Šta mladi sa Kosova znaju o Srbiji?

gost 23146

Buduća legenda
Poruka
46.396
Beograd -- Ljuan Šlaku, izvršni direktor Kosovskog fonda za otvoreno društvo, kaže da mlade generacije na Kosovu ne znaju šta je Beograd ni šta je Srbija.
"Dolaze nove generacije koje i ne znaju šta je Beograd i šta je Srbija. Ono što oni znaju, ukazuje im na to da je bolje da zaborave i da ne moraju puno o tome da znaju", istakao je on u intervjuu za Radio Slobodna Evropa."S druge strane, ima jedna generacija, ali ne samo generacija, grupa mladih, koja je veoma često u tim kontaktima, ako ništa drugo, u jednoj regionalnoj sceni. Oni otkrivaju svoje vršnjake iz Beograda i vide da im dobro ide", dodaje Šlaku.

Na pitanje da li postoji raspoloženje intelektualaca, mimo vlasti na obe strane, da povrate međusobnu komunikaciju, odgovora:

"Veoma često su predstavnici civilnog društva, medija i mnogih drugih organizacija na regionalnim skupovima bili zajedno, tako da će sada, kada bi trebalo da bude omogućeno da oni veoma lako putuju u Prištinu ili u Beograd, najverovatnije i pospešiti svoje kontakte. Međutim, problem je malo veći jer pričam o manje od jedan posto ljudi koji sve ovo vreme i jeste bio u kontaktu. Treba da prođe jedno vreme dok sve ne dođe na svoje mesto".
Šlaku veruje da to vreme dolazi i ističe da "to vreme mora da dođe kao takvo, ali što više kasni, teže će biti".

"Mlada generacija nema pojma šta je Beograd. Ono što znaju jeste otprilike - beži što više od ljudi koji su napravili toliko problema njihovim porodicama i njima. Oni se ni ne sećaju. Ali treba neko vreme da prođe, u prvom redu, mi stariji treba da obnovimo naše kontakte i sećanja, a mladi bi trebali da krenu ispočetka", objašnjava on.

Šlaku veruje da i u Srbiji slična situacija

"Mislim da je manje-više ista situacija. Otprilike znaju ono što najviše slušaju u vestima. Čak ne verujem da ima nekih specijalnih mogućnosti da preko medija upoznaju neko drugo Kosovo, ne Kosovo Albanaca koji su naši neprijatelji. Sve ono što oni znaju i čuju, u većini slučajeva od svojih porodica, jeste isto – tamo ima neka Priština i Kosovo i najbolje bi bilo da ne morate ništa znati jer ničega dobrog tamo nema", rekao je on.

Ono što ne znaju, kako kaže, jeste da Priština nije ista u odnosu na pre 10 godina, "ne u hardware smislu, već u software smislu".

"Oni treba da dođu i vide ako ništa drugo da Priština normalno funkcioniše, da ima jako dobre mlade ljude, da ima dobre klubove koji su skoro isti klubovima u Beogradu", poručuje Šlaku.

Ipak, ističe da mladi iz Srbije dolaze "veoma često" u Prištinu.

"Ako ništa drugo, civilni sektor jako dobro sarađuje. Poznajem puno Srba iz Beograda koji su sa svojim projektima veoma često ovde i koji već imaju svoje društvo sa kojima non-stop izlaze vani. Ja se ne sećam kada sam zadnji put čuo da je u Prištini bio neki problem zbog toga što je neko govorio srpski u nekom klubu. Odavno Priština više nije takav grad", objašnjava izvršni direktor Kosovskog fonda za otvoreno društvo.

Takva Priština, međutim, nepoznata je u medijima u Beogradu.

"Nažalost da. Priština je interesantna za Beograd samo kad treba izveštavati o nekom problemu koji je na severu ili bilo kom drugom delu. Onda svi pucaju iz svih medijskih oružja, ali nisam video da je došao neki novinar da napravi reportažu o nekoj drugoj Prištini, da vidi neku drugu stranu Prