razvedeni roditelji - putovanje u inostranstvo

Zdravo,

Imam pitanje vezano za gore temu .
Razveden sam i dobio sam starateljstvo , tj povereno mi je samostalno vrsenje roditeljkog prava nad cerkom.
Zeleo bih da vodim cerku u inostranstvo na more , i negde pise da mi je potrebna saglasnost drugog roditelja overena u sudu .
Medjutim ja sam cerki izvadio pasos bez problema , uz uvid dokumenta - resenje o razvodu braka gde sve pise.

Ona mi ne da saglasnost iz nekog inata , a zeleo bi da je vodim na more .
Da li je taj papir obavezan ? Da li mogu da ponesem resenje o razvodu gde pise da sam ja staratelj i da li ce to biti ok , ako mi budu trazili .

Kakva su Vasa iskustva?
Može sve da prođe super, ali ako te uhvate ili čak može i bivša da te tuži za otmicu. To je teško krivično delo, može da ti ugrozi i starateljstvo.
Vidi sa nekim ko je stručan uostalom.
 
Razvedena sam i po rešenju samostalno vršim roditeljsko pravo nad decom.
Kao što u ovakvom slučaju nije potrebna saglasnost drugog roditelja za pravljenje pasoša deci, tako nije potrebna ni za putovanje u inostranstvo.
Godinama vodim decu na more u inostranstvo i nikad mi niko nije tražio nikakvu saglasnost.
Ja redovno ponesem svoje sudsko rešenje gde se vidi da sam jedini staratelj, ali mi niko to nikad nije tražio.
Eto, to je moje iskustvo :)
 
Zasto su onda meni trazili ako moje dete na more vodi sestra? Mome muzu takodje, a muz od sestre (zet) isto je morao da da saglasnost da mu dete vodi njegova supruga?
Znaci, to ne vazi za razvedene roditelje, odnosno staratelje?
Sumnjam, i sigurna sam da Vladimirova supruga moze da ode u MUP (SUP) i da izrazi bojazan da joj bivsi muz zeli kidnapovati dete, i samim tim taj izlazak bi bio osujecen u samom pokusaju. Razveden suprug ili supruga koji(koja) nemaju starateljstvo nad decom, imaju pravo da ih vidjaju, neki daju i alimentaciju, samim tim i pravo da im deca ne budu kidnapovana- uslovno receno.
 
Poslednja izmena:
Zasto su onda meni trazili ako moje dete na more vodi sestra? Mome muzu takodje, a muz od sestre (zet) isto je morao da da saglasnost da mu dete vodi njegova supruga?
Znaci, to ne vazi za razvedene roditelje, odnosno staratelje?
Sumnjam, i sigurna sam da Vladimirova supruga moze da ode u MUP (SUP) i da izrazi bojazan da joj bivsi muz zeli kidnapovati dete, i samim tim taj izlazak bi bio osujecen u samom pokusaju. Razveden suprug ili supruga koji(koja) nemaju starateljstvo nad decom, imaju pravo da ih vidjaju, neki daju i alimentaciju, samim tim i pravo da im deca ne budu kidnapovana- uslovno receno.


Ako su roditelji u braku podrazumeva se da oboje vrše starateljstvo i zato je potrebna saglasnost jednog ako drugo ide samo sa detetom u inostranstvo.
Ako dete hoće da vode babe, dete, tetke ... i bilo ko drugi ... mora da postoji saglasnost staratelja.
Ako je zakonski staratelj samo jedan - onda tog jednog, u slučaju da su roditelji u braku - znači onda saglasnost oba zakonska staratelja.
I to je to :bye:
 
A što se tiče ovog dela

Razveden suprug ili supruga koji(koja) nemaju starateljstvo nad decom, imaju pravo da ih vidjaju, neki daju i alimentaciju, samim tim i pravo da im deca ne budu kidnapovana- uslovno receno.

Razvedeni roditelj koji se odrekao starateljstva ne da ima pravo, nego ima obavezu da viđa i daje alimentaciju za svoju decu ...
I ne znam zašto bi se toliko plašili kidnapovanja kad su se već dobrovoljno odrekli starateljstva ...
I zašto bi se odlazak u inostranstvo na letovanje, zimovanje ili šta god smatrao kidnapovanjem ... neki stvarno mnogo gledaju strane filmove ...
 
Ako su roditelji u braku podrazumeva se da oboje vrše starateljstvo i zato je potrebna saglasnost jednog ako drugo ide samo sa detetom u inostranstvo.
Ako dete hoće da vode babe, dete, tetke ... i bilo ko drugi ... mora da postoji saglasnost staratelja.
Ako je zakonski staratelj samo jedan - onda tog jednog, u slučaju da su roditelji u braku - znači onda saglasnost oba zakonska staratelja.
I to je to :bye:
Dobro, nisam znala kako ide s razvedenim roditeljima, ali cim se javio i napisao da mu zena iz inata ne dozvoljava (parafraziram) znaci moze da ga spreci. Jedino sto je bilo pametnije da nista nije govorio i odveo dete, ali mozda se dete izreklo. U svakom slucaju hvala na obavestenju, za slucaj da se razvedem;)
:bye:
 
Написао сам сагласност и оверио у општини за сваки случај да ми син и жена не би имали проблема код путовања. Што да размишљам треба ли сагласност или не, хоће ли бити проблема на путовању, одем у општину да овере, дам пар стотина динара и то је то.
 
Samostalno vrsenje roditeljskog prava - ne treba saglasnost za putovanje drugog roditelja.Zajednicko vrsenje roditeljskog prava - treba saglasnost.Ako drugi roditelj ne da saglasnost(moze mu se)Ako je vanbracna zajednica te ne zive vise zajedno dete cije prezime nosi taj daje saglasnost....Drugacije nikako.Ako je umro taj drugi cije prezime nosi treba umrlica i presuda o poveri deteta na ovog ko je ziv.Ja sam isao u Crnu goru 17 juna i nista mi nije trebalo a nosio sve.U principu zdrvstvena i djacka knjizica,izvod iz MKR bez saglasnosti,presuda o poveri deteta gde je zaokruzeno ovo na pocetku "samostalno " ili "zajednicki" da bi bilo uocljivo
 
Poslednja izmena:
Bas naprotiv u poslednje vreme ta rec je pod stavom 2 svake presude
stav 3 je iznos izdrzavanja
stav 1 je "razvodi se brak"
ako se bracni drugovi ne dogovore ova 3 stava prelaze u 3 razlicita spora(parnicna postupka) i naravno 3 presude.
Jednim delom si u pravu treba posebna presuda tek kada posle razvoda dete predje kod drugog roditelja a u brako razvodnoj presudi je bilo povereno prvom roditelju,kad se uloge poromene( a desava se) onda ne treba brakorazvodna presuda vec samo ko i kako vrsi roditeljsko pravo i ostali dokumenti koji sam naveo.
Moja sadrzi sve tri stavke te mi nije bilo potrebno na granici sa Crnom Gorom zadnje 3 godine nista osim presude i licnih dokumenata za dete.Pre 4 godine je islo sa vaspitacem moje dete te sam samo ja potpisao na papiru gde su treala dva potpisa.Samo sam joj dao kopiju i zaokruzio onu recenicu da je lakse procitaju:)
za samostalno vršenje roditeljskog prava ti treba sudska presuda... nije dovoljno izjašnjenje u centru ili prilikom brakorazvodne parnice.
 
Poslednja izmena:
Bas naprotiv u poslednje vreme ta rec je pod stavom 2 svake presude
stav 3 je iznos izdrzavanja
stav 1 je "razvodi se brak"
ako se bracni drugovi ne dogovore ova 3 stava prelaze u 3 razlicita spora(parnicna postupka) i naravno 3 presude

ti pričaš o sporazumnom razvodu? ako do dogovora na dođe za svaku stavku pojedinačno, pa čak i onu o podeli imovine odbacuje se sporazum i podnosi posebna tužba. možete se vi i dogovoriti ne bi li izbegli tužbu, i ubrzali razvod, pa tek kasnije rešavati imovinska pitanja, to je već stvar dogovora. isto važi i za decu.
sa presudom u sklopu razvoda braka gde piše lepo: sporazumno... možeš da obrišeš dupe ne granici. znači od razvoda do starateljstva iako se oboje izjasne o podeli rod. prava, ili se usaglase da će ga jedan roditelj vršiti samostalno (drugi nije lišen viđanja deteta, niti oslobođen plaćanja alimentacije) to ništa ne znači ako onaj kom je dete dodeljeno poželi da ga izvede iz zemlje. neophodan je pristanak drugog roditelja.
znači, potrebno je povesti poseban postupak u parnici ili vanparnično za potpuno vršenje, odnosno potpuno lišavanje roditeljskog prava... gde jedan roditelj nosi sva prava. obično se tu radi u extremnim slučajevima... u slučajevima gde je jedan roditelj zdravstvano ili materijalno trajno sprečen za vršenje ovog prava. to nije stvar dogovora, već spada u domen medicine (često) i tužilaštva.
posebna je priča što vam ni na jednoj granici neće tražiti dozvolu drugog roditelja za privremeni odlazak deteta u inostranstvo, ali je morate imati. traže samo u slučajevima gde majka i dete ne nose isto prezime.
 
ti pričaš o sporazumnom razvodu? ako do dogovora na dođe za svaku stavku pojedinačno, pa čak i onu o podeli imovine odbacuje se sporazum i podnosi posebna tužba. možete se vi i dogovoriti ne bi li izbegli tužbu, i ubrzali razvod, pa tek kasnije rešavati imovinska pitanja, to je već stvar dogovora. isto važi i za decu.
sa presudom u sklopu razvoda braka gde piše lepo: sporazumno... možeš da obrišeš dupe ne granici. znači od razvoda do starateljstva iako se oboje izjasne o podeli rod. prava, ili se usaglase da će ga jedan roditelj vršiti samostalno (drugi nije lišen viđanja deteta, niti oslobođen plaćanja alimentacije) to ništa ne znači ako onaj kom je dete dodeljeno poželi da ga izvede iz zemlje. neophodan je pristanak drugog roditelja.
znači, potrebno je povesti poseban postupak u parnici ili vanparnično za potpuno vršenje, odnosno potpuno lišavanje roditeljskog prava... gde jedan roditelj nosi sva prava. obično se tu radi u extremnim slučajevima... u slučajevima gde je jedan roditelj zdravstvano ili materijalno trajno sprečen za vršenje ovog prava. to nije stvar dogovora, već spada u domen medicine (često) i tužilaštva.
posebna je priča što vam ni na jednoj granici neće tražiti dozvolu drugog roditelja za privremeni odlazak deteta u inostranstvo, ali je morate imati. traže samo u slučajevima gde majka i dete ne nose isto prezime.

Khm... ne. ;)
Realno, stvar je graničnih službi da li će tražiti ili ne.
U pravu si da ne čačkaju ako je prezime isto, jasno im je, ali i pored toga mogu da ti traže papir.
 
ti pričaš o sporazumnom razvodu? ako do dogovora na dođe za svaku stavku pojedinačno, pa čak i onu o podeli imovine odbacuje se sporazum i podnosi posebna tužba. možete se vi i dogovoriti ne bi li izbegli tužbu, i ubrzali razvod, pa tek kasnije rešavati imovinska pitanja, to je već stvar dogovora. isto važi i za decu.
sa presudom u sklopu razvoda braka gde piše lepo: sporazumno... možeš da obrišeš dupe ne granici. znači od razvoda do starateljstva iako se oboje izjasne o podeli rod. prava, ili se usaglase da će ga jedan roditelj vršiti samostalno (drugi nije lišen viđanja deteta, niti oslobođen plaćanja alimentacije) to ništa ne znači ako onaj kom je dete dodeljeno poželi da ga izvede iz zemlje. neophodan je pristanak drugog roditelja.
znači, potrebno je povesti poseban postupak u parnici ili vanparnično za potpuno vršenje, odnosno potpuno lišavanje roditeljskog prava... gde jedan roditelj nosi sva prava. obično se tu radi u extremnim slučajevima... u slučajevima gde je jedan roditelj zdravstvano ili materijalno trajno sprečen za vršenje ovog prava. to nije stvar dogovora, već spada u domen medicine (često) i tužilaštva.
posebna je priča što vam ni na jednoj granici neće tražiti dozvolu drugog roditelja za privremeni odlazak deteta u inostranstvo, ali je morate imati. traže samo u slučajevima gde majka i dete ne nose isto prezime.

