Život u Kanadi - pitanja i odgovori

caao svima! :)
mene zanima kako danas stvarno izgleda zivot tamo,naravno da je na pocetku tesko dok se malo se prilagodi covjek ali koliko je tesko osobi od 45 godina da se zaposli a uz to da je njihov drzavljanin? i zanima me ako neko zna,koliko je tesko vjencanjem dobiti papire preko supruge/a? :)
Kako izgleda? Dodji pa vidi :) to je neopisivo, Evropska i Americka perspektiva su jako razlicite. Nalazim da se intenzivno ne razumem sa ljudima iz Evrope pogotovo iz Srbije koji misle da nesto znaju i razumeju i gaje gomilu predrasuda...

Npr juce mi je neko na forumu rekao kako se Kanadjani izvinjavaju i kad ti naletis na njih potpuno nerazumevajuci njihov manirizam :)

Osim toga mogu da kazem da kod nas (u mom kraju nije tesko naci posao u tim godinama niti se to smatraju za neke velike godine. Ako si u Srbiji guverner Narodne Banke ovde ne verujem da bi ti dali taj posao :) cak i da imas 25 godina
 
Nigdje u zivotu nema crvenog tepiha,al kakvo je stanje u BiH i Somalija se cini privlacnom. xD

Meni licno su sve Evropske zemlje kao tebi Somalija. Uopste mi se ne svidja taj prostor tamo, njegova energija i kako su ljudi negativni (cast izuzecima). U Kanadi lako mozes da prepoznas novopridole Evropljane jer su to ljudi koji se stalno nesto zale i kukaju, mere i uporedjuju :D
 
Meni licno su sve Evropske zemlje kao tebi Somalija. Uopste mi se ne svidja taj prostor tamo, njegova energija i kako su ljudi negativni (cast izuzecima). U Kanadi lako mozes da prepoznas novopridole Evropljane jer su to ljudi koji se stalno nesto zale i kukaju, mere i uporedjuju :D

Na Balkanu bi samo nesto da prekrajaju da mijenjaju, a pocrkace od gladi.
Nikad nisam cuo da se u Kanadi ili Australiji ljudi zanimaju za politiku a ovde znaju sve odbornike u skupstini grada.
Tu je razlika,kome je politika srecu donijela...
 

Clanak je totalno bezveze, ne bi me cudilo da ga je napisao jedan od clanova ovde sa foruma..

Kanada nista ne valja, morate da platite avionsku kartu, depozit i rentu za stan, a paradajz nije kao kod moje babe na selu...
"bez automobila ste niko i nista" - kakva je to konstatacija? Toronto je regija sa 6 miliona stanovnika, stvarno cudno sto treba auto.....

Cene usluga proizvoljno napisane, totalno zlonamerno
Na pr. internet je $25 dolara, mobilni se moze naci za $40 dolara svi razgovori neograniceni, internet, sms poruke (internacionalne), aposlutno sve.
24 boca flasirane vode (od 0.5L) kosta oko $4-$5 a to je 12L vode
$1400 dolara je minimalna plata, znaci da radite za $12, sto je zaista malo za zivot (narocito ako ste samac, pa nema dve plate u kuci)
Poslova ima, pa svako prema svojim sposobnostima neka se bori (ocigledno pisac je tokom boravka u Kanadi ostao na toj plati, ali za to ne treba da krivi zemlju, nego sebe malo da preispita)
 
Poslednja izmena:
Na Balkanu bi samo nesto da prekrajaju da mijenjaju, a pocrkace od gladi.
Nikad nisam cuo da se u Kanadi ili Australiji ljudi zanimaju za politiku a ovde znaju sve odbornike u skupstini grada.
Tu je razlika,kome je politika srecu donijela...
Bave se politikom, ali na drugaciji nacin :)
Nisu svi ljudi isti, ima i ovde u Kanadi krelaca, drugaciji su nego tvoji lokalni, ali ono sto je meni posebno vazno ima vise dobrih ljudi. Mislim da procentualno baraba ima svuda isto, ali dobrih ovde ima vise jer je takav sistem, okrenut je pravim vrednostima... pa na koga uvati pelcer uvati, a ovi drugi budu kao izrodi ili odu u Toronto da se izgube.
 
Prvi put sam ovde, iskreno nisam ni pregledao forum ali ću ipak da pitam. Ta registracija koja ide preko CIC ima onaj deo koji bih ja nazvao probna registracija. Ukoliko se taj deo prođe kolika je verovatnoća da će i prava registracija proći. Tačnije supruga je lekar i apliciramo preko njene diplome ima li tu nečega što bi trebalo znati prilikom aplikacije.
hvala boban
 
Kakva crna probna registracija, za čega??? Da li vi imate ideju kroz koji program nameravate otići u kanadu? Ako misliš na FSW program, on tek treba da se otvori u maju.

Prvo prijatelju se raspitaj o medicinskoj profesiji, koja spada u regulisane u Kanadi. Znači, možeš biti dr mr il šta god već u Srbiji, to ti se tamo neće automatski priznati, već kad i AKO odete, morate polagati gomilu diferencijalnih ispita.
Ima na forumu o tome, pa odvoji vremena pa prouči. Znači, medicinska profesija je jedna od visoko zaštićenih u kanadi.

A za online aplikaciju na CIC sajtu se može i dete registrovati, nešto si ti tu pobrkao definitivno....
Pomoć za šta ? Probaj da budeš malo precizniji...
 
Kakva crna probna registracija, za čega??? Da li vi imate ideju kroz koji program nameravate otići u kanadu? Ako misliš na FSW program, on tek treba da se otvori u maju.

Prvo prijatelju se raspitaj o medicinskoj profesiji, koja spada u regulisane u Kanadi. Znači, možeš biti dr mr il šta god već u Srbiji, to ti se tamo neće automatski priznati, već kad i AKO odete, morate polagati gomilu diferencijalnih ispita.
Ima na forumu o tome, pa odvoji vremena pa prouči. Znači, medicinska profesija je jedna od visoko zaštićenih u kanadi.

A za online aplikaciju na CIC sajtu se može i dete registrovati, nešto si ti tu pobrkao definitivno....
Pomoć za šta ? Probaj da budeš malo precizniji...
Ali se isplati potruditi se jer veoma pristojno zaradjuju i veoma su trazeni.

Ne bi nikako mogao srpski doktor u kanadsku ordinaciju, pa to bi bilo pogubno za njega. Postoji drugacija kultura u tretiranju pacijenata i ovde doktori nisu tako neprikosnoveni i ne smeju tako da se ponasaju i ako se pacijent buni ne trpi posledice. Licno sam to uradila i mogu da kazem da mi se niko nije svetio.
Nego je doktorica i dalje bila spremna da mi pomogne da sam ja htella njenu pomoc.

Takodje postoji jos gomila drugih stvari, covece bas je naivno takvo razmisljanje... Ovde je to mnogo odgovorniji posao. Pa samo kakve sam razgovore imala za antibiotike u apoteci sa farmaceutom!!! Pa smo zajedno preracunavali doze da se uverimo da li je doktor pogresio u prepisivanju za moju decu koju cuvam kao Sveti Gral
 
Pogrešno si me protumačila, kad sam rekao 'visoko zaštićena', pretpostavljam da na to misliš...

A mislio sam u drugom kontekstu tj. vrlo jednostavno, da je medicina High regulated occupation....

Da, razumela sam. Razmisljala sam o tome zasto je dobro da je tako kad sam zamislila srpskog lekara ovde kako bi se plug & play uklopio u katastrofu.
Mislim da se isplati dokvalifikovati se za kanadskog lekara ako stvarno volis taj posao.
 
Pogrešno si me protumačila, kad sam rekao 'visoko zaštićena', pretpostavljam da na to misliš...

A mislio sam u drugom kontekstu tj. vrlo jednostavno, da je medicina High regulated occupation....

Nemojte vikati na mene :) samo sam pitao neke stvari koje mi nisu bile baš jasne. Ima na CIC nešto kao probna registracija gde ti oni pošalju odgovor da li uopšte da probaš sa procesom apliciranja ili da totalno odustaneš od toga :-)
Ovaj drugi program (koji kreće u maju)nisam baš potpuno razumeo. Ono što sam ja našao je neka kvota od 50lekara određene specijalizacije koji se prima u kanadu, nisam čačkao dalje te ne znam ko može da aplicira za tu kvotu pa sam krenuo da se raspitujem. I ja sam čitao da se naša medicinska diploma ne priznaje i da bi trebalo sve iz početka, i to nije ništa novo. Ovo bi bilo novo i prijatno iznenadjenje pa sam zbog toga pitao da li neko ima neku predstavu ili informaciju o tome.
 
Shvati to kao anketu, kompjuterski generisan odgovor na bazi informacija koje uneseš tamo. Znači, NE stupaš u kontakt sa ambasadom preko toga, možeš ga popunjavati koliko god puta hoćeš i odgovarati kako hoćeš. Ali je poenta ako želiš ispravnu informaciju da uneseš iskrene odgovore....
Inače, najpopularniji program za potencijalne imigrante je FSW gde mnogo zainteresovanih aplicira, a koji je trenutno stopiran, tj menjaju se određeni kriterijumi, i objavljeno je da novi FSW kreće 04-maja. http://www.cic.gc.ca/english/immigrate/skilled/apply-who.asp

Ako imate job offer od poslodavca u kanadi, postoji veliki broj drugih jednostavnijih mogućnosti za odlazak, ali iz vašeg drugog posta bi se reklo da nemate.... Tako da vam ostaje da čekate otvaranje FSW programa, ili da idete na doškolovavanje u Kanadu, za šta vam treba dosta novca....
 
Nemojte vikati na mene :) samo sam pitao neke stvari koje mi nisu bile baš jasne. Ima na CIC nešto kao probna registracija gde ti oni pošalju odgovor da li uopšte da probaš sa procesom apliciranja ili da totalno odustaneš od toga :-)
Ovaj drugi program (koji kreće u maju)nisam baš potpuno razumeo. Ono što sam ja našao je neka kvota od 50lekara određene specijalizacije koji se prima u kanadu, nisam čačkao dalje te ne znam ko može da aplicira za tu kvotu pa sam krenuo da se raspitujem. I ja sam čitao da se naša medicinska diploma ne priznaje i da bi trebalo sve iz početka, i to nije ništa novo. Ovo bi bilo novo i prijatno iznenadjenje pa sam zbog toga pitao da li neko ima neku predstavu ili informaciju o tome.

Pogledaj post
http://forum.krstarica.com/showthread.php/469344-Diploma-medicine-u-Americi-i-Kanadi?p=17980661&viewfull=1#post17980661

Javi mi se na priv, dodao sam te kao prijatelja.
Pozdrav
 
Poslednja izmena:
Evo i ja da se javim,pratim vas vec par meseci i mnogo toga sam saznao preko ovog foruma,super je.Konkretno me interesuje sledeca stvar:mene ima na NOC listi u grupi 0 ( menadzeri ),ali me na prosloj trazenoj listi zanimanja nema,tako da ne verujem da ce me biti ni sad u aprilu kad izadje nova lista trazenih zanimanja.Da li slucajno neko zna ko je otisao kao FSW,da li je moguce uopste aplicirati kroz program FSW ako imas job offer u svojoj struci a nema te u trazenoj listi zanimanja?(jasno mi je da bih morao ispunjavati poduslove vezane za godine zivota,staza,znanje jezika i fakultetsku diplomu). Bio bih zahvalan ako neko moze da mi da konkretnu informaciju.
 
Cao Forumasi,Nova sam na forumu i pokusavala sam da iscitam veliki broj strana ali nisam sve tako da nemojte zameriti ako je moje pitanje vec postavljeno.Primetila sam da veliki broj nasih ljudi zeli da ide u Kanadu ali nije bas zainteresovan za Kvebek.Ono sto mene zanima i ako ima neko da mi odgovori jeste upravo vezano za Kvebek.Naime moj suprug je rodjeni francuz i deca odlicno govore francuski a i ja ga razumem dobro ,mozda malo slabije govorim , zbog toga i zelimo da idemo u Kvebek.Na drugim forumima sam procitala da su skole na francuskom i da li deca trebaju da polazu neke testove , da li suprug mora da polaze neki test iako je 20 godina ziveo u francuskoj , koji je grad bolji za zivot sa decom Montreal ili Kvebek,kakvo je trenutno stanje sto se tice posla , da li je tesko naci stan ....
 
Cao Forumasi,Nova sam na forumu i pokusavala sam da iscitam veliki broj strana ali nisam sve tako da nemojte zameriti ako je moje pitanje vec postavljeno.Primetila sam da veliki broj nasih ljudi zeli da ide u Kanadu ali nije bas zainteresovan za Kvebek.Ono sto mene zanima i ako ima neko da mi odgovori jeste upravo vezano za Kvebek.Naime moj suprug je rodjeni francuz i deca odlicno govore francuski a i ja ga razumem dobro ,mozda malo slabije govorim , zbog toga i zelimo da idemo u Kvebek.Na drugim forumima sam procitala da su skole na francuskom i da li deca trebaju da polazu neke testove , da li suprug mora da polaze neki test iako je 20 godina ziveo u francuskoj , koji je grad bolji za zivot sa decom Montreal ili Kvebek,kakvo je trenutno stanje sto se tice posla , da li je tesko naci stan ....

Ovo je zvaničan sajt vlade Quebec-a za imigraciju, tu ćete naći sve informacije:

http://www.immigration-quebec.gouv....pplication/immigration-application/index.html

Quebec je posle Ontaria najmnogoljudnija i najrazvijenija provincija Kanade, stopa nezaposlenosti je nešto preko 5 %, što je ok. Izbor grada je vaša odluka, svaki grad je u principu ok, pa i manji, imaju škole u svakom kvartu, osnovna, srednja i koledž su besplatni. Pogledajte ponudu poslova spram vaših zanimanja, cene stanova,... pa odlučite. Stanova u principu ima, jedino treba naći nešto u kraju koji vam se sviđa po ceni koju možete da platite, što nekad može biti problem.

Francuski morate da polažete i ti i suprug, kako bi dobili što više poena, kao i engleski (samo nosilac aplikacije). Za engleski se priznaje IELTS general test, polaže se u British Council-u na Terazijama, oko 150 eur košta.

Za francuski jezik priznaju DELF, DALF, TEFaQ, TCF i TEF testove, mogu da se polažu u Francuskom kulturnom centru.

Deca imigranata se po automatizmu upisuju u francuske škole i imaju dodatnu nastavu dok ne savladaju jezik.

Prvo morate da vidite da li zadovoljavate kriterijume da podnesete dokumentaciju i da se izbodujete, da vidite da li zadovoljavate minimum:

http://www.form.services.micc.gouv.qc.ca/epi/index.jsp?languageCode=en


Bonne chance!
 
Da li je u Kanadi pored zdravstvenog besplatno i zubno osiguranje?

nije besplatno zubno osiguranje
ali kada se zaposlis, vecina poslodavaca ti obezbedi takozvane Medical Benefits, koji pokrivaju u proseku 80% od iznosa racuna
takodje ti benefiti vaze i za razne druge oblasti medicine tipa kiroprakticar, oftamolog itd..

nekad poslodavac plati sav iznos benefita, nekad pola, a ako radite privatno morate sami da uplacujete rate
mesecna rata je odprilike oko $220
 
Hvala puno djolens1 ,vidim da si i ti podneo zahtev za Kvebek nego reci mi jesi li testove za jezik polagao pre trazenja bilo kakvog zahteva ili posle.Sto se tice bodovanja vec smo se izbodovali i zadovoljavamo kriterijume i jos nesto zaboravila sam da napisem da mi svi imamo i francusko drzavljanstvo a i njihove pasose zato mi malo nije jasan taj deo oko polaganja jezika cak suprug koji ce biti nosilac prijave govori bolje francuski nego srpski.U principu imamo i varijantu da tamo odemo na turisticku vizu sa francuskim pasosima pa da odande trazimo papire za ostanak ali se malo plasim te varijante jer sam citala da se to ne odobrava ali videcemo u svakom slucaju svaka informacija znaci.Ako imas jos neku informaciju sto se tice zahteva da bi sto manje gubili vremena svaka pomoc ce biti dobrodosla
.Pozdrav!!
 

Back
Top