Život u Kanadi - pitanja i odgovori

Jedna od većih iluzija koji ljudi poturaju kad navode razloge za svoj odlazak su kao "bolja budućnost za njihovu decu"...Kao da vašu decu sve čeka na gotovo. Kako idu stvari. Ako živite u lošem kraju u vašem okruženju ne postoje nešto mnogo dobre škole za vašu decu. Dobri krajevi u svom okruženju imaju škole sa najvišim rejtijngom 9,10. Sve te aktivnosti posle škole se plaćaju. Pa,ako vam je dete talentovano za neki instrument na primer violinu sve to košta dosta. Pitanje je da li će te moći da finansirate to. Posle vaše dete čeka neki loš koledž i ne tako "blistava" budućnost.

nije iluzija poturanje razloga za odlazak - uraditi bolje za svoju decu. to je cinjenica. a iluzija nastaje naknadno, upravo kada se natovare na vrat sve moguce prepreke i zahtevi koji nisu tako ispunjivi, niti laki. moguci jesu, ali moze da potraje. zavisi. o blistavoj buducnosti...nije zlato sve sto sija :D.

naravoucenije:

ostanite u Srbiji i gledajte Farmu i Velikog Brata:ok:

zasto se stvari tako uproscavaju? u Kanadi su inace programi takve forme "zabranjeni", "nema ih" XD

Pozdrav,

Zelim sa porodicom da odem za Kanadu i izabrali smo grad Yellowknife. Recite mi kako je tamo zivjeti i ima li naseg naroda? Isto tako, ima li posla i mogucnosti za zivot? Kakve su zime i da li se moze izdrzati? Gdje je bolje, da li u Cacku ili u Yellowknife?

ako vam ne smetaju niske temperature i Bogu iza nogu mesto, onda moze. ne znam sta drugo reci za Yellow. osim da bih licno, kada bi nekako moglo da se izvuce najbolje iz svega, radije izabrala Leusice i Konake...verovatno vam je poznato o cemu se radi. ili tako neka udaljena suma, sumetina gde se moze ziveti od pecuraka i pcela. bez spoznaje o icemu, pa i o tome da li ce nas progutati neka crna rupa ili sveopsti/lokalni rat.
 
zasto se stvari tako uproscavaju? u Kanadi su inace programi takve forme "zabranjeni", "nema ih" XD

Secam se, bio sam u nekom drustvu jedno vece, neka riba nas pozvala kuci, omladina 25-35 godina. Tada sam samo jurio kes, televizor mi nije padao napamet. Silno su mi se cudili kako nisam cuo za Jeresy Shore.
Sva ta reality cuda su x15 na zapadu.
Zato sto je uopste pomenuo velikog brata i farmu. Ovaj lik, satro programer u Kanadi, dokazuje da nikad iz Srbije nije izasao, nego samo masta. Da je tamo, znao bi onda da je 50% tv programa reality show.
 
Poslednja izmena:
Secam se, bio sam u nekom drustvu jedno vece, neka riba nas pozvala kuci, omladina 25-35 godina. Tada sam samo jurio kes, televizor mi nije padao napamet. Silno su mi se cudili kako nisam cuo za Jeresy Shore.
Sva ta reality cuda su x15 na zapadu.
Zato sto je uopste pomenuo velikog brata i farmu. Ovaj lik, satro programer u Kanadi, dokazuje da nikad iz Srbije nije izasao, nego samo masta. Da je tamo, znao bi onda da je 50% tv programa reality show.

Sve te reality zanimacije, "zanimljivosti" i sprdnje dosle su upravo sa zapada. Naslovi, potpuno ista koncepcija programa (jednostavno je uzeta licenca), ideje, preuzeti su odavde. I naravno da je cak vise od 50% programa cist reality show, komercijalni program i prodavanje magle. Usput da se osvrnem na cinjenicu da je nepodnosljivo nepostojanje iceg sto ne dodiruje engleski jezik...nemogucnost pracenja icega u redovnim paketima (ne znam da li ima u vanrednim....ionako se sve basnoslovno, besmisleno placa) sto nije sa severnoamerickog kontinenta. Ne znam da li je nekada neki (prosecni) Kanadjanin pozeleo da vidi nesto od evropskog filma i tv humora, a to mu dodje kao nebo i zemlja...uuups and sorry za moje stroge i prezahtevne kriterijume :).

Ljudi vole da veruju u bajke, kad kvaris bajku onda si prozvan za negativca.

pa gospodine broju, nemojte biti negativac, postacete kanadski i srpski neprijatelj koji rasteruje maglu i bavi se reallity-jem gde se vidi svakojaki prljav ves, a to bas nije tako....pozeljno ;).
 
