Problemi sa vidom

Zvezdica

Iskusan
Poruka
6.474
Imam dva problema, ne znam da li su oni povezani. Molim nekoga strucnog da mi dogovori. Znam da bez pregleda ne moze nista tacno da se kaze, ali makar me uputite.
Kako stoje stvari: od desete godien nosim naocare. Trenutno mi je dioptirja na oba oko oko -5, s time sto na jednom oku imam mali cilindar, sto znaci da ne vidim isto na oba oka. Od pre mesec-dva primetila sam da mi na desnom oku (premda malo i na levom) igraju konci. Ne znam da li je to dobar opis. Nisu konci, vise kao neke svetle linije, i to samo kada gledam u neku jarku povrsinu (nebo, sneg, ekran kompjutera). Kao da su mi oci (pogotovo desno oko) veoma osetljivi na svetlost. Koliko mogu da procenim, konci (odnosno svetle iyuvijane linije) ne menjaju svoj oblik. Moram da napomenem da me ne boli glava, samo oko (ponekad zasuzi). Kada se nalazim u tamnijem ambijentu ili gledma u tamne povrsine, nemam nikakvih problema. Imate li ideju sta bi ovo moglo da bude? Nosim naocare vec 12 godina i nikada mi se ovo nije desilo. Moram da pomenem jos jednu stvar: preko zime sam radila u firmi, za kompjuteromciji monitor, ispostavilo se, nije imao dobro podesenu frekvenciju (necu da se pravim da razumem sta je to), ali slika je igrara i kkasniej sam saznala da takav monitor veoma zraci. Ne kazem da ovo ima veze sa mojim problemima, ali cisto da pomenem.

Moj drugi problem je (iskrenos e nadam da nisu povezani)- pocela sma naglo da gubim tezinu. Odnosno, nisam sigurna koliko naglo, jer se nisam merila neko vreme, ali bila sam bucko godinama (visoka sma 159cm a imala sam 56kg, nekada i vise). Sada imam 51kg. U poslednjih nekoliko meseci sam radila, promenila sma nacin ishrane (vise ne jedem fast food), jela sma manej i imala izvesne fizicke napore, ali sam se uplasila kada sam videla koliko sam teska. Ne osecams e ni bolesno ni malaksalo- stavise, osecam se da mogu da trcim i skacem kao sto nisma mogla do skoro, ali ipak... Bojims e da sam u poslednjih msec dana smrsala 2-3kg a to me plasi. Imate li neki savet? Nadam se da ove dve pojave nisu povezane.
Inace (cisto da i to pomenem) moja majka boluje od dijabetisa, stitne zlezde i visokog pritiska (ne znam kakvi su nalsedni faktori tih bolesti). Imam 23 godine. Unapred hvala za savet!
 
Simptomi koje opisujete vezano za vid su skotomi, vrlo verovatno fizioloski koji nastaju kao posledica umora, napregnutosti a narocito kad se gleda u jak izvor svetlosti i javljaju se kod svakoga...slicnu temu vec imate na ovom forumu.
Naravno to ne znaci da ne treba da odete kod oftalmologa i da proverite vid. :)
Sto se tice tezine, s obzirom na porodicnu anamnezu sve se da vrlo lako proveriti jednom laboratorijom, proverite secer i hormone stitaste zlezde.
Javite se svom lekaru opste prakse na jednu malu kontrolu i vrlo brzo cete znati cime je uzrokovan gubitak tezine.
Pozdrav!
 
Zvezdica:
Imam dva problema, ne znam da li su oni povezani. Molim nekoga strucnog da mi dogovori. Znam da bez pregleda ne moze nista tacno da se kaze, ali makar me uputite.
Kako stoje stvari: od desete godien nosim naocare. Trenutno mi je dioptirja na oba oko oko -5, s time sto na jednom oku imam mali cilindar, sto znaci da ne vidim isto na oba oka. Od pre mesec-dva primetila sam da mi na desnom oku (premda malo i na levom) igraju konci. Ne znam da li je to dobar opis. Nisu konci, vise kao neke svetle linije, i to samo kada gledam u neku jarku povrsinu (nebo, sneg, ekran kompjutera). Kao da su mi oci (pogotovo desno oko) veoma osetljivi na svetlost. Koliko mogu da procenim, konci (odnosno svetle iyuvijane linije) ne menjaju svoj oblik. Moram da napomenem da me ne boli glava, samo oko (ponekad zasuzi). Kada se nalazim u tamnijem ambijentu ili gledma u tamne povrsine, nemam nikakvih problema. Imate li ideju sta bi ovo moglo da bude? Nosim naocare vec 12 godina i nikada mi se ovo nije desilo. Moram da pomenem jos jednu stvar: preko zime sam radila u firmi, za kompjuteromciji monitor, ispostavilo se, nije imao dobro podesenu frekvenciju (necu da se pravim da razumem sta je to), ali slika je igrara i kkasniej sam saznala da takav monitor veoma zraci. Ne kazem da ovo ima veze sa mojim problemima, ali cisto da pomenem.

