Zasto mi se tresu ruke i kako to da izlecim?

on ne odbacuje nokte. on ih grize. Kada bi mu ih neko operacijom odstranio njegov tik ne bi prestao.
dakle, da vidimo zašto ljudi grizu nokte - šta nokti predstavljaju?
šta će da grize neko koga ubediš da je na pirmer.. grebator ?

on pokusava da odbaci brigu i ubije nervozu pa se izivljava na noktima...moze alternativno da cupa kosu, grize usne, trese nogu, tikuje okom...sve je to odraz velike napetosti - cista neurotika. nokti kad se grizu ne jedu se...zato kazem da ih odbacuje. nokti predstavljaju odbrambeno oruzje (kod zena), alatku za cesanje (kod oba pola), veshticji simbol ako su predugacki (ili dilberski kad je na malicu kod mushkarca), a kad ih nemas onda pokazujes svu nemoc sopstva pred drugima i odbacivanje sebe kao licnosti...zato nokte ne gristi! bolje je sisati palac ili vec neki drugi prst, ako je nervoza neizdrzna.... ali kad drugi ne vide jer je detinjasto.

ruke su inače jako "zgodne" za tikove, jer između šake i mozga postoji više nervnih veza nego između bilo kojih drugih delova tela.
Otud gestovi i položaji u koje stavljamo naše ruke najviše govore o našem emocionalnom stanju.
Neko stalno trpa ruke u usta. Zašto?
Da li zbog toga da drži zapravo usta zauzetim? (sprečenim da pričaju? jer ih je neko nekada uverio kako pričaku samo gluposti, laži?)
Postoji mišljene da je guranje prstiju u usta nesvestan pokušaj osobe da vrati osećaj sigurnosti koji obuzima dete dok sisa na majčinim grudima, a javlja se kada je osoba pod nekakvim pritiskom. U tom smislu - prst u ustima = ohrabrenje. (mozak je prilično glupa mašina ponekad)
Neko gricka nokte (ili zanoktice, ili unutrašnjost usne duplje, sa strana ili napred) kako bi napravio "haos" i onda pokušao sve da ponovo zubima "dovede u red", te cela ova akcija zapravo ima smirujuću funkciju. To što onaj ko je primenjuje pri tom najčešće ostaje bez noktiju (ili ih pojede do živca, što je poprilično diskasting)..nije toliko bitno.
Bitno je da grickač ima svoju malu igru, iz koje izvlači psihološku dobit (smirivanje, samokažnjavanje, nemogućnost grebanja, dovođenje haosa u red isl)

tacno je, kad pogledas gde se nekom ruke nalaze mozes ga odmah procitati a da ne otvori usta (da gricka nokte ili uopste). grickac je otvorena knjiga ali definitivno to odricanje bitnosti (noktiju) ne dovodi do smirivanja nerava. ovaj drugi deo koji se odnosi na trpanje ruku u usta te objasnjenje dato za nj ne mogu uzeti za validno. onaj ko prica gluposti definitivno nije svestan te cinjenice pa su mu usta stalno otvorena i nesprecena nikakvim mehanickim sredstvom da to i dalje cine. lazovi nemaju mehanizam za sprecavanje fabrikovanja novih kolicina lazi. mozda se nekada u usta trpaju ruke da bi se sprecilo izlazenje istine, to mi pre drzi vodu.


evo jedne pričice:

devojka je bila lepa, pametna, ali njeni nokti skoro da nisu postojali.
grizla ih je do živca.
Čak i kada bi namestila veštačke - i njih bi izgrizla.
Zašto?
Zato što je još kao mala prisustvovala sceni, gde je njena majka ogovarala neku komšinicu za raskalašno i qrvinsko ponašanje, podvlačeći pri tom kako joj je dovoljno da ženi vidi nokte na rukama, pa da zna koliko je sati (što se poštenja tiče) (Mama je dabome cenila ruke uništene od pranja sudova i veša)

Kasnije, kada je i sama postala majka i supruga i kada je život bacio u dosadnu kolotečinu, postojali su mnogo izazovi (a propos poštenja, vrdanja i generalno dovođenja u pitanje sopstvenog morala)
Izazovi su bili veoma teški i ona je uvek odlučivala da ostane poštena (što je, kada su nokti bili u pitanju, značilo samo jedno)

Interesantna priča zar ne..
okej upravo sam je izmislio, ali verujem da se nekada negde dogodila..

Pricica je savrsena...moze da udje u (k)anale podforuma knjizevnosti i temu Igra sastavi pricu. Sve price su se dogodile nekad samo nisu napisane ili ih mi nismo procitali. No, jel ova sekla il grickala nokte?
 
jao, jeste, vidim da sam ispustila glavnicu, dok do kraja doshla, poenta mi o'shla. no pouka ove price vodi ka jednom - da svi oni koji znaju sta u stvari dugacki nokti u zena znace, mogu da odahnu kad vide da zena gricka nokte (moral sa izbeljivacem)? ili - da zena koja gricka nokte pokusava da spreci svoj nemoral na vestacki nacin (sto ne znaci da je uspesna u tome)? ili - da ce tako obelezena imati manje sanse da bude moralno degradirana od onih koji te nokte uzimaju kao dokaz nekih zenskih sklonosti? ili - da je takva zena telesno neadekvatna za druzenje jer je raskalash za nju stran pojam? ova pitanja su mi nagrnula kao roj od koga ne mogu da se odbranim...i nakon svega, ako se ovo prebaci u ravan muskarca kako reagovati na isto i kako ga moralno izdefinisati ako ne kao grickacha tudjih zivaca jer ne ume da smiri svoje?
I ovi drhtavci ruku spadaju u isti kosh.
 
jao, jeste, vidim da sam ispustila glavnicu, dok do kraja doshla, poenta mi o'shla. no pouka ove price vodi ka jednom - da svi oni koji znaju sta u stvari dugacki nokti u zena znace, mogu da odahnu kad vide da zena gricka nokte (moral sa izbeljivacem)? ili - da zena koja gricka nokte pokusava da spreci svoj nemoral na vestacki nacin (sto ne znaci da je uspesna u tome)? ili - da ce tako obelezena imati manje sanse da bude moralno degradirana od onih koji te nokte uzimaju kao dokaz nekih zenskih sklonosti? ili - da je takva zena telesno neadekvatna za druzenje jer je raskalash za nju stran pojam? ova pitanja su mi nagrnula kao roj od koga ne mogu da se odbranim...i nakon svega, ako se ovo prebaci u ravan muskarca kako reagovati na isto i kako ga moralno izdefinisati ako ne kao grickacha tudjih zivaca jer ne ume da smiri svoje?
I ovi drhtavci ruku spadaju u isti kosh.

svaka cast za ovaj opis zene koja gricka nokte..nisam o tome razmisljao a poznato mi je ponasanje
 
@ranjeni Zoro

jesi ga objasnio, profesionalno
dobra perspektiva

ja recimo grizem nokte stalno
ne nešto opsesivno i do mesa
to mi dođe nesvesna navika
i ima tu možda tog dovođenja u red i rušenja
nešto me enrviraju kad su celi i normalni
pa napravim haos
pa ih oblikujem zubima
pa ih izgrickavam
volim i da su mi usta zauzeta
 
Dakle naslov je isuvise jasan, tresu mi se ruke, ali ne znam zasto.

Sada kada podignem ruke one se veoma neprimetno tresu, a recimo kada sam u drustvu, recimo u kaficu i treba da podignem obicnu soljicu kafe ruke mi se bas, bas tresu, i u skoro svakoj situaciji gde sam ja u centru paznje, u stvari gde mislim da sam u centru paznje, ne verujem da ovo ima veze sa tremom,strahom jer sam u drstvu koliko-toliko opusten. Ne secam se ranije da sam imao problema sa drhtanjem ruku, ili mozda nisam obracao paznju na to, u poslednje vreme me sve vise nervira jer imam 19 godina i od mene traze mnogo ozbiljnije stvari od glupog podizanja case, fotoaparata, ruke itd.

Ako neko zna sta da radim da ovo sprecim neka napise. I da fizicki sam aktivan(teretana), ako neko mozda misli da je u pitanju kondicija.


Da nemaš neki zdravstneni problem, fizičke, ne psihičke prirode. Meni se ponekad tresu ruke kad imam tremu. Jednom sam morala direktoru da poslužim kafu, i nemam pojma šta mi bi, počela sam da se tresem kao grlica.
 
