razvedeni roditelji - putovanje u inostranstvo

vladimir-

Početnik
Poruka
2
Zdravo,

Imam pitanje vezano za gore temu .
Razveden sam i dobio sam starateljstvo , tj povereno mi je samostalno vrsenje roditeljkog prava nad cerkom.
Zeleo bih da vodim cerku u inostranstvo na more , i negde pise da mi je potrebna saglasnost drugog roditelja overena u sudu .
Medjutim ja sam cerki izvadio pasos bez problema , uz uvid dokumenta - resenje o razvodu braka gde sve pise.

Ona mi ne da saglasnost iz nekog inata , a zeleo bi da je vodim na more .
Da li je taj papir obavezan ? Da li mogu da ponesem resenje o razvodu gde pise da sam ja staratelj i da li ce to biti ok , ako mi budu trazili .

Kakva su Vasa iskustva?
 
Ako oko vađenja pasoša nisi imao problema, ne bi trebalo da imaš ni prilikom izlaska iz zemlje. Ja sam dva puta vodila decu u Bugarsku na more bez ikakve saglasnosti muža, s kojim sam u braku, no, to to te niko ne pita na granici. Pre dve godine smo muž i ja overavali saglasnost u mesnoj zajednici za ćerku koju je moja sestra vodila na Ohrid, ali joj to na granici niko nije ni tražio.
Ne znam koliko sam ti pomogla. Možda će se još neko javiti. Srećno.:)
 
Zdravo,

Imam pitanje vezano za gore temu .
Razveden sam i dobio sam starateljstvo , tj povereno mi je samostalno vrsenje roditeljkog prava nad cerkom.
Zeleo bih da vodim cerku u inostranstvo na more , i negde pise da mi je potrebna saglasnost drugog roditelja overena u sudu .
Medjutim ja sam cerki izvadio pasos bez problema , uz uvid dokumenta - resenje o razvodu braka gde sve pise.

Ona mi ne da saglasnost iz nekog inata , a zeleo bi da je vodim na more .
Da li je taj papir obavezan ? Da li mogu da ponesem resenje o razvodu gde pise da sam ja staratelj i da li ce to biti ok , ako mi budu trazili .

Kakva su Vasa iskustva?
Za dete koje napusta zemlju moraju saglasnost da daju oba roditelja, bez obzira da li su u braku ili razvedeni. Uglavnom to niko ne proverava na granici, ali ako rizikujes, moze da se desi i da te vrate sa granice.
 
Ako oko vađenja pasoša nisi imao problema, ne bi trebalo da imaš ni prilikom izlaska iz zemlje. Ja sam dva puta vodila decu u Bugarsku na more bez ikakve saglasnosti muža, s kojim sam u braku, no, to to te niko ne pita na granici. Pre dve godine smo muž i ja overavali saglasnost u mesnoj zajednici za ćerku koju je moja sestra vodila na Ohrid, ali joj to na granici niko nije ni tražio.
Ne znam koliko sam ti pomogla. Možda će se još neko javiti. Srećno.:)

Netacno! U mom resenju o rzvodu je pisalo da u deca poverena meni na cuvanje,sa tim sam bez problema dobila nove pasose,ali me je bivsi posle tuzio za kidnapovanje deteta.Na tom Sudskom procesu sam najzad dobila puno starateljstvo,gde lepo pise da ga ne moram nista pitati!
Dobro procitaj sta tacno pise u resenju o rzvodu i poveravanju deteta,ako pise da ti SAMOSTALNO vrsis rod.pravo,putuj bez frke,ako pise da ti se dete POVERAVA na brigu i staranje,onda ti treba gospodjina dozvola!
 
Poslednja izmena:
Zdravo,

Imam pitanje vezano za gore temu .
Razveden sam i dobio sam starateljstvo , tj povereno mi je samostalno vrsenje roditeljkog prava nad cerkom.
Zeleo bih da vodim cerku u inostranstvo na more , i negde pise da mi je potrebna saglasnost drugog roditelja overena u sudu .
Medjutim ja sam cerki izvadio pasos bez problema , uz uvid dokumenta - resenje o razvodu braka gde sve pise.

