Život u Kanadi - pitanja i odgovori

Mi smo skoro preko jedne preporuke iznajmili stan od marta u Torontu i platili prvu kiriju i depozit, znaci dve kirije ukupno. Stan nas kosta mesecno 940$+struja, mi smo dakle platili 1880$ sada. Parking mesto je 40$ i necemo ga placati dok ne kupimo kola (posto ima zgrada gde se parking placa bez obzira na to da li imas ili nemas kola).
Inace, depozit se racuna kao poslednja kirija, da. Znaci, ako je sve ok sa stanom i ispostujes ugovor na godinu dana (u nasem slucaju je 12 meseci ugovor i uglavnom je tako), taj depozit ce nam se racunati kao poslednja kirija. Za USA znam da se stanovi isto tako izdaju na ugovor od 6 ili 12 meseci sa istim tim uslovima oko depozita kao u Kanadi, a ukoliko ti "dune" da se iselis iz tog stana pre isteka ugovora (a ne nadjes sebi neku zamenu) depozit ti se ne vraca.

aha znaci ko i ovde
ok hvala ti

- - - - - - - - - -

Никад нисам платио депозит на два стана које сам до сада изнајмљивао тако да не бих знао. Само провера историје кредита.

da ima i oglasa bez depozita al ih je jako malo, barem ovo sto smo mi gledali preko neta
 
Ako si nov u Kanadi i bez ikakve kreditne istorije i "istorije iznajmljivanja stanova", da se tako izrazim, vrlo su male sanse da mozes da prodjes bez depozita, koliko ja znam.
da pretpostvaljam
nije smak sveta, dacu depozit, depozit je nesto normalno svuda, retko gde ga nema....samo reko da proverim da nije njima obicaj da ostaje za nesto po nekom njihovom pravilu
 
Mi smo skoro preko jedne preporuke iznajmili stan od marta u Torontu i platili prvu kiriju i depozit, znaci dve kirije ukupno. Stan nas kosta mesecno 940$+struja, mi smo dakle platili 1880$ sada. Parking mesto je 40$ i necemo ga placati dok ne kupimo kola (posto ima zgrada gde se parking placa bez obzira na to da li imas ili nemas kola).
Inace, depozit se racuna kao poslednja kirija, da. Znaci, ako je sve ok sa stanom i ispostujes ugovor na godinu dana (u nasem slucaju je 12 meseci ugovor i uglavnom je tako), taj depozit ce nam se racunati kao poslednja kirija. Za USA znam da se stanovi isto tako izdaju na ugovor od 6 ili 12 meseci sa istim tim uslovima oko depozita kao u Kanadi, a ukoliko ti "dune" da se iselis iz tog stana pre isteka ugovora (a ne nadjes sebi neku zamenu) depozit ti se ne vraca.

Zakonska regulativa u Ontario, trazi da se Placa Prva i Zadnja renta, Iznajmljivanje je na Godinu dana ali, uvek postoji i ono Ali,
Stanar je duzan da pismeno javi da ce napustiti stan u roku od 60 dana, i nezavisno dal je pola godine proslo ili je i manje, Stanodavac , ne moze u Ontariu da trazi naknadu za Celu Godinu.
na hiljade slucajeva je tribunal izlazio u susret , stanarima, Sta vise , zabranjeno je trazenje , Vise rata kao depozit, sto je ranije bio slucaj.narocito prema Imigrantima.

Stanodavac je duzan da pre isteka Ugovora a najmanje 60 dana pre da obavesti i povecanju kirije, na osnovu indexa inflacije, koje Toronto izdaje ,kao i za svaki grad....

Postoje regulacije za zgrade koje su izgradjene pre 1990 i zgrade koje su izgradjene posle.
Postoji i citava regulativa, kada se moze podici kirija i koliko , posle odlaska stanara.
Cena za Stanove koji su prosli, kompletnu Adaptaciju Stana ukljucujuci i Novu kuhinju sa Pratecim Elektricnim aparatima, mogu traziti takozvanu Ekonomsku Cenu stana...koja je na trzistu.No ,ni u kom slucaju, Mazanje tj kozmeticke promene na stanu, se ne mogu uzimati kao cinioc za podizanje rente.
 
Ja sam imao takodje dilemu sa parama kako je najbolje da ih ponesem posto iz Bosne mozes najvise iznijeti 5.000 eura. A rekli su mi da u Kanadi pri ulasku moras imati 10.000 CAD sto je vise od 5.000 eura. I probam ja sa karticom, medjutim samo kreditna kartica vazi u Kanadi a ja nisam imao kreditnu nego debitnu tako da je ta opcija otpala. I sta sam uradio, uzmem lijepo 5.000 eura, pretvorim ih u dolare (6.800 CAD) i stavim u torbicu koju sam nosio oko vrata cijelo vrijeme. Ostatak novca je ostao na racunu raiffeisen banke i ovlastio sam jednog clana porodice da raspolaze sa njim. Prethodno sam se raspitao koja banka u Kanadi korespondira sa Raiffeisen bankom, i saznao da je to CIBC banka. U toj banci su mi rekli da kad dodjem u Kanadu i otvorim kod njih racun oni ce onda kontaktirati Raiffeisen banku da mi novac prebace na racun u CIBC banci uz neku proviziju koja nije vise od 30 dolara. Za svaki slucaj mogu novac da prebacim i tako sto ce mi ga ovlastena osoba poslati na moj racun ali tad je veca provizija. Medjutim, nista od toga nije bilo potrebno jer me u Sarajevu na aerodromu niko nista nije pitao, kad je na pasoskoj vidio vizu samo je rekao "junace, gdje god posao srecno dosao". U Becu je bio tranzit ni tu mi niko nije postavljao pitanja o parama. Kad sam sletio u Toronto na imigracionom me je sluzbenik pitao koliko para nosim i ja mu kazem 6.800 on kaze "ali to nije dovoljno", onda mu ja pocnem objasnjavati cijelu zavrzlamu a on meni kaze "ok, reci mi otprilike sa koliko novca ces raspolagati u Kanadi". Rekao sam mu cifru koja je preko 10.000 CAD i on je samo to napisao na permanent resident card. Nije mi trazio da pokazujem, mogao sam mu odmah reci tako ali hajde. Kofere mi niko nije zagledao, otvarao, trazio da bilo sta pokazujem. Kad si imigrant niko te puno ne trkelja.
 
@marsijaner
cek ima pravo iako je potpisan ugovor, recimo na godinu, na odredjenu cenu da digne kiriju, sa tom najavom 60 dana?
jel mora da postoji klauzula u ugovoru da ima prava da promeni cenu ili moze to da uradi i bez te klauzule?

ovde se uglavnom stavlja da nema prava da menja kiriju do isteka ugovora

Cena se ne moze menjati po bilo kom osnovu kada je potpisan ugovor.

I Torontu postoje dve opcije, jedna je da su ljudi koji rentiraju u zgradama koje su van onoga sto sam vec napisao, Godine izgradnje, su zasticeni i ne moze se njima podizati kirija tek tako. Ontario je doneo zakon da i u Tim zgradama se moze Taj stan izdati po Ekonomskoj ceni na trzistu SAMO AKO JE KOMPLETNO RENOVIRAN, i ako je osoba usla u stan ,koji je samo obojen sa promenom jedne ili dve stvari a najcesce su to Frizider i Sporet. Stanar , moze da potrazi zastitu pred organizacijom koja stiti stanare. i postoji non profit legal organizacija koja stiti stanate od nesavesnih stanodavaca.

Moje pisanje je i samo da kazem da smo mnogo liberalniji u Kanadi od Amerike. Ako das otkaz u zakonskom roku, niste u obavezi da PLATITE ostatak rente i niste u obavezi da nadjete zamenu.
U USA je drugacije i opet zavisi od Drzave i njihovih zakona.
 
Нема право.

Cena se ne moze menjati po bilo kom osnovu kada je potpisan ugovor.

