Nastanak zivota....

da, u evoliciju. Mada ne bih rekao da je sve nastalo tek tako. Do odredjene granice mogu da verujem u neku intervenciju sa strana, kao sto je slucaj sa monolitom u Odiseji...Neka istrazivanjja tvrde da se po celom kosmosu u medjuzvezdanom prostoru u nalaze prosta ugljenicna jedinjenja, drugi tvrde da se isto nalazi na kometama, sto ce da nam dokaze ili opovrgne Impactor jos ovog leta.
U svakom slucaju ulogu neog 'tvorca' bih iskljucio...
A sta je zivot...pa valjda ono sto mrda :)
 
Sto vise saznajem o hemiji, sve vise verujem u stvaranje. Moj razum nikako ne moze da prihvati da je sva ona slozenost funkcionisanja nastala iz neke prvobitne corbice dejstvom slepog slucaja. Narocito sto svako bioloski vazno jedinjenje ima neku svoju specificnu funkciju, neko svoje "radno mesto" na kome radi besprekorno. Ono za sta je u laboratoriji potreban ogroman trud i ogromno vreme da bi se obavilo, a i pitanje je da li uopste moze, u organizmima se trenutno desava. To je ono sto je naucna cinjenica. I svi se oko toga slazu. Pitanje je samo kako ce ko to da interpretira. Da li kao slepi slucaj ili nameru svemoguceg inteligentnog Tvorca ili mozda nesto trece? Ja se opredeljujem za veru u Boga Stvoritelja.

Sto se tice definicije zivota, mislim da nauka ne moze da ga precizno definise, to je izvan njenog domena. Licno verujem da zivot nije samo materija. :wink:
 
da slazem se kad kazes da zivot nije samo materija...bilo bi nekako...sirovo sve...
nego...uvek kada pricam o tome uzimam u ozbir milijarde i milijardee godina kombinovanja ovoga i onoga u razlicitim odnosima...i to ne samo na Zemlji, nego svuda u Svemiru. Ideju tvorca mogu da prihvatim donekle jedino kada bi razgovarali o samom nastanku kosmosa, iako mi ideja da je kosmos oduvek 'bio' izlgeda jako privlacno.
Mislim, ljudi su uspeli da stvore primitivne organske molekule imitirajuci atmosferu kaakva je bila na zemlji u vreme nastanka zivota. A poznato je da ljudi imitiraju prirodu u svemu.
 
Obersturmfuehrer:
.........nego...uvek kada pricam o tome uzimam u ozbir milijarde i milijardee godina kombinovanja ovoga i onoga u razlicitim odnosima...i to ne samo na Zemlji, nego svuda u Svemiru.
________________

Ideju tvorca mogu da prihvatim donekle jedino kada bi razgovarali o samom nastanku kosmosa, iako mi ideja da je kosmos oduvek 'bio' izlgeda jako privlacno.
.....

Ma kakve milijarde godina....bilo jedno veliko bum i odjednom se sve stvorilo :D
A zasto se svi toliko vezuju za vreme?

O pocetku ce uvek postojati pitanje - a sta pre toga? ili, ako se otkacimo od vremena, u cemu?
Znaci - batalimo vreme i prostor, ono sto je bilo pre ne mozemo i nikada necemo ni moci da shvatimo ...
Ali, vredi pokusavati. To valjda i cini zivot intereantnim :)
 
Za sve one koga zanima ova tema, nastanak zivota, evolucija,teologija(naravno ako nema ništa protiv ove), toplo preporučujem knjigu "Izvori religije"-Aleksandar Menj(prevod Zepter)
 
Obersturmfuehrer:
da slazem se kad kazes da zivot nije samo materija...bilo bi nekako...sirovo sve...
nego...uvek kada pricam o tome uzimam u ozbir milijarde i milijardee godina kombinovanja ovoga i onoga u razlicitim odnosima...i to ne samo na Zemlji, nego svuda u Svemiru. Ideju tvorca mogu da prihvatim donekle jedino kada bi razgovarali o samom nastanku kosmosa, iako mi ideja da je kosmos oduvek 'bio' izlgeda jako privlacno.
Mislim, ljudi su uspeli da stvore primitivne organske molekule imitirajuci atmosferu kaakva je bila na zemlji u vreme nastanka zivota. A poznato je da ljudi imitiraju prirodu u svemu.
Naucnici su izracunali brzinu sirenja svemira i otkrili da je, ako se sirio tom brzinom nastao pre oko 12 000 000 000 godina. :!: 8)
 
Ja bih se ogranicio na to da su to samo TEORIJE o nastanku, sirenju svemira, kao i o njegovoj starosti.
Kazu, sve je pocelo u nekom astronomski malom delu sekunde 10 na minus 49.
:wink: Gde ga izracunase?!
 
biogn:
Ja bih se ogranicio na to da su to samo TEORIJE o nastanku, sirenju svemira, kao i o njegovoj starosti.
Kazu, sve je pocelo u nekom astronomski malom delu sekunde 10 na minus 49.
:wink: Gde ga izracunase?!

terorije koje imaju potporu...ne izucava se uzalud kvanta mehanika, fizika i ostalo...odatle i to, da je vodonik nastao u tako malom vremenskom perioodu...dakle, ne kosmos, vec osnovni element kosmosa - vodonik....
 
