Da li tzv. budućnost već postoji?

Truman

Elita
Poruka
22.709
Ovo pitanje me već dugo vremena kopka s obzirom da imam prognostičke snove, kao i snove koji mi govore o budućnosti odnosa sa nekim osobama ( recimo, redovno mi san precizno kaže da li imam prođu kod osobe suprotnog pola...odbacio ga ja ili ne ). Pri tome, reč je o kratkoročnim predviđanjima budućih događaja - najčešće se desti tog dana kad sam sanjao. San je u obliku priče i onda kad se dogodi ja prepoznam. Retko se dešava bukvalno prekopirano iz sna u stvarnost, ali bilo je i toga par puta! Dakle, nema šanse da unapred znam šta će da se desi pa da pokušam da to izmenim. Da li to znači da je budućnost već determinisana ili se to odnosi samo na kratak rok? Mislim da informacije koje primam u snovima potiču sa astralnog nivoa, a znate kako se kaže - kako gore tako i dole.
Zanimaju me vaša razmišljanja, ali samo ozbiljni komentari...
 
Poslednja izmena:
Snovi su samo fikcija budućnosti...ne mora da znači da će se nešto i ostvariti. Snovi samo manifestuju moguće ishode nečega (događaja ili života u celeni) jer mozak analitički razmišlja i sam stvara "puteve" kojima se krećemo i pomaže nam da donosimo isprvane odluke. Pretenciozno bi bilo razmišljati o nekim prognotistickim sposobnostima mozga kad ga koristimo samo 3%. (razlog verovatno leži u misteriji ljudskog DNK) doduše kad malo bolje razmislim šta će nam više nego što imamo...
 
има озбиљних расправа на ту тему, неки тврде да у ствари имамо могућност да сами бирамо од понуђеног, као неки спектар варијанти, све је релативно а истовремено од нас зависи коју опцију из понуђеног спектра ћемо одабрати. у том смислу будућност је истовремено одређена самим тим спектром и истовремено није јер имамо могућност да бирамо када дођемо до конкретне ситуације са опцијама.
 
Ovo pitanje me već dugo vremena kopka s obzirom da imam prognostičke snove, kao i snove koji mi govore o budućnosti odnosa sa nekim osobama ( recimo, redovno mi san precizno kaže da li imam prođu kod osobe suprotnog pola...odbacio ga ja ili ne ). Pri tome, reč je o kratkoročnim predviđanjima budućih događaja - najčešće se desti tog dana kad sam sanjao. San je u obliku priče i onda kad se dogodi ja prepoznam. Retko se dešava bukvalno prekopirano iz sna u stvarnost, ali bilo je i toga par puta! Dakle, nema šanse da unapred znam šta će da se desi pa da pokušam da to izmenim. Da li to znači da je budućnost već determinisana ili se to odnosi samo na kratak rok? Mislim da informacije koje primam u snovima potiču sa astralnog nivoa, a znate kako se kaže - kako gore tako i dole.
Zanimaju me vaša razmišljanja, ali samo ozbiljni komentari...

Сети се онога да време није линија у простору подељена на три дела које ћемо звати прошлост, садашњост и будућност. И сам ћеш доћи до одговра на твоје питање.

Право време, право трајање до кога долазимо једино интуицијом.. не познаје делове. То је недељиво, својеврсно, слично мелодији. У њему је све садржано у потенцији.. значи СВЕ што је било или што може бити. Како прошлост тако и оно што зовемо будућност. И то садржано на начин прожимања а не поређаности једно до другог. Ту поређаност добијамо тек кад ТО дође до форми нашега сазнања и то само као симбол. Зато је видовитост могућа. Зато немамо слободу воље у деловању. Иако смо изван појаве заправо свемоћни.
 
Složio bi se s tim. Inače, smatram da mozak ( barem moj:D) i te kako ima sposobnosti da prima informacije sa tog svepolja...Pri tome neki detalji iz sna koji se obistine su toliko detaljni da nema govora da je reč o nekoj slučajnosti. Takođe, smatram da ova sposobnost nema veze sa logičkom inteligencijom i sl. vez da zadire u polje koje zvanična nauka ne priznaje...
 
