Škole lažiraju rezultate male mature?

111111

Legenda
Banovan
Poruka
60.297
U više od 80 osnovnih škola u Srbiji nastavnici ocenjivači lažirali su rezultate završnog ispita, piše "Blic"



Kako je navedeno, jedni su želeli da njihova škola što bolje prođe na maloj maturi, a drugi su dodavali bodove rođacima direktora, piše "Blic", pozivajući se na izvor iz Ministarstva prosvjete Srbije.

Propusti su otkriveni u školama u Novom Pazaru i selima oko grada, zatim u Tutinu, Vranju i selima oko Vranja, koje pripadaju školskim upravama u Kraljevu i Leskovcu.

Kontrolu sprovođenja završnog ispita radio je Zavod za vrednovanje kvaliteta obrazovanja i vaspitanja.

"Oni su dodavali i oduzimali bodove učenicima kako su hteli. Potpuno netačan zadatak ocenjivali su maksimalnim brojem bodova. Bilo je primera da su zadatak koji nosi jedan bod ocenjivali sa tri poena", tvrdi izvor iz u Ministarstva prosvete Srbije.

Motivi zbog čega su lažirani rezultati su različiti.

Bilo je škola gde je povećavan broj bodova kako bi u kasnijem rangiranju ta škola bila među najboljima, a bilo je i primera gde je direktor naredio da se njegovom detetu - maturantu poveća broj bodova.

U malim sredinama, gde se svi poznaju, ocenjivači su čak zbog sukoba sa roditeljima đaka oduzimali bodove maturantima na završnom ispitu, tvrdi izvor iz Ministarstva u izjavi za "Blic".

Mala matura sastoji se iz testa srpskog, odnosno maternjeg jezika i testa iz matematike. Na osnovu ovih rezultata vrši se rangiranje učenika za upis u srednju školu. Ove godine osmaci će ispit polagati 18. i 19. juna, a generalna proba obavljena je u subotu.

http://www.mondo.rs/s241991/Info/Hronika_i_Drustvo/Skole_laziraju_rezultate_male_mature.html

bruka :confused:
 
Ukinuti ODMAH ta sranja od ispita koja ničemu ne služe sem da traumatizuju decu i uteraju koji dodatni dinar za privatne časove .

Mislim da se tunjavi Crnogorac - ministar prosvete ne bi složio sa tobom. Mora nečim da opravda svoju funkciju osim onim kada je pljuvao po štrajku prosvetnih radnika (resorni ministar).
Zar ne shvataš da je u pitanju sistematsko upropašćavanje školstva. Tek će biti zlo kada donesu zakon po kome je srednja škola obavezna i po kome 50% učenika može u gimnaziju, a ostali u srednju stručnu školu; i po kome na akademske studije može da se ide samo iz gimnazije. Živeli privatni fakulteti strukovnih studija (ono što je nekad bila viša škola) i pare za njihove akreditacije.

P.S. Ja se slažem sa tobom
 
Mislim da se tunjavi Crnogorac - ministar prosvete ne bi složio sa tobom. Mora nečim da opravda svoju funkciju osim onim kada je pljuvao po štrajku prosvetnih radnika (resorni ministar).
Zar ne shvataš da je u pitanju sistematsko upropašćavanje školstva. Tek će biti zlo kada donesu zakon po kome je srednja škola obavezna i po kome 50% učenika može u gimnaziju, a ostali u srednju stručnu školu; i po kome na akademske studije može da se ide samo iz gimnazije. Živeli privatni fakulteti strukovnih studija (ono što je nekad bila viša škola) i pare za njihove akreditacije.

P.S. Ja se slažem sa tobom

Искрено, Лики, ја се надам да та нова Стратегија о развоју образовања неће бити усвојена, јер ће и оно мало школства што нам је остало пропасти.
Никако нису могли да ми објасне да ће дете бити боље припремљено за Машински факултет у Гимназији него у Техничкој школи, тако да сам схватила да је крајњи циљ Стратегије управо то, мало филовано и умотано у обланде: коначни ударац школству, изједначавање државних и приватних школа и факултета, што подразумева више пара за предаваче и мање знања за ученике и студенте.
Е, да, и никако нису могли да ми објасне да имамо мањак високошколских кадрова. Па ми немамо привреду ни да запосли оне што су већ позавршавали факултете, па сада раде као таксисти и грађевински радници. Али, позадина је иста - напред приватни факултети који држе наставу по кућама и подрумима!:sad2:
 
Искрено, Лики, ја се надам да та нова Стратегија о развоју образовања неће бити усвојена, јер ће и оно мало школства што нам је остало пропасти.
Никако нису могли да ми објасне да ће дете бити боље припремљено за Машински факултет у Гимназији него у Техничкој школи, тако да сам схватила да је крајњи циљ Стратегије управо то, мало филовано и умотано у обланде: коначни ударац школству, изједначавање државних и приватних школа и факултета, што подразумева више пара за предаваче и мање знања за ученике и студенте.
Е, да, и никако нису могли да ми објасне да имамо мањак високошколских кадрова. Па ми немамо привреду ни да запосли оне што су већ позавршавали факултете, па сада раде као таксисти и грађевински радници. Али, позадина је иста - напред приватни факултети који држе наставу по кућама и подрумима!:sad2:

Para vrti gde burgija neće!
Najveći užas od svega je to što dete iz srednje škole neće moći da studira na FAKULTETU (ono što ja pod tim podrazumevam je da po završetku studija bude dipl. nešto ili master po Bolonji). Akreditacije za strukovne studije koje kakvim privatnim fakultetima se po običaju dodeljuju u kafani uz debeo koverat. Neka bude da i to istrpimo i da platimo detetu paprenu školarinu i da dete završi tu njihovu školu.
Kao epilog priče pojavljuju se pitanja od kojih se normalnoj osobi diže kosa na glavi:
GDE ĆE TO ISTO DETE DA RADI?
HOĆE LI MU NEKO PRIZNATI TO ŠKOLOVANJE (OSIM DRŽAVNIH INSTITUCIJA KOJE MORAJU DA PRIZNAJU JER SU DALE AKEDITACIJU TOJ ŠKOLI)?
Ja znam za slučajeve konkursa gde privatnik odbaci sve koji su završili Singidunume i Megatrendove i razmatra samo one sa BU.

Sve u svemu, školstvo nam ide u totalnu propast.
 
Para vrti gde burgija neće!
Najveći užas od svega je to što dete iz srednje škole neće moći da studira na FAKULTETU (ono što ja pod tim podrazumevam je da po završetku studija bude dipl. nešto ili master po Bolonji). Akreditacije za strukovne studije koje kakvim privatnim fakultetima se po običaju dodeljuju u kafani uz debeo koverat. Neka bude da i to istrpimo i da platimo detetu paprenu školarinu i da dete završi tu njihovu školu.
Kao epilog priče pojavljuju se pitanja od kojih se normalnoj osobi diže kosa na glavi:
GDE ĆE TO ISTO DETE DA RADI?
HOĆE LI MU NEKO PRIZNATI TO ŠKOLOVANJE (OSIM DRŽAVNIH INSTITUCIJA KOJE MORAJU DA PRIZNAJU JER SU DALE AKEDITACIJU TOJ ŠKOLI)?
Ja znam za slučajeve konkursa gde privatnik odbaci sve koji su završili Singidunume i Megatrendove i razmatra samo one sa BU.

Sve u svemu, školstvo nam ide u totalnu propast.


Све у свему, једино још приватници изгледа имају здрав разум, јер они тог радника плаћају из свог џепа и не треба им незналица.
Мало смо се удаљиле од теме, али сам осетљива по питању школства и жао ми је због деградације коју доживљава. Један од примера је и ово лажирање резултата - срамота и туга.
 

Back
Top