (bar!) nije urednik ovoga ili izdavac onoga, nude se dve mogucnosti: da se , bezmalo,prostituise sa svojim stihovima nudeci ih ovom ili onom, ili da se vrati u vreme pre Gutemberga, pa da u svojoj (hladnoj studenskoj sobi, od 150 e) organizuje knjizevne veceri za svoje prijatelje. On, onda, godinu ili dve molerise po Londonu...i pravi je srecnik ako ne upadne u klise.
Da jos malo pojasnim ( a u ovo mozete da se uverite koliko sutra, ukoliko vam se vec nije dogodilo!): u samo jednoj knjizari (izuzimajuci antikvarnice)u gradu radi covek koji je zaista dostojan tog posla. Samo jedan knjizar u Beogradu me ne pita "Kako rekoste ime autora?" i odvodi me pravo do police, bez konsultovanja sa racunarskom bazom. Svi ostali , ruku na srce - nepogresivo - znaju gde su razne Bjelice, Alhemicari, Petke i Petkane, i najtoplije vam ih preporucuju.

Mislim da ne mozemo napraviti stitnik za tu "Ahilovu petu". Bar ne u narednih nekoliko dacenija (gde bi smo, na primer, sve te prodavce iz knjizara, sve i da smo svesni kako oni mogu zavesti na stranputicu -MLADE!). Tu ce se, cini mi se, javiti problem medju - generacije koja se (u sedmoj godini zivota!!!!)nije zaklinjala da ce "braniti ideje za koje se borio Tito", ali je zadojena pinkom ( ili pankom, svejedno), sto je , cini mi se, mnogo opasnije.

p.s. Oprosticete na, po malo, banalizovanju teme. Pripisite to zelji da i resenje bude banalno.
 
Tuzni_patak:
Zašto ovako postavljam stvari , takoreći da u velikim gradovima (Beogradu) nema intelektualaca.

U većim gradovima je veća koncentracija ambicioznih , obrazovanih ljudi , ali oni nisu intelektualci.

Mozda se tamo i jedino mogu naci. Ali pre toga razmotrimo ovaj pojam i uslove koji uspostavljaju intelektualca i njegovo kretanje.

Pretpostavicu da stoje neke stvari koje sam u dosadasnjim izlaganjima zastupao:

Filozof (idealni gradjanin, intelektualac) jeste onaj koji

1) ima misljenje (svest) o kulturnom i drustvenom zivotu izgradjeno na principima logike (nauke) i filozofije,

2) aktivno ucestvuje u kreiranju sopstvenog i zivota onih koji nisu u situaciji da na slican nacin iskoriste intelekt i znanje; odgovara i u odgovoru stvara novu kulturno-duhovnu atmosferu, preuzima odgovornost i postaje po duznosti i savesti angazovan,

3) preuzimanje odgovornosti i kretanje ka novoj atmosferi ne zavisi od aktuelne drustvene ili kulturne datosti (ne bezi tamo gde je bolje da bi se tamo ostvario, vec je - filozof-a propos-dobar - altruist i jedini pravi duhovni evandjelist).

Na osnovu ovih premisa zamisljam intelektualca.

Ostavljam citaocima da odrede da li ih ima ili nema u njihovim ili drugim mestima.

Sto se tice pitanja "obrazovan covek" i "intelektualac"... mislim da svako pravo obrazovanje (pravi izbor znanja i pravi pristup) cine da se ova dva pojma izjednace po znacenju. Medjutim, podrzavam distinkciju Tuznog jer se danasnji termin obrazovanog coveka razvukao i izgubio bit.

OPUŠTENOST I NEINICIJATIVA je karakteristika lagodnog , obrazovno i kreativno naprednog društva tog doba.

Da. Apsolutno se slazem s ovom izjavom. Cak se i sami nalaze u ulicnom izrazvanju kada koriste rec "opusteno"... Neinicijativa je samo odraz njihove hedonisticko-animalisticke navike, kao - po Volteru - druge prirode.

A kad već mizantrop priča o intelektualcima, i stavu "pobegulja" zar najveći krivci nisu upravo filozofi našeg područja. Ako su ostali radili svoj posao , ne mešajući se u tudji , jedino su filozofi bili papiraši , jer kada su trebali da reaguju nisu , kad su kola krenula naniže i mediji krenuli da ispiraju mozak, nisu reagovali svojim akcijama koje su trebale da postanu i revolucionarne....
Ovde se postavlja jedno pitanje onako usput.Dali je moguće biti filozof , odgovoran filozof , a u stranputici ne postati revolucionar....

Ovako su mediji i novinari vodili glavnu igru kao autoritet mudrosti (a trebalo je ko?).

Da. Jos jednom se slazem. I ja stalno optuzujem filozofe koji nisu bili odgovorni, pa mi otud i ne lice na prave filozofe. Filozof koji cuti i gleda sa strane ono sto se dogadja oko njega... to je nakaza.