I Torontu postoje dve opcije, jedna je da su ljudi koji rentiraju u zgradama koje su van onoga sto sam vec napisao, Godine izgradnje, su zasticeni i ne moze se njima podizati kirija tek tako. Ontario je doneo zakon da i u Tim zgradama se moze Taj stan izdati po Ekonomskoj ceni na trzistu SAMO AKO JE KOMPLETNO RENOVIRAN, i ako je osoba usla u stan ,koji je samo obojen sa promenom jedne ili dve stvari a najcesce su to Frizider i Sporet. Stanar , moze da potrazi zastitu pred organizacijom koja stiti stanare. i postoji non profit legal organizacija koja stiti stanate od nesavesnih stanodavaca.

Moje pisanje je i samo da kazem da smo mnogo liberalniji u Kanadi od Amerike. Ako das otkaz u zakonskom roku, niste u obavezi da PLATITE ostatak rente i niste u obavezi da nadjete zamenu.
U USA je drugacije i opet zavisi od Drzave i njihovih zakona.

aha ok to je fino
hvala

- - - - - - - - - -

Ja sam imao takodje dilemu sa parama kako je najbolje da ih ponesem posto iz Bosne mozes najvise iznijeti 5.000 eura. A rekli su mi da u Kanadi pri ulasku moras imati 10.000 CAD sto je vise od 5.000 eura. I probam ja sa karticom, medjutim samo kreditna kartica vazi u Kanadi a ja nisam imao kreditnu nego debitnu tako da je ta opcija otpala. I sta sam uradio, uzmem lijepo 5.000 eura, pretvorim ih u dolare (6.800 CAD) i stavim u torbicu koju sam nosio oko vrata cijelo vrijeme. Ostatak novca je ostao na racunu raiffeisen banke i ovlastio sam jednog clana porodice da raspolaze sa njim. Prethodno sam se raspitao koja banka u Kanadi korespondira sa Raiffeisen bankom, i saznao da je to CIBC banka. U toj banci su mi rekli da kad dodjem u Kanadu i otvorim kod njih racun oni ce onda kontaktirati Raiffeisen banku da mi novac prebace na racun u CIBC banci uz neku proviziju koja nije vise od 30 dolara. Za svaki slucaj mogu novac da prebacim i tako sto ce mi ga ovlastena osoba poslati na moj racun ali tad je veca provizija. Medjutim, nista od toga nije bilo potrebno jer me u Sarajevu na aerodromu niko nista nije pitao, kad je na pasoskoj vidio vizu samo je rekao "junace, gdje god posao srecno dosao". U Becu je bio tranzit ni tu mi niko nije postavljao pitanja o parama. Kad sam sletio u Toronto na imigracionom me je sluzbenik pitao koliko para nosim i ja mu kazem 6.800 on kaze "ali to nije dovoljno", onda mu ja pocnem objasnjavati cijelu zavrzlamu a on meni kaze "ok, reci mi otprilike sa koliko novca ces raspolagati u Kanadi". Rekao sam mu cifru koja je preko 10.000 CAD i on je samo to napisao na permanent resident card. Nije mi trazio da pokazujem, mogao sam mu odmah reci tako ali hajde. Kofere mi niko nije zagledao, otvarao, trazio da bilo sta pokazujem. Kad si imigrant niko te puno ne trkelja.

hvala za info, ovo boldovano mi posebno znaci pa cu da procackam
nas je dvoje moramo zajednicki racun, moramo da obezbedimo za 2 god zivota i 2 god koledza, zato i davim gugutke ovde sa tim prenosenjem para jer mora legalno a da bude sto manje ostcenja sa provizijama (kirijanjski :lol:)
 
aha ok to je fino
hvala

- - - - - - - - - -



hvala za info, ovo boldovano mi posebno znaci pa cu da procackam
nas je dvoje moramo zajednicki racun, moramo da obezbedimo za 2 god zivota i 2 god koledza, zato i davim gugutke ovde sa tim prenosenjem para jer mora legalno a da bude sto manje ostcenja sa provizijama (kirijanjski :lol:)

Koliko mi je poznato a radih i na ovakvoj tematici, Lica koja dolaze na skolovanje, bi trebalo da imaju odredjena sredstva , koja se najcesce i pokazuje za Institucije, prilikom dobijanje Vize, dobijate ,barem je tako i bilo do sada i informacije koliko morate imati novaca.
Po dolasku , Vi krecete u popunjavanju dokumenata i aplicirate za ...mnoge stvari a jednoo je i da dobijete pravo da radite part -time, Stim novcem , mozete dotirati za skolovanje i za zivot. Mnogi studenti rade i skloluju se a za vreme raspusta rade puno vreme, poneko i dva posla .

Kada stigne vreme za upis Semestra, dobijate , najcesce preko interneta sve informacije o nacinu placanja, Sta vise, ako vec znate , tj koja je vasa institucja, mozete i pogledati i nacine placanja.
 
Hvala svima na brzim odgovorima. Od velike su mi pomoći.

sto se lekara tice i bezanije odavde mnogo ih ide u skandinaviju...
Slažem se, ali je jezik problem. Engleski već znamo, učimo ga više od 20 godina...


Partibrejker, mogu ti preneti iskustvo naše prijateljice koja ovde u Kalgariju radi kao porodični lekar....
Svaka čast toj prijateljici! Zaista hrabro i smelo. Međutim u našem slučaju je to praktično nemoguće, jer u Kanadu ni ne možemo ući bez Skilled programa... Ne znam kakav posao ja da tražim kako bih nam obezbedio život četvoročlane porodice i studiranje u Kanadi.


Не видим зашто би морао да објашњаваш и наводиш разлоге одласка нити ти то неко тражи. Мање више је све јасно и има више примера.
Одакле ти то да људи који су емигрирали немају појма како је у Србији? Можда мислиш на оне који су се потпуно отуђили, асимиловали и заборавили одакле су дошли? Могуће не кажем. Али моја једина отаџбина је Србија и наравно да знам како се живело раније а како сада. Маторци и сви остали си ми тамо и веома ме интересује како се живи. Звучи фраза али ме занима како и сам народ живи. Активно учествујем у разним пројектима тако да вараш се ако мислиш да одређени људи немају појма. Има људи који помажу нон стоп, упућени су као да живе тамо, тако да немојмо генерализовати. У вези Слобиног времена не бих много трошио речи, не поновило се више да радим на бувљаку и гинем за инфлацију једног комуњарског говнета(извињавам се на изразу) који ми је изгубио српске вековне земље и упропастио све чега се дохватио зарад своје столице. Наравно ови данас нису ништа бољи мада сви знамо шта је и зашто био 5-ти октобар.
Елем, што се тиче плате, цена и осталог увек је цифра пре таксе/пореза тако да бруто би био одговор.
Шоне, izvinjavam se ako sam bio možda malo preoštar. Sada kada sam ponovo pročitao svoj komentar, vidim taj neki oštriji ton. Nisam imao nameru bilo koga da prozivam. Moj malo oštriji komentar je podstaknut onim pričama kako smo mi ovde u Srbiji srčani i društveni i plaćamo ručkove i ture po kafanama i kafićima na ''angro'', dok su tamo u toj hladnoj Kanadi i ljudi hladni i ne druže se sa komšijama i svako plaća svoje kada izađu zajedno. Samo u tom smeru je moj oštriji komentar bio usmeren, jer ko ovo ovako tvrdi nije video da se to u Srbiji promenilo. Već 10 godina kada, zbog posla, sa kolegama obilazim teren, na jedan ili više dana, i kada sednemo da jedemo ili pijemo, svako plaća svoje. Ako sam se našao sa prijateljima na piću ili ako izlazimo, svako plaća svoje. Čak nema ni one fore ''ja zovem na piće=ja plaćam''. Sa komšijama se ne družim. ''Dobar dan'', ''Kako ste?'' i ''Lift opet ne radi'' je otprilike cela komunikacija. Čak i ne znam ko sve živi oko mene, a mnogima se ne javljam niti se oni meni javljaju. A kamoli da sam sa nekim od komšija pio kafu ili pivo ili se nešto posećivali.
Hvala za informaciju u vezi bruto-neto, veoma korisno.