Probaj prvu jutarnju mućenicu s kravatom da popiješ...S rukom u kojoj ti čaša ili fraklić rakije uhvatiš jedan kraj kravate i oko vrata,a drugi kraj drugom rukom...
Zategneš malo i vučeš naviše onu ruku s rakijom...Kad dođe do usta-popiješ...Ni kap se ne prospe...Druga več može bez kravate...:mrgreen:
 
Dakle naslov je isuvise jasan, tresu mi se ruke, ali ne znam zasto.

Sada kada podignem ruke one se veoma neprimetno tresu, a recimo kada sam u drustvu, recimo u kaficu i treba da podignem obicnu soljicu kafe ruke mi se bas, bas tresu, i u skoro svakoj situaciji gde sam ja u centru paznje, u stvari gde mislim da sam u centru paznje, ne verujem da ovo ima veze sa tremom,strahom jer sam u drstvu koliko-toliko opusten. Ne secam se ranije da sam imao problema sa drhtanjem ruku, ili mozda nisam obracao paznju na to, u poslednje vreme me sve vise nervira jer imam 19 godina i od mene traze mnogo ozbiljnije stvari od glupog podizanja case, fotoaparata, ruke itd.

Ako neko zna sta da radim da ovo sprecim neka napise. I da fizicki sam aktivan(teretana), ako neko mozda misli da je u pitanju kondicija.

Jedan moj prijatelj je imao sličan problem, ne drhtanje ruku već pisanje, čim je morao da se potpiše pred nekim drugim licem, rukopis je bio drhtav, neujednačen, ma grozan, ni sam nije umeo da ga pročita. Vremenom je postajalo sve gore i došlo je do toga da više nije mogao ni inicijale da stavi bez muke, ruke su mu drhtale, počinjao je da se nekontrolisano znoji, čak i da muca.
Bio je (ne jednom) kod psihologa koji ga je posavetovao (nikad nije shvatio kada i zašto je problem nastao) da prvo krene sa objašnjenjem i obelodanjivanjem svog problema, kao, potpisuje se na neka dokumenta ili slično i oko njega je nekoliko ljudi, on odmah kaže: - izvinite, imam problem sa pisanjem ako je neko blizu mene - Zatim ga je savetovao da u svakoj, ali baš svakoj prilici govori o svom problemu, nekad kao da se žali, nekad kao da priča dobar vic, ali da svakom u svom okruženju da do znanja koji je njegov problem.
Potrajalo je jedno dve godine dok problem nije nestao, danas o tome opušteno govori.
 
Dakle naslov je isuvise jasan, tresu mi se ruke, ali ne znam zasto.

Sada kada podignem ruke one se veoma neprimetno tresu, a recimo kada sam u drustvu, recimo u kaficu i treba da podignem obicnu soljicu kafe ruke mi se bas, bas tresu, i u skoro svakoj situaciji gde sam ja u centru paznje, u stvari gde mislim da sam u centru paznje, ne verujem da ovo ima veze sa tremom,strahom jer sam u drstvu koliko-toliko opusten. Ne secam se ranije da sam imao problema sa drhtanjem ruku, ili mozda nisam obracao paznju na to, u poslednje vreme me sve vise nervira jer imam 19 godina i od mene traze mnogo ozbiljnije stvari od glupog podizanja case, fotoaparata, ruke itd.

Ako neko zna sta da radim da ovo sprecim neka napise. I da fizicki sam aktivan(teretana), ako neko mozda misli da je u pitanju kondicija.
Ovi simptomi ukazuju na blag anksiozni poremecaj,pa te jedino mogu posavetovati da pokusas da ignorises to stanje i da mu ne pridajes previse znacaja.Mozda ce ti u pocetku biti tesko,ali verujem da ce se vremenom smanjiti drhtanje.
 
Dakle naslov je isuvise jasan, tresu mi se ruke, ali ne znam zasto.

