Zasto mi se tresu ruke i kako to da izlecim?

Dakle naslov je isuvise jasan, tresu mi se ruke, ali ne znam zasto.

Sada kada podignem ruke one se veoma neprimetno tresu, a recimo kada sam u drustvu, recimo u kaficu i treba da podignem obicnu soljicu kafe ruke mi se bas, bas tresu, i u skoro svakoj situaciji gde sam ja u centru paznje, u stvari gde mislim da sam u centru paznje, ne verujem da ovo ima veze sa tremom,strahom jer sam u drstvu koliko-toliko opusten. Ne secam se ranije da sam imao problema sa drhtanjem ruku, ili mozda nisam obracao paznju na to, u poslednje vreme me sve vise nervira jer imam 19 godina i od mene traze mnogo ozbiljnije stvari od glupog podizanja case, fotoaparata, ruke itd.

Ako neko zna sta da radim da ovo sprecim neka napise. I da fizicki sam aktivan(teretana), ako neko mozda misli da je u pitanju kondicija.

Socijalna fobija
..pojava straha ili anksioznosti da će se osoba zbuniti ili poniziti u različitim socijalni situacijama, naročito kada je posmatrana od strane drugih ljudi..socijalne fobije mogu da budu diskretne tj. ograničene na određene socijalne situacije(uzimanje hrane pred drugima ili susret sa suprotnim polom) ili difuzne i tada uključuju skoro sve socijalne situacije izvan porodičnog kruga ..
javlja se u 2-3% u opštoj populaciji i počinje obično u adolescenciji..
..terapija uključuje farmakoterapiju + intenzivnu psihoterapiju(kognitivno bihejvioralna metoda), korištenje benzodiazepina je nezaobilazno u terapiji socijalnih fobija ..
 
Drugar slusaj ovako! Na brzinu citajuci tvoje postove i ostalih, iskreno moze da bude svasta. Posto smo razgovorom ovde odbacili neke organske uzrocnike, a i mlad si jos uvek, mislim da je u pitanju psiholoski faktor!

Po meni ovako na prvu loptu izgleda kao ANKSIOZNOST (i to blagog poremecaja an.) (stanje teskobe, iracionalnog straha, neprijatnosti).

Jel vidis ti npr nisi ni pomenuo anksioznost ali si PERFEKTNO opisao sovje osecaje koji su simptomatologija anskioznosti!
Samim tim sto mislis da si u centru paznje, da svi gledaju u tebe, da mislis da ce ti se ismejati ako nesto pogresis, zelis da ostavis najbolji moguci utisak, nikako ne smes da pokazes slabost ili nedostatak pred suprotnim polom - TO SU SVE DRUZE MOJ SIMPTOMI ANKSIOZNOSTI!

Nevolja je sto to ste tako krene polako da se i ne prepoznaje, vidis i sam kazes DA NE SE SECAS DA LI JE TO I RANIJE BILO, a vrolo je moguce da je bilo, samo u manjem obliku , u takvom obliku da nisi svesno osecao to.

Posto se intenzitet povecao, i pocelo je drhtanje kao TELESNI SIMPTOM ANKSIOZNOSTI ti vec nesto osecas i osecas i potrebu da ti se pomogne pa si preduzeo prvi korak i dosao na forum da se informises!

Svaka cast! treba snage za to! Neko i nije musko pa ga strah da to prizna nego negira i to je NAJGORE STO MOZE URADITI! Takve licnosti kao ti su jake licnosti posebno ako su muskarci, i kod njih je procenat otklanjanja tih da kazem sitnih ometajucih faktora veoma visok.

Dobro je sto si to primetio i resio da nesto uradis po tom pitanu! Veruj mi , sa protokom vremena, i jos vecim STRESORIMA U ZIVOTU (vidis i sam si lepo rekao - od tebe se sad ocekuju i neke odgovorne stvari i dela, a bice jos odgovornijih i "gorih" ) bice samo gore! Dobices mozda jos neke telesne smetnje, a kao krajnji proizvod nakupljene anskioznosti javice se PRVI PANICNI NAPAD! Prvi panicni napad ce izazvati strah od ponovnog panicnog napada i to ce stvoriti jedan veeeeliki zacarani krug!