I koliko puta je sam mizantrop izgovorio reči da filozofi ne komuniciraju sa običnim narodom , jer su oni obično pučanstvo , neobrazovani za kvalitetan razgovor...Ovo je jako sramno , jer narod nije spreman za istraživanje u domenu filozofije , ali je stalno , uvek spreman da prihvati i čuje nešto što mu je u trenutnim mogućnostima shvatanja...

Komunikacija sa narodom ne moze da bude uspostavljena na nacin filozofskog razumevanja. Ona mora da bude prozeta lukavstvom (i stoga demokratija u onom povrsnom smislu misljena ne zasluzuje nikakvu paznju filozofske misli): filozof mora da govori imajuci vise ciljeve na umu, a sredstva takva da gode puku. To je jos Makijaveli zagovarao... razdvajajuci politiku od etike... Za tako nesto ne bi bilo razloga da su svi ljudi po obrazovanju (shvatanju, razumevanju) jednaki, pa bi se mogla i uspostaviti demokratija.

I pre ili kasnije će doći do potrebe da se javno ustanovi edukativna filozofija , i zbog glasanja i zbog politike i zbog morala i zbog svesti od samouništenja i na kraju i zbog hedonizma koji nam je sve više dalji i dalji....

Za prosvetiteljsku, didakticku filozofiju sam i ja. Medjutim, ne razumem kakve veze sa kreiranjem nove duhovne atmosfere ima hedonizam (ako mislis na telesni, koji se obicno misli)? Mi se od njega ne udaljavamo. Upravo smo se toliko pribili uz njega da nam je moral postala rec najruznijeg prizvuka. Odbacili smo i ljudsko da bismo bili veci hedonisti od zivotinja (ako se one mogu tako nazvati, a mislim da ne mogu, jer one to ne cine svesno).

Duhovni hedonizam je nesto drugo... i siguran sam da postoji bolja rec za to.
 
Kao i obicno filozofi samo filozofiraju i ne nalaze resenje problema.
Kazu da gde je mnogo moralista-slab je moral,gde je mnogo besednika-sumnjivo je postenje.
Tako da ste mi i svi Vi ovde sumnjivi! :)

Mislim da je mlada generacija aktivna,samosvesna i da reaguje,mada nikad sa manje morala nego danas.Ne bih se slozila da je ova generacija mladih bas toliko naivna.Ukapirali su oni "pravila igre" i shodno tome se i ponasaju.

Izbanalizovacu i ja malo citavu stvar.U jednoj emisiji bilo je reci o -kriterijumima danasnjeg zivljenja:moc,slava i novac.
Moc,slava i novac,mi nesto bas i ne idu sa moralom.Zamislite,imate na jednoj strani moc,slavu i novac,a s druge moral...
Sta bi ste prihvatili Vi silni moralisti!??

Moral pociva valjda na nekim temeljima.Po meni to je vaspitanje.Mislim da je resenje problema u tome.
Krenimo prvo sa resavanjem tog problema,jer bez dobre osnove,tj.vaspitanja,nece biti ni morala.

A sto se tice "pobegulja" i "izgnanika" ne bih ja bas toliko dramatizovala oko toga.A i ti izrazi su se toliko vec izlizali i koriste se i za sta treba i za sta ne treba,da je to prosto smesno.
A sto ne bi i otisli?
Ceka ih kao sjajna i bajna buducnost u ovoj zemlji!??
BUDIMO REALNI!

Bilo je sigurno pokusaja filozofa da nesto ucine i promene ovaj sam tok stvari,ali kao da su prosto zanemeli pred ovom silnom bujicom nemorala,nakaradnih vrednosti,i mislim da se i dosta njih priklonilo vecini, a Vi vidite kojoj.

I ne bih zelela da na kraju ispadne da sam za NEMORAL....naprotiv.
 
Dragi prijatelji,
s jedne strane mi je drago sto svi ovde imamo slicna misljenja i iskustva vezana za "nas" polozaj!Isto tako mi je poznato od Nicea i Hajdegera da je svetska civilizacija odavno krenula ka nekakvom "suzavanju" bivstovanja bivstvujuceg(ima svoj tok), a sa druge strane setio sam se recenice Makintajera koji navodi kako je Tomas Man govorio o umetniku kao seizmografu u cijem se delu registruju jos neopazeni drhtaji-koje mi ovde prerano zar, detektujemo u Srbiji.Zakljucak bi bio o buducnosti u Srbiji-nihilisticki.Bez nade.
Ali da li je to sve!?!Nije, jer ja u Vama vidim ljude koji ce izdrzati bez nade(Nice).Dakle, pisite i eseje i naucne radove,knjige, kritikujte, prevodite(sto je jako vazno), slikajte, STVARAJTE.Samo to ostaje, a Vi cete biti na to jednog dana ponosni.Bice to Vas suncev pogled na Vas zivot!
 

Back
Top