Recimo slučaj kupovine diplome...

dusankovacevicsrbija

Aktivan član
Poruka
1.163
Prosto sam morao ovo da podelim sa nekim na forumu, meni je ovo strašno...

Svi smo svedoci da se u našoj državi s' vremena na vreme "kupi" pokoja ocenica...ili čak diploma...

Imam priliku da budem na neki način povezan sa takvim jednim slučajem...

Naime, jedan moj komšija, klinac, (bio) prva godina srednje škole... Ponavljao tu prvu, ponovo pao i još jednom i odustao od škole (trogodišnja inače, mislim za kuvara ili konobara)... Kad pre par meseci dolazi klinac i kaže da je "sredio" njegov ćale preko nekog čoveka da on završi vanredno školu... Pomislih OK... Nije prvi slučaj...

Međutim, pre par nedelja klinac mi donosi papir da mu napišem nešto iz informatike (tačnije tri neke rečenice ili još tačnije tri definicije), kaže treba mu za polaganje informatike... Inače, nastavnici kod kojih polaže mu rekli da to nauči za ocenu...

Ništa, pre par nedelja bliže današnjem danu isti klinac mi donosi lekciju iz Francuskog jezika, četiri rečenice ukupno i verujte kad kažem da osoba koja nije imala dodira sa fran. jezikom može da prevede uz manja odstupanja (ako recimo zna eng. jezik, ima dosta sličnih reči u lekciji), opet kaže, rekli mu nastavnici to da nauči...
Dakle, za ta dva predmeta nešto više od deset rečenica... Imajte u vidu da se ta lekcija i te tri definicije odnose na period od jedne školske godine...:eek:

I pre par dana klinac završio prvu godinu i to ni manje ni više Ekonomski tehničar... Za manje od tri meseca... I evo sada se sprema za drugu godinu...

Možda ovo i nije tako uvredljivo ali za mene jeste, jer sam i ja završio za ekonomskog tehničara (redovno, četiri godine, ne četiri meseca)... Tona knjiga naučena za moje četiri godine a tri lista za njegovu (klinca tog) prvu godinu...

Pitam se zbog čega sam redovno završio školu... 'ladno sam mogao za godinu i po da završim i pre 15. godine možda da upišem fakultet...

I to nije sve, klinac ima novu ideju: Upisuje fakultet kad završi ovo... Kaže mnogo lako ovo učenje... (da, krajnje je ozbiljan, nije se šalio...:eek:)

VAŽNA NAPOMENA: Bilo šta od ovoga gore napisanog nije izmišljotina ili bilo kakva laž, nemam razlog da lažem. Neću navesti grad u kojem klinac završava školu, nekako mi nemoralno (ironija).

Zanimaju me ozbiljni odgovori i mišljenja, ne vređanja niti svađanja. Prosto me zanima šta forumaši misle o ovom "slučaju".
 
Znas kako, sa jedne strane treba cestitati njemu njegovom caletu za pronalazenje ovakve rupe u sistemu- u ovom slucaju obrazovnom. Sa druge strane nije eticki nikako to sto rade. Mozes suditi i ovako i onako, zavisi sa koje tacke gledas na situaciju. E sad, ako se pogleda na te ispite koje on ima, izgleda da tu ima jos nivoa neetike- tih profesora koji daju tako olake zadatke i koji (moguce) uzimaju novac od njegovog caleta. Ne verujem da je sistem postavljen tako u vanrednom skolovanje da se daju zadaci poput 3-4 recenice.
I samo jos nesto, posto ti pise ispod avatara da si iz okoline Valjeva, da se naslutiti gde se desava prica.
 
Znas kako, sa jedne strane treba cestitati njemu njegovom caletu za pronalazenje ovakve rupe u sistemu- u ovom slucaju obrazovnom. Sa druge strane nije eticki nikako to sto rade. Mozes suditi i ovako i onako, zavisi sa koje tacke gledas na situaciju. E sad, ako se pogleda na te ispite koje on ima, izgleda da tu ima jos nivoa neetike- tih profesora koji daju tako olake zadatke i koji (moguce) uzimaju novac od njegovog caleta. Ne verujem da je sistem postavljen tako u vanrednom skolovanje da se daju zadaci poput 3-4 recenice.

Meni ovo nije nešto na čemu bi se trebalo čestitati. :confused: Msm jeste mali završio tu školu, ali koja mu je vajda od toga ako je navikao da mu sve u životu neko sređuje. Postaće nesposobni debil koji nije u stanju bilo šta da uradi sam, a tatica neće biti uz njega ceo život da mu sve sređuje. Nikakvu uslugu on njemu nije učinio.

