kontraceptivne pilule+aritmija

majija

Početnik
Poruka
31
zbog izuzetno neredovnih i bolnih ciklusa resila sam da koristim kontraceptivne pilule zbog regulacije. medjutim pre par dana, cula sam da devojke sa aritmijom NIKAKO ne smeju da ih koriste. da li mi mozete pomoci ako znate nesto vise o ovome?! koje se komplikacije stvaraju i zasto?
p.s. aritmiju imam od svoje 13 godine(sada imam 25) i to po vise puta mesecno.
unapred zahvalna :D
 
Imate aritmiju dokazanu kod lekara?U ordinaciji?Koju terapiju koristite za aritmiju?

Kontraceptivne pilule se ne savetuju zenama koje imaju bilo koji problem sa srcem pa i aritmiju ali bas iz tog razloga sam Vas pitala da li imate terapiju za aritmiju, da li je utvrdjen uzrok tih aritmija, da li redovno idete na kontrole kod kardiologa?
 
Izvini, ali kako to mislis - 'resila' si da koristis kontraceptivne pilule? Koji lekar ti je preporucio ovu terapiju, koje pilule, u kolikoj dozi? Ili si samoinicijativno 'resila' da ih koristis? :shock:
Ako ti ih je preporucio lekar (ginekolog) onda je bilo neophodno da ga upozoris na tvoju aritmiju ako sa tim stanjem nije od ranije bio upoznat; i onda tog lekara mozes da pitas o svim indikacijama i kontraindikacijama za koriscenje kontraceptiva, jedino je lekar koji je upoznat sa tvojom zdravstvenom istorijom nadlezan da ti da informacije o leku koji ti je preporucio.

A ako si sama resila da ih koristis, onda ne znam sta drugo da ti kazem sem da se ponasas totalno nezrelo i neodgovorno: to nisu zvake pa da ih koristis po sopstevnom nahodjenju, radi se o veoma ozbiljnoj i nimalo naivnoj terapiji. Ne znam kolko puta vise treba da ponavljamo i dr i ja da lekovi nisu nesto sto se uzima na svoju ruku. ali nemas kome govoriti.
 
Polako Wdw ,opet cemo da navucemo bes sirokih narodnih masa na forumu :) ...bice da smo amateri, da nemamo pojma i odakle nam pravo da nekome kazemo da je neodgovoran i nezreo... :(
Daj prvo da vidimo da li stvarno ima aritmiju koju leci ili prosto joj ponekad se uzlupa srce koje tumaci kao aritmiju(unapred se izvinjavam ako nisam u pravu ali sta sve ljudi zovu aritmija :roll: ...moram da se osiguran).
 
Lepo sam se ogradila, a osim toga nije uopste bitno da li ima ili nema aritmiju, bitno je da se lekovi ne uzimaju na svoju ruku. vec mi je muka od ponavljanja iste price ljudima i na ovom forumu i u realnom zivotu; pa bre sta sve ljudi odluce da gutaju, eto malo, culi su da je dobro, pomoglo je komsiji, shuraku, zetu, strini....da ne verujes! ne mogu da se suzdrzim da ne reagujem na ludosti stvarno! Posle idu kod lekara kad vec bude kasno, kad im se nesto desi ili se otruju necim! :x
 
Prvo opljuju nekog, a posle daju podršku jedna drugoj... :roll:
Pa zar nije moglo da se lijepo pacijentu, koji je laik, a ne medicinski radnik da se skrene pažnja da upotreba oralnih kontraceptiva remeti fino reguliranu hormonsku regulaciju u čovjeku, a kao posledica toga može doći do višestruko štetnih posledica...Ma neću da udaram po vašim sujetama koje su više od Himalaja.. :roll:
pozz, dipl.ph spec., analiticar
 
WithdrawnWater:
Izvini, ali kako to mislis - 'resila' si da koristis kontraceptivne pilule? Koji lekar ti je preporucio ovu terapiju, koje pilule, u kolikoj dozi? Ili si samoinicijativno 'resila' da ih koristis? :shock:
Ako ti ih je preporucio lekar (ginekolog) onda je bilo neophodno da ga upozoris na tvoju aritmiju ako sa tim stanjem nije od ranije bio upoznat; i onda tog lekara mozes da pitas o svim indikacijama i kontraindikacijama za koriscenje kontraceptiva, jedino je lekar koji je upoznat sa tvojom zdravstvenom istorijom nadlezan da ti da informacije o leku koji ti je preporucio.