Sada kada podignem ruke one se veoma neprimetno tresu, a recimo kada sam u drustvu, recimo u kaficu i treba da podignem obicnu soljicu kafe ruke mi se bas, bas tresu, i u skoro svakoj situaciji gde sam ja u centru paznje, u stvari gde mislim da sam u centru paznje, ne verujem da ovo ima veze sa tremom,strahom jer sam u drstvu koliko-toliko opusten. Ne secam se ranije da sam imao problema sa drhtanjem ruku, ili mozda nisam obracao paznju na to, u poslednje vreme me sve vise nervira jer imam 19 godina i od mene traze mnogo ozbiljnije stvari od glupog podizanja case, fotoaparata, ruke itd.

Ako neko zna sta da radim da ovo sprecim neka napise. I da fizicki sam aktivan(teretana), ako neko mozda misli da je u pitanju kondicija.

uzrok je nervoza...sada kako otkloniti neam pojma...prestani biti nervozan :lol:
 
Dakle naslov je isuvise jasan, tresu mi se ruke, ali ne znam zasto.

Sada kada podignem ruke one se veoma neprimetno tresu, a recimo kada sam u drustvu, recimo u kaficu i treba da podignem obicnu soljicu kafe ruke mi se bas, bas tresu, i u skoro svakoj situaciji gde sam ja u centru paznje, u stvari gde mislim da sam u centru paznje, ne verujem da ovo ima veze sa tremom,strahom jer sam u drstvu koliko-toliko opusten. Ne secam se ranije da sam imao problema sa drhtanjem ruku, ili mozda nisam obracao paznju na to, u poslednje vreme me sve vise nervira jer imam 19 godina i od mene traze mnogo ozbiljnije stvari od glupog podizanja case, fotoaparata, ruke itd.

Ako neko zna sta da radim da ovo sprecim neka napise. I da fizicki sam aktivan(teretana), ako neko mozda misli da je u pitanju kondicija.

Ja nemam problema sa znojenjem, to je vise trema, a ne ovo :)
Imam iskustva sa meditacijom zbog tekvonda, ali mislim da nisam imao neki napredak.

E da, imam jednu losu naviku koju mogu ako bi saznao da je to mozda uzrocnik ovog problema da izbacim, naime grickam nokte, i to bukvalno ceo zivot, jedno vreme sam bio preestao i cini mi se da nisam imao problema sa drhtanjem ruku, da li je to nekom poznato da su nokti uzrocnik ovog problema?

Daj dokumente 'vamo nisi ti ni P od psihologa :D :lol: Kako bre nemaju, meni je logicno da imaju mnogo veze sa zivcima recimo.

Drugar slusaj ovako! Na brzinu citajuci tvoje postove i ostalih, iskreno moze da bude svasta. Posto smo razgovorom ovde odbacili neke organske uzrocnike, a i mlad si jos uvek, mislim da je u pitanju psiholoski faktor!

Po meni ovako na prvu loptu izgleda kao ANKSIOZNOST (i to blagog poremecaja an.) (stanje teskobe, iracionalnog straha, neprijatnosti).

Jel vidis ti npr nisi ni pomenuo anksioznost ali si PERFEKTNO opisao sovje osecaje koji su simptomatologija anskioznosti!
Samim tim sto mislis da si u centru paznje, da svi gledaju u tebe, da mislis da ce ti se ismejati ako nesto pogresis, zelis da ostavis najbolji moguci utisak, nikako ne smes da pokazes slabost ili nedostatak pred suprotnim polom - TO SU SVE DRUZE MOJ SIMPTOMI ANKSIOZNOSTI!

Nevolja je sto to ste tako krene polako da se i ne prepoznaje, vidis i sam kazes DA NE SE SECAS DA LI JE TO I RANIJE BILO, a vrolo je moguce da je bilo, samo u manjem obliku , u takvom obliku da nisi svesno osecao to.

Posto se intenzitet povecao, i pocelo je drhtanje kao TELESNI SIMPTOM ANKSIOZNOSTI ti vec nesto osecas i osecas i potrebu da ti se pomogne pa si preduzeo prvi korak i dosao na forum da se informises!

Svaka cast! treba snage za to! Neko i nije musko pa ga strah da to prizna nego negira i to je NAJGORE STO MOZE URADITI! Takve licnosti kao ti su jake licnosti posebno ako su muskarci, i kod njih je procenat otklanjanja tih da kazem sitnih ometajucih faktora veoma visok.