Jesi li razmisljala o extremnom slucaju kad nisu razvedeni a roditelj pozeli da izvede iz zemlje dete na more a onaj drugi je van zemlje i ne moze dati saglasnost.......To sa delimicnim i potpunim lisenjem je budalastina jer u presudi postoji razlog zasto je do toga doslo i dokle taj status traje.Ove godine je Crveni Krst Srbije vodio takvu decu koja su socijalno ugrozena na more u Baosici.Sta mislis kakva su sve deca isla na more.Neka sa jednim potpisom neka sa potvrdom Centra .Od razvedenih do vanbracnih i sa kopijama presude.To za more i inostranstvo ako samostalno vrsis roditeljsko pravo samo SUD i BOG moze da ospori.A onaj ko je lisen treba da se potrudi da mu se vrati to pravo jer verovatno postoji valjan razlog za to da ne govorim o nasilju u porodici i da takva osoba predstavlja potencijalnu opasnost po dete.....A sto se tice prava na vidjanje na to ima prava jer mu je to jedino i ostalo kao i izdrzavanje ukoliko OJT ne zabrani i to vidjanje zbog opasnosti po dete
 
Poslednja izmena:
Jesi li razmisljala o extremnom slucaju kad nisu razvedeni a roditelj pozeli da izvede iz zemlje dete na more a onaj drugi je van zemlje i ne moze dati saglasnost.......To sa delimicnim i potpunim lisenjem je budalastina jer u presudi postoji razlog zasto je do toga doslo i dokle taj status traje.Ove godine je Crveni Krst vodio decu na more u Baosici.Sta mislis kakva su sve deca isla na more.Neka sa jednim potpisom neka sa potvrdom Centra .Od razvedenih do vanbracnih i sa kopijama presude.To za more i inostranstvo ako samostalno vrsis roditeljsko pravo samo SUD i BOG moze da ospori.A onaj ko je lisen treba da se potrudi da mu se vrati to pravo jer verovatno postoji valjan razlog za to da ne govorim o nasilju u porodici i da takva osoba predstavlja potencijalnu opasnost po dete.....

1. U tom ekstremnom slučaju će morati da se vrati i da saglasnost.
2. Ne, ne verujem da si poistovetio putovanje dece preko Crvenog Krsta i temu...
 
1. U tom ekstremnom slučaju će morati da se vrati i da saglasnost.

Ne to je potpuno netacno u opstini se ne daje licna karta prilikom overe te moze dati saglasnost bilo ko u njegovo ime ako bas treba
2. Ne, ne verujem da si poistovetio putovanje dece preko Crvenog Krsta i temu...
E bas jesam deca su BAS bila razvedenih roditelja jedino sto su bila siromasna,bilo je i onih vanbracnih a bilo i onih pravih jos nerazvedenih