Poslednja izmena:
Ti si kao u Kanadi godinama, pa si jos jelte informisan i sta se emituje... Oni koji su Kanadi nemaju vremena da toliko razglabaju po forumu, niti ih to uinteresuje, tako da mi je sad skroz jasno da ti uopste i nisi tamo, nego baronises i zamaras ovde.

ja sam preko dve godine u Kanadi, relativno sveze sam zavrsio PR i zato pokusavam ljudima da pomognem dok su mi jos u secanju sve bitne stvari o proceduri...
Inace sam Srbin, i uvek cu biti Srbin, porodica i prijatelji su mi u Srbiji i svako jutro citam i novine i forum pre posla....
Kanada je slobodna zemlja, radi ko koliko hoce i moze (a toliko i zaradi) tako da te robovske recenice tipa " u Kanadi se radi..nema se vremena" ostavi za sebe da te tese zasto nisi uspeo ovde....

Inace ova tema je namenjena za ljude koji zele da dodju u Kanadu, pa mi nije jasno zasto si ti ovde?
 
Secam se, bio sam u nekom drustvu jedno vece, neka riba nas pozvala kuci, omladina 25-35 godina. Tada sam samo jurio kes, televizor mi nije padao napamet. Silno su mi se cudili kako nisam cuo za Jeresy Shore.
Sva ta reality cuda su x15 na zapadu.
Zato sto je uopste pomenuo velikog brata i farmu. Ovaj lik, satro programer u Kanadi, dokazuje da nikad iz Srbije nije izasao, nego samo masta. Da je tamo, znao bi onda da je 50% tv programa reality show.

brate koliko si ti povrsan a takvi su ti i postovi ovde
taj programer koga spominjes je jedan drugi formuas ovde sa kojim si se takodje raspravljao u proslosti....
ti bre ne znas ni sa kime se dopisujes, niti ko je sta rekao....
 
Poslednja izmena:
Meni zaista nije jasno kako neki ljudi (prepoznace se) toliko provode vremena da pljuju na sve vezano za Kanadu, a toliko vremena provode na ovoj temi. Toliko preuvelicavanja o negativnostima zivota ovde je posledica neke teske frustracije. Pobogu ljudi ako je ovde zaista toliko lose ostavite to iza sebe, zatvorite vrata i ne osvrcite se. Pomozite i sebi i ostalima. Za mojih pet i po godina u Kanadi znam samo jednog povratnika u Srbiju. Jednog. A znam mnogo vise koji su dosli i pokusavaju dovesti rodbinu i prijatelje. Naravno da ima i losih stvari kao i svudge ali je generalno u svakom mogucem i nemogucem smislu bar sto puta bolje nego u Srbiji. I batalite me prica da pljujem po Srbiji, samo sam objektivna. Neka mi neko napise samo jednu stvar vezanu za svakodnevni zivot koja je bolja u Srbiji nego ovde :rtfm:
 
Jos uvek se ne prepoznajem u gornjem postu ali mogu da se potrudim (da pljunem ali i pohvalim) a i uradicu to. Cilj tog pisanja nije da se iko odvrati od namere, ideje, zelje, vec da bude suocen sa cinjenicama. A cinjenice su : statistika, realni dogadjaji, individualna iskustva. Cilj pisanja nije da se istaknu samo negativne stvari, vec da se iznese i sve ono pozitivno (sto definitivno postoji u odnosu na Srbiju). Cilj jeste da onaj ko neku nameru ima (a ovakve odluke se ne donose iz hira ili bar neka bude - donose iz nekog jakog razloga) dobro utuvi sta ga ceka i da bivanje vecim Kanadjaninom od samih Kanadjana njima tesko da ce pomoci. Upravo zato ima smisla recenica gore navedena - pomozite i sebi i ostalima (budite realni). Od loseg se ne bezi ali postoji i lose, lose koji neki nekim nulama lako zakamufliraju.

idem precicom a nije bas tako trebalo da bude...jedna stvar bolja u Srbiji no tu:

jos uvek bolja, ukusnija, kvalitetnija hrana (neko sam kome je hrana po bitnosti na zadnjem mestu, ali se utisku oteti ne mogu....ovom prilikom necu detaljnije o istom na drugoj/domacoj strani a slovo o tome je veliko)
manje vremena koje se provodi u transportu
bolja klima
bolje osnovno i srednje obrazovanje
smisleniji socijalni zivot
i td...a iza td stoji jos dosta toga.

Dakle...ova tema zahteva ozbiljnu diskusiju a ne batrganje u odbranu sopstvenog divnog iskustva, ili pak ritanje zbog nekog loseg. Volela bih da bar jednom otvorimo oba oka i priznamo sebi i drugima neke stvari. Osim, ako se ne resi da se posto-poto odbrani vec ucinjeni izbor. Ali posledice po isti ne mogu biti iste po svakog. Dakle, dobrodosli su svi koji zele da dodju jer ima zbog cega, ali ima i neceg zbog cega bi mozda destinaciju trebalo preusmeriti na neku drugu tacku. Zasad toliko.
 