Sad sam te mozda malo zaplasio, ali NA TO GLEDAJ KAO DA SAM TI OTKRIO STRATEGIJU TVOG NEPRIJATELJA , TVOG PROTIVNIKA PROTIV KOGA CES SE BRITI, PA UMESTO DA SE UPLASIS, TI KAZI SAM SEBI , JA SAM U PREDNOSTI JER ZNAM STA JE TO I STA MI JE, SADA MI JE LAKSE DA KONTROLISEM TO HAHA!

Kao kada trener fudbalskog tima slucajno sazna taktiku protivnickog tima i kaze svom timu sta oni smeraju, igraci ne trebaju da se uplase od tog saznanja, vec da iskoriste to saznanje kako bi sto bolje prosli!

Predlazem ti da odes kod psihooga, psihoterapeuta, a ako ides kod drzavnog lekara, odi kod lekara opste prakse i trazi uput kod KLINICKOG PSIHOLOGA, i kazi da sumnjas na anskioznost i da si nesiguran u sebe! Nemoj da ides kod psihijatra jer se njihov rad bazira na farmakoterapiji - drogiranje psihoaktivnim supstancama a veoma malo sa psihoterapijom. Cak i da zele da se zainteresuju za tebe, nemaju kada, nemaju vremena a i bas ih briga, ti si za njih samo jos jedan zombi u nizu koga ce da nakljukaju lekovima i da ne rese uzrok nego posledicu.

Zato moras kod psihologa mojih kolega. Jos bolje kod psihologa koji su specijalizirali neku oblast terapije (ima ih vise) .

Ovde na ovoj temi dobre odgovore ti je dao i ranjeni zoro, njegovi odgovori lice na naucno pisanje i mozda jos 1-2, ovi ostali nisu normalni, a neki su i toliko bezobrazni da nemam reci, NEZNALICE JEDNE, ZEZAJU TE I PODYEBAVAJU A NEMAJU POJMA KOLIKO TO KASNIJE MOZE BITI OZBILJAN PROBLEM I POREMETITI TI CEO SOCIJALNI A I ZDRAVSTVENI ZIVOT!

DA BOG DA DA TAKO NJIMA BILO I NJIHOVIM BLIZNJIMA PA DA DODJU OVDE NA FORUM, A JA CU I NJIMA DATI SAVETE!

Posto ne posecujem vise ovaj deo podforuma bas zbog takvih neozbiljnih hm ne ljudi nego decurlije, mozes me naci u ovoj "kafani" tj na ovoj temi http://forum.krstarica.com/showthread.php/549709-Caffe-Kod-čika-Švarcija i pitati me tamo slobodno (dozvoljen spam) ako imas jos nesto ili za neki savet! A ujedno ces saznati i gomilu stvari vezanu za vezbanje !!!! :))))))

Pa pp poruke ne odgovaram vise jer sam odlucio da to ne redim, nemam vremena svakom ponaosob da odgovaram a to niko ne vidi, a ovako kada se napise javno vide svi pa mogu i saznati nesto novo.

p.s. edit: Sada se setih pa da izmenim post malo - Rece imas 19 god? Jel si bese 4.godina srednje ili brucos? Studiras li nesto? Ako si ucenik ili brucos na fakultetu, idealno bi bilo da odes kod skolskog psihologa ili u studentsku polikliniku i da trazis psihologa ili ako ga bas nemaju onda psihijatra, koji se u tom slucaju bavi mladom studentskom populacijom sto znaci da puno primenjuje pedagosko-psihoterapijskog rada jer je opste poznato da je pocetak studiranja i promene grada zivljenja jedan od vecih stresora za mladog coveka u tim godinama, i puno njih ima problema adaptivne prirode, odvajanja od porodice (pogotovo deca razvedenih roditelja), povecana odgovorsnot i briga o sebi, 100procentno kontrolisanje svog zivota (nema vise mame i tate tutora i naredjivaca).

Ovo ti je najbolji izbor jer ti strucnjaci imaju puno iskustva jer to i rade bas tu starosnu grupu - tvoju!