@ tema: Znam ja jednu devojku koja je slično završila srednju, nije ovo ništa novo. Još jedan pokazatelj toga koliko nam je školstvo propalo. Ima i gorih stvari od ovoga. Na primer, u školi moje mame vlada nepisano pravilo da se deci i unucima nastavnika koji rade u toj školi daju sve petice, kako bi bili vukovci. Msm koja nepravda prema svima koji su tu šugavu Vukovu diplomu stvarno zaslužili... i tako je već godinama. :(

A neka taj mali upiše fakultet, ako mu je učenje tako lako... videćemo kako će se provesti (ako uopšte išta uspe da upiše). :lol:
 
Znas kako, sa jedne strane treba cestitati njemu njegovom caletu za pronalazenje ovakve rupe u sistemu- u ovom slucaju obrazovnom. Sa druge strane nije eticki nikako to sto rade. Mozes suditi i ovako i onako, zavisi sa koje tacke gledas na situaciju. E sad, ako se pogleda na te ispite koje on ima, izgleda da tu ima jos nivoa neetike- tih profesora koji daju tako olake zadatke i koji (moguce) uzimaju novac od njegovog caleta. Ne verujem da je sistem postavljen tako u vanrednom skolovanje da se daju zadaci poput 3-4 recenice.
I samo jos nesto, posto ti pise ispod avatara da si iz okoline Valjeva, da se naslutiti gde se desava prica.

E znao sam da će ovako ispasti...
Ne dešava se u Valjevu to, srećom... Ta škola u Valjevu koju sam ja završio je dobra, nema takvih propusta bar da ja znam za njih... Klinac to završava u drugom gradu, nije previše daleko (isti deo Srbije) ali nije baš ni blizu...
I Selkhet je u pravu, nema tu šta da se čestita... Normalno da nije etički ali sve to na stranu, kako ti nastavnici dozvoljavaju prvi tako nešto, kao da oni nisu završili taj svoj fakultet i baš zbog toga bi trebalo da im smeta da neko na takav način stiče diplomu... Uostalom, uglavnom isti koji preko "veza" završavaju fakultete za profesore i nastavnike upravo traže i dozvoljavaju veze i kada oni dođu do posla... Tako je bar u slučajevima za koje ja znam - Loš profesor - loš kriterijum...

A ovo za 3-4 rečenice, da nisam video šta uči mislio bih da je laž a pouzdano znam da klinac ne zna ništa više iz tih oblasti od toga što mu je na papiru... (vrhunac: tražio mi da mu za francuski pišem kako se čita (bonžur vakans ž ma pel) mene je mozak zaboleo i zamalo da se prekrstim)...
 
Poslednja izmena:
ja bih to prijavila nekoj inspekciji makar mi bio i rod rodjeni, i to ne da bi naebao taj lik vec oni koji su mu to dopustili, i rekli mu da nauci po te 3 recenice :roll:
al' dobro to sam samo ja, volim pravdu mada je nema... :lol:

Pa i ja...ali ne mogu ikome da prijavljujem... I sami znamo kako po pitanju nečeg važnog dokazi odjednom iščeznu... Ništa se time ne bi dobilo...
 
E znao sam da će ovako ispasti...
Ne dešava se u Valjevu to, srećom... Ta škola u Valjevu koju sam ja završio je dobra, nema takvih propusta bar da ja znam za njih... Klinac to završava u drugom gradu, nije previše daleko (isti deo Srbije) ali nije baš ni blizu...
I Selkhet je u pravu, nema tu šta da se čestita... Normalno da nije etički ali sve to na stranu, kako ti nastavnici dozvoljavaju prvi tako nešto, kao da oni nisu završili taj svoj fakultet i baš zbog toga bi trebalo da im smeta da neko na takav način stiče diplomu... Uostalom, uglavnom isti koji preko "veza" završavaju fakultete za profesore i nastavnike upravo traže i dozvoljavaju veze i kada oni dođu do posla... Tako je bar u slučajevima za koje ja znam - Loš profesor - loš kriterijum...

A ovo za 3-4 rečenice, da nisam video šta uči mislio bih da je laž a pouzdano znam da klinac ne zna ništa više iz tih oblasti od toga što mu je na papiru... (vrhunac: tražio mi da mu za francuski pišem kako se čita (bonžur vakans ž ma pel) mene je mozak zaboleo i zamalo da se prekrstim)...

Realno, napiši prijavu prosvetnoj inspekciji. Šta tu ima da se priča.

A drugo.... Pa i da dobije tu famoznu diplomu srednje škole, sumnjam da će mu šta značiti u životu... Ekonomista od njega neće biti, to je sigurno...
 
Diploma sama po sebi je komad papira...
Ako ga neko kupi a nema znanje, bacio je pare. E sada jedino kada ima smisla kupiti diplomu, jeste ako si u semi sa nekime sa vlasti i iskljucivo vlasti, jer u privatnom svetu to sto ti imas diplomu je samo mali plusic na poverenje nista vise.
 