Jos uvek se ne prepoznajem u gornjem postu ali mogu da se potrudim (da pljunem ali i pohvalim) a i uradicu to. Cilj tog pisanja nije da se iko odvrati od namere, ideje, zelje, vec da bude suocen sa cinjenicama. A cinjenice su : statistika, realni dogadjaji, individualna iskustva. Cilj pisanja nije da se istaknu samo negativne stvari, vec da se iznese i sve ono pozitivno (sto definitivno postoji u odnosu na Srbiju). Cilj jeste da onaj ko neku nameru ima (a ovakve odluke se ne donose iz hira ili bar neka bude - donose iz nekog jakog razloga) dobro utuvi sta ga ceka i da bivanje vecim Kanadjaninom od samih Kanadjana njima tesko da ce pomoci. Upravo zato ima smisla recenica gore navedena - pomozite i sebi i ostalima (budite realni). Od loseg se ne bezi ali postoji i lose, lose koji neki nekim nulama lako zakamufliraju.

idem precicom a nije bas tako trebalo da bude...jedna stvar bolja u Srbiji no tu:

jos uvek bolja, ukusnija, kvalitetnija hrana (neko sam kome je hrana po bitnosti na zadnjem mestu, ali se utisku oteti ne mogu....ovom prilikom necu detaljnije o istom na drugoj/domacoj strani a slovo o tome je veliko)
manje vremena koje se provodi u transportu
bolja klima
bolje osnovno i srednje obrazovanje
smisleniji socijalni zivot
i td...a iza td stoji jos dosta toga.

Dakle...ova tema zahteva ozbiljnu diskusiju a ne batrganje u odbranu sopstvenog divnog iskustva, ili pak ritanje zbog nekog loseg. Volela bih da bar jednom otvorimo oba oka i priznamo sebi i drugima neke stvari. Osim, ako se ne resi da se posto-poto odbrani vec ucinjeni izbor. Ali posledice po isti ne mogu biti iste po svakog. Dakle, dobrodosli su svi koji zele da dodju jer ima zbog cega, ali ima i neceg zbog cega bi mozda destinaciju trebalo preusmeriti na neku drugu tacku. Zasad toliko.

Nisam na vas ni mislila kad sam rekla da ce se prozvani prepoznati. U pitanju su dve osobe koje konstantno pljuju na sve vezano za Kanadu. U pravu ste sto se hrane tice, kvalitetnija jeste u Srbiji i mnogo ukusnija. Ako govorimo o skolstvu nekada kad sam ja isla tamo u skolu slazem se sa vama, mnogo je bolje, skolstvo sada u Srbiji je strasno lose. Nastavnici, profesori pod uticajem trnutne situacije u zemlji. Klima nije bolja. Klima u Srbiji se uzasno promenila zadnjih par godina, leta previse vrela, zime previse hladne. Ja ovde ne podnosim kisu koje ima i previse za moj ukus. Dobro je jedino to sto ima puno mogucnosti kako da provedes kisni dan ali i dovoljno novca da to sebi priustis. Sto se transporta tice situacija u svim vecim gradovima je slicna. Sto se tice socijanog zivota od osobe zavisi. Ja imam jako puno prijatelja ovde, cak nemam ni dovoljno vrmena za sve njih. Moji prijatelji takodje imaju vise nego zadovoljavajuci socijalni zivot. Za mene socijalni zivot ne zavisi od mesta boravka vec od osobe. Ovo sto ste vi naveli je totalno ok, ne kontriram vam, postujem vase misljenje i verujem da je zasnovano na iskustvu. U gornjem postu sam ono napisala jer ne mogu da razumem kako neko samo negativno moze da pise...
 
Meni zaista nije jasno kako neki ljudi (prepoznace se) toliko provode vremena da pljuju na sve vezano za Kanadu, a toliko vremena provode na ovoj temi. Toliko preuvelicavanja o negativnostima zivota ovde je posledica neke teske frustracije. Pobogu ljudi ako je ovde zaista toliko lose ostavite to iza sebe, zatvorite vrata i ne osvrcite se. Pomozite i sebi i ostalima. Za mojih pet i po godina u Kanadi znam samo jednog povratnika u Srbiju. Jednog. A znam mnogo vise koji su dosli i pokusavaju dovesti rodbinu i prijatelje. Naravno da ima i losih stvari kao i svudge ali je generalno u svakom mogucem i nemogucem smislu bar sto puta bolje nego u Srbiji. I batalite me prica da pljujem po Srbiji, samo sam objektivna. Neka mi neko napise samo jednu stvar vezanu za svakodnevni zivot koja je bolja u Srbiji nego ovde :rtfm:

Mogu babe i deda da mi cuvaju decu ponekad, da se bar ponekad opustim.

