Život u Kanadi - pitanja i odgovori

Ako nemas takvog poslodavca koji ti placa, veruj mi neces da se usrecis, najbanalnije intervencije su 500dolara, pa navise.

u BC je zubna plomba oko $200-$300, a svaka ozbiljnija intervencija preko $1000
ali uglavnom skoro svi poslodavci ucestvuju 50% u placanju benefita, pa se to nekako podnese

znaci na $300 osiguranje vam plati $240, a vi platite $60
postoji limit u svakoj oblasti koji ce osiguranje platiti, za zubara je to obicno izmedju $1000-$1500 godisnje
 
Hvala puno djolens1 ,vidim da si i ti podneo zahtev za Kvebek nego reci mi jesi li testove za jezik polagao pre trazenja bilo kakvog zahteva ili posle.Sto se tice bodovanja vec smo se izbodovali i zadovoljavamo kriterijume i jos nesto zaboravila sam da napisem da mi svi imamo i francusko drzavljanstvo a i njihove pasose zato mi malo nije jasan taj deo oko polaganja jezika cak suprug koji ce biti nosilac prijave govori bolje francuski nego srpski.U principu imamo i varijantu da tamo odemo na turisticku vizu sa francuskim pasosima pa da odande trazimo papire za ostanak ali se malo plasim te varijante jer sam citala da se to ne odobrava ali videcemo u svakom slucaju svaka informacija znaci.Ako imas jos neku informaciju sto se tice zahteva da bi sto manje gubili vremena svaka pomoc ce biti dobrodosla
.Pozdrav!!

Mi smi usli preko Quebec provincijskog programa i nismo polagali jezik...
Moja supruga je magistrirala u Francuskoj (edukaciju) i imala minor diplomu (iz USA) franc. jezika i oni su procenili da ne treba nista osim tih papira.
To je bilo 2008 godine i ne znam da li se nesto promenilo u samom programu, ali mi se cini da Francuskim drzavljanima ne treba polaganje jezika za Quebec....
Pozdrav i srecno!
 
Hvala puno djolens1 ,vidim da si i ti podneo zahtev za Kvebek nego reci mi jesi li testove za jezik polagao pre trazenja bilo kakvog zahteva ili posle.Sto se tice bodovanja vec smo se izbodovali i zadovoljavamo kriterijume i jos nesto zaboravila sam da napisem da mi svi imamo i francusko drzavljanstvo a i njihove pasose zato mi malo nije jasan taj deo oko polaganja jezika cak suprug koji ce biti nosilac prijave govori bolje francuski nego srpski.U principu imamo i varijantu da tamo odemo na turisticku vizu sa francuskim pasosima pa da odande trazimo papire za ostanak ali se malo plasim te varijante jer sam citala da se to ne odobrava ali videcemo u svakom slucaju svaka informacija znaci.Ako imas jos neku informaciju sto se tice zahteva da bi sto manje gubili vremena svaka pomoc ce biti dobrodosla
.Pozdrav!!

Pravila za imigraciju i sistem bodovanja su ista za ceo svet, bez obzira da li ste iz Francuske, Amerike, ili Srbije, tako da je polaganje jezika obavezno za sve. Jezici se prvo polažu, jer se zajedno sa aplikacijom moraju poslati original diplome položenih testova za francuski i engleski.

Možete ući sa francuskim pasošem, ali samo kao turisti, ne možete da radite. Pošto znate francuski i imate njihove pasoše, za vas bi možda najbolja opcija bila da tražite posao i da sa ponudom za posao dobijete privremenu radnu vizu, mnogo je brže, ne trebaju testovi jezika, a sa njom kasnije možete konkurisati za stalni boravak.
 
Promenilo se dassal, od novembra 2011:

Proficiency in French and English

Skilled worker candidates (principal claimants and spouses) who wish to obtain points for their French proficiency must demonstrate this proficiency by enclosing with their immigration application the results of a French evaluation test issued by one of the two organizations recognized by the Ministère, specifically:

the Test d’évaluation du français adapté pour le Québec (TEFAQ) of the Chambre de commerce et d’industrie de Paris (CCIP);
the Test de connaissance du français pour le Québec (TCFQ) of the Centre international d’études pédagogiques (CIEP);
the Test d’évaluation du français (TEF) of the CCIP;
the Test de connaissance du français (TCF) of the CIEP;
the Diplôme d’études en langue française (DELF) of the CIEP;
the Diplôme approfondi de langue française (DALF) of the CIEP.