Nije vam Kanada bas najbolji izbor ako zelite raditi kao doktori.Ovde vam to ne priznaju,a ipak ste ulozili puno truda i vremena u vase obrazovanje.
Da sam na vasem mestu video bih EU tamo nesto mozete napraviti sa vasim diplomama.Ovde ako dodjete za pocetak mozete raditi bezveze poslove,cak ne mozete dobiti ni da radite kao medicinske sestre/braca.
Znam da ovo nije ono sto bi voleli cuti ali takva je situacija
To je upravo ono što želim čuti i hvala na tome. Izgleda da ne ispunjavamo taj tzv. Skilled program. Moja profesija nije na spisku, a za ''medical'' mi još uvek nije jasno. Nalazi se na spisku, ali traže radno iskustvo... ili specijalizaciju. Još jedno vrzino kolo ili ''kvaka 22''. Što bi rekao naš narod - Nisam pametan...
 
Preterase ga....:(

Vancouver has highest price of gas in North America

1. Vancouver, B.C. – $1.30
2. Quebec City, Quebec – $1.16
3. Sept-Îles, Quebec – $1.154. Shawinigan, Quebec – $1.14
5. Trois-Rivières, Quebec – $1.14
6. Montréal, Quebec – $1.14
7. Châteauguay, Quebec – $1.13
8. Victoria, B.C. – $1.13
9. Chilliwack, B.C. – $1.13
10. Abbotsford, B.C. – $1.13

Currently, the most expensive city in the U.S. for gas is Los Angeles at $3.51 per gallon, or 74 cents CAD per litre

...a kad smo vec kod cena...

Vancouver’s housing market ranked second most unaffordable in the world

Cities like Vancouver and Toronto, where house prices are significantly higher than incomes, would be hit hardest by a spike in mortgage interest rates, Madani said. Many homeowners could find themselves struggling to make monthly payments.

In Vancouver, median home prices were 10.6 times higher than median incomes in 2014. That’s the worst affordability ranking Vancouver has ever received in the survey’s 11-year history, and an increase from 2013 when prices were about the 10.3 times higher than incomes.

In Toronto, median home prices were about 6.5 times higher than median incomes last year.
 
Poslednja izmena:
. Дижу по 10 центи гориво чак и када на берзи остаје иста цена. То само овде има.
Да не причам о ценама некретнина. Ванкувер и Торонто предњаче. Ја не знам одакле људима уопште толика кинта за куповину неког стана или куће тамо.
 
Poslednja izmena od moderatora:
. Дижу по 10 центи гориво чак и када на берзи остаје иста цена. То само овде има.
Да не причам о ценама некретнина. Ванкувер и Торонто предњаче. Ја не знам одакле људима уопште толика кинта за куповину неког стана или куће тамо.

Ne znam kako je u ostalim delovima Kanade,ali ovde je uveliko recesija(Calgary).Svi pricaju o tome jedino se zvanicnici neckaju da i zvanicno proglase recesiju.To je valjda razlog zasto dizu takse na benzin,a u najavi su i rezanja nekih troskova.
Za nekretnine nema puno filozofije...ili si podstanar ili kupis nesto koliko god da kosta pa dokle stignes.U nekom momentu mozes to prodati i uzeti svoj deo kolaca :)
 
Па тешко да можеш бити у плусу ако купиш нешзо а немаш кеша за бар пола некретнине. Само првих 10 година плаћаш интерес на некретнину и неку сићу у стварни део хипотеке. Тако да и ако продаш никада нећеш профитирати осим ако берза не оде два пута или више на горе. Само што то људи не капирају него мисле имамо некретнину и сад ћемо још и да зарадимо на њој хахаха хоћеш али јуче.
 
Па тешко да можеш бити у плусу ако купиш нешзо а немаш кеша за бар пола некретнине. Само првих 10 година плаћаш интерес на некретнину и неку сићу у стварни део хипотеке. Тако да и ако продаш никада нећеш профитирати осим ако берза не оде два пута или више на горе. Само што то људи не капирају него мисле имамо некретнину и сад ћемо још и да зарадимо на њој хахаха хоћеш али јуче.