Inace, sramota sta pricaju. Kanada je toliko bolja od Srbije da je to besmisleno i porediti. Ovo nije tema za da li otici u Kanadu, nego valjda da se ljudi koji hoce da dodju bolje snadju i razumeju sta ih ceka ovde.

Vidim da je neko rekao da je hrana losija! To je bio veliki shock za mene. Hrana je odlicna! Mnogo bolja nego u Srbiji, mnogo vise izbora. Obozavam hranu u Kanadi.
 
Nisam na vas ni mislila kad sam rekla da ce se prozvani prepoznati. U pitanju su dve osobe koje konstantno pljuju na sve vezano za Kanadu. U pravu ste sto se hrane tice, kvalitetnija jeste u Srbiji i mnogo ukusnija. Ako govorimo o skolstvu nekada kad sam ja isla tamo u skolu slazem se sa vama, mnogo je bolje, skolstvo sada u Srbiji je strasno lose. Nastavnici, profesori pod uticajem trnutne situacije u zemlji. Klima nije bolja. Klima u Srbiji se uzasno promenila zadnjih par godina, leta previse vrela, zime previse hladne. Ja ovde ne podnosim kisu koje ima i previse za moj ukus. Dobro je jedino to sto ima puno mogucnosti kako da provedes kisni dan ali i dovoljno novca da to sebi priustis. Sto se transporta tice situacija u svim vecim gradovima je slicna. Sto se tice socijanog zivota od osobe zavisi. Ja imam jako puno prijatelja ovde, cak nemam ni dovoljno vrmena za sve njih. Moji prijatelji takodje imaju vise nego zadovoljavajuci socijalni zivot. Za mene socijalni zivot ne zavisi od mesta boravka vec od osobe. Ovo sto ste vi naveli je totalno ok, ne kontriram vam, postujem vase misljenje i verujem da je zasnovano na iskustvu. U gornjem postu sam ono napisala jer ne mogu da razumem kako neko samo negativno moze da pise...

mislim da smo se razumele....pricacemo/pisacemo o svemu :)

Mogu babe i deda da mi cuvaju decu ponekad, da se bar ponekad opustim.

Inace, sramota sta pricaju. Kanada je toliko bolja od Srbije da je to besmisleno i porediti. Ovo nije tema za da li otici u Kanadu, nego valjda da se ljudi koji hoce da dodju bolje snadju i razumeju sta ih ceka ovde.

Vidim da je neko rekao da je hrana losija! To je bio veliki shock za mene. Hrana je odlicna! Mnogo bolja nego u Srbiji, mnogo vise izbora. Obozavam hranu u Kanadi.


o culima ukusa ne vredi raspravljati :)...a o ostalom itekako vredi.
 
Не бих да те разочарам, али и 99,99% прасади верује да их хране најбољом клопом и за њихово добро.:mrgreen:

Hahaha! Najbolje da mi ti iz razvijene zemlje Srbije pricas o izboru hrane. Kod vas ljudi nemaju ni para da kupe da jedu zdravo te tako i izbor hrane za kupiti je slab, cista ekonomija Poznavaocu! Sta ja ovde imam da kupim to ti na zalost ne mozes ni da zamislis. Ako neceg u Kanadi ima to je hrana iz svih krajeva sveta i to cele godine :)
 
mislim da smo se razumele....pricacemo/pisacemo o svemu :)




o culima ukusa ne vredi raspravljati :)...a o ostalom itekako vredi.

Ne zelim da raspravljam o ukusu nego je prosto cinjenica da ima vise raznovrsne i kvalitetnije hrane u Kanadi. Onda ljudi sa posebnim potrebama u ishrani (kao npr ja i moja mala porodica) imamo da se snadjemo i informacije i dostupnu hranu. Jos uvek nemamo restorane posvecene nasim potrebama ali neka i to ce biti nas nacin ishrane iz nekog razloga postaje popularan i glamurozan! Mi se tako hranimo jer moramo na zalost.
 
Ajde da uzmemo najbolji mogući imigrantski slučaj i da vidimo šta i kako. Ali najbolji od najboljih...