Moj drugi problem je (iskrenos e nadam da nisu povezani)- pocela sma naglo da gubim tezinu. Odnosno, nisam sigurna koliko naglo, jer se nisam merila neko vreme, ali bila sam bucko godinama (visoka sma 159cm a imala sam 56kg, nekada i vise). Sada imam 51kg. U poslednjih nekoliko meseci sam radila, promenila sma nacin ishrane (vise ne jedem fast food), jela sma manej i imala izvesne fizicke napore, ali sam se uplasila kada sam videla koliko sam teska. Ne osecams e ni bolesno ni malaksalo- stavise, osecam se da mogu da trcim i skacem kao sto nisma mogla do skoro, ali ipak... Bojims e da sam u poslednjih msec dana smrsala 2-3kg a to me plasi. Imate li neki savet? Nadam se da ove dve pojave nisu povezane.
Inace (cisto da i to pomenem) moja majka boluje od dijabetisa, stitne zlezde i visokog pritiska (ne znam kakvi su nalsedni faktori tih bolesti). Imam 23 godine. Unapred hvala za savet!

Sto se tice ociju, tu je nadlezan samo oftalmolog koji prati tvoje stanje i dioptriju, pojave koje opisujes javljaju se i kod zdravih ociju kod ljudi koji gledaju u svetle ili jarke povrsine i nisu deo nikakvog oboljenja, ali obzirom na tvoju dioptriju, moguce da je doslo do promene dioptrije, neophodno je da posetis lekara.

Sto se tezine tice, 2-3 kg za mesec dana nije uopste veliko gubljenje tezine, pogotovu obzirom na to da si promenila nacin ishrane i skinula se sa fast fooda, vezbas i kreces se, zdravije zivis i ne osecas nikakve tegobe vec naprotiv - osecas se bolje nego ranije. No obzirom na porodicnu anamnezu, neophodno je da odes kod lekara da te uputi da uradis krvnu sliku i biohemiju, i da se proveri secer. Takodje je neophodno da se prekontrolise krvni pritisak, a kad odes kod oftalmologa on ce ti verovatno izmeriti ocni pritisak i pogledati ocno dno. Sve u svemu, iz navedenog mislim da nemas razloga za brigu i strah i da je sve u redu, ali za svaki slucaj treba obaviti navedene preglede. Pozdrav.
 
Hvala na odgovoru. Iskreno, mislim da mi je potrebna promena dioptrije, ali nikada do sada nisam imala ovakvih tegoba. Plasim se da nisu prourokovane dugim gledanjem u taj monitor. Nisam nikakav paranoik, kod kuce sam redovno providla bar 2 sata dnevno uz kompjuter i nista mi nije bilo, ali ipak, znam da imam osetljive oci. Nadam se da mis e oci nisu trajno ostetile. Da li je ovo opisano virus ili povreda oka? (znam, znam- treba da idem kod lekara, ali trenutno je vikend i malo dodatnih informacija ne bi bilo na odmet!)

Sto se tice kilaze... Bice da sam paranoik. Toliko godina sam se trudila da skinem 4-5 kilograma viska, a sada sma uspela takoreci preko noci. Nadams e da nema razloga za zabrinutost.
Ne znam da li ovo igra neku ulogu, ali moja majka je secer i boles stitaste zlezde dobila pre nekoliko godina, koje su prethodile jakim stresovima (smrt moga oca i slicno), tako da ne znam da li je nasledno. Pritisak mi je nekad nizak, ali u glavnom dobar.

Da li je moguce da su moji strahovi psiholoske prirode? O boze, u sta se pretvaram...
 
Simptomi koncica u vidnom polju nazivaju se fizioloskim skotomima, dakle pojava je fizioloska, normalna i ne treba da te brine. Nije posledica dugog gledanja u monitor niti virusa niti povrede, i sigurno nisi trajno ostetila vid, mozda si preumorna ili prenapeta, opusti se!

Isto vazi i za kilazu, uradi potrebne nalaze od ponedeljka, nemas razloga za paniku. I da - moguce je da su tvoji strahovi iskljucivo na psiholoskoj osnovi.
 

Back
Top