Pozdrav bRu zLi dipl. psiholog, bodibilder i borac kao i ti (borilacke vestine).

Konačno jedan normalan, stručan komentar na temu. Da krenem redom sa odgovorima, pitanjima.

Ranije sam bio dosta više nesigurniji u sebe. Od kada sam krenuo sa povećanom fizičkom aktivnošću samopouzdanje se dosta popravilo, ali je moguće da nije nesigurnost iščezla. I dalje imam neke 'tripove' da cu mozda prosuti nesto, vrlo moguce da je to u pitanju. Ono sto me demantuje od anksioznosti jeste da kada sam najopusteniji i podignem ruke one se tresu, evo upravo sad,prvalio sam da se desna ruka vise trese od leve i da mi se ovaj prst do malog sam pomera levo-desno, kao da su neki nervi uklesteni pa sami rade sta hoce,ovo mi ranije nije bilo. U poslednje vreme sam cesto bio na komjuteru, na to me i fakultet primorava(programiranje svaki dan), poceo sam da sumnjam i na to da nisam mozda neke nerve uklestio od pozicije ruku na tastaturi ili od brzog kucanja, ne znam da li me razumes.

Ne znam da li ima u sklopu fakulteta, znam kad je bio sistematski pregled da smo smo morali ici u zavod u zastitu studenata u Resavskoj(Beograd).
 
Konačno jedan normalan, stručan komentar na temu. Da krenem redom sa odgovorima, pitanjima.

Ranije sam bio dosta više nesigurniji u sebe. Od kada sam krenuo sa povećanom fizičkom aktivnošću samopouzdanje se dosta popravilo, ali je moguće da nije nesigurnost iščezla. I dalje imam neke 'tripove' da cu mozda prosuti nesto, vrlo moguce da je to u pitanju. Ono sto me demantuje od anksioznosti jeste da kada sam najopusteniji i podignem ruke one se tresu, evo upravo sad,prvalio sam da se desna ruka vise trese od leve i da mi se ovaj prst do malog sam pomera levo-desno, kao da su neki nervi uklesteni pa sami rade sta hoce,ovo mi ranije nije bilo. U poslednje vreme sam cesto bio na komjuteru, na to me i fakultet primorava(programiranje svaki dan), poceo sam da sumnjam i na to da nisam mozda neke nerve uklestio od pozicije ruku na tastaturi ili od brzog kucanja, ne znam da li me razumes.

Ne znam da li ima u sklopu fakulteta, znam kad je bio sistematski pregled da smo smo morali ici u zavod u zastitu studenata u Resavskoj(Beograd).

Ma nezgodacije psihicke prirode se mogu desavati i kuci kada si sam, i kada si opusten. Npr neki ljudi cuju neke stvari , vide i sl tek kada su sami. neki su anksiozni ako ostaju sami u kuci ili ako trebaju da ugase svetlo nocu.

Ali ti najbolje mozes da raspoznas sta osecas, kako i koliko. Moguce, vrlo moguce i da je organska neka nezgoda, ne mora da znaci da je psihicka. A mzoda je psihosomatska pa je psihicki zivot bio okidac organske nezgode. Ima puno toga sta bi moglo da bude. Uglavnom prati stanje, zakljucuj i kada osetis potrebu da ti treba pomoc onda je zatrazi (a to ces znati kada uvidis da ti je psiho-socijalni zivot otezan i da ti kao takav previse oduzima psihicke energije).

z apocetak poslusaj Saint, prestani da pijes puno kafe kako to rade inace studenti nocu.. Mozda je od toga.

Da li tvoju teskobu, strah, uznemirenost, "paniku" onsecas kada si pri svakom kontaktu sa ljudima, na velikim mestima gde ima puno ljudi, kada si sa poznatim ili iskljucivo pored nepoznatih ljudi, ili pak samo kada sa poznatima sednes na pice?