Dobro je sto si to primetio i resio da nesto uradis po tom pitanu! Veruj mi , sa protokom vremena, i jos vecim STRESORIMA U ZIVOTU (vidis i sam si lepo rekao - od tebe se sad ocekuju i neke odgovorne stvari i dela, a bice jos odgovornijih i "gorih" ) bice samo gore! Dobices mozda jos neke telesne smetnje, a kao krajnji proizvod nakupljene anskioznosti javice se PRVI PANICNI NAPAD! Prvi panicni napad ce izazvati strah od ponovnog panicnog napada i to ce stvoriti jedan veeeeliki zacarani krug!

Sad sam te mozda malo zaplasio, ali NA TO GLEDAJ KAO DA SAM TI OTKRIO STRATEGIJU TVOG NEPRIJATELJA , TVOG PROTIVNIKA PROTIV KOGA CES SE BRITI, PA UMESTO DA SE UPLASIS, TI KAZI SAM SEBI , JA SAM U PREDNOSTI JER ZNAM STA JE TO I STA MI JE, SADA MI JE LAKSE DA KONTROLISEM TO HAHA!

Kao kada trener fudbalskog tima slucajno sazna taktiku protivnickog tima i kaze svom timu sta oni smeraju, igraci ne trebaju da se uplase od tog saznanja, vec da iskoriste to saznanje kako bi sto bolje prosli!

Predlazem ti da odes kod psihooga, psihoterapeuta, a ako ides kod drzavnog lekara, odi kod lekara opste prakse i trazi uput kod KLINICKOG PSIHOLOGA, i kazi da sumnjas na anskioznost i da si nesiguran u sebe! Nemoj da ides kod psihijatra jer se njihov rad bazira na farmakoterapiji - drogiranje psihoaktivnim supstancama a veoma malo sa psihoterapijom. Cak i da zele da se zainteresuju za tebe, nemaju kada, nemaju vremena a i bas ih briga, ti si za njih samo jos jedan zombi u nizu koga ce da nakljukaju lekovima i da ne rese uzrok nego posledicu.

Zato moras kod psihologa mojih kolega. Jos bolje kod psihologa koji su specijalizirali neku oblast terapije (ima ih vise) .

Ovde na ovoj temi dobre odgovore ti je dao i ranjeni zoro, njegovi odgovori lice na naucno pisanje i mozda jos 1-2, ovi ostali nisu normalni, a neki su i toliko bezobrazni da nemam reci, NEZNALICE JEDNE, ZEZAJU TE I PODYEBAVAJU A NEMAJU POJMA KOLIKO TO KASNIJE MOZE BITI OZBILJAN PROBLEM I POREMETITI TI CEO SOCIJALNI A I ZDRAVSTVENI ZIVOT!

DA BOG DA DA TAKO NJIMA BILO I NJIHOVIM BLIZNJIMA PA DA DODJU OVDE NA FORUM, A JA CU I NJIMA DATI SAVETE!

Posto ne posecujem vise ovaj deo podforuma bas zbog takvih neozbiljnih hm ne ljudi nego decurlije, mozes me naci u ovoj "kafani" tj na ovoj temi http://forum.krstarica.com/showthread.php/549709-Caffe-Kod-čika-Švarcija i pitati me tamo slobodno (dozvoljen spam) ako imas jos nesto ili za neki savet! A ujedno ces saznati i gomilu stvari vezanu za vezbanje !!!! :))))))

Pa pp poruke ne odgovaram vise jer sam odlucio da to ne redim, nemam vremena svakom ponaosob da odgovaram a to niko ne vidi, a ovako kada se napise javno vide svi pa mogu i saznati nesto novo.

p.s. edit: Sada se setih pa da izmenim post malo - Rece imas 19 god? Jel si bese 4.godina srednje ili brucos? Studiras li nesto? Ako si ucenik ili brucos na fakultetu, idealno bi bilo da odes kod skolskog psihologa ili u studentsku polikliniku i da trazis psihologa ili ako ga bas nemaju onda psihijatra, koji se u tom slucaju bavi mladom studentskom populacijom sto znaci da puno primenjuje pedagosko-psihoterapijskog rada jer je opste poznato da je pocetak studiranja i promene grada zivljenja jedan od vecih stresora za mladog coveka u tim godinama, i puno njih ima problema adaptivne prirode, odvajanja od porodice (pogotovo deca razvedenih roditelja), povecana odgovorsnot i briga o sebi, 100procentno kontrolisanje svog zivota (nema vise mame i tate tutora i naredjivaca).

