ciscenje lasera, tj. citaca DVD

marco3dx

Zainteresovan član
Poruka
496
imam pionirov DVD citac, ali posto mi je komp mator 2.5 godine, kad pustim neki DVD film u nekim scenama secka, a u nekima se skroz zapuca i samo izadje iz bilo kog programa u kom pustim taj film... malo sam se raspitao, i vecina mi je rekla da je verovatno u pitanju prljavstina koja je na laseru citaca! da li i vi mislite tako?
ako je to u pitanju, kako i gde mogu da ocistim taj laser???

unapred hvala
 
Znas sta, imas u prodaji neke diskove sa cetkom koja fizicki cisti glavu sa laserima. Postoje i neki preparati koji se nanesu na disk. A najsigurnija varijanta je da ga otvoris i ocistis mekanom pamicnom krpicom koja ne ostavlja dlacice i ALKOHOLOM-nikako aceton i sl. Samo ako nisi nikad otvarao CD ili DCD uredjaj, povedi racuna. Ja sam cistio CD-ove, DVD-jeve nisam, ali predpostavljam da je fazon isti. Imas sa donje strane 4 srafa, skini oklop, i sa gornje strane. Nikako ne vadi vratanca, jer ona automatski, pri zatvaranju podizu motor koji prihvata disk. Glava se nalazi na dve sine po kojima se krece. Ocisti sve, i polako spakuj. Naravno da ti to nije neka garancija da ce raditi kao nov, ali ces mu produziti zivotni vek. Ali ti napominjem, ako nisi radio bolje se konsultuj sa nekim, da ne bi posle bilo "sto sam..." Kad god sam to radio(a radio sam samo kod sebe) ja sam prvo spremio kintu za novi uredjaj, pa tek onda dohvatio srafciger. Da te utesim
sve sam ih sklopio svi rade, doduse jedan je ostao dosledan da cita samo odredjene diskove, a drugi se popravio, doduse malo, ali od babe nemozes da pravis devojku, pogotovu ako ne turis silikone.
 
Pa kad ga rasklopis videces gde je sta i kako se otvara, samo polako i pamti (ako ti je slabo pamcxenje pisi) odakle si sta skinuo da ne bude viska delova.
I jedna primedba, laser se ne moze ocistiti jer laser je snop svetlosti odredjene talasne duzine (boje), vec se cisti socivo kroz koje taj zrak prolazi.
 
Alkohol ipak ostavlja neprimetni trag na socivu. Krpica pamuzna takodje. Moj ti je savet da ne diras uopste socivo osim ako stvarno mora da se cisti. Ja sam to cinio sa finom mikrofiber krpicom za diskove I naocare koja mora biti idealno cista. Krajem te krpice sam lagano i bez suvisnog pritiskanja ocistio socivo I bio sam zadovoljan. Ne moj cesto to praktikovati I cuvaj uredjaj od duvanskog dima I od kuhinjskih isparenja. Na mojim kacigama za motor su ostavili tragove koji se skidaju samo “ macolom “ a isto ce ti ostaviti na socivu tvog uredjaja.
 
ma da, skinuo sam sve sto treba, i izvadio sam dvd iz kompa, i odsrafio sve sto se moze odsrafiti al kao da ga nesto drzi! mozda je taj sraf ispod nalepnice, pogledacu ovih dana, mada sumnjam, jer tamo gde je nalepnica mogu da "odlepim" taj deo dvd-a!
valda ste razumeli...
 

Back
Top