Candidates who choose to present a TEF or TCF must enclose the results of the oral comprehension test and the oral expression test. Note that written proficiency is not evaluated when applying for a Québec Selection Certificate.

The current list of TEF, TEFAQ, TCF, TCFQ, DELF and DALF accredited centres can be consulted on the respective websites of the Chambre de commerce et d’industrie de Paris and the Centre international d'études pédagogiques.

Also, skilled worker candidates (principal claimants only) who wish to obtain points for their English proficiency must demonstrate this proficiency by enclosing with their application the results of an English evaluation test recognized by the Ministère, namely the International English Language Testing System (IELTS).

The current list of IELTS accredited centres is available on the website of the International English Language Testing System.

To prove their language proficiency, candidates must provide the results of a standardized test, even if French or English is their mother tongue.
 
I da, da li moze da se kupi auto,i naravno vozi,sa medjunarodnom vozackom dozvolom,ili se mora poloziti ispit kod njih?


U Alberti (vidim da se interesujes za Calgary) mozes kupiti i voziti auto sa medjunarodnom dozvolom godinu dana, a onda moras poloziti ispit ovde.
Svakako je preporucljivo da odmah polazes za kanadsku dozvolu, jer je onda rata osiguranje daleko niza.

Samo da razjasnim, ne mozes doci kao turista i kupiti auto, pri kupovini moras pokazati dokument o legalnom boravku u Kanadi, bilo to Work permit ili PR Card
 
Poslednja izmena:
Imam pitanje vezano za Calgari,treba da dodjem tamo preko agencije stolar sam a tamo traze stolare.Kazu da placaju 25 dol.na sat,ja bih probao da dodjem.Koliko mi treba za zivot mesecno posto sam dolazim porodica mi ostaje u Srbiji.

$25 je pristojna satnica, to je odprilike $1600 cisto na 15 dana
troskovi zivota ti zavise od tvojih potreba, da li rentiras sam stan ili ga delis sa nekime, da li vozis auto....
svakako jedna polumesecna isplata ce pokriti sve te troskove
 
Pravila su izmenjena ,nisam siguran kako odlazis u Kanadu (imas njihov pasos u dzepu) onda je ok .

Medjutim ako ti neko obecava da ce te primiti jer tamo traze stolare ,a ti imas samo pasos Srbije .

E onda je ovo smesno .

U Kanadi ono sto ti vidjas i sto mislis da "'traze""" pa tamo traze gotovo sve struke ,a dosta su na ceni cistaci (proveri sajt sa zanimanjima in demand ) .

Dakle traze i cistace i kuvare i stolare i vodoinstalatere ,traze i samo ih traze .

Kanadska ambasada u Becu od ove godine posebno procesuira radne ,boravisne i sve druge vize drzavljanima Srbije ,Makedonije ,Bosne i Crne Gore .

Procedura za dobijanje radne vize je od jednostavne postala komplikovana ,najpre poslodavac mora da pribavi LMO (progooglaj da vidis sta je to) za to mu treba oko 90 dana ,sa izdavanjem ovog LMO a kasne par nedelja u Alberti tako da racunaj 16-17 nedelja ,kada je sve to gotovo ,on ti to salje sa ugovorom i glupostima i ti to saljes u ambasadu u Becu


Znaci sve imas autorizaciju Kanadske drzzave da te uvezu ,ali tebi treba viza ,e to je rulet .Iste su ti sanse da dobijes radnu vizu kao i sanse da dobijes na ruletu igrajuci samo na pola pola opciju crveno/crno

Ukoliko ti odobre vizu cekaces najmanje 10 nedelja jer tolika je procedura pod uslovom da si sve dokumente pripremio perfektno (kao da si immigracioni advokat) racunaj da ce jedno par puta da te vracaju oko dokumenta jer iz nejasnih razloga traze nesto ,i ako to nije navedeno(trenutno grupa emigracionih advokata zbog ovoga tuzi drzavu) racunaj jos 5-6 sedmica .