Potpuno se slazem, ali nauka nam moze dati odgovor na samo neka pitanja. Nazalost ove teorije cesto nemaju potporu (o poimanju vremena ima preko 250 teorija, a o nastanku univerzuma da i ne govorim) jer
tragaju za odgovorom na ontoloska pitanja. Tu je nemoguce dati odgovor zbog ogranicenja svesti, koja nedozvoljava da se definisu pojmovi kao sto su: vecno, oduvek, postojati, nepostojati,...
A kada govorimo o vodoniku, nikako ne mislim da je on osnovni element kosmosa, vec energija, kao i neki elementarniji oblici materije.
Danas najprihvatljivija je teorija singulariteta, ali nikako ne poslednja, jer do svih teorija se dolazi matematickim izracunavanjem, a kada se radi sa brojevima reda velicina, astronomskih, ni greska nije manja.
 
Укључите мало свој мозак, и поставите себи питање: „Да ли је могуће да нешто живо настане од неживог?"

Прича о томе како је живот на Земљи настао случајно, толико је танка да уопште не желим њоме да се бавим. Ни сам Дарвин није веровао у еволоцију, што се јасно може закључити ако пажљиво прочитате његову књигу „Порекло врста". Уосталом, ако је еволуција тачна, како то да никада нису пронађени прелазни облици, којима нам еволуционисти испирају мозгове?

Живот је могао да настане једино интервенцијом неког интелигентног бића. Баш онако како је описано у Књизи постања, али и у многим списима знатно старијим од Библије.
 
naopako si postavio stvari. Ako ukljucis mozak, upravo ces doci do tog zakljucka - da od nezivog nastane zivo. naravno, nije se odjednom covek ispilio iz neke pecine, to je proces koji je trajao milijaradama godina. Inace, mani me biblije, svetih spisa i kojecega, bar je za bibliju utvrdjeno da ima mnogo nedostaka, 'rupa' u pricama i slicno...Mislim, sad se setih i nojeve barke, zamisli nekoga ko veruje u to??
 
Ja, naravno, ne verujem u to da je Bog stvorio svet i sve na njemu, ali mi je bilo zanimljivo kako neki veruju, pa cak i u pricu o velikom potopu. Razgovarala sam sa jednim paleontologom koji je sve odgovre na moja pitanja nalazio u Bibliji, da sam ja na kraju digla ruke od svega. Ako hocete da pogledate kako on dozivljava nastanak sveta, i sve te biblijske price, pogledajte sajt www.cps.org.yu
 
geologicarka:
Ja, naravno, ne verujem u to da je Bog stvorio svet i sve na njemu
Po ovom pitranju ne mislim nista pametno, i ni sa kim se ne slazem, nesto mi se tu ne uklapa, ako bi mi neko dao strogo naucno objasnjenje zasto postoje neorganska i organska hemija, a ne samo jedna hemija, onda bi me i ubedio da "bog" ne postoji.
T.j. , treba mi naucno objasnjenje sta je ( ako je nesto) pokrenulo nesto nepokretno da spontano krene da se razmnozava, evoluira,............
 
Оваква дискусија је бесмислена. Ако неко унапред одбацује Библију, али и друге списе старе више хиљада година - не као верске књиге, већ као историјске документе - онда ја с таквима немам о чему да расправљам. По том основу ја могу да кажем да ме уопште не интересује Дарвин и његове измишљотине, и ту је крај приче.
 
Pobunjenik:
Укључите мало свој мозак, и поставите себи питање: „Да ли је могуће да нешто живо настане од неживог?"
.
Recimo da nije. Kako je nastalo PRVO ''živo''? Jednostavno se stvorilo?
O tome ti uključi mozak.
Nije ova tema za nas. Viša je to matematika...
A evolucija je razvoj, ne nastanak... Maheri... :roll:
 
Једини одговор на то питање јесте:

„Прво живо" постоји одувек. „Прво живо" је ТВОРАЦ.

То је нешто што људски ограничени ум не може да разуме...барем не још увек.
 

Back
Top