Da li osetis ubrzan dah, talase vrucine, crvenilu na licu, znojenje, neki cudan osecaj u stomaku, utisak kao da na trenutke ne znas gde se nalazis, kao da se to ne desava tebi, kao da si izvan svog tela, da li imas razne misli u kojim arazmisljas da te svi sada gledaju i samo iscekuju da prosipas nesto dok pijes/jedes?

Da li ti je isti osecaj kada kuci rucas sam i kada si sa nekima u restoran, da li se snebivas da jedes kada su i drugi za stolom?

Da li si bolovao od tezih nekih bolesti? Da li si konzumirao previse alkohola nekad, ili upotrebljavao droge?

Ako to postoji, cega se najvise plasis u zivotu? Kada si javno sta bi najmanje zeleo da ti se desi? Vizueliziraj taj dogadjaj i kazi mi sta sada osecas dok zamisljas to ?

Pozz, pisi iskreno, neki kazu da je forum losa stvar za pomoc, ali ja bas mislim da je dobra jer ne znam ja tebe ne znas ti mene, mozes sve zivo reci bez ikakvog ustrucavanja jer ne postoji diskriminacija koja moze uticati na ego.

:bye:
 
Poslednja izmena:
Ma nezgodacije psihicke prirode se mogu desavati i kuci kada si sam, i kada si opusten. Npr neki ljudi cuju neke stvari , vide i sl tek kada su sami. neki su anksiozni ako ostaju sami u kuci ili ako trebaju da ugase svetlo nocu.

Ali ti najbolje mozes da raspoznas sta osecas, kako i koliko. Moguce, vrlo moguce i da je organska neka nezgoda, ne mora da znaci da je psihicka. A mzoda je psihosomatska pa je psihicki zivot bio okidac organske nezgode. Ima puno toga sta bi moglo da bude. Uglavnom prati stanje, zakljucuj i kada osetis potrebu da ti treba pomoc onda je zatrazi (a to ces znati kada uvidis da ti je psiho-socijalni zivot otezan i da ti kao takav previse oduzima psihicke energije).

z apocetak poslusaj Saint, prestani da pijes puno kafe kako to rade inace studenti nocu.. Mozda je od toga.

Da li tvoju teskobu, strah, uznemirenost, "paniku" onsecas kada si pri svakom kontaktu sa ljudima, na velikim mestima gde ima puno ljudi, kada si sa poznatim ili iskljucivo pored nepoznatih ljudi, ili pak samo kada sa poznatima sednes na pice?

Da li osetis ubrzan dah, talase vrucine, crvenilu na licu, znojenje, neki cudan osecaj u stomaku, utisak kao da na trenutke ne znas gde se nalazis, kao da se to ne desava tebi, kao da si izvan svog tela, da li imas razne misli u kojim arazmisljas da te svi sada gledaju i samo iscekuju da prosipas nesto dok pijes/jedes?

Da li ti je isti osecaj kada kuci rucas sam i kada si sa nekima u restoran, da li se snebivas da jedes kada su i drugi za stolom?

Da li si bolovao od tezih nekih bolesti? Da li si konzumirao previse alkohola nekad, ili upotrebljavao droge?

Ako to postoji, cega se najvise plasis u zivotu? Kada si javno sta bi najmanje zeleo da ti se desi? Vizueliziraj taj dogadjaj i kazi mi sta sada osecas dok zamisljas to ?

Pozz, pisi iskreno, neki kazu da je forum losa stvar za pomoc, ali ja bas mislim da je dobra jer ne znam ja tebe ne znas ti mene, mozes sve zivo reci bez ikakvog ustrucavanja jer ne postoji diskriminacija koja moze uticati na ego.

:bye:

- Uvek mi se tresu ruke, to je intezivnije ako sam u vecem drustvu nepoznatih ili nepozeljnih osoba, sto se tice treme ja je ne osecam uopste, ranije sam imao vise treme sada jako slabo.
- Kafu jako slabo pijem, mozda 2 u celoj nedelji.
- Isto mi je, jeo kuci ili u restoranu.
- Od tezih bolesti nisam bolovao.
- Najvise u zivotu se plasim smrti bliznjih, recimo majke, sestre ili oca, u toj situaciji najiskrenije bih razmisljao o samoubistvu, ne znam pojeo bih se, neopisiv osecaj si mi sad nabio.