A ako si sama resila da ih koristis, onda ne znam sta drugo da ti kazem sem da se ponasas totalno nezrelo i neodgovorno: to nisu zvake pa da ih koristis po sopstevnom nahodjenju, radi se o veoma ozbiljnoj i nimalo naivnoj terapiji. Ne znam kolko puta vise treba da ponavljamo i dr i ja da lekovi nisu nesto sto se uzima na svoju ruku. ali nemas kome govoriti.


Da, treba pisati o tome da devojke jednostavno moraju ici kod doktora i da im samo on moze dati da piju sta treba.
Ali, kada sam ja otisla kod ginekologa, ona mi je dala da pijem pilule ( zato sto sam imala bolan i neredovan ciklus), ne spominjuci kontraindikacije. Ja sam , naravno, citala uputstva, kontraindikacije i jos mnogo toga i dosla do toga da ginekolog mora da pita osobu kojoj daje pilule da li ima problema sa srcem (sto mene nije pitala, a imam problema), da li je u porodici imao nekoga obolelog od raka dojke (sto me takodje nije pitala, a imam)... Kada sam sledeci put otisla kod nje i napomenula joj da imam ovo i ono, ona je rekla..."Aha, a sto mi nisi rekla? A i nema veze," rekavsi mi uz to da nastavim da ih pijem.
Ako ce nekome koristiti da napisem koja je to doktorka u studentskoj poliklinici, ucinicu to rado, jer sada shvatam da kod ljudi koji tako rade niko ne treba da ide.

Ovaj forum mi je vrlo pomogao da saznam sta sve treba da radim, jer inace ne bih mogla nikako da saznam (bukvalno - nikako, ni od doktora).
 
analiticar:
Prvo opljuju nekog, a posle daju podršku jedna drugoj... :roll:
Pa zar nije moglo da se lijepo pacijentu, koji je laik, a ne medicinski radnik da se skrene pažnja da upotreba oralnih kontraceptiva remeti fino reguliranu hormonsku regulaciju u čovjeku, a kao posledica toga može doći do višestruko štetnih posledica...Ma neću da udaram po vašim sujetama koje su više od Himalaja.. :roll:
pozz, dipl.ph spec., analiticar

Eh, samo nas Vi nemojte uciti o sujetama! :roll:

A sto se ostalog tice, ne mislim da smo ikog 'opljuvavali', da ste pazljivo citali i percipirali moj post (prvi, pa i drugi...) bilo bi Vam jasno da sam ponudila dve mogucnosti kako je doslo do toga da ova devojka 'resi' da uzima kontraceptive. Ako je drugi slucaj u pitanju, onda to zasluzuje apsolutno kritiku, covek mora da bude dovoljno ozbiljan da preuzme odgovornost za svoje zdravlje a ne da udje u apoteku i 'resi' da bi malo ovih ili malo onih lekova jer.....?!