IT inženjer od 5-10 godina iskustva živi i radi u Kanadi , zaraduje godišnje 100k.
Posle poreza njemu ostaje oko 65k.
Živi u pristojnom kraju u npr: Torontu i plaća rentiranje mesčno $2000 x 12 = $24000
Sad mu ostaje oko $40000
Vozi malo bolji automobil tipa neku Mazdu 2010 i za nju plaća godišnje osiguranje $3000
Sad mu ostane $37000
Za nešto bolje zdravstveno osigranje mu treba $500/month x 12=$6000
Sad mu ostaje $31000
Benzin je relativno skup u Kanadi mnogo je jeftiniji u npr : USA, da mesečno troši oko $200x12=$2400
Sad mu ostaje oko $26000
Sad hrana. Ako želi da jede nešto zdravije nešto organsko trebaće mu mesečno oko $500-$600,ako je na džanku može da izadje i oko $200,da izvućemo
nekih prosek $400 x 12 = $5000,a ako želi neki Starbucks da mu upadne pre posla to je od 3 do 5$ = mesečno na kafu potroši izmedju 80-100$
A gde je ručak na poslu ako ne nosi od kuće? Samo u Meku je ručak 10$. Ako želi barem 2x mesečno neki restoran za to mu treba u nekom prosečnom restoranu oko 50$ po rućku = 100$ , sa vremena na vreme ode sa drugarima sa posla na pivo i zato mu treba 6$ za 0,5l..ajde popije samo jedno pivo ne 2.
Hrana kući + kafa u Starbaksu + ručak na poslu + restorani = oko 7000$ godišnje
Sad mu ostaje oko $19000
Režijski troškovi : struja,čišćenje,voda,smeće za neki stan od 85m2 ajde stavimo sve zajedno 300$+internet i kablovska 50$=4200$
Sad mu ostaje $14800
Pošto je čovek IT inženjer mora lepo da oblači , a i ne mora, ali svkao voli lepo da se dotera. Zavisi kakvu garderobu kupuje. Da li će nositi Ralph Lauren,LACOSTE,Armani ili neke slabije marke tipa Zara H&M.. . Mesečno da potroši 100$x12 = 1200$ na godišnjem nivou + neki footwear dva para patika(npr: za trčanje i ovako kežual) marke Nike da 2 para plati oko 200$ godišnje da kupuje i dva para cipela od oko 300$ , a zimi moraju neke Timberland za jake kanadske zime 150$.
Pošto je mlad čovek mora mesečno sa društvom da izadje u neki noćni klub barem 2x mesečno ako ne i 4x svakog petka , neki klub kapaciteta 400 ljudi ulaz će platiti izmedju 15$-20$,unutra da popije za 40$ i taksi za posle ...a mnogo prija i pojesti nešto mamuran,preko 100-ke mu ne gine,da izlazi ajde 3x mesečno godišnje mu treba oko 4000$
Ako želi da se bavi nekim sportom da igra neki tenis ili teretana svaki mesec: teretanu mesećno platća oko 70-100$ godišnje oko 1000$
Da kupi nešto za stan neki lep TW ili neki lep kožni dvosed ili fotelju.
Godišnje odmor ako planira ili da šibne u Srbiju ili da zapali na Kubu koja je popularna medju Kanadjanima.
Mora svojima da da neki dolar , a mora i avionske karte da plati ne tako jeftine....

Ovo je samo brzi opis života sa platom od 100k koja će ostati većini san. Šta on može sa tom platom.
 
Hahaha! Najbolje da mi ti iz razvijene zemlje Srbije pricas o izboru hrane. Kod vas ljudi nemaju ni para da kupe da jedu zdravo te tako i izbor hrane za kupiti je slab, cista ekonomija Poznavaocu! Sta ja ovde imam da kupim to ti na zalost ne mozes ni da zamislis. Ako neceg u Kanadi ima to je hrana iz svih krajeva sveta i to cele godine :)
Ја сам љаксе па ми паре за клопу и не требају, већ је продајем другима, но је трагедија да ти можеш да имаш произвољну количину новца, али не можеш да купиш здраву храну, јер је нема.
Реално.
Него откуд храна из целог света у држави која је природни ареал за хермелине?
 
Ajde da uzmemo najbolji mogući imigrantski slučaj i da vidimo šta i kako. Ali najbolji od najboljih...