Pre oko 2 meseca sestra mi je imala osrednji sudar, ja sam kraj auta naisao par minuta posle sudara, iz autobusa je izgledalo kao da nista od auta nije ostalo(auto je bio u dubokom kanalu), tad sam trcao od stanice do auta veoma panicno ne znajuci sta se desilo, znajuci da je u pitanju moje auto, ali ne znajuci sta je sa sestrom bilo, najvise sam se tada uplasio u zivotu i za mene je to nesto sto je najstrasnije, sa srecom njoj nista nije bilo i auto je sada sredjen. Mozda ces sada pomisliti da mi je ovo zbog toga, ali ne verujem jer se secam i da je pre nezgode bilo, mada se sada pojacalo. Sada stalno savetujem ljude da normalno voze, *ebote gde zuriti?

Eto, najiskrenije. Ja nemam sta da se blamiram po forumu, ne vidim sta sam lose pisao, a i da jesam niko ne zna ko sam, a od tudji komentari mi mogu samo pomoci. ;)
 
- Uvek mi se tresu ruke, to je intezivnije ako sam u vecem drustvu nepoznatih ili nepozeljnih osoba, sto se tice treme ja je ne osecam uopste, ranije sam imao vise treme sada jako slabo.
- Kafu jako slabo pijem, mozda 2 u celoj nedelji.
- Isto mi je, jeo kuci ili u restoranu.
- Od tezih bolesti nisam bolovao.
- Najvise u zivotu se plasim smrti bliznjih, recimo majke, sestre ili oca, u toj situaciji najiskrenije bih razmisljao o samoubistvu, ne znam pojeo bih se, neopisiv osecaj si mi sad nabio.

Pre oko 2 meseca sestra mi je imala osrednji sudar, ja sam kraj auta naisao par minuta posle sudara, iz autobusa je izgledalo kao da nista od auta nije ostalo(auto je bio u dubokom kanalu), tad sam trcao od stanice do auta veoma panicno ne znajuci sta se desilo, znajuci da je u pitanju moje auto, ali ne znajuci sta je sa sestrom bilo, najvise sam se tada uplasio u zivotu i za mene je to nesto sto je najstrasnije, sa srecom njoj nista nije bilo i auto je sada sredjen. Mozda ces sada pomisliti da mi je ovo zbog toga, ali ne verujem jer se secam i da je pre nezgode bilo, mada se sada pojacalo. Sada stalno savetujem ljude da normalno voze, *ebote gde zuriti?

Eto, najiskrenije. Ja nemam sta da se blamiram po forumu, ne vidim sta sam lose pisao, a i da jesam niko ne zna ko sam, a od tudji komentari mi mogu samo pomoci. ;)

naravno da je pojacalo, to je opasan stresor.

Reci mi da li ti se desilo da na nekom mestu ili uz neki predmet nisi mogao da kontrolises jacinu drhtanja ruku, pa si resio da napustis to mesto ilid a se udaljis od tog predmeta/stvari/zivog bica?

Da li se samo javlja drhtanje ili mozda i hladan znoj, talasi vrucine, kada ides i tresu se ruke, da imas utisak da ti se tlo ljulja, da li u tom trenutku razmisljas na jos nesto ili paznju 100% usmeravas na drhtanje ruku i pokusaje da smanjis drhtanje?

Opisi mi situaciju kkao bi reagovao da je u drustvu i nepoznata licnost i da ti kaze - a sto tebi tako drhte ruke! Duboko zamisli situaciju pa opisi sta si osetio tacno!
 
ipak je to neka smrtonosna bolest :sad2:






mislim...stvarno...da si ti jedan od ovih....

Los savet! Ako su misli npr opsesivno-kompulsivne prirode, ne mogu se preusmeriti jer onda povecavaju anksioznost! Tek kada se izvrsi kompulsija, onda se smanjuje anksioznost i licnost oseca olaksanje, sto stvara jacu neurozu i jaci krug opsesija-anx.-kompulsija-izvrsenje kompulsije-olaksanje=smanjena anksioznost.

Ali, njemu nije to, dao sam primer samo.

Dzabe trosite forum, saveti tipa, preusmeri misli, ne sekiraj se, misli na nesto drugo ne pomazu! To nikada nece urotiti plodom. Da je tako, baba vange bi lecile ljude a psiholozi i psihijatri, psihoterapeuti ne bi imali posao.

Naravno ovo sve stoji ako je u pitanju psihogeni faktor, a ne organski, a postoji i psihosomatski.
 
Evo kada sad podignem ruku tacno sticem neki osecaj da je nesto sa nervima poremeceno, jer ruke se ne tresu klasicno, nego budu mirne par sekundi, pa od jednom se neki prst pomeri, pa onda malo drhti, pa se smiri, itd.. Kad sam u drustvu nepoznatih to se jos vise poveca.

Ovo si lepo opisao. Znaci ne trese se samo od sebe, ok moze i da se trese, ALI SE POVECA U SOCIJALNOJ INTERAKCIJI, i meni prvo sto pada na pamet je poremecaj socijalne anksioznosti, koja moze da se razvije u agorafobiju sa panicnim napadom, ili panicni napadi sa ili bez agorafobije.

Zanimljiv mi je taj socijalni kontekst pojacavanja drhtavice. Danas je to samo drhtavica, sutra celokupna simptomatologija.
U osnovi poremecaja anksioznosti je lose samopouzdanje i lose misljenje od sebe, preveliki trud da se svidis drugima, i briga kako ce te oni doziveti, sto sve stvara NESIGURNOST, na svesnom ili nesvesnom nivou.

Ti mozda mislis da si siguran, ali vidis da ti telo prica da NISI !

Da li si radio analize skoro? Idi uradi sve to, mozda je secer, trigliceridi itd, cisto da iskljucimo taj organski deo. Ako je on ok, onda definitivno psihologija treba tu da radi a ne medicina :-)
 
Socijalna fobija
..pojava straha ili anksioznosti da će se osoba zbuniti ili poniziti u različitim socijalni situacijama, naročito kada je posmatrana od strane drugih ljudi..socijalne fobije mogu da budu diskretne tj. ograničene na određene socijalne situacije(uzimanje hrane pred drugima ili susret sa suprotnim polom) ili difuzne i tada uključuju skoro sve socijalne situacije izvan porodičnog kruga ..
javlja se u 2-3% u opštoj populaciji i počinje obično u adolescenciji..
..terapija uključuje farmakoterapiju + intenzivnu psihoterapiju(kognitivno bihejvioralna metoda), korištenje benzodiazepina je nezaobilazno u terapiji socijalnih fobija ..

I ja mislim da je iz ove grupacije poremecaja, ali ne moras da mu pises % i da mu ruisis ionako ocigledno poljuljano samopouzdanje i bazicnu sigurnost.
Koriscenje benzodiazepina NIJE NUZNO 100%, ZATO MRZIM PSIHIJATRE, nisu lekovi gumene bombone, ako je nastala fobija ucenjem, KBT-om se moze i otkloniti !
Razvijanje anticipatornog straha se isto uci, uslovljavanjem, tako da moze se i spreciti i povratiti proces, ne moraju odmah lekici!

A znam i brdo ljudi koji uzimaju benzodiazepine i antidepresive pa nista!

E sad ako je uz socijalnu fobiju ukljucena i depresija kao posledica panicnih napada i osiromasenja socijalnog zivota coveka, i ako se on ne moze vise vratiti psihoterapijom, e onda moze se pokusati sa ben. ali ja sam uvek prvo da se proba samo sa psihoterapijom i sa pre svega jednim velikim radom na sebi!

U tome je sustinska razlika izmedju psihijatra i klinickog psihologa npr. Psihijatar je ucio na faxu 2 knjige frojda, zna 10% koliko zna psiholog i prica sa pacijentom u vr glave 15 min i sve ostalo su tablete,
dok psiholog se bavi proucavanjem celokupnog psihickog zivota coveka od a do s a to ukljucuje i mnoge stvari koje psihijatar i ne uci jer nisu naocigled direktno vezane za psihopatologiju a mogu da objasne i pomognu.
 
Dakle naslov je isuvise jasan, tresu mi se ruke, ali ne znam zasto.

Sada kada podignem ruke one se veoma neprimetno tresu, a recimo kada sam u drustvu, recimo u kaficu i treba da podignem obicnu soljicu kafe ruke mi se bas, bas tresu, i u skoro svakoj situaciji gde sam ja u centru paznje, u stvari gde mislim da sam u centru paznje, ne verujem da ovo ima veze sa tremom,strahom jer sam u drstvu koliko-toliko opusten. Ne secam se ranije da sam imao problema sa drhtanjem ruku, ili mozda nisam obracao paznju na to, u poslednje vreme me sve vise nervira jer imam 19 godina i od mene traze mnogo ozbiljnije stvari od glupog podizanja case, fotoaparata, ruke itd.

Ako neko zna sta da radim da ovo sprecim neka napise. I da fizicki sam aktivan(teretana), ako neko mozda misli da je u pitanju kondicija.
Ako nije ovo drugo što ću reći, onda je ovo: Ili zato što imaš fantaziju, koju kriješ jer nećeš da se zna da za njeno ostvarenje nemaš hrabrosti, da javno nastupiš, bilo kao umjetnik, pisac, filozof, naučnik ili porno glumac, ili zato što svijetu ili nekim osobama duguješ iskrenost jednu o tome što je neko (možda baš i ti) pristao da podnosi nekom prilikom samo da bi bio u centru pažnje. Pismenu - zato ruke. Drugo, ali ovo u slučaju da je istina nećeš javno priznati, jer i ne treba, pošto bi bilo nepristojno, tako da se ne reklamiram davanjem ove "dijagnoze": jednom si pristao, ali ne u djetinjstvu kada smo svi na to pristajali iako se sad ne sjećamo, što je dobro dokazano da je Frojd ispravno reko, da da ne bi izgubio nečiju pažnju prestaneš da se dražiš na nekom mjestu tijela, a čak i rana može biti erogena zona, znam to po tome što mi je dugo vremena erotsku draž predstavljalo diranje nekog mjesta gdje su me hrirurzi ušili kad su vadili slijepo crijevo, i tvoj pristanak je bio čin "niskosti", odnosno nemanja dostojanstva da se radi ono na što se kao čovjek ima pravo - jer je možda to bila žena sa kojom si imao vezu intimnu dovoljno da bi to radio. Kasnije si zaboravio svoj postupak, a ako ga se dobro sjetiš i proživiš sav stid i gađenje prema tome što si ispao nedostojanstven, u svoj dubini u kojoj je moguće, simptom će da prestane.
 
Dakle naslov je isuvise jasan, tresu mi se ruke, ali ne znam zasto.

Sada kada podignem ruke one se veoma neprimetno tresu, a recimo kada sam u drustvu, recimo u kaficu i treba da podignem obicnu soljicu kafe ruke mi se bas, bas tresu, i u skoro svakoj situaciji gde sam ja u centru paznje, u stvari gde mislim da sam u centru paznje, ne verujem da ovo ima veze sa tremom,strahom jer sam u drstvu koliko-toliko opusten. Ne secam se ranije da sam imao problema sa drhtanjem ruku, ili mozda nisam obracao paznju na to, u poslednje vreme me sve vise nervira jer imam 19 godina i od mene traze mnogo ozbiljnije stvari od glupog podizanja case, fotoaparata, ruke itd.

Ako neko zna sta da radim da ovo sprecim neka napise. I da fizicki sam aktivan(teretana), ako neko mozda misli da je u pitanju kondicija.

isti problem sam imao,izlecio sam ga alkoholom. popi nesto,pre nego sto izadjes. dve rakije ili jedno pivo,ali da te uhvati,barem malo. i vremenom,neces morati piti,a nestace problem. samo cesce izlazi,ili radi to sto radis,sta vec...ali nemoj da postanes alkoholicar,brate!! :P
nokte grickam i dan danas,ali samo kad sam sam,kad mi je dosadno...od nervoze,valjda.
 

Back
Top