Ona mi ne da saglasnost iz nekog inata , a zeleo bi da je vodim na more .
Da li je taj papir obavezan ? Da li mogu da ponesem resenje o razvodu gde pise da sam ja staratelj i da li ce to biti ok , ako mi budu trazili .

Kakva su Vasa iskustva?

Kad sam bila srednja škola, iško se na ekskurziju u Grčku. Za vadjanje pasoša za maloletna lica trebao je potpis oba roditelja, bilo d su u braku ili ne. Jednom dečku je otac bio u Libiji, gde je radio, i morao je da šalje faksom odobrenje.

Ali to je bila procedura za pasoš, ne za samo putovanje.
 
Zdravo,

Imam pitanje vezano za gore temu .
Razveden sam i dobio sam starateljstvo , tj povereno mi je samostalno vrsenje roditeljkog prava nad cerkom.
Zeleo bih da vodim cerku u inostranstvo na more , i negde pise da mi je potrebna saglasnost drugog roditelja overena u sudu .
Medjutim ja sam cerki izvadio pasos bez problema , uz uvid dokumenta - resenje o razvodu braka gde sve pise.

Ona mi ne da saglasnost iz nekog inata , a zeleo bi da je vodim na more .
Da li je taj papir obavezan ? Da li mogu da ponesem resenje o razvodu gde pise da sam ja staratelj i da li ce to biti ok , ako mi budu trazili .

Kakva su Vasa iskustva?

Sudska praksa je da se trazi saglasnost drugog roditelja, ali nemas to nigde crno na belo. Ako je u pitanju iseljenje deteta u drugu drzavu tu je saglasnost obavezna po zakonu.
Zena moze da ti napravi problem, ali zavisi sve sta pise u resenju o razvodu ko gde sme da vodi dete. To sto ti pise da samostalno vrsis roditeljstvo ne znaci da je tvojoj zeni roditeljsko pravo oduzeto, evc da ga ona vrsi u odredjenoj meri i to onoj kako pise u resenju o razvodu braka.
 
Moje dete putuje redovno u inostranstvo vec godinama- i samo ,i samnom, pa joj niko nije trazio ocevu saglasnost, mada sam joj ja spakovala i to, uz pasos, za svaki slucaj. ***., mozda prodjes bez problema i bez tog papira, al ako vec imas losu komunikaciju sa bivsom zenom, mislim da je najbolje da bar imas uz sebe resenje o razvodu, i to prevedeno na jezik zemlje u koju putujes- da ti se ne desi iznenadjenje kao Kanarinci :)
 
Diskreciono pravo policije kome će da traže, a kome ne. Zavisi i koliko je dete.

U konkretnom slučaju, pošto se saglasnost ne može dobiti, rizik pa šta bude.

Ne tacno!Ako samostalno vrsi roditeljsko pravo,nema problema na grani!Moje resenje je prvo glasilo da se meni deca poveravaju na staranje,pa kad su usledili problemi,sudski sam to ispravila i sada vrsim samostalno rod.pravo,a to ukljucuje svaku odluku,o putovanju,o skolovanju,o nedaj boze operaciji itd.Ta jedna rec znaci mnogo!
 
Ne tacno!Ako samostalno vrsi roditeljsko pravo,nema problema na grani!Moje resenje je prvo glasilo da se meni deca poveravaju na staranje,pa kad su usledili problemi,sudski sam to ispravila i sada vrsim samostalno rod.pravo,a to ukljucuje svaku odluku,o putovanju,o skolovanju,o nedaj boze operaciji itd.Ta jedna rec znaci mnogo!

У праву је канаринка.

Kanarinka nije u pravu.

Kod poveravanja dece, nema samostalno ili nesamostalno. Roditelj kojem se poverava dete uvek samostalno vrši roditeljsko pravo. I kad piše i kad ne piše.

I sad, imaš dva slučaja,

sudija koji ne zna da to treba da napiše, ali to ne znači da ne važi i

policajac koji ne zna Porodično pravo, pa onda bukvalno čita presudu u kojoj je sudija zaboravio ili nije znao da treba da napiše.

Dakle ta reč, koja mnogo znači se podrazumeva, a znači mnogo samo za neobrazovane (po pravilu) policajce.

E sad, šta u sebi sadrži samostalno vršenje roditeljskog prava? :think: Poveravanjem deteta jednom roditelju, drugi roditelj ne gubi roditeljsko pravo.

Roditeljsko pravo gubi samo roditelj koji je lišen delimično ili sasvim roditeljskog prava. :rtfm: Dotle, on se pita za krucijalne odluke. Na primer oko većeg medicinskog zahvata, odnosno operacije, državljanstva deteta, kao i putovanja u inostranstvo na duže. Letovanje ovde ne spada ali ga neki policajci tumače ovako i onako u zavisnosti od granice i sl. Bitan je uzrast deteta ali samo za diskrecionu ocenu policajca. Naime, dete koje zna da govori, preko 5 godina npr., pa se vidi da nije u pitanju otmica i sl., policajci propuštaju i ne traže saglasnost drugog roditelja.

Savet, pošto je ovo Srbija koja nije država u pravnom smislu te reči:

Ko može da dobije saglasnost da ne kreće bez nje preko granice, kako se ne bi izlagao neprijatnostima,

a ko ne može da dobije, neka ponese presudu o poveravanju deteta pa neka rizikuje jer u velikom broju slučajeva ne traže, a i kad zatraže ne insistiraju ako postoji presuda (i koja sadrži čarobnu reč :roll:). :)
 
Ne tacno!Ako samostalno vrsi roditeljsko pravo,nema problema na grani!Moje resenje je prvo glasilo da se meni deca poveravaju na staranje,pa kad su usledili problemi,sudski sam to ispravila i sada vrsim samostalno rod.pravo,a to ukljucuje svaku odluku,o putovanju,o skolovanju,o nedaj boze operaciji itd.Ta jedna rec znaci mnogo!

Ovo nije tacno i to sam u svom prethodnom postu vec i napisala.
 
Ako su roditelji razvedeni i ako po sudskom rešenju jedan roditelj samostalno vrši starateljstvo nad detetom onda mu ne treba saglasnost drugog roditelja (koji nije staratelj) za odlazak u inostranstvo sa detetom - kao što mu ne treba ni saglasnost prilikom izrade pasoša. Kod nekih turističkih aranžmana je to čak i navedeno u ponudi. Inače, i kad su roditelji razvedeni i kad nisu uglavnom niko na granici ne traži saglasnost - ja bar nisam čula da su nekad nekome tražili. Ja sam vodila decu na more u inostranstvo (razvedena sam i samostalni sam staratelj svojoj deci) i niko mi nije tražio saglasnost. Za svaki slučaj bi trebalo možda poneti sudsko rešenje o starateljstvu, ali ga sigurno neće niko tražiti.
 
Kao sto rekoh (a ne pricam napamet jer mi je poznavanje tog dela sudskih propisa deo posla) ne postoji u papirima da mora, ali je sudska praksa - znaci ako drugi roditelj kaze da mora svaki put da se pita da li ce dete ici ili ne onda treba saglasnost. Imas i normalno razvedene roditelje koji tako nesto nece traziti. Te saglasnosti se inace traze da bi se bivsem supruzniku terao inat.
 
Hvala svima .

Da imam samostalno vrsenje roditeljskog prava nad detetom .

Konsultovao sam se sa advokatom i kaze mi da mi od nje odobrenje nije potrebno , nadam se da je u pravu.

Pozdrav


Ако је адв. рекао своје и то је савет који он прихвата, не знам где ћемо даље.

Немам личног искуства, али ја без сагласност не бих путовао, можда пандур угледа у мени Вудија Алена лол да имам ж. дете.
А и заиста не видим икакав разлог за ношење решења о разводу као мериторног у дилеми пандура на грани.
 
Kanarinka nije u pravu.