I ne mislim da je reakcija na nasu nacionalnu strategiju - udjes u apoteku i zatrazis sta mislis da bi bilo zgodno da pijes jer je pomoglo nekom drugom - opljuvavanje bilo koga. Najsuvisliji potez koji je uradjen od 2000-te godine je insistiranje da se za sve lekove moraju imati recepti od strane lekara; zalosno je sto se po ogromnom broju privatnih apoteka to jos uvek ne postuje, pa se anksiolitici gutaju ko bombone a kontraceptivi su dostupni svakom maloletnom detetu. Mislim da je to glupost i neozbiljnost kako drzave tako i pojedinaca, i ne mislim da je tragedija ako zbog toga negodujem 'naglas' - i u realnom zivotu pa i na ovom forumu.
Pozdrav.
 
kokonat:
Da, treba pisati o tome da devojke jednostavno moraju ici kod doktora i da im samo on moze dati da piju sta treba.
Ali, kada sam ja otisla kod ginekologa, ona mi je dala da pijem pilule ( zato sto sam imala bolan i neredovan ciklus), ne spominjuci kontraindikacije. Ja sam , naravno, citala uputstva, kontraindikacije i jos mnogo toga i dosla do toga da ginekolog mora da pita osobu kojoj daje pilule da li ima problema sa srcem (sto mene nije pitala, a imam problema), da li je u porodici imao nekoga obolelog od raka dojke (sto me takodje nije pitala, a imam)... Kada sam sledeci put otisla kod nje i napomenula joj da imam ovo i ono, ona je rekla..."Aha, a sto mi nisi rekla? A i nema veze," rekavsi mi uz to da nastavim da ih pijem.
Ako ce nekome koristiti da napisem koja je to doktorka u studentskoj poliklinici, ucinicu to rado, jer sada shvatam da kod ljudi koji tako rade niko ne treba da ide.

Ovaj forum mi je vrlo pomogao da saznam sta sve treba da radim, jer inace ne bih mogla nikako da saznam (bukvalno - nikako, ni od doktora).

Zao mi je sto si imala takvo iskustvo, lekar je duzan prilikom prvog pregleda i otvaranju kartona pacijentu da PITA da li je pacijent bolovao od nekih bolesti ili od njih boluje i da li ima nekih nasledjivanju sklonih oboljenja u porodici. O kontraindikacijama ne mora da govori jer ako odradi ovo prvo onda ce znati da li sme ili ne sme da ti prepise odredjeni lek, ali bi trebalo da pacijenta upozna sa nezeljenim dejstvima leka i u najosnovnijim crtama samim delovanjem leka. Zao mi je sto si naletela na nekog ko nije radio savesno svoj posao, ali isto tako mogu da ti garantujem da ima jako puno sveta koji prikriva informacije cak i kad ih direktno pitas (pre neki dan pitam nekog coveka da li je bilo lecenih od psihickih poremecaja u porodici daljoj i uzoj, samoubistva, asocijalnih ponasanja tipa alkoholizma, i on mrtav ladan kaze d anije; srecom sedela sa njim maceha deteta ciji je on otac, i kaze mu 'Pa sta ti je, kako nije - je 'l ti se prababa ubila, a otac ti pije?!') To i dalje ne znaci da ne treba ici kod lekara i da treba sam posezati za lekovima, a jos manje oslanjati se u toj sferi na pitanja upucena nekome u nekakvom virtuelnom prostoru: ko moze da ti kaze na nevidjeno koje lekove mozes ili ne mozes da uzimas, u kojoj dozi, koju vrstu, da li su pogodni za tebe ili nisu, obzirom na tvoje zdravstveno stanje!? Morate da shvatite da uz svu dobru volju i dr, i mene, a i farmaceuta, ovo ipak nije zdravstvena ustanova niti ordinacija.
 