Ali ponovaljam sanse od januara 2013 su kao na ruletu 50/50 posto .Recimo ako uzmes 120 eura koje moras da das za vizu ,i sa tim parama sada otisao u kazino ,sanse da izadjes iz kazina veceras sa 100.000 eura su jednake sansi za vizu 50/50 posto

Pa ako i jedan normalan covek misli da je ovo moguce onda puno srece sa vizom
 
Pozdrav svim citaocima. Ovako : Ja sam u Kanadi 14godina,cesto pratim Srpske forume i ne praktikujem da komentarisem ali da vam napisem nesto o meni,cisto za vas koji planirate da dodjete ovamo,da znate na sta da obratite paznju.

Ja sam sa 26. godina ozenio u Kraljevu,ali posto tamo nismo imali perspektivu trazili smo zemlju gde bi mogli da se stacioniramo. Sasvim slucajno sam cuo od prijatelja da Kanada nudi drzavljanstvo "mejsovitim brakovima" (inace mi je supruga bila muslimanka) mi smo otisli u ambasdu i rekli da u Srbiji nemamo perspekitvu i da imamo dosta problema zato sto mi je supruga muslimanka. Nakon 2 meseca od zavrsetka razgovora,na kucu mi je stiglo,pismo odobrenja vize. Ne mogu da vam opisem koliko sam bi srecan,smatrao sam da sam resio zivotno pitanje.Otisli smo u Kanadu,ona je radina kao prodavacica suvenira,a ja sam bio magacioner u jednoj kompaniji.Morali smo skroz da se navikenmo da ovaj sistem zivota,ovde se radil puno radno vreme,sto u Srbiji nije bio slucaj.Posto smo jedva spajali kraj sa krajem,supuga je odlucila da me ostavi i otisla je za bogatog Bugarina. Od tada mi zovt postaje pravi pakao,nasao sam stan na kraju grada sa 2 mexikanca,svi smo radili,ali to nije vodilo nicemo,posto sve sto zaradim sam morao da dam za dazbine i hranu.Kad bi me zaboleo zub,nisam imao novca da idem da ga popravim,pa sam morao da trpim.Dosta puta mi je dolazilo na pamet da dignem ruke od svega i da se vratim za Srbiju. Jednom sam se cak i spakovao ali posle kraceg plakanja sam ipak odlucio da ostanem. Nisam mogao da se vratim,jer sam smatrao da bi razocarao roditelje i da bi ukaljao ponos,mislio sam da ce me ljudi zavitlavati zbog toga.Posle godinu dana,takvog zivota sam upoznao Kourtney,tada mi se cinilo da sam ugledao svetlo na kraju tunela. Ona je radila u skoli,ja sam naravno bio magacioner,ali to njoj nije smetalo.Posle 6 meseci sam se preselio kod njenih,sto mi je dosta pomoglo.Vodjen boljom finansikom sitaciom imao sam i vece ambicije,hteo sam da nadjem neki bolji posao.Zaposlio sam se kao vozac autobusa,time sam bio zadovoljan posto je posao neuporedivo laksi i bolje placen.Odna sam se i ozenio,kupio kucu,napravio dete i mislio sam da mi se zivot stabilizovao. Sada radim kao,dispecer u toj kompaniji i zivim za dete. Uspevam da odovjim po 500$ mesecno,da poslajem majci u Srbiju. Za leto sam tamo i napokon sam dostigao taj zivot o kome sam mastao kada sam krenuo.

Pa bi hteo da skrenem paznju svima vama koji planirate da dodjete ovde,da budete spremni na sve. Kanada je obecana zemlja,ali mora da se radi.Nadam se da vas nece zadesiti situacija kao sto je mene,ali ce vam sigruno doci jednom,da dignete ruke od svega i da se vratite kuci mami i tati.To ce vas proci,ali ako budete vodjeni ciljem kao sto sam ja,garantujem vam da ce te uspeti.
 