Složio bi se s tim. Inače, smatram da mozak ( barem moj:D) i te kako ima sposobnosti da prima informacije sa tog svepolja...Pri tome neki detalji iz sna koji se obistine su toliko detaljni da nema govora da je reč o nekoj slučajnosti. Takođe, smatram da ova sposobnost nema veze sa logičkom inteligencijom i sl. vez da zadire u polje koje zvanična nauka ne priznaje...

Имаш ово дело баш о томе што те занима, а што сам недавно и сам открио. Наиме, мислио са да су Шопенхаурови списи из Парерге и паралипомене под називом ."О видовитости и виђењу духова" никада преведни на неки од екс ју језика. Али јесу.

Од стране 197. па надаље.

http://www.scribd.com/doc/15884766/Kant-Seling-Sopenhauer-Ogledi-o-Vidovitosti

Заборавио сам да напоменем да превод није савршен Нека места су забрљана небулозним преводом, али генерално може се читати и разумети.
 
Poslednja izmena:
Немам времена сад много да се бавим овом темом...
Рећи ћу само да сам био на једном занимљивом и необавезном предавању/дружењу баш на тему времена. Разговарали физичар и филозоф. Један од њих је рекао занимљиву фразу "догађај који се налази у будућности". Уочимо садашње време. Друго, ако се тај догађај "тамо налази", онда је он известан, у смислу да ће се сигурно догодити као што неки предмет сигурно стоји у тачци А.

Мада...
 

Čitam ovo i deluje mi sve zanimljivije. Na početku je pisao neke stvari o funkcionisanju mozga koje ne smatram preterano značajnim, ali nakon toga je dao primer sna svoje služavke o tome kako će brisati mastilo s poda i pošto se to obistinilo njegov zaključak je bio: - sve što se događa, događa se nužno.
Ono što je bitno istaći je da je Š. nevoljno prosuo bočicu s mastilom, ali izgleda da je i to bilo predodređeno...kao da smo lutke na konopcu.
 
covek nije sposoban da boljno cini nesto nezavisno od spoljasnjih uticaja. nas kompletni zivot je skup uzroka i posledica. sve sto se desava je uslovljeno, za sve sto se desi posotji uzrok. a ono sto covek misli da cini je posledica tog uzroka. cak i kad misli da je uradio nesto zato sto je zeleo takoda uradi, covek je to zeleo jer za tu njegovu zelju postoji uzrok. sto se tice prorockih snova..mozda ljudi koji su sposobni da vide pre svega uzrok, dakle ljudi koji su svesni na neki nacin funkcionisanja svemira mogu da "predvide" posledicu, pa im se ta posledica javi kao prorocki san.
 
Čitam ovo i deluje mi sve zanimljivije. Na početku je pisao neke stvari o funkcionisanju mozga koje ne smatram preterano značajnim, ali nakon toga je dao primer sna svoje služavke o tome kako će brisati mastilo s poda i pošto se to obistinilo njegov zaključak je bio: - sve što se događa, događa se nužno.
Ono što je bitno istaći je da je Š. nevoljno prosuo bočicu s mastilom, ali izgleda da je i to bilo predodređeno...kao da smo lutke na konopcu.

Да. Касније постаје занимљивије када пређе са обичних приказања која имају свој узрок у унутрашњости организма ка онима који извиру из ствари по себи. Тако на крају долази и до објашњења видовитоси. виђења духова и много штотша другог. Као што је и сам нагласио његов приступ томе је онај једини исправан тј идеалистички а не спиртиуалистички.


пс. Оно што смета код тог хрватског превода јесу она места која је преводиоц забрљао. Скоро на свакој старници постоје места која треба исправити.
Нема више у данашње време добрих превода! Морамо се изгледа помирити са тиме. Филозофија је у својој декаденцији, претворена у филозофију језика и жонглерај празним појмовима, а они који би требали да преводе дела правих филозофа из прошлости, немају појма о чему се ту ради. Тако да новији преводи Шопенхеура, Бергсона и сличних правих филозофа из прошлости, а који су се недавно појавили ... јесу једна смејурија. Тј било би смешно да није трагично.

Погледај ову тему:
http://forum.krstarica.com/showthread.php/548370-O-prevodima-filozofskih-dela

.
 
Ono sto mi donekle smeta ( ili ne razumem ) je Šopenhauerovo insistiranje na animalnom magnetizmu...mislim da je ta teorija malo prevaziđena, mada priznajem da ne znam puno o tome.