Evo da ti otkrijem tajnu moj komsija je razveden takodje samostalno vrsi roditeljsko pravo i potpisao saglasnost vaspitacu SAM da vaspitac moze da sa detetom predje granicu a druga rubrika je ostala prazna i overio je u opstini.Ta taksa se naplacuje.Prekopirao je presudu gde to pise,dao zdravstvenu i djacku knjizicu kao i izvod iz MKR za dete , vaspitacu kao i ostali roditelji koji su slicno odradili sa oba ili resenjem centra potpisom socijalnog radnika ako je dete na hraniteljstvu ili sa potpisom oba roditelja.Neki su imali jedan a neki dva potpisa a neki opet jedan potpis i resenje Centra...
Ono sto je zanimljivo je da deca koja su na hraniteljstvu saglasnost daje ili ne daje CENTAR ZA SOCIJALNI RAD.
NE daju ga roditelji i hranitelji niti mogu zabraniti tako nesto ukoliko Centar odluci pozitivno ili negativno ili bilo kako uticati na tu odluku
...Nazalost jedan sam i od aktivista te sam bio prisutan kad se predavala dokumentacija.
Jesam poistovetio jer je to ISTO.Cak jos extremnije jer decu vodi TRECE LICE a vazi isto kao i da skola vodi decu a za to ide ista dokumntacija.To sto se radi u Crvenom Krstu samo je primer jer je isti vodio preko 1000 deteta preko granice pre mesec dana .Informacije sa kojima raspolazem su najrelevantnije jer smo za svako dete kontaktirali PU i SUD cak i sudije koje su donele takve presude i svi su isto rekli ono sto sam gore naveo.Nekima smo vadili potvrde lekara da moraju iz zdravstvenih razloga da idu na more (zbog specificnog slucaja).Mada su i ostali isli na pregled cisto onako da se vidi u kakvom su zdravstvenom stanju deca ali to je ovde nebitno
Bajke uvek postoje.Jedno cu reci pre polaska na put pitajte svog sudiju....reci ce isto sto sami ja rekao
SRECAN PUT.
Sa granice Vas NIKO nece vratiti.Ako ex partner ne prijavi policiji zato vi ne najavljujte da idete.A spremite papire.Ne mogu Vam nista .Jos niko nije odgovarao za to.A iako jeste.To je verovatno sto je hteo da otme dete a ne zato sto ga vodio na more ili posto roditelj zivi u inostranstvo i samostalno vrsi roditeljsko pravo pa dete ide snjim.Duznost takvog roditelja je da omoguci vidjanje sa ocem ili majkom,mesecno nedeljno ili godisnje ili sestomesecno i TACKA.TAj kod koga nije dete je svestan da gde zivi onaj kome je pripalo dete da dete ide i zivi snjim.Znam jednu zenu koja zivi 400 km od ex muza.Sta sad treba da radi da joj zabrani da ide u rumuniju jer tamo zivi a on je iz Srbije.Ko mu kriv kad Rumunku zenio
 
Poslednja izmena:
Ako su roditelji u braku podrazumeva se da oboje vrše starateljstvo i zato je potrebna saglasnost jednog ako drugo ide samo sa detetom u inostranstvo.
Ako dete hoće da vode babe, dete, tetke ... i bilo ko drugi ... mora da postoji saglasnost staratelja.
Ako je zakonski staratelj samo jedan - onda tog jednog, u slučaju da su roditelji u braku - znači onda saglasnost oba zakonska staratelja.
I to je to :bye:
Bas tako i ja rekoh papir sve kaze
 
Sad tek videh kakav ti je mentalni sklop...
Verovatno Vi bolje znate od onoga ko donosi propise i zakone RS ,srecom posto sam i otac neko drugi daje misljenje kakvog sam kova a ne VI
Sve u svemu, ti kreni na put bez saglasnosti, i to je to.
Naravno,sa punim zakonskim pravom kao i do sada.Secam se da je jedan sam sebi dao saglasnost i to je bilo po zakonu jer je jelte trebala saglasnost
Setićeš se ako bude neki revnosan carinik na granici.
Nego kako natrljacu mu nos zaokruzenim stavom da ja SAMOSTALNO vrsim roditeljsko pravo.
To svima preporucujem koji imaju takvu rec u presudi o vrsenju roditeljskog prava.
Dajem primer:
Reci cu mu da hocu da putujem na obali slonovace i vodim dete sa sobom.I pokazati presudu i izvod iz MKR.
Bas me zanima ko ce to moje pravo osporiti Van Suda i pravo deteta da samnom zivi do 18-te.
Druga strana ce vidjati svake nedelje,mesecno,sestomesecno i sl. dete kako pise u Presudi i da daje PARE detetu na racun ako treba a do tada dete putuje na OBALI SLONOVACE a kasnije idem snjim u Egipat.