Ako imate pitanja u vezi Kalgarija i Alberte, slobodno pitajte. Takodje posao, CV, stan, kuca, sitnice kao sto rece botexag, troskovi, Kanadjani, Srbi itd...


treba da dodjem u calgari,agencija mi je poslala CV u kanadu ali kazu mi da jos nisu nasli posao.Kakav je zivot u kalgariju,botehag kaze da je 25cad na sat.dovoljno za zivot posto dolazim sam porodica mi ostaje u srbiji.Rekli su mi u agenciji da se ide na dve godine pa posle toga mogu da apliciram za stalni ostanak.Molim za neki savet,:)
 
treba da dodjem u calgari,agencija mi je poslala CV u kanadu ali kazu mi da jos nisu nasli posao.Kakav je zivot u kalgariju,botehag kaze da je 25cad na sat.dovoljno za zivot posto dolazim sam porodica mi ostaje u srbiji.Rekli su mi u agenciji da se ide na dve godine pa posle toga mogu da apliciram za stalni ostanak.Molim za neki savet,:)

mislim da se KanadjaninAB vise ne javlja na forumu, nezadovloljan nekim negativnim postovima ovde.....
voleo bi da me demantuje i vrati se, ali u medjuvremenu objasnicu ti neke osnovne stvari, posto sam ja dosao u Kanadu na identican nacin na koji ti zelis (osim sto umesto agencije, sam sam nasao posao)

ti si poslao CV nekoj agenciji i ona sada pokusava da ti nadje poslodavca
nemoj im nikakve pare slati dok ne dobijes LMO i Job Offer jer u ovoj fazi oni ama bas nista nisu ucinili za tebe...

sada uopsteni deo koji se tice i tebe i svih ostalih koji hoce na radnu dozvolu.

-kada dobijete iz Kanade JO i LMO, popunite set formulara koji se nalaze na CIC sajtu, prilozite potvrdu da niste osudjivani, kopiju radne knjizice kojom dokazujete da imate radno iskustvo u toj oblasti i eventualno neka pisma preporuke poslodavca nece da skode..mislim da su meni trazili i diplomu (zavisi koji tip posla je u pitanju, tj da li je potrebna kvalifikacija ili ne). potvrda iz banke sa nekom sumom novca da imate kod sebe da se snadjete za prvo vreme
- dokuenta saljete u Bec i tamo stoje odprilike do mesec dana. oni vas pozovu obicno telefonom ako im nesto nije jasno i da vide da li imate osnovno znanje engleskog jezika, jer bez toga nece vam odobriti dozvolu.
-ako sve prodje kako treba dobijate dozvolu na 2 godine. takodje ako je vase zanimanje iz grupe Skill 0,A,B mozete podneti zahtev i za vaeg bracnog/vanbracnog partnera i za decu. dobra stvar sto vas partner ce dobiti otvorenu radnu dozvolu, tj moze da radi gde hoce, dok vi mora da radite za firmu sponzora
-aplikacija za Permanent Resident je u ovom trenutku kilometrima daleko i ja se ne bi time opterecivao, ali svakako se posle godinu dana punog radnog vremena moze podneti aplikacija za to (CEC klasa)

takodje sto se tice Calgary-ja...
sve o zivotu svakako KanadjaninAB zna najbolje jer zivi tamo, ali bez uvrede mislim da si jos na polaznoj tacki da bi razmisljao o troskovima
ja cu navesti troskove u Vancouver-u, koji mogu biti samo veci nego u Calgary, cisto informativno ( i trudeci se da stedim, sto znaci mobilni skroman paket, internet skorman paket usluga....)

Stan (1 bed) 980
parking 30
osiguranje za stan 30
auto osiguranje 140 - 300 (maz-min iskustvo)
gorivo 150
mobilni 30
internet + tv 50
hrana - 400 (kuci spremati sve)
 
mislim da se KanadjaninAB vise ne javlja na forumu, nezadovloljan nekim negativnim postovima ovde.....
voleo bi da me demantuje i vrati se, ali u medjuvremenu objasnicu ti neke osnovne stvari, posto sam ja dosao u Kanadu na identican nacin na koji ti zelis (osim sto umesto agencije, sam sam nasao posao)

ti si poslao CV nekoj agenciji i ona sada pokusava da ti nadje poslodavca
nemoj im nikakve pare slati dok ne dobijes LMO i Job Offer jer u ovoj fazi oni ama bas nista nisu ucinili za tebe...

sada uopsteni deo koji se tice i tebe i svih ostalih koji hoce na radnu dozvolu.

