razvedeni roditelji - putovanje u inostranstvo

Znam ja o cemu ti pricas, a jos bolje o cemu ja pricam.

KD otmice je propisano na osnovu zakona i samo je jedno. nema sta da se misli, sve pise.

Ne uzivam u niku vec imam iskrenu zelju da vam pruzim pomoc iz matreije koju znam. Besplatno je pa ko hoce da uzme - hoce.

Па, како се онда зове ситуација коју сам навела, пошто није отмица?
 
Па, како се онда зове ситуација коју сам навела, пошто није отмица?

prvo Zakon:

КРИВИЧНИ ЗАКОНИК (Објављен у "Сл. гласнику РС", бр. 85 од 6. октобра 2005; 88/05 и 107/2005, 72/09, 111/09)

ОПШТИ ДЕО
ГЛАВА ПРВА

ОСНОВНЕ ОДРЕДБЕ

Нема кривичног дела нити казне без закона

Члан 1.
Никоме не може бити изречена казна или друга кривична санкција за дело које пре него што је учињено законом није било одређено као кривично дело, нити му се може изрећи казна или друга кривична санкција која законом није била прописана пре него што је кривично дело учињено.

Одузимање малолетног лица

Члан 191.

(1) Ко малолетно лице противправно задржи или одузме од родитеља, усвојиоца, стараоца или другог лица, односно установе, којима је оно поверено или онемогућава извршење одлуке којом је малолетно лице поверено одређеном лицу, казниће се новчаном казном или затвором до три године. Ovo bi bilo ako neko oduzme dete roditelju kojem je povereno

(2) Ко онемогућава извршење одлуке надлежног органа којом је одређен начин одржавања личних односа малолетног лица са родитељем или другим сродником, казниће се новчаном казном или затвором до две године. Pod ovo eventualno mogu da podvedu tu situaciju, kada dete koje je povereno jednom roditelju, taj roditelj bez saglasnosti drugog roditelja izvede preko granice, pa ga drugi roditelj za to prijavi, sumnjajući da hoće da izvrši ovo delo, da dete odvede na duže ili zauvek, pa time onemogući ovog drugog roditelja da održava lične odnose sa detetom.

(3) Ако је дело из става 1. овог члана учињено из користољубља или других ниских побуда или је услед дела теже угрожено здравље, васпитање или школовање малолетног лица, учинилац ће се казнити затвором од шест месеци до пет година.
(4) Учиниоца дела из ст. 1. и 3. овог члана који добровољно преда малолетно лице лицу или установи којој је оно поверено или омогући извршење одлуке о поверавању малолетног лица, суд може ослободити од казне.
(5) Ако изрекне условну осуду за дело из ст. 1. до 3. овог члана, суд може одредити обавезу учиниоцу да у одређеном року преда малолетно лице лицу или установи којој је малолетно лице поверено или омогући извршење одлуке којом је малолетно лице поверено одређеном лицу или установи, односно одлуке којом је одређен начин одржавања личних односа малолетног лица са родитељем или другим сродником.




Sad bi trebalo da ti bude jasno, kako onim gore pisamcetom koje sam opisala, roditelj koji je savestan i koji ne vrši krivično delo oduzimanja maloletnog lica iz člana 191., kako je to opisano u stavu (2), može da onemogući potencijalnog prijavljivača (drugog roditelja) ili policiju na granici, da vrši prijavljivanje dela koje ne postoji.
 
Poslednja izmena:
Ок, значи није ''отмица'' него ''онемогућавање извршења одлуке надлежног органа којом је одређен начин одржавања личних односа малолетног лица са родитељем или другим сродником''?! :sad2:
То је јааако битно знати и користити у свакодневној комуникацији на форуму а и шире....
Ево посипам се пепелом што нисам то знала, него сам се изразила тако неуко! :dash:
 
Ок, значи није ''отмица'' него ''онемогућавање извршења одлуке надлежног органа којом је одређен начин одржавања личних односа малолетног лица са родитељем или другим сродником''?! :sad2:
То је јааако битно знати и користити у свакодневној комуникацији на форуму а и шире....
Ево посипам се пепелом што нисам то знала, него сам се изразила тако неуко! :dash:

Delo se zove: Oduzimanje maloletnog lica,

nije bila tema da li si ti znala kako se zove,

već kako da sa tom situacijom roditelji izađu na kraj.
 
Delo se zove: Oduzimanje maloletnog lica,

nije bila tema da li si ti znala kako se zove,

već kako da sa tom situacijom roditelji izađu na kraj.

Тачно.
Али си ипак нашао-ла за сходно да ми цитираш пола закона да би показао-ла како нисам употребила адекватну реч...;)
 
Тачно.
Али си ипак нашао-ла за сходно да ми цитираш пола закона да би показао-ла како нисам употребила адекватну реч...;)

Netačno Helen :dash:,

citat sam dala zato da svi koji imaju sličan problem shvate,

da ih niko ne zahebava i optužuje za otmicu sopstvene dece.