Kod poveravanja dece, nema samostalno ili nesamostalno. Roditelj kojem se poverava dete uvek samostalno vrši roditeljsko pravo. I kad piše i kad ne piše.

I sad, imaš dva slučaja,

sudija koji ne zna da to treba da napiše, ali to ne znači da ne važi i

policajac koji ne zna Porodično pravo, pa onda bukvalno čita presudu u kojoj je sudija zaboravio ili nije znao da treba da napiše.

Dakle ta reč, koja mnogo znači se podrazumeva, a znači mnogo samo za neobrazovane (po pravilu) policajce.

E sad, šta u sebi sadrži samostalno vršenje roditeljskog prava? :think: Poveravanjem deteta jednom roditelju, drugi roditelj ne gubi roditeljsko pravo.

Roditeljsko pravo gubi samo roditelj koji je lišen delimično ili sasvim roditeljskog prava. :rtfm: Dotle, on se pita za krucijalne odluke. Na primer oko većeg medicinskog zahvata, odnosno operacije, državljanstva deteta, kao i putovanja u inostranstvo na duže. Letovanje ovde ne spada ali ga neki policajci tumače ovako i onako u zavisnosti od granice i sl. Bitan je uzrast deteta ali samo za diskrecionu ocenu policajca. Naime, dete koje zna da govori, preko 5 godina npr., pa se vidi da nije u pitanju otmica i sl., policajci propuštaju i ne traže saglasnost drugog roditelja.

Savet, pošto je ovo Srbija koja nije država u pravnom smislu te reči:

Ko može da dobije saglasnost da ne kreće bez nje preko granice, kako se ne bi izlagao neprijatnostima,

a ko ne može da dobije, neka ponese presudu o poveravanju deteta pa neka rizikuje jer u velikom broju slučajeva ne traže, a i kad zatraže ne insistiraju ako postoji presuda (i koja sadrži čarobnu reč :roll:). :)


Ја сам цело лето обијала прагове тужилаштва, центра за социјални рад, полиције....и НИКО није могао са сигурношћу да ми каже да ли ћу бити враћена са границе без писменог пристанка другог родитеља, и ко ће да ме заштити ако и пређем границу са децом, а он пријави ''отмицу''....:confused:
 
Ја сам цело лето обијала прагове тужилаштва, центра за социјални рад, полиције....и НИКО није могао са сигурношћу да ми каже да ли ћу бити враћена са границе без писменог пристанка другог родитеља, и ко ће да ме заштити ако и пређем границу са децом, а он пријави ''отмицу''....:confused:

Zato sto je u pitanju sudska PRAKSA da se trazi saglasnost, a ne ZAKONSKA OBAVEZA. Postoji razlika i zato niko ne moze da ti da odgovor. U principu bi trebala da je imas jer carinici mogu da je traze, a ne moraju.
 
Ја сам цело лето обијала прагове тужилаштва, центра за социјални рад, полиције....и НИКО није могао са сигурношћу да ми каже да ли ћу бити враћена са границе без писменог пристанка другог родитеља, и ко ће да ме заштити ако и пређем границу са децом, а он пријави ''отмицу''....:confused:

КРИВИЧНИ ЗАКОНИК (Објављен у "Сл. гласнику РС", бр. 85 од 6. октобра 2005; 88/05 и 107/2005, 72/09, 111/09)

Отмица

Члан 134.

(1) Ко силом, претњом, обманом или на други начин одведе или задржи неко лице у намери да од њега или другог лица изнуди новац или какву другу имовинску корист или да њега или кога другог принуди да нешто учини, не учини или трпи, казниће се затвором од две до десет година.
(2) Ко ради оставарења циља отмице прети убиством или тешком телесном повредом отетом лицу, казниће се затвором од три до дванаест година.
(3) Ако је отето лице задржано дуже од десет дана или је према њему поступано на свиреп начин или му је тешко нарушено здравље или су наступиле друге тешке последице или ко дело из става 1. овог члана учини према малолетном лицу, учинилац ће се казнити затвором од три до петнаест година.
(4) Ако је услед дела из ст. 1. до 3. овог члана наступила смрт отетог лица или је дело извршено од стране групе, учинилац ће се казнити затвором од пет до осамнаест година.
(5) Ако је дело из ст. 1. до 3. овог члана извршено од стране организоване криминалне групе, учинилац ће се казнити затвором од најмање пет година.