-kada dobijete iz Kanade JO i LMO, popunite set formulara koji se nalaze na CIC sajtu, prilozite potvrdu da niste osudjivani, kopiju radne knjizice kojom dokazujete da imate radno iskustvo u toj oblasti i eventualno neka pisma preporuke poslodavca nece da skode..mislim da su meni trazili i diplomu (zavisi koji tip posla je u pitanju, tj da li je potrebna kvalifikacija ili ne). potvrda iz banke sa nekom sumom novca da imate kod sebe da se snadjete za prvo vreme
- dokuenta saljete u Bec i tamo stoje odprilike do mesec dana. oni vas pozovu obicno telefonom ako im nesto nije jasno i da vide da li imate osnovno znanje engleskog jezika, jer bez toga nece vam odobriti dozvolu.
-ako sve prodje kako treba dobijate dozvolu na 2 godine. takodje ako je vase zanimanje iz grupe Skill 0,A,B mozete podneti zahtev i za vaeg bracnog/vanbracnog partnera i za decu. dobra stvar sto vas partner ce dobiti otvorenu radnu dozvolu, tj moze da radi gde hoce, dok vi mora da radite za firmu sponzora
-aplikacija za Permanent Resident je u ovom trenutku kilometrima daleko i ja se ne bi time opterecivao, ali svakako se posle godinu dana punog radnog vremena moze podneti aplikacija za to (CEC klasa)

takodje sto se tice Calgary-ja...
sve o zivotu svakako KanadjaninAB zna najbolje jer zivi tamo, ali bez uvrede mislim da si jos na polaznoj tacki da bi razmisljao o troskovima
ja cu navesti troskove u Vancouver-u, koji mogu biti samo veci nego u Calgary, cisto informativno ( i trudeci se da stedim, sto znaci mobilni skroman paket, internet skorman paket usluga....)

Stan (1 bed) 980
parking 30
osiguranje za stan 30
auto osiguranje 140 - 300 (maz-min iskustvo)
gorivo 150
mobilni 30
internet + tv 50
hrana - 400 (kuci spremati sve)

Pozdrav svima, ako imate neka pitanja u vezi Kalgarija i zivota u njemu ( ne toliko oko procedure, vec sam tu izasao iz fazona) slobodno mi pisite na priv.
Rekao bih da su troskovi zivota priblizni kao i u Vankuveru, osim sto je gorivo, osiguranje nesto jeftinije. Takodje nema provincijske takse (samo federalna 5%) pa je sve nesto jeftinije u startu.
Jeftinije su nekretnine, ali o tome se razmislja tek kasnije.
 
Da li postoje sanse za legalan sezonski rad EU drzavljana u USA i Kanadi ili je razlika u odnosu na srpski pasos jedino to sto nema vize za boravak do 6 meseci ali ni prava rada. Ne racunam work and travel program ovde koji je namenjen za studente....

za svaki posao ti treba radna dozvola
jedina razlika u odnosu na srpski pasos je sto sa ponudom za posao ides direktno na granicu gde ti se izda dozvola za rad i boravak, dok sa srpskim moraju dokumenta da se salju u Bec na odobrenje
 
E, pa da se i ja ukljucim.
Citala sam i citala i opet citala, pa mi nikad nije dosta.
Evo suprug i ja smo u toj fazi, da smo odlucili da IDEMO. Suvisno je govoriti i pisati o zivotu u Srbiji, tako da cu to preskociti.
Dakle, molila bih nekoga, ko ima vremena, stpljenja i volje da se "posveti" i da mi napise korak po korak do iseljenicke vize i odlaska iz Srbije. Za sve detalje oko naseg radnog, finansiskog statusa cu biti otvorena. Dakle zanima me kako , sta, kome, kada, koliko, gde...do odlaska odavde.
Unapred hvala
 

Back
Top