Samo iz dobronamernih razloga veruj mi :). Jer, jedno je kad neko nesto prica tipa rekla - kazala, a drugo je kad moze da se procita lepo iz zakona i nema niko da te laže. :ok:
 
Evo mog problema: Ja sam samohrana majka i imam ćerkicu od 3 godine. Sada bih prvi put da vodim dete na more u Grčku. Pasoš smo dobili bez ikakvih problema, ali me brine prelazak granice bez saglasnosti oca. Inače, otac je nije video od razvoda (a tada je imala 2 meseca). Ja imam devojačko prezime, a dete očevo. Interesuje me da li smem da vodim dete na more bez saglasnosti (za koju ne postoji šansa da je dobijem) i kakva su vaša iskustva sa tim?
 
Evo mog problema: Ja sam samohrana majka i imam ćerkicu od 3 godine. Sada bih prvi put da vodim dete na more u Grčku. Pasoš smo dobili bez ikakvih problema, ali me brine prelazak granice bez saglasnosti oca. Inače, otac je nije video od razvoda (a tada je imala 2 meseca). Ja imam devojačko prezime, a dete očevo. Interesuje me da li smem da vodim dete na more bez saglasnosti (za koju ne postoji šansa da je dobijem) i kakva su vaša iskustva sa tim?
Cini mi se da sam video negde ovo i ranije ali da napomenem.Veoma je bitno da presudu o poveri deteta nosite sa sobom i veoma je bitno da li pise samostalno vrsenje roditeljskog prava ili zajednicko.
Ako je samostalno ne moze ti niko nista i to napomenite na granici da se pozivas na Zakon i natrljaj im artiju na nos ako te zezaju
 
Poslednja izmena:
hitno potrebna pomoc?! razisla sam se imam dvoje dece ..zelim putovati u inostranstvo sa decom,a otac ne zeli da da saglasnost! ..pritom mi nismo bili ni vencani nikada i nemam nikakvo sudsko resenje ..jednostavno ja i deca smo se preselili prebacila sam ih u skolu ovde gde zivim,prenela zdravstvene kartone itd ...jedno vreme smo saradjivali,ali sada se stvari izkomplikovale ..neda mi odobrenje za putovanje ...zalila sam se centru za socijalni rad,opstini ..pitala cak i policiju i niko nista ne zna ..deca nose njegovo prezime ..da li bih mogla da imam neke probleme na granici ..sta da radim?
 
hitno potrebna pomoc?! razisla sam se imam dvoje dece ..zelim putovati u inostranstvo sa decom,a otac ne zeli da da saglasnost! ..pritom mi nismo bili ni vencani nikada i nemam nikakvo sudsko resenje ..jednostavno ja i deca smo se preselili prebacila sam ih u skolu ovde gde zivim,prenela zdravstvene kartone itd ...jedno vreme smo saradjivali,ali sada se stvari izkomplikovale ..neda mi odobrenje za putovanje ...zalila sam se centru za socijalni rad,opstini ..pitala cak i policiju i niko nista ne zna ..deca nose njegovo prezime ..da li bih mogla da imam neke probleme na granici ..sta da radim?

Kad se putuje?
 
Vidi ovako plavuso, tvoj problem je ozbiljan ali nije neresiv.

Potrebno je da podneses sudu, Veću za porodične sporove, Tužbu radi donošenja odluke o poveravanju dece.

OSNOVNI SUD U JAGODINI
Veće za porodične sporove

Tužilja:Olga Marković iz Jagodine
Tuženi:Marko Jovanović iz Novog Sada

TUŽBA

Radi donošenja odluke o poveravanju mal. dece

Tužilja i tuženi su bili vanbračni partneri te su u zajednici izrodili decu, mal. Anu Jovanović rođenu ---- i mal. Jovana Jovanovića rođenog -----

Dokaz:/ Izvodi iz knjiga rođenih za decu

Zajednica života između parničnih stranaka je prestala -----, kada se tužilja preselila sa decom stranaka u Jagodinu, gde živi u iznajmljenom stanu. Tužilja je zaposlena u ---- i ostvaruje mesečne prihode u iznosu od ---- Tužilja je veoma motivisani roditelj koji prepoznaje sve potrebe maloletne dece i deca su navikla na njen stil staranja o njima.

Dokaz:/ Izveštaj organa starateljstva

Tuženi je zaposlen u ----- i ostavruje prihode od ------.

Tuženi ne doprinosi izdržavanju maloletne dece stranaka. (ili doprinosi i na koji način)

Dokaz:/Saslušanje stranaka

Iz svih navedenih razloga tužilja predlaže da sud, pošto provede raspravu donese sledeću

P R E S U D U

Mal. Ana Jovanović rođena ----- i mal. Jovan Jovanović rođen ....., poveravaju se na dalju negu brigu, čuvanje i vaspitavanje tužilji Olgi Marković kao majci, koja će samostalno vršiti roditeljsko pravo.

Uređuju se lični odnosi između tuženog ---- Jovanovića kao oca sa maloletnom decom, tako što će otac viđati decu po dogovoru između roditelja.

Obavezuje se tuženi ---- Jovanović da na ime svog doprinosa za izdržavanje malolene dece, plaća ukupan iznos od ----- evra mesečno i to u dinarskoj protivvrednosti po srednjem kursu NBS na dan isplate, za svako dete po ----evra, uplatom na tekući račun zakonske zastupnice maloletnih poverilaca, otvoren kod ---- banke, br. računa:----- i to svakog 01.-05. u mesecu za tekući mesec, sa zakonskom zateznom kamatom počev od dana dospleosti pa do isplate, pod pretnjom izvršenja.

Svaka stranka snosi svoje troškove.

II

Imajući u vidu da je tužilja štedela godinu dana kako bi maloletnoj deci stranaka mogla da priušti letovanje na moru, a tuženi joj to onemogućava uskraćivanjem saglasnosti da decu povede u inostranstvo na letovanje, pa kako za decu mogu nastupiti štetne posledice jer im je ovo možda jedina prilika da borave u ------, to tužilja predlaže da taj sud donese sledeće

REŠENJE

USVAJA SE predložena privremena mera pa se maloletni Ana Jovanović rođena ---- i Jovan Jovanović rođen ------ poveravaju na dalju brigu negu čuvanje i vaspitavanje tužilji-----, kao majci, do okončanja spora po ovoj tužbi.

Žalba na ovo rešenje ne odlaže njegovo izvršenje.

U ----
dana ----- Tužilja

____________________________________________________________________

Plavušo, kad ovo predaš, ideš u sud, vidiš kod kojeg je sudije predmet, tražiš prijem i moliš (objasniš onaj pasus gore tvoj ... ceo prepričaš sudiji na isti način) i moliš da ti što pre donese privremenu meru. Posle toga u Centar za socijalni rad gde ćeš ih zamoliti da što pre sudu pošalju mišljenje (izveštaj).

Sa tim Rešenjem putuješ bez problema.
 
Poslednja izmena:
hitno potrebna pomoc?! razisla sam se imam dvoje dece ..zelim putovati u inostranstvo sa decom,a otac ne zeli da da saglasnost! ..pritom mi nismo bili ni vencani nikada i nemam nikakvo sudsko resenje ..jednostavno ja i deca smo se preselili prebacila sam ih u skolu ovde gde zivim,prenela zdravstvene kartone itd ...jedno vreme smo saradjivali,ali sada se stvari izkomplikovale ..neda mi odobrenje za putovanje ...zalila sam se centru za socijalni rad,opstini ..pitala cak i policiju i niko nista ne zna ..deca nose njegovo prezime ..da li bih mogla da imam neke probleme na granici ..sta da radim?

Vidis veliku gresku pravis niste resili starateljstvo nad decom.Nemas dakle prava da samo"uzmes decu preselis kartone,promenis skole".Nakon 3 godine zajednice vanbracna zajednica se smatra bracnom tj postupa se kao da ste u braku osim sto se ne razvodite jer se normalno niste ni vencali ali obzirom da imate dece pokrece se tuzba odnosno resenje o poveri dece.Dakle pokrenite tuzbu i u njoj navedite da vi zelite da brinete o deci i da samostalno vrsite roditeljsko pravo kako biste mogli da resite Vas problem te vam nakon toga ako budete imali srece nece ni trebati njegova saglasnost.Ovako kako ste krenuli mozete samo krivicno odgovarati jer ne mozete tek tako uzeti decu,promeniti skole,seliti kartone i sl a da o tome ne postoji pisani dokumenat jer drugoj strani svasta moze pasti na pamet.Od mene toliko
 
..jesam napravila gresku slazem se ...medjutim ja tuzbu jesam podnela ..da bi se ja i on u centru za socijalni rad, kada smo bili pozvani oboje na razgovor ..doneli odluku da cemo se oko dece dogovarati i da problema nece biti ..tako da sam ja tuzbu povukla ..deca su uz njegovu saglasnost prebacena ovde gde zivim u skolu ..on je cak i na roditeljske sastanke isao kada ja nisam mogla ..zdravstvene kartone je on doneo u postojecu ambulantnu stanicu ...i sve je bilo ok? ..do pre 3 nedelje..razlog ne znam?! ..inace razisli smo se pre godinu dana ..smatrala sam da smo pre svega ljudi i da nije potrebno nikakvo trece lice da odlucuje o nasoj deci,sto je izvodljivo ako imate dobaru komunikaciju!
 