Recimo ne bi mi smetalo da mi daju počasni doktorat, ili da proglase da neko sa toliko i toliko takvih i takvih bodova može da dobije još jednu diplomu pa da se ispostavi da imam dovoljno tih bodova i da odem tamo i kažem dajte mi i oni mi daju; ako sam već otprilike na stručnom nivou kao neko ko ima tu diplomu
 
Није то најстрашније пријатељу. Много страшније од тога је кад је моја кева за нашег (друга ебем ли га, како да га назовем :lol: ) ишла у средњу да му завршава преко везе да заврши ванредно 2 године.
Није он пглу, него је луд. Иначе око компова све зна, врло је надарен, ево сад се усерава од пара јер банкама и фирмама прави рачунарске системе (не знам како се то зове и како већ иде), одржава им компове и те ствари... Да не дужим... Е сад моја кева, пошто нам и кум ради у тој школи, а зна и директорку, је ишла ради овог коња. И договори она све, само да се он појави и положиће 5 предмета одмах, па 5 за месец дана и тако...
Е шта је ту најстрашније! Што смо ми њему рекли шта само треба да уради и на дан кад је требао да се појави, он отишао на пецање! :hahaha:
Чувај ти тог комшију! Он је бар за толико одговоран! :lol:
 
ne znam sto te to cudi
kad bi znao tek na fakultetu kako se sredjuju ispiti i bez mita i korupcije....
ljudi su svasta uvek radili i u ljudskoj prirodi je lenjost
drugo, zivis u drzavi u kojoj veza sredjuje posao a ne znanje i sposobnost
trece, upisi fakultet, videces i sam, sve ce ti to biti smesno, neces se cuditi nego takve sazaljevati a isplatice ti se sigurno sav tvoj trud
 
Prosto sam morao ovo da podelim sa nekim na forumu, meni je ovo strašno...

Svi smo svedoci da se u našoj državi s' vremena na vreme "kupi" pokoja ocenica...ili čak diploma...

Imam priliku da budem na neki način povezan sa takvim jednim slučajem...

Naime, jedan moj komšija, klinac, (bio) prva godina srednje škole... Ponavljao tu prvu, ponovo pao i još jednom i odustao od škole (trogodišnja inače, mislim za kuvara ili konobara)... Kad pre par meseci dolazi klinac i kaže da je "sredio" njegov ćale preko nekog čoveka da on završi vanredno školu... Pomislih OK... Nije prvi slučaj...

Međutim, pre par nedelja klinac mi donosi papir da mu napišem nešto iz informatike (tačnije tri neke rečenice ili još tačnije tri definicije), kaže treba mu za polaganje informatike... Inače, nastavnici kod kojih polaže mu rekli da to nauči za ocenu...

Ništa, pre par nedelja bliže današnjem danu isti klinac mi donosi lekciju iz Francuskog jezika, četiri rečenice ukupno i verujte kad kažem da osoba koja nije imala dodira sa fran. jezikom može da prevede uz manja odstupanja (ako recimo zna eng. jezik, ima dosta sličnih reči u lekciji), opet kaže, rekli mu nastavnici to da nauči...
Dakle, za ta dva predmeta nešto više od deset rečenica... Imajte u vidu da se ta lekcija i te tri definicije odnose na period od jedne školske godine...:eek:

I pre par dana klinac završio prvu godinu i to ni manje ni više Ekonomski tehničar... Za manje od tri meseca... I evo sada se sprema za drugu godinu...

Možda ovo i nije tako uvredljivo ali za mene jeste, jer sam i ja završio za ekonomskog tehničara (redovno, četiri godine, ne četiri meseca)... Tona knjiga naučena za moje četiri godine a tri lista za njegovu (klinca tog) prvu godinu...

Pitam se zbog čega sam redovno završio školu... 'ladno sam mogao za godinu i po da završim i pre 15. godine možda da upišem fakultet...

I to nije sve, klinac ima novu ideju: Upisuje fakultet kad završi ovo... Kaže mnogo lako ovo učenje... (da, krajnje je ozbiljan, nije se šalio...:eek:)

VAŽNA NAPOMENA: Bilo šta od ovoga gore napisanog nije izmišljotina ili bilo kakva laž, nemam razlog da lažem. Neću navesti grad u kojem klinac završava školu, nekako mi nemoralno (ironija).

Zanimaju me ozbiljni odgovori i mišljenja, ne vređanja niti svađanja. Prosto me zanima šta forumaši misle o ovom "slučaju".


Zanima me jedna druga stvar u vezi ovog......
Sta mislite ko ce bolje, kvalitetnije, brze da resi neki problem(uzmite u obzir okruzenje u kojem raste taj klinac, uzmite u obzir doba kompjuterizacije isl.)
Taj klinac, ili neko ko je posle 10-12 godina studiranja zavrsio fakultet koji traje 4 godine?

Ja licno sam ubedjen da ce to uraditi taj klinac.
A vi?
 

Back
Top