Postujte sudsku odluku u delu koje dete prava ima na odrzavanje licnih odnosa.
To se radi ovako:
"Dragi Tata/mama ili Postovani gdine/gdjice
Ja sa tatom/mamom idem u .........(Ja sa detetom idem u ........... .Videcemo se sledece nedelje,meseca,godine.(Odrzavanje licnih odnosa sa detetom pomeramo za sledeci vikend/mesec/godinu pri cemu cu Vam omoguciti propustene trenutke kroz produzene vikende).Novac za izdrzavanje uplatite/ostavite tu i tu
Voli te puno tvoja/tvoj
sin/cerka(S postovanjem taj i taj)
_________________
posaljete preporuceno drugoj strani i sacuvate papir i kopiju pisma i Vi ste mirni jer ste obavestili drugu stranu i regulisali nacin odrzavanja licnih odnosa za vreme boravka u inostranstvu...i regulisali placanje alimentacije i postupili po Zakonu i presudi ukoliko po njoj morate da dete dajete na vidjenje sa majkom ili ocem u dane kada ste van zemlje

Uvek koristite svoje pravo jer time stitite i pravo deteta.......a to je da ima prava da zivi sa Vama i da samo Vi brinete o njemu a to podrazumeva samostalno vrsenje kao i da odrzava licne kontakte sa srodnicima i roditeljima sa kojima ne zivi ukoliko nije sudskom odlukom ograniceno.Delimicno vrsenje je nesto drugo je traje odredjeni vremenski period do sledeceg preispitavanja o ukidanju ili trajnog lisenja a trece je zajednicko vrsenje cak i u tom slucaju se moze sa jednim potpisom ako dokazete na sudu da otac/majka kod koga nije dete nasilnickim ponasanjem ne zeli da da saglasnost jer postoji opasnost i bla,bla.Pa se onda daje izjava da se dete vodi tu i tu od -do i vraca do tada i tada i to overi u Sudu i time zadovolji strana koja ne da saglasnost i natera da potpise.
Slucajeva je puno koja su resavana uspesno.Veoma je mali procenat koji se zavrsio neuspehom.
Cak i tada ako dete zeli da ide a jedan roditelj NE DA, a vi dokazete na Sudu da dete ide recimo na more iz zdravstvenih razloga a to mozete veoma lako dokazati ,zbog astme ili bronhitisa to spada u krivicno delo te druga strana itekako moze na....ti bas zato sto NE DA.Cisto sumnjam da ce taj drugi izvaditi novac za banju ili more i voditi ga .
Znam jednog roditelja koji je poveo najboljeg druga svoje cerke i dobio saglasnost od takve osobe skojom nema razgovora jer ga bilo sramota cak je dao koju kintu da se pokaze pred tim drugim roditeljem druga njegove cerke a koji je s punim poverenjem kao i njegova supruga dala saglasnost da ide njihov sin sa tom devojcicom i njenom majkom.
Dosta sam editovao post jer sam pisao po secanju i iz iskustva.Mogao bih pisati do sutra.Ali eto ostavljam jos nekom da napise svoje.
Borite se za svoju decu to toplo preporucujem ako im zelite dobro i to stavite do znanja drugoj strani.
 
Poslednja izmena:
zato rekoh:
ni na jednoj granici neće tražiti dozvolu drugog roditelja za privremeni odlazak deteta u inostranstvo, ali je morate imati.


Tacno tako!Ja sam morala proci golgotu Suda,i sudskih troskova,da mi u resenju pise da mogu dete voditi bez dozvole oca,i odtad putovaj bar desetak puta i NIKAD mi nisu trazili.Ali sam sigurna,barem kada sam ja baksuz u pitanju,da to nemam onda bi trazili.
 

Back
Top