IT inženjer od 5-10 godina iskustva živi i radi u Kanadi , zaraduje godišnje 100k.
Posle poreza njemu ostaje oko 65k.
Živi u pristojnom kraju u npr: Torontu i plaća rentiranje mesčno $2000 x 12 = $24000
Sad mu ostaje oko $40000
Vozi malo bolji automobil tipa neku Mazdu 2010 i za nju plaća godišnje osiguranje $3000
Sad mu ostane $37000
Za nešto bolje zdravstveno osigranje mu treba $500/month x 12=$6000
Sad mu ostaje $31000
Benzin je relativno skup u Kanadi mnogo je jeftiniji u npr : USA, da mesečno troši oko $200x12=$2400
Sad mu ostaje oko $26000
Sad hrana. Ako želi da jede nešto zdravije nešto organsko trebaće mu mesečno oko $500-$600,ako je na džanku može da izadje i oko $200,da izvućemo
nekih prosek $400 x 12 = $5000,a ako želi neki Starbucks da mu upadne pre posla to je od 3 do 5$ = mesečno na kafu potroši izmedju 80-100$
A gde je ručak na poslu ako ne nosi od kuće? Samo u Meku je ručak 10$. Ako želi barem 2x mesečno neki restoran za to mu treba u nekom prosečnom restoranu oko 50$ po rućku = 100$ , sa vremena na vreme ode sa drugarima sa posla na pivo i zato mu treba 6$ za 0,5l..ajde popije samo jedno pivo ne 2.
Hrana kući + kafa u Starbaksu + ručak na poslu + restorani = oko 7000$ godišnje
Sad mu ostaje oko $19000
Režijski troškovi : struja,čišćenje,voda,smeće za neki stan od 85m2 ajde stavimo sve zajedno 300$+internet i kablovska 50$=4200$
Sad mu ostaje $14800
Pošto je čovek IT inženjer mora lepo da oblači , a i ne mora, ali svkao voli lepo da se dotera. Zavisi kakvu garderobu kupuje. Da li će nositi Ralph Lauren,LACOSTE,Armani ili neke slabije marke tipa Zara H&M.. . Mesečno da potroši 100$x12 = 1200$ na godišnjem nivou + neki footwear dva para patika(npr: za trčanje i ovako kežual) marke Nike da 2 para plati oko 200$ godišnje da kupuje i dva para cipela od oko 300$ , a zimi moraju neke Timberland za jake kanadske zime 150$.
Pošto je mlad čovek mora mesečno sa društvom da izadje u neki noćni klub barem 2x mesečno ako ne i 4x svakog petka , neki klub kapaciteta 400 ljudi ulaz će platiti izmedju 15$-20$,unutra da popije za 40$ i taksi za posle ...a mnogo prija i pojesti nešto mamuran,preko 100-ke mu ne gine,da izlazi ajde 3x mesečno godišnje mu treba oko 4000$
Ako želi da se bavi nekim sportom da igra neki tenis ili teretana svaki mesec: teretanu mesećno platća oko 70-100$ godišnje oko 1000$
Da kupi nešto za stan neki lep TW ili neki lep kožni dvosed ili fotelju.
Godišnje odmor ako planira ili da šibne u Srbiju ili da zapali na Kubu koja je popularna medju Kanadjanima.
Mora svojima da da neki dolar , a mora i avionske karte da plati ne tako jeftine....

Ovo je samo brzi opis života sa platom od 100k koja će ostati većini san. Šta on može sa tom platom.

Zasto je ovaj forum postao mesto gde se stalno iznose neki priblizni podaci?
Niko ovde nikog ne tera da dodje u Kanadu, niti da se vrati/ostane u Srbiji.....

Ovo je plata od oko 6000$ mesecno, to je dovoljno za vise ne go pristojan zivot u bilo kojoj zemlji na svetu


Da krenemo redom (ceo post se odnosi na zivot samca, ja cu navesti cene Vankuvera, a verujem da su u Torontu slicne cene)

- onaj ko zaradjuje 100k godisnje, ostaje mu posle placanja taksi oko 78k. Kada plati taksu na kraju godine, recimo da mu ostane oko 74K
- placanje vise nego pristojnog stana u centru je 1500$ (1200$ bez problema, za 2000$ moze dvosobni koji samcu ne treba)
- kada vozis tu Mazdu a skoro 10 godina si u Kanadi osiguranje za tu Mazdu je max 150$ mesecno (kasko osigurana sto bi u Srbiji rekli)
- svaka bolja firma (a njegova sigurno jeste, placa mu Medical Benefit-e tako da ga to ne kosta), ali cak i da placa osnovno ga kosta 67$ mesecno, a dodatno oko $110 mesecno
- 200$ za benzin je plafon za Vankuver , pretpostavljam da u Torontu moze i vise jer je dosta veci
- hrana je inidividualni trosak, ali recimo da se slazem sa iznetom informacijom
- reziski troskovi kada se stan rentira prakticno ne postoje, placa se samo struja koja je za jednosoban stan 30$, kablovska i internet min 30$ (realno oko 50-70)
- odeca - ovde je potpuno drugi mentalitet, osim top menadjera ljudi idu u patikma i farmerama na posao, i uoste ne ne obracaju narovcito na detalje oko oblacenja niti postoji poslovni kod o tome (koliko god mi mislili da su oni seljaci). Inace je svakako odeca jeftinija i veca ponuda ovde nego u Srbiji, plus plizina USA i online sajtova za narucivanje.
- nocni izlazak - potpuno individualno
- teretana ima za 40$ jedino ako hoces u Steve Nash Fitness World onda to mora da se plati...inace u Vankuveru ima puno terena za sve sportove koji se ne placaju, pa i za tenis

inace opis zivota ovog samca je za mene vise nego zadovoljavajuci, siguran sam (na zalost) da 95% ljudi u Srbiji ne mogu sebi da priuste takav zivot
 