Ne znam za druge gradove ali u Vankuveru konstantno raste cena nekretnika....pa samim tim se i zaradjuje jer vrednost nekretnine premasuje vrednost kredita.
Dokle ce tako nako ne zna...vec smo odavno presli granicu gde dvoje ljudi sa prosecnom platom mogu sebi da priuste kupivinu bilo kakve nekretnine.
Navodno kazu da vecina novca dolazi od stranih investitora.
Sve u svemu jednosoban stan pocinje od 250k - 350k, dobar dvosoban 500k-600k, mala kucica oko 900k, dvosoban apartman u downtown sa pogledom na okean 1.3m...
...a gde je tu maintenance fee, property tax...
 
Poslednja izmena:
Пази ти тај безобразлук да једнособна гарсоњера кошта толико?! Невероватно како су надували цене и ником ништа. У Ванкуверу константно расте да али не расте толико да би се покрио део који изгубиш у међувремену. Или не дја Боже купиш нешто за ту енормну цифру и једног дана прсне све као на Флориди или у Детроиту рецимо. Шта ћеш онда? Врло је битан тај корак када и каоо га направио. Чисто сумњам да већина грађана који немају ни 5$ у новчанику могу да издрже тај намет.
 
Па тешко да можеш бити у плусу ако купиш нешзо а немаш кеша за бар пола некретнине. Само првих 10 година плаћаш интерес на некретнину и неку сићу у стварни део хипотеке. Тако да и ако продаш никада нећеш профитирати осим ако берза не оде два пута или више на горе. Само што то људи не капирају него мисле имамо некретнину и сад ћемо још и да зарадимо на њој хахаха хоћеш али јуче.

Nije bas tako.Placas banci njihovo,ali placas i svoj deo.Minimalni depozit je 5% ,a kredit se ne dize u Svajcarcima pa da places godinama.Pri tom i ovde postoji inflacija.Ono sta si mogao kupiti za 100$ pre 10.godina ne mozes kupiti za te pare danas.Znam ljude koji nakon 10 godina danas placaju ratu manju nego da rentiraju stan.
Ono sto je po meni najveci zez u celoj prici je mogucnost da udjes u tu pricu,a ostanes bez posla.Pa nadjes drugi,slabije placen,a rata je ista.

- - - - - - - - - -

Ne znam za druge gradove ali u Vankuveru konstantno raste cena nekretnika....pa samim tim se i zaradjuje jer vrednost nekretnine premasuje vrednost kredita.
Dokle ce tako nako ne zna...vec smo odavno presli granicu gde dvoje ljudi sa prosecnom platom mogu sebi da priuste kupivinu bilo kakve nekretnine.
Navodno kazu da vecina novca dolazi od stranih investitora.
Sve u svemu jednosoban stan pocinje od 250k - 350k, dobar dvosoban 500k-600k, mala kucica oko 900k, dvosoban apartman u downtown sa pogledom na okean 1.3m...
...a gde je tu maintenance fee, property tax...

Vankuver je bezobrazno skup.I ranije je bio skup i to je ono sto me odbija od njega.
Dokle ce cene da lete,ko ce znati?Za nas obicne smrtnike,te cifre izgledaju nadrealno :)
 
Nije bas tako.Placas banci njihovo,ali placas i svoj deo.Minimalni depozit je 5% ,a kredit se ne dize u Svajcarcima pa da places godinama.Pri tom i ovde postoji inflacija.Ono sta si mogao kupiti za 100$ pre 10.godina ne mozes kupiti za te pare danas.Znam ljude koji nakon 10 godina danas placaju ratu manju nego da rentiraju stan.
Ono sto je po meni najveci zez u celoj prici je mogucnost da udjes u tu pricu,a ostanes bez posla.Pa nadjes drugi,slabije placen,a rata je ista.

- - - - - - - - - -
Првих 10 година углавном плаћаш главницу интереса јер те некретнина не изађе 200к$ него скоро па дупло на крају када отплатиш плус наравно инфлација што ти нимало не иде у прилог. Људи који плаћају мање од рентирања вероватно имају неку шупу или пореде непоредиве ствари. То је највећи корак и за људе са просечним платама итекако стресна ситуација. Можеш да останеш без посла свеједно. Чињеница је ако немаш кеш не исплати се куповати осим ако ти је рента стана/куће у рангу плаћћања некретнине. У сваком случају није као до 2000-те када су још станови и куће били повољни.
 

Back
Top