WithdrawnWater:
Zao mi je sto si naletela na nekog ko nije radio savesno svoj posao, ali isto tako mogu da ti garantujem da ima jako puno sveta koji prikriva informacije cak i kad ih direktno pitas (pre neki dan pitam nekog coveka da li je bilo lecenih od psihickih poremecaja u porodici daljoj i uzoj, samoubistva, asocijalnih ponasanja tipa alkoholizma, i on mrtav ladan kaze d anije; srecom sedela sa njim maceha deteta ciji je on otac, i kaze mu 'Pa sta ti je, kako nije - je 'l ti se prababa ubila, a otac ti pije?!') To i dalje ne znaci da ne treba ici kod lekara i da treba sam posezati za lekovima, a jos manje oslanjati se u toj sferi na pitanja upucena nekome u nekakvom virtuelnom prostoru: ko moze da ti kaze na nevidjeno koje lekove mozes ili ne mozes da uzimas, u kojoj dozi, koju vrstu, da li su pogodni za tebe ili nisu, obzirom na tvoje zdravstveno stanje!? Morate da shvatite da uz svu dobru volju i dr, i mene, a i farmaceuta, ovo ipak nije zdravstvena ustanova niti ordinacija.
Neko ko brine o svom zdravlju ne bi ni prihvatao da pije lekove na nevidjeno, naravno. Da nema konkretno ovog podforuma, ja ne bih znala (govorim konkretno o mom slucaju) da uopste treba da idem na hormonsku analizu, iako imam simptome koji ukazuju da treba. Da ne govorim da sam sve te simptome detaljno spominjala raznim lekarima (dermatologu, ginekologu) a oni nisu smatrali da je bitno cak ni da mi kazu da to postoji i da bih mozda mogla da uradim tu analizu. Tek su mi na ovom forumu rekli da je to osnovna stvar...i vrlo bitna.

Dakle, znanje koje se ovde daje je od velikog znacaja i jos jednom se zahvaljujem.
 
kao prvo, hvala na dobronamernim savetima, ali ja svoje jajnike lecim godinama i imam ginekologa koji vodi racuna o mom zdravlju. preporucio mi je posle gomile koktel injekcija, tablete za koje i vi verovatno znate, rapten-k! i zaista, posle nekih 2 meseca upotrebe bilo je sve savrseno. redovne, manje bolne i umanjene. ali... sve se opet vratilo. lekari to povezuju sa moja dva dobrocudna tumora na dojci:"samo su hormoni u pitanj!"
ruku na srce moj ginekolog nije upoznat sa aritmijom! moja greska priznajem.
naravno da nisam htela samoinicijativno da krenem sa upotrebom pilula. nisam tip coveka koji veruje u sve i svasta! cula sam da su efikasne i da daju rezultate. zaista do pre mesec dana nisam ni razmisljala o njima, ali... zaista ne mogu vise da izdrzim. nisam hipokhondra i ne dramim zbog bolesti, ali ako mozete shvatite me! :cry:
sto se tice aritmije, zadnju kontrolu sam radila pre jedno 2 godine i tada sam dobila uput za snimanje srca. tu sam malko odigrala neodgovorno! :roll: tako da cekam priliku da saznam za dobrog kardiologa u beogradu i idem odmah. a za terapiju, rekli su mi da pokusavam do daljnjeg da se sama borim sa aritmijom(lekari iz "provincije"(odakle dolazim) su ubedjeni da je sve to zbog stresa(imala sam tesku saobracajnu nesrecu sa devet godina) i da kada mi se ubrza rad srca, popijem jednu tableticu za smirenje). probala sam i bilo mi je jos losije. mozda se mnogo igram sa tim, ali sve nekako mogu da prihvatim, ali bolesno srce ne mogu. :cry: :cry:
ako znate nekog kardiologa koje ce se stvarno zainteresovati za vas slucaj, molim vas pomozite mi i recite njegovo ime i gde radi.
p.s. shvatam da imama dovoljno godina da se malo pobrinem za svoje zdravlje. nadam se da nije kasno?! :)
 
A sto ne operises ta dva tumora na dojci, pa ako je samo od njih hormonski, da ti se srede hormoni i ciklusi? Mozda ti ipak da se malo ozbiljnije pozabavis svojim zdravljem, aritmijom na prvom mestu (koji tip aritmije itd) pa kad budes znala dijagnozu onda da se bacis na lecenje. Ako je na nervnoj bazi kao sto lekari sumnjaju - onda pravac psihijatar. Ako je do srca - lekovi za poremecaje ritma. A kontraceptivi - nista do daljnjeg, zaboravi.
 

Back
Top