Mislim da ovaj najbolji imigrantski slucaj treba staviti kao opciju dosezanja jednog iznadprosecnog sna (ne samo imigrantskog). Niti su svi IT strucnjaci koji ovde dodju, niti su ova primanja a osobito troskovi nuzno ostvarivi. Sve to bas lepo zvuci ali se i pozicioniranje pojedinca poprilicno menja sa uvecanjem broja clanova porodice, a da ne govorim o destrukciji nekih "nuznih stvari" s protekom godina (starosti, a i boravka u drugoj zemlji) - zasicenje svim i svacim je u pitanju.
Smatram da je realnije dati neka objasnjenja koja mogu biti od koristi jednom obicnom, prosecnom bicu (prosecnom u smislu nivoa obrazovanja, sposobnosti, potreba...jer sve ovo gore navedeno jeste iznad proseka). A i nekako zalosno zvuci kad se na kraju oduzmu sve te silne nule :). Ali bi neko "ubio" za ovo. Prosto...ne vidim svrhu preuvelicavanja bilo cega (ne mislim na iznose primanja, vec pre na iznose izdataka - koji jesu takvi, ali ne i zivotno neophodni u nekim aspektima, ako se bolje razmisli). No to je licno misljenje.
 
Ne lupetaj. Zaista pocinjem da sumnjam da zivis u Kanadi. Kad odvalis nesto tako covek jednostavno stane na toj prvoj liniji zato sto je ostalo sto si verovatno izlupetao cista laz.

ne, ja zivim na Tajlandu....

Molio bih te da obrazlozis zasto je to lupetanje?
Evo tacnog podatka sa RCA sajta 26% on the next $47,931 of taxable income (on the portion of taxable income over $87,123 up to $135,054)
postoji skala gde se taksa povecava u zavisnosti koliko zaradjujete. Takodje bitno je koje ste poreske olaksice prijavili na kraju godine, jer od njih bitno zavisi krajnji iznos.

Takodje za razliku od tebe koji si ljut na ceo svet i svi su ti krivi, vecina nas pokusava da pomogne buducim imigrantima....
Ubuduce ignorisem tvoje postove, jer tvoj jedini cilj je da rasturis forum i temu
 
Poslednja izmena:
Ajde da uzmemo najbolji mogući imigrantski slučaj i da vidimo šta i kako. Ali najbolji od najboljih...

IT inženjer od 5-10 godina iskustva živi i radi u Kanadi , zaraduje godišnje 100k.
Posle poreza njemu ostaje oko 65k.
Živi u pristojnom kraju u npr: Torontu i plaća rentiranje mesčno $2000 x 12 = $24000
Sad mu ostaje oko $40000
Vozi malo bolji automobil tipa neku Mazdu 2010 i za nju plaća godišnje osiguranje $3000
Sad mu ostane $37000
Za nešto bolje zdravstveno osigranje mu treba $500/month x 12=$6000
Sad mu ostaje $31000
Benzin je relativno skup u Kanadi mnogo je jeftiniji u npr : USA, da mesečno troši oko $200x12=$2400
Sad mu ostaje oko $26000
Sad hrana. Ako želi da jede nešto zdravije nešto organsko trebaće mu mesečno oko $500-$600,ako je na džanku može da izadje i oko $200,da izvućemo
nekih prosek $400 x 12 = $5000,a ako želi neki Starbucks da mu upadne pre posla to je od 3 do 5$ = mesečno na kafu potroši izmedju 80-100$
A gde je ručak na poslu ako ne nosi od kuće? Samo u Meku je ručak 10$. Ako želi barem 2x mesečno neki restoran za to mu treba u nekom prosečnom restoranu oko 50$ po rućku = 100$ , sa vremena na vreme ode sa drugarima sa posla na pivo i zato mu treba 6$ za 0,5l..ajde popije samo jedno pivo ne 2.
Hrana kući + kafa u Starbaksu + ručak na poslu + restorani = oko 7000$ godišnje
Sad mu ostaje oko $19000
Režijski troškovi : struja,čišćenje,voda,smeće za neki stan od 85m2 ajde stavimo sve zajedno 300$+internet i kablovska 50$=4200$
Sad mu ostaje $14800
Pošto je čovek IT inženjer mora lepo da oblači , a i ne mora, ali svkao voli lepo da se dotera. Zavisi kakvu garderobu kupuje. Da li će nositi Ralph Lauren,LACOSTE,Armani ili neke slabije marke tipa Zara H&M.. . Mesečno da potroši 100$x12 = 1200$ na godišnjem nivou + neki footwear dva para patika(npr: za trčanje i ovako kežual) marke Nike da 2 para plati oko 200$ godišnje da kupuje i dva para cipela od oko 300$ , a zimi moraju neke Timberland za jake kanadske zime 150$.
Pošto je mlad čovek mora mesečno sa društvom da izadje u neki noćni klub barem 2x mesečno ako ne i 4x svakog petka , neki klub kapaciteta 400 ljudi ulaz će platiti izmedju 15$-20$,unutra da popije za 40$ i taksi za posle ...a mnogo prija i pojesti nešto mamuran,preko 100-ke mu ne gine,da izlazi ajde 3x mesečno godišnje mu treba oko 4000$
Ako želi da se bavi nekim sportom da igra neki tenis ili teretana svaki mesec: teretanu mesećno platća oko 70-100$ godišnje oko 1000$
Da kupi nešto za stan neki lep TW ili neki lep kožni dvosed ili fotelju.
Godišnje odmor ako planira ili da šibne u Srbiju ili da zapali na Kubu koja je popularna medju Kanadjanima.
Mora svojima da da neki dolar , a mora i avionske karte da plati ne tako jeftine....