Zdravo,

Imam pitanje vezano za gore temu .
Razveden sam i dobio sam starateljstvo , tj povereno mi je samostalno vrsenje roditeljkog prava nad cerkom.
Zeleo bih da vodim cerku u inostranstvo na more , i negde pise da mi je potrebna saglasnost drugog roditelja overena u sudu .
Medjutim ja sam cerki izvadio pasos bez problema , uz uvid dokumenta - resenje o razvodu braka gde sve pise.

Ona mi ne da saglasnost iz nekog inata , a zeleo bi da je vodim na more .
Da li je taj papir obavezan ? Da li mogu da ponesem resenje o razvodu gde pise da sam ja staratelj i da li ce to biti ok , ako mi budu trazili .

Kakva su Vasa iskustva?


situacija mi je slicna. ali je drugo u pitanju i posto vidim da ovde nema nekih konkretnih odgovora koji bi pomogli
moram da skrenem paznju na to da u sudskom resenju lepo pise, mora da se pita drugi roditelj u vezi vecih hirurskih intervencija, promene adrese boravka ( to pise kod mene ) znaci sve drugo sto ne pise mozes da radis.
ja sam cak za svog sina dao punomocje MOJOJ majci da moze da putuje preko granice sa njom, to sam izvadio u sudu naravno sa original presudom iz suda.
ja treba da se vencam u inostranstvu gde planiram da radim, zivim i jednog dana moram i dete da povedem samnom jer nece mi roditelji ziveti 100 god pa da bude kod babe i dede.
veca mi je dilema, kako ubediti drugu stranu da mi potpise bilo sta kad sam je jedva ubedio da promenim detetu prezime (2 god ubedjivanja ) kako da joj trazim da mi potpise da ce dete ziveti daleko od nje i da nece da ga vidja cesto. znaci, dobio sam starateljstvo nad detetom, imam presudu od suda, zelim da idem u drugu drzavu na sta imam svako pravo i sad zbog nje da mi se sve to iskomplikuje. mora da postoji neko resenje?
ja cu otici, i odvescu dete jer zbog nje da to menjam, ne pada mi na pamet zato sto znam da nece iz inata da mi potpise bilo sta.
ako neko zna da mi da savet, molio bi da mi pomogne.
hvala
 
..konacno sam resila papire i dobila samostalno vrselje roditeljskog prava! ..citam ove postove iznova i iznova ..hvala obavestenoj puno su mi pomogli njeni saveti ..kao i sve sto je napisala! ..putujem sa decom u inostranstvo za raspust,odobrenje oca nisam dobila ..malo me to brine ..zato sto sam sigurna da ce podneti krivicnu prijavu ...advokat me je savetovao,da putujem i da se ne brinem zbog saglasnosti ..da ne moze nista ...a,opet sa druge strane kazu treba odobrenje ..misljenja podeljena! ..centar za socijalni rad je obavesten da cu putovati sa decom ..bili smo zajedno tamo i on se izjasnio da nece da da saglasnost ..kada su mu rekli da to nije u interesu dece..nije imao odgovor! ...nadam se da necu imati problema ..ako neko zna nesto sto ja ne znam ..ili na nekim savetom jos moze da pomogne neka pise ..unapred zahvalna!
 
Zdravo,

Imam pitanje vezano za gore temu .
Razveden sam i dobio sam starateljstvo , tj povereno mi je samostalno vrsenje roditeljkog prava nad cerkom.
Zeleo bih da vodim cerku u inostranstvo na more , i negde pise da mi je potrebna saglasnost drugog roditelja overena u sudu .
Medjutim ja sam cerki izvadio pasos bez problema , uz uvid dokumenta - resenje o razvodu braka gde sve pise.

Ona mi ne da saglasnost iz nekog inata , a zeleo bi da je vodim na more .
Da li je taj papir obavezan ? Da li mogu da ponesem resenje o razvodu gde pise da sam ja staratelj i da li ce to biti ok , ako mi budu trazili .

Kakva su Vasa iskustva?

Nema sanse. Pretpostavljam da iako ti imas starateljstvo, ona ima pravo da vidja dete, ili se toga odrekla?
I u tom slucaju bez saglasnosti neces moci dete da izvedes iz zemlje.
Ja sam ovog leta bila prisiljena da svoje dete posaljem sa sestrom i njenim detetom na more u Crnu Goru, ali sam morala da dajem saglasnost kao i otac.
Ode se u knjizaru, kupi obrazac za popunjavanje i popune oba roditelja. Ja sam platila negde oko 2.800, otac manje (ne znam zasto) a posto se nalazio u bolnici, imala sam problem, no to sam nekako resila. Bez toga, moja sestra nije mogla da vodi moje dete na more. Ni u Crnu Goru..
 

Back
Top