А чиме је превазиђена? Које то знање данас објашњава хипнозу и оно што се приликом ње дешава?

Та тема хипнозе је толико тајанствена и необјашњена а под таквом тишином, да сам се често питао зашто о хипнози нема више информација око нас?
Одговор је зато што се она масовно користи за препарирање свести маса од стране владара. Тако да није препоручљиво да се народ нешто много интересује око тог питања.
 
А чиме је превазиђена? Које то знање данас објашњава хипнозу и оно што се приликом ње дешава?

Та тема хипнозе је толико тајанствена и необјашњена а под таквом тишином, да сам се често питао зашто о хипнози нема више информација око нас?
Одговор је зато што се она масовно користи за препарирање свести маса од стране владара. Тако да није препоручљиво да се народ нешто много интересује око тог питања.

Nema tu tajni...Zaobilazi se superego-spušta se na primitivni nivo uma,na njegova iskustva.Komunikacija s nekritičnim umom...Poznato kao hipnoterapija...Velike zloupotrebe i nisu baš moguće...
Ustvari,ako se život smatra velikom tajnom-tada je i to...
 
Poslednja izmena:
Složio bi se s tim. Inače, smatram da mozak ( barem moj:D) i te kako ima sposobnosti da prima informacije sa tog svepolja...Pri tome neki detalji iz sna koji se obistine su toliko detaljni da nema govora da je reč o nekoj slučajnosti. Takođe, smatram da ova sposobnost nema veze sa logičkom inteligencijom i sl. vez da zadire u polje koje zvanična nauka ne priznaje...

zanimljiva je Jungova teorija o sinhronicitetu, mozda bi ti bilo zanimljivo ako vec nisi upoznat sa tim
 
Postoje neminovnosti za koje znamo da će se desiti (izlazak sunca i sl.), ali ako je baš sve unapred predodređeno, ja ne bi trebalo ni prstom da mrdnem više u životu. Ako ću imati za život kako je zacrtano, imaću, ako ne, ne vredi mi da rmbam ni 25 sati dnevno.

o mrdaces. :lol: zbog necega ces mrdati, a uzrok prati posledica, a tu posledicu mozda mozes da predvidis kao truman, a mozda moze i da te iznenadi.
naravno kada bi svesno mogao da odlucis da ne mrdas do kraja zivota prevazisao bi i ovog junga i sopenhauera i bergsona :lol:
 
o mrdaces. :lol: zbog necega ces mrdati, a uzrok prati posledica, a tu posledicu mozda mozes da predvidis kao truman, a mozda moze i da te iznenadi.
naravno kada bi svesno mogao da odlucis da ne mrdas do kraja zivota prevazisao bi i ovog junga i sopenhauera i bergsona :lol:

Ne zanimaju me uzročno-posledične veze ako je sve unapred zacrtano. Samo treba da čekam. Zašto bih se trudio, ako će biti šta će biti?
 
Nema tu tajni...Zaobilazi se superego-spušta se na primitivni nivo uma,na njegova iskustva.Komunikacija s nekritičnim umom...Poznato kao hipnoterapija...Velike zloupotrebe i nisu baš moguće...
Ustvari,ako se život smatra velikom tajnom-tada je i to...
ako sam dobro povezao tebi je nekritičan um primitivan i on ne pripada tebi kako bi ti voleo da pripada pa ga zbog toga potiskuješ.
s jedne strane potpuno si u pravu jer to radi velika većina ljudi, s druge strane ja mislim da taj um nije nimalo primitivan, nego, čak šta više, on je izvor velike inteligencije. potiskujući taj um mi potiskujemo sopstvenu inteligenciju, ne inteligenciju intelekta koja je nastala usled znanja koji smo primili s vana, nego našu kreativnu inteligenciju s kojom smo rođeni. upravo ga je taj kritički, intelektualni um potisnuo, tako da mi skoro da i nemamo kontakt s njim osim u nekim ekstremnim situacijama kad se javlja u obliku upozorenja ili inspiracije.
taj potisnuti um deluje uvek u sadašnjem trenutku, dok je kritični um plod vremenskog trajanja, pa se javlja kad pokupi materijal za kritiku iz memorije koja je razultat prošlosti.
ovo drugo što si naveo je tačno; hipnotizer zaobilazi kritički um, odnosno naše lažno "Ja" da bi došao do našeg istinskog "Ja".
 

Back
Top