Ovo ti je najbolji izbor jer ti strucnjaci imaju puno iskustva jer to i rade bas tu starosnu grupu - tvoju!


Pozdrav bRu zLi dipl. psiholog, bodibilder i borac kao i ti (borilacke vestine).
 
Poslednja izmena:
Ovi simptomi ukazuju na blag anksiozni poremecaj,pa te jedino mogu posavetovati da pokusas da ignorises to stanje i da mu ne pridajes previse znacaja.Mozda ce ti u pocetku biti tesko,ali verujem da ce se vremenom smanjiti drhtanje.

Tako je, ne znam za tvoje kompetencije ali si pogodila. Nervoza, iscekivanje, svasta-nesto, sve je to drugo ime ANKSIOZNOSTI! E sad ovi sto ne znaju, misle da je to ok, a ovi sto po malo i znaju, pravdaju se nekim drugim terminima.

U svakom slucaju ne treba to ignorisati u smislu pustiti da se anskioznost razvija, i to u npr slobodno lebdecu anksioznost ili ko zna koju fobiju, vec treba raditi na jacanju licnosti, edukaciji coveka i pokusaju zadiranja u privatnost pojedinca kako bi se otkrio uzrok. Kada se otkrije uzrok NESIGURNOSTI U SEBE ILI PREZIVLJENE TRAUME, sve je lako i brzo se resava.

Pogotovo u slucaju ovog mladica koji za sada ne oseca neke vece tegobe koje bi ga ometale u psiho-socijalnom funkcionisanju.
 
Samodestrukturise se odbacivanjem noktiju...jaka mu samokazna. Ako vec oseca krivicu onda treba malo mazohisticnije da se ophodi ka sebi...neka pocne sa tim problematicnim rukama nekako...da ih izvrce u neprirodan polozaj, udara malo cekicem po prstima i slicno (ali nokti su stvarno smeshan iako nesvestan izbor).
A mozda imas MS?
Ili je taj tekvondo prejak za tvoje shtapice mishice?
:rotf:
 
on pokusava da odbaci brigu i ubije nervozu pa se izivljava na noktima...moze alternativno da cupa kosu, grize usne, trese nogu, tikuje okom...sve je to odraz velike napetosti - cista neurotika. nokti kad se grizu ne jedu se...zato kazem da ih odbacuje. nokti predstavljaju odbrambeno oruzje (kod zena), alatku za cesanje (kod oba pola), veshticji simbol ako su predugacki (ili dilberski kad je na malicu kod mushkarca), a kad ih nemas onda pokazujes svu nemoc sopstva pred drugima i odbacivanje sebe kao licnosti...zato nokte ne gristi! bolje je sisati palac ili vec neki drugi prst, ako je nervoza neizdrzna.... ali kad drugi ne vide jer je detinjasto.



tacno je, kad pogledas gde se nekom ruke nalaze mozes ga odmah procitati a da ne otvori usta (da gricka nokte ili uopste). grickac je otvorena knjiga ali definitivno to odricanje bitnosti (noktiju) ne dovodi do smirivanja nerava. ovaj drugi deo koji se odnosi na trpanje ruku u usta te objasnjenje dato za nj ne mogu uzeti za validno. onaj ko prica gluposti definitivno nije svestan te cinjenice pa su mu usta stalno otvorena i nesprecena nikakvim mehanickim sredstvom da to i dalje cine. lazovi nemaju mehanizam za sprecavanje fabrikovanja novih kolicina lazi. mozda se nekada u usta trpaju ruke da bi se sprecilo izlazenje istine, to mi pre drzi vodu.




Pricica je savrsena...moze da udje u (k)anale podforuma knjizevnosti i temu Igra sastavi pricu. Sve price su se dogodile nekad samo nisu napisane ili ih mi nismo procitali. No, jel ova sekla il grickala nokte?
Još jedan rep! :lol:
 

Back
Top