Rat u srpskoj književnosti

ola

Obećava
Poruka
51
imam ogromnu molbu - moja drugarica iz Poljske trazi za doktorsku disertaciju spisak iz najnovije srpske knjizevnosti koji bi bio vezan za nedavne ratove proteklih deset godina; ja na zalost ne pratim knjizevnost po tematskom kljucu, pa ako znate mozda neka vredna i cak manje vredna dela koja su direktno vezana za tu temu, molim vas, da podelite sa mnom naslove,; unapred hvala
 
Српска књижевност је заблуда. Не знам још да би се неко озбиљан посветио некаквој српској књижевности, јер она ни не постоји.
Постоји књижевност Бранка Миљковића и Иве Андрића. Нарочито је јадно казати да постоји модерна српска књижевност, а тек још да је вредна учења.
Ратна књижевност се не изучава на факултетима, сем на социологији кад се говори о шунду. Не знам откуд интересовање за ратну књижевност, мада истина је да српска књижевност негује националистичку црту у било ком жанру.

Хтедох само да додам. Иначе, не занима ме ратна књижевност.
 
mislim da se nismo najbolje razumeli; nije bitno da li se meni ili tebi ili nekom trecem svidja tema ili ne, ali izucavanje motiva je potpuno relevantna stvar; u tom smislu i slike rata, makar u smislu tla fabule; velike teme su uvek bile privlacne - zar nema npr. radova posvecenih Holokaustu u srpskoj knjiz.? sigurno ste citali, mozda i cele knjizurine o npr Kisu i jevrejskom pitanju... dakle, cemu sad toliko zestine?
inace, celi svet, pogotovo zapadni odlepio je na teme kvazi kulturoloske i nema u tome niceg cudnog; moda na gender, war and identity ce proci, ali je nesumnjivo jedna od odlika trenutnog talasa u proucavanju knjizevnosti, sta vise, ne od danas, vec makar deset godina, otkad postmodernizam uzeo maha (btw. i on je na izmaku...) a multidisciplinarni pristup pohrlio mu je u zagrljaj
u tom smislu i Prodanovic, i Tasic, i Velickovic, i Ciric i gomila drugih savremenih srpskih pisaca spadaju u korpus u kom se nazire rat - posredno ili neposredno
izucavanje njihovog pogleda na rat ne mora da oznacava izucavanje nacionalizma; prisustvo rata u njihovim delima je "normalno", jer proizilazi iz toga sto je pisce okruzivalo...
polazim od toga da volite da citate i citate, pa verovatno imate bar par naslova u kojima se iznad radnje nadvija rat...
inace, nisam htela nikog da uvredim, niti da pogodim - namere su mi cisto informativne...
 
Ja znam dosta o ratovima sa pocetka veka (proslog) u SK, ali o najnovijim a-tesko. Daq li ti je palo na pamet da se rat, raspadanje, razaranje, moze videti ne samo u tematici dela nego i u njegovoj strukturi, u sintaksi, u metru ako je poezija?
Recenica mog dragog profesora na fakultetu povodom poezije R. Petrovica bila je "Bombe su padale na sintaksu njegovog stiha lomeci i znacenja"
 
duhovito, priznajem!
a ideja o strukturi etc je vrlo zanimljiva - ali ja se ne bavim temom rata, samo hocem da pomognem drugarici
moje teme su vise hm...starinske, a jedine borbe su metafizicke...
problem sa naslovima je u tome sto malo citam najnovije knjizevnosti, sve sto jesam, a gde ima senke rata - vec sam popisala, ali sigurno ima jos toga mnostvo...sto i nije cudo, cudno bi bilo obrnuto, zar ne?
 
pAZI, DA BUDEM ISKRENA, MENI NEKO DA PREPORUCI KNJIGU RECIMA "RADI SE O NAJNOVIJIm RATOVIMA" (izvin zbog caps lock) ne da je ne bih citala vec bih ostavila uz prvo drvo gd ezive psi lutalice.....Tako da, u pobrojanim knjigama ima nesto od ratne tematike, narocito kod Arsenijevica, ali sve sto je pisano je smece, 101%. Ko to cita svaka mu cast. Ja, ocito, ne mogu da ti pomognem, sorry.
 
moja drugarica moja da se nasloni na pomoc tipa rekla-kazala, jer ako si u beogradu par dana i hoces da pokupis neke knjige, koje ces citati i (pro)cenjivati kasnije - sta ti preostaje drugo nego da pitas? a ko ce da zna ako ne neko ko cita?
uostalom, smece spada u sjajnu kategoriju za proucavanje...divno je pljuvati!
 
kriticari i profesori su jedno, a tzv NAROD drugo; uostalom cela ekipa strucnjaka ne cita sve, vec profesionalno l i s ta
itd itd
a nisam ni znala da su svi diletanti, uletela sam na krstaricu pre neki dan i... eto, malo razocarenje
mada ne bas do kraja, tu si npr i ti! :wink:
 
Nietzsche:
Српска књижевност је заблуда. Не знам још да би се неко озбиљан посветио некаквој српској књижевности, јер она ни не постоји.
Постоји књижевност Бранка Миљковића и Иве Андрића. Нарочито је јадно казати да постоји модерна српска књижевност, а тек још да је вредна учења.
Ратна књижевност се не изучава на факултетима, сем на социологији кад се говори о шунду. Не знам откуд интересовање за ратну књижевност, мада истина је да српска књижевност негује националистичку црту у било ком жанру.

Хтедох само да додам. Иначе, не занима ме ратна књижевност.
E,svasta! Gluvom pricu pricati...
 
citaj:
Nietzsche:
Српска књижевност је заблуда. Не знам још да би се неко озбиљан посветио некаквој српској књижевности, јер она ни не постоји.
Постоји књижевност Бранка Миљковића и Иве Андрића. Нарочито је јадно казати да постоји модерна српска књижевност, а тек још да је вредна учења.
Ратна књижевност се не изучава на факултетима, сем на социологији кад се говори о шунду. Не знам откуд интересовање за ратну књижевност, мада истина је да српска књижевност негује националистичку црту у било ком жанру.

Хтедох само да додам. Иначе, не занима ме ратна књижевност.
E,svasta! Gluvom pricu pricati...

Hajde, decace, javi mi se na private pa da vidim sta te zanima. Ili, jos bolje, hajde, napadni me ovde, ali pokusaj da argumentujes svoje stavove.

Pozdrav. :shock:
 

Back
Top