Ovo je samo brzi opis života sa platom od 100k koja će ostati većini san. Šta on može sa tom platom.

Lepu mastu imas i prosledjujes dezinformacije...

Primer koji si dao, nema blage veze sa zivotom....

Primer za osiguranje kola" Je licno odredjena od niza faktora, od mesta gde zivis, pa do tvog iskustva, pa da li u osiguranje ukljucujes i Kucu-Stan i niz drugih faktora.........

A da ne pricam nebuloze o rentiranja stana, pa do drugih stvari.........

Ako , nije tvoj primer , izmisliti i stavljati ovako nesto, postavljam pitanje, A ZASTO TI JE POTREBNO bilo da postavljas imaginarno stanje pojedinca!....Dal da se utesis, tipa Kiselog grozdja......

Mi koji i jesmo ovde, znamo kako i na koji nacin da se obezbedimo i za stan i za hranu i za opste kao i licne potrebe.
 
Zasto je ovaj forum postao mesto gde se stalno iznose neki priblizni podaci?
Niko ovde nikog ne tera da dodje u Kanadu, niti da se vrati/ostane u Srbiji.....

Ovo je plata od oko 6000$ mesecno, to je dovoljno za vise ne go pristojan zivot u bilo kojoj zemlji na svetu


Da krenemo redom (ceo post se odnosi na zivot samca, ja cu navesti cene Vankuvera, a verujem da su u Torontu slicne cene)

- onaj ko zaradjuje 100k godisnje, ostaje mu posle placanja taksi oko 78k. Kada plati taksu na kraju godine, recimo da mu ostane oko 74K
- placanje vise nego pristojnog stana u centru je 1500$ (1200$ bez problema, za 2000$ moze dvosobni koji samcu ne treba)
- kada vozis tu Mazdu a skoro 10 godina si u Kanadi osiguranje za tu Mazdu je max 150$ mesecno (kasko osigurana sto bi u Srbiji rekli)
- svaka bolja firma (a njegova sigurno jeste, placa mu Medical Benefit-e tako da ga to ne kosta), ali cak i da placa osnovno ga kosta 67$ mesecno, a dodatno oko $110 mesecno
- 200$ za benzin je plafon za Vankuver , pretpostavljam da u Torontu moze i vise jer je dosta veci
- hrana je inidividualni trosak, ali recimo da se slazem sa iznetom informacijom
- reziski troskovi kada se stan rentira prakticno ne postoje, placa se samo struja koja je za jednosoban stan 30$, kablovska i internet min 30$ (realno oko 50-70)
- odeca - ovde je potpuno drugi mentalitet, osim top menadjera ljudi idu u patikma i farmerama na posao, i uoste ne ne obracaju narovcito na detalje oko oblacenja niti postoji poslovni kod o tome (koliko god mi mislili da su oni seljaci). Inace je svakako odeca jeftinija i veca ponuda ovde nego u Srbiji, plus plizina USA i online sajtova za narucivanje.
- nocni izlazak - potpuno individualno
- teretana ima za 40$ jedino ako hoces u Steve Nash Fitness World onda to mora da se plati...inace u Vankuveru ima puno terena za sve sportove koji se ne placaju, pa i za tenis

inace opis zivota ovog samca je za mene vise nego zadovoljavajuci, siguran sam (na zalost) da 95% ljudi u Srbiji ne mogu sebi da priuste takav zivot
Internet i tv placamo 110 dolara mesecno + 11 dolara mesecno za PVR
mobilni telefon (kucni nemamo, a da imamo bilo bi 30 dolara mesecno)
Mobilni telefon 60-ak dolara po telefonu. Nema plan za manje sa smart phone-om

Malo vise trosimo na hranu, ali ima nas 4 i hranimo se jako zdravo a i nasa hrana je malo skuplja nego obicna.

Jedna bluza/kosulja ili whatever od Ralph Lauren-a je minimum 100 dolara, a na popustu oko 50.
 

Back
Top