_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Шта видимо из горњег цитата Законика?

Пре свега, да би било остварено биће кривичног дела отмице потребна је намера, видите горе и која.

Опширно сам дала у предњим постовима на овој теми шта у себи садржи самостално вршење родитељског права, а такође и објаснила чињеницу, да родитељ којем дете није поверено, не губи родитељско право све док истог не буде лишен у складу са законом.

Институт поверавања детета и институт лишења родитељског права су два различита института.



То је била теорија, а сад мало праксе.

Ево савета.


На пример, имамо ситиацију када су родитељи разведени, дете је поверено мајци која ће самостално вршити родитељско право, а отац ће моћи да виђа дете сваког другог викенда, сваки други верски и државни празник, рођендан детета, слава, као и по половину зимског и половину летњег распуста. Постоји пресуда која је правноснажна. Код овог примера, отац се пита код већих медицинских захвата, промене држављанства детета, школоваља у иностранству пре пунолетства, као и дужег боравка у иностранству. Међутим, он не жели да овери сагласност да мајка дете поведе у иностранство на летовање.

Шта треба да уради мајка која не жели изненађења на граници?

На дан путовања она саставља и експедује оцу детета писмо (препорученом поштанском пошиљком на адресу оца са повратницом), следеће садржине: "Поштовани -------, овим путем те обавештавам да ћу у периоду од ------, до --------, боравити са дететом у Грчкој на летовању те се из тих разлога викенд који почиње на дан 27. јула 2012. године, а који је предвиђен као викенд када ћеш ти моћи да се видиш са дететом, помера за други викенд о чему ћемо се усмено договорити по нашем повратку. Срдачан поздрав, --------- У ---(место)------, датум ------ 2012. године."

Након овога мајка путује (понесе за сваки случај оригинал пресуде и писма са доказом да је исто послато), показује селективно ако јој нешто траже на граници, овај или онај папир или оба заједно већ према ситуацији, с'тим да смо већ апсолвирали да се то углавном не тражи.

_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Видели смо горе биће кривичног дела отмице, ништа од наведене ситуације се у њега не уклапа;

Видели смо саджину родитељског права родитеља којем дете није поверено, летовање се у то не уклапа нити је за исто потребна сагласност другог родитеља;

Међутим, ако неко хоће да се иживљава пријављивањем отмице, онемогућиш га врло једноставним потезом, након којег никакво процесуирање такве пријаве не долази у обзир. ;)


:ok::ok::ok:
 
Ти баш уживаш у свом нику, а?:mrgreen::lol:

Ја нисам правник, а ни правници (јавни тужилац са којим сам разговарала и правник у ЦЗР) ме нису исправили када сам споменула израз ''отмица''. Како се стручно назива ситуација када један родитељ, мимо воље другог, рецимо, одведе дете у иностранство са циљем да га не врати у земљу?

Мислим, ваљда је јасно да не причам о томе да бих тражила откуп за рођено дете, побогу! :roll:
 
Ти баш уживаш у свом нику, а?:mrgreen::lol:

Ја нисам правник, а ни правници (јавни тужилац са којим сам разговарала и правник у ЦЗР) ме нису исправили када сам споменула израз ''отмица''. Како се стручно назива ситуација када један родитељ, мимо воље другог, рецимо, одведе дете у иностранство са циљем да га не врати у земљу?

Мислим, ваљда је јасно да не причам о томе да бих тражила откуп за рођено дете, побогу! :roll:

Znam ja o cemu ti pricas, a jos bolje o cemu ja pricam.

KD otmice je propisano na osnovu zakona i samo je jedno. nema sta da se misli, sve pise.

Ne uzivam u niku vec imam iskrenu zelju da vam pruzim pomoc iz matreije koju znam. Besplatno je pa ko hoce da uzme - hoce.
 

Back
Top