PASULJ

E vidim svi zaviruju ali niko nezna da kuha:),pa eto ja se sazali te da ti recem kako ja to radim kad mi vreme dozvoli;

Svinjski,pileci ili teleci paprikas

Meso narezemo na prikladne komade,operemo,stavimo pirjati,posolimo i pustimo da voda ispari.Dodamo crvenu papriku,rajcicu pire,podlijemo tako da tekucina pokrije meso.Kada meso omeksa paprikas po potrebi povezemo sa svetlom zaprskom,prokuhamo,maknemo sa vatre i legiramo sa kiselim vrhnjem,nakon dodatka vrhnja jelo ne sme kuhati.
Eto to je uglavnom a tako radim ali ponekad ako imam pri ruci i svezeg povrca svega po malo naseckam te meso pirjam na tome a postupak je dalji uglavnom slican.......
Za prilog mozes uzeti,tjesto,krompir pire,valjuske itd.......
Prijatno

Govedi gulas

Meso narezemo na vece kocke,stavimo pirjati na sitno kosani crveni luk,posolimo pustimo da voda ispari,dodamo crvenu papriku,rajcicu pire,biber,lovorov list i po zelji kim.
Kada meso omeksa jelo povezem sa zaprskom,podlijemo,prokuhamo i posluzimo sa prilogom kao i paprikas........

Eto toliko od mene a za pasulj(grah) primetila sam da ga svaki deo nase zemlje malo drugacije kuha pa se nadam da ce jos neko da ti i to ostavi.......
 
Nisi me razumeo,ne postoji slatka zaprske
ves samo SVETLA I TAMNA!

SVETLA ZAPRSKA

Na vrucem maslacu ili margarinu(moze i ulje ili mast)poprzimo brasna malo po mogucnosti ostrog da svetlo zute boje i to dodamo u jelo.

TAMNA ZAPRSKA

Na masnoci popzimo spek narezan na kockice i sitno kosani crveni luk,dodamo malo cesnjaka,malo brasna,crvene paprike,malo paradajz pirea,poprzimo,podlijemo vrucim varivom izmesamo dobro i stavimo u varivo.Tamna zaprska moze biti i bez luka,speka i slicno.......

Jos samo sa napomenem zaprske nisu bas mnogo zdrave a jelo neko kad treba da zgusne dodaje 2 kasike brasna razmucene u vodi ili sto moja jedna kolegica Dr. radi ona cisto doda u jelo kad se treba zgusnuti one obicne prezle(mrvice od kruha).
Eto tako svako kuha po svoj nacin pa i ja mnogo toga dodajem ili izostavljam u stvari kombinujem.
Nadam se da sam ti sad bolje objasnila.

Pozdrav i prijatno!
 
Elena_:
E vidim svi zaviruju ali niko nezna da kuha:),pa eto ja se sazali te da ti recem kako ja to radim kad mi vreme dozvoli;

Svinjski,pileci ili teleci paprikas

Meso narezemo na prikladne komade,operemo,stavimo pirjati,posolimo i pustimo da voda ispari.Dodamo crvenu papriku,rajcicu pire,podlijemo tako da tekucina pokrije meso.Kada meso omeksa paprikas po potrebi povezemo sa svetlom zaprskom,prokuhamo,maknemo sa vatre i legiramo sa kiselim vrhnjem,nakon dodatka vrhnja jelo ne sme kuhati.
Eto to je uglavnom a tako radim ali ponekad ako imam pri ruci i svezeg povrca svega po malo naseckam te meso pirjam na tome a postupak je dalji uglavnom slican.......
Za prilog mozes uzeti,tjesto,krompir pire,valjuske itd.......
Prijatno

Govedi gulas

Meso narezemo na vece kocke,stavimo pirjati na sitno kosani crveni luk,posolimo pustimo da voda ispari,dodamo crvenu papriku,rajcicu pire,biber,lovorov list i po zelji kim.
Kada meso omeksa jelo povezem sa zaprskom,podlijemo,prokuhamo i posluzimo sa prilogom kao i paprikas........

Eto toliko od mene a za pasulj(grah) primetila sam da ga svaki deo nase zemlje malo drugacije kuha pa se nadam da ce jos neko da ti i to ostavi.......


sve ti je dobro objasnila, ali u jednom se ne slazem, a i tebi preporucujem da to ne radis a to je
da ne koristis belu zaprsku za paprikas.
vec po mogucstvu da koristis sto vise povrca od kojeg jelo ima da dobije gustinu, a i meso za paprikase treba samo da postabujes sa brasnom i opeces ga a onda da dodas povrce.
 
Sremacki paprikas
Iseckas luk ,dodas ulje imalo vode (mozes da stavis i jednu papriku baburu,koju izvadis kad stavis meso)i kuvas dok ne pozuti,dodas malo seckane slanine i meso na komade
kada je polu kuvano dodas iseckan krompir i tecni paradajz,pred kraj narendas na trenicu pola krompira zbog gustine ,a jos lepsi ukus ces dobiti ako umutis
pola pavlake i dospes 10 minuta pre nego sto je gotovo
 
sad me mrzi al ces cuti recept pobednicki , castim gratis samo mi reci koje meso oces da trpas ,i pazi nema vestaka tipa rendanog krompira zaprski i ostalih sr... vec samo pravi takmicarski .
 
uzme se slanina,kim,beli luk i persun.sve se ocisti,opere i stavi na dasku.uzme se satara i sve se isecka da bude mazivno,naravno sve zajedno.dodaje se u gulash oko pola sata pre kraja kuvanja,i potpuno zamenjuje zaprsku.dobija se extra ukus.javite mi utiske!cao
 
Jandrla:
Ali detaljno, pliz!

Pazi ovamo :)

Paprikas :

Uzmes dve do tri glavice luka-crnog (luk je bitan)
iseckas sitno.U serpu adekvatne velicine sipas malo ulja oko dva tri milimetra :)
kad se ulje zagreje , stavis iseckan luk.
smanji vatrru , da luk ne izgori , znaci vatra laganica.
dok se luk dinsta , spremis neko meso , svinjsko ili pilece , iseckas na kockice ili kako vec hoces.
Kad luk pozuti dodajes meso , pustis da se dinsta uz lagano mesanje ...posle jedno 5-10 min dolijes malo vode (oko 1 dcl) da prekrije meso .i na laganica vatri dinstas u poklopljenoj posudi jedno pola sata...kada isparideo vode ...dodas alevu pariku (jednu supenu kasiku.Dobro promesaj...i pusti dva tri minuta da se dobro sjedini parika i meso(mesaj sve vreme)
Posle toga dodas dva ili tri deci vode zavisi od serpe.Oljusti nekoliko krompira ..iseckaj i sipaju serpu.bitno je da voda prekrije celu masu...promesaj jos jednom i pusti oko 45 minuta da se krcka(posoli po ukusu)

Za ostalo ako ti se dopadne ovaj , ide sledeci. :D :D
 
Kameni:
Jandrla:
Ali detaljno, pliz!

Pazi ovamo :)

Paprikas :

Uzmes dve do tri glavice luka-crnog (luk je bitan)
iseckas sitno.U serpu adekvatne velicine sipas malo ulja oko dva tri milimetra :)
kad se ulje zagreje , stavis iseckan luk.
smanji vatrru , da luk ne izgori , znaci vatra laganica.
dok se luk dinsta , spremis neko meso , svinjsko ili pilece , iseckas na kockice ili kako vec hoces.
Kad luk pozuti dodajes meso , pustis da se dinsta uz lagano mesanje ...posle jedno 5-10 min dolijes malo vode (oko 1 dcl) da prekrije meso .i na laganica vatri dinstas u poklopljenoj posudi jedno pola sata...kada isparideo vode ...dodas alevu pariku (jednu supenu kasiku.Dobro promesaj...i pusti dva tri minuta da se dobro sjedini parika i meso(mesaj sve vreme)
Posle toga dodas dva ili tri deci vode zavisi od serpe.Oljusti nekoliko krompira ..iseckaj i sipaju serpu.bitno je da voda prekrije celu masu...promesaj jos jednom i pusti oko 45 minuta da se krcka(posoli po ukusu)

Za ostalo ako ti se dopadne ovaj , ide sledeci. :D :D

Taj rad! :wink:
 
anakin:
a jel znate onaj paprikas od pilecih bubaca?

pikantno do yaya...super je. jos kad bi znala tacan recept :lol:

Anakin i za Jandru :)

Parikas od pilecih bubaca :)
Ovako :
Od materijala je potrebno sledece:
1. oko pola kilograma bubaca
2. 300-500 grama luka ( a u sezoni je najbolje od mladog luka(perca)
3. dve kafene kasicice aleve parike
4. zeleni biber , a ako nemate moze i crni ali tek na kraju kuvanja , jer ako ga stavite malo vise za vreme kuvanja , jelo ce vam biti gorko.
5. jedna parika (moze silja , babura, a za gurmane ona ljuta zelena ili crvena , naravno sveza)


Spremanje :

U dublji sud stavite maslinovo ulje ...oko dva tri milimetra .
Sitno iseckan luk savite na vrelo ulje , prodinstate dok skroz ne omeksa(ako je mlad) ili ustakli , tj pozuti ako je stari luk.
Bubce iseckate na polovine i stavite zajedno sa lukom , koji je vec omeksao.OBAVEZNO ! Ali Obavezno smanjite vatru Dodajte toliko vode da prekrije bubce.Sada mozete ubaciti onu zelenu ili crvenu pariku.Dodajte jednu kockicu supe ili ososlite nekim vegeta ili slicnim zacinomili solju po ukusu.Poklopite .Lagano krckajte minimum 1 sat mozete dodati zeleni biber , ali i ne mora (ko voli moze malo da ga "najuti" :)), da bubci poptuno omeksaju , uostalom probajte , gotovi su kada su skroz mekani i skoro da se raspadaju i tope u ustima.
Kada su buci tako lepo mekani , skinite sa vatre i dodajte alevu pariku -promesajte (alevu nikad ne dodavati kada je vatra jaka , jer hoce da zagorci od jake temperature.Nikako ali nikao ne dovajte brasno ili neke gustine (od kolicine luka koja je u paprikasu dobicete dovoljno lepu i gustu masu , kada se luk od kuvanja integrise sa vodom)
i iseckan krompir na kockice.
naliti vode da prekrije krompir.Poklopiti i kuvati dok krompir ne bude gotov .Vodu ne dolivate vise uopste !Ne mesajte!
Kada se krompir skuva , nivo vode ce biti cak i ispod nivoa krompira , ali ce zato krompir primiti alevu papriku na sebi i imace sitne crvene tackice :) sto izgleda fenomenalno.
Preko svega kad bude gotovo , staviti malo persunovog lista ( ne vise jednog prstohvata)

Prijatno :)
 
Jandrla:
Kameni:
A za juneci gulas na madjarski nacin , oce neko recepat :) :) :?: :)

Mozze! Hvala na prethodnom! :wink: :D
Nema na cemu Jandra...
Ovako...Kod juneceg gulasa ti je najvaznije strpljenje :)jer se u principu duze sprema od ostalih gulasa.
Sastojci :
1. junece meso , najbolje je da uzmes rozbratnu ili mlada juneca rebra ( a najbolje da pomesas i jedno drugo )oko 500 grama za 4 osobe
2. tri do cetri manja ili dva veca crna luka
3. dva cena belog
4. 250 grama sampinjona
5. 1 litra soka od paradajza
6. testenina ( a moze i sa barenim krompirom)
7. ljuta tucana paprika , biber , peresun , celerov list , kafena kasika secera ,ko voli moze bosiljak uvek.

Spremanje:
U vecu serpu (bez plasticnih drski,jer posle ide u rernu)
ubacis iseckani luk , izdinstas , dodas meso i krckas na ultra lakoj vatrici...posle pet mimuta dodas vode i krckas jedno ...pa oko 2 sata ...kada je meso gotovo ( a gotovo je kad se topi u ustima) ubacis sitno (ne preterano) pecurke ,sve lepo izmesas , ubacis tucanu papriku , biber , so i ostale zacine , nalijes sok od paradajza i otprilike jedan supena kasika secera i stavis sve to u prethodno zagrejanu pecnicu na 250 stepeni i to krckas u rerni jos oko 20 minuta .

Kad otvoris rernu , pazi jer ce velika kolicina pare da izjuri napolje (cuvaj lice)
Makarone koji si prethodno obario i dobro procedio , bacis 5 minuta uz stalno energicno mesanje na tiganj sa maslinovim uljem ili puterom.

Madjari praktikuju da kad preliju makarone gulasom , narendaju odozgo belog tvrdog domaceg sira .

Prijatno
 
da li neko ima recept za prebranac ali da ispadne onako vise vodenast a ne kasast?
na napomenem da ovde (USA) nema tetovca i da jedino sto lici su Lima beans....pravila ja pre neki dan, bez recepta, j....sam mu milu majku sta sam radila (dolivala vodu, dodinstavala luk...mislim strasno...ne obazirite se) i na kraju stvarno ispao prebranac samo je bio ko masa (tako sam ga uvek jela po restoranima a necu to....ocu ono vodenasto sto neki umeju da prave...sva zrna cela....mmmm....dakle, prebranac a ne supica i dopece se u rerni ali ipak ostane malo vodice)...
 
Prebranac je jedno od mojih omiljenih jela; spremala sam ga i po bakinom receptu – neceđen pasulj umešan s dinstanim lukom (pažljivo, da se ne umulja!) zapečen u zemljanom đuveču, a i po maminom – oceđen, filovan lukom...u vatrostalnoj plitkoj činiji ili tepsiji. Slagala bih ako kažem da nije važno koju vrstu pasulja koristimo za pripremu, jer...kad god nisam imala dobar tetovac...zaista nije bilo to – to.
Evo, meni je najukusniji ovako...
- 1/2 kg krupnog tetovca ili gradištanca
- 1/2 kg crnog luka, 3 komada praziluka
- ulje, so, biber, lorber, aleva paprika (slatka, ali i malo ljute crvene paprike...ko voli)
Pasulj potopiti u hladnu vodu, da ogrezne, i ostaviti da prenoći.
Ispran pasulj naliti novom vodom i staviti da se kuva. Kada provri, vodu odliti...ponovo proprati pasulj i naliti novom vrućom vodom, tako da za prst prekrije pasulj. U to dodati naseckanu manju glavicu crnog luka, lovorov list i malo soli i...ko voli ljuto...malo naseckane suve ljute crvene papričice. Kuvati uz povremeno dodavanje tople vode na tiho. Kada je pasulj kuvan, da zrno bude celo a mekano, ostaviti ga po strani da se ohladi u vodi, a zatim preručiti u đevđir.
Za to vreme iseckati na rebarca praziluk i preostali crni luk, dodati jedan decilitar ulja i početi sa prženjem na umerenoj temperaturi uz stalno mešanje. Kada se sve dobro ugreje i luk pocne da cvrči...početi sa dolivanjem manjih količina tople vode uz stalno mešanje i prženje. Luk polako gubi svoj ljuskast oblik, postaje staklast i mekan...svetlo smeđe boje; paziti da ne pregori. Na kraju – posoliti i dodati začine: 1 kašiku aleve paprike (nikako u toku dinstanja...nekako počne da gorči), 1 kašiku mlevenog bibera ili manje...po ukusu; ja dodajem i namrvljenog suvog peršunovog lista.
Na dno nauljanog zemljanog suda (ili bilo kog pogodnog) staviti red pasulja, prekriti filom od luka, pa red pasulja red luka...dok se ne utroši...gledati da se završi pasuljem i poravnati. Sve preliti malom količinom vode od kuvanja pasulja i staviti u rernu da se zapeče...na oko 200 stepeni oko 30-40 minuta...dok dobro ne porumeni.
Toplo, hladno, kao glavno jelo...uz salatu od kiselog kupusa, kao prilog uz ribu...uz dobro vino...kombinacija bezbroj.
Prijatno!
 
mmmmmm......Bambi...... :lol:

to mu dodje srnetina? cuti Omen, sad ni crtani ne mogu da gledam a da mi ne cure bale......
veceras pravim tvoj prebranac pa javljam rezultat.....
 
He, Bambi nije srnetina...to je jelenovo dete, bre...a mama mu je košuta...i taako
Usput, ćušni u prebranac (pre zapecanja) malo mesnate dimljene slaninice i/ili dimljenih rebara.....neće da pokvari!
 
bambi jeste srnetina, srndac je, u knjizi tacno ima, obrati paznju, nije jelen

kobaja valjda ide uz prebranac...ako bash neko oce..mada je i prebranac sam za sebe baja..a ne u..mislim to su nekakve varijacije..hehe ako

valjda ide red pasulj, pa red luk pa se zalije uljem i tako se redja. al ja to napamet..ima neki super recept valjda karapandza ne znam pitacu mozhda, al lepo ispadne..mozhda idu i zacini nekakvi tipa lorber.. mislim tako je recept sad ok mozhda ide i praziluk extra

al vi ste vec dogovorili je l..ma da ne moram da pishem :) ima i u patinom kuvaru ali mislim da je to neka zesca varijanta puno luka ili ulja

odushevljavash kubance ha.. shta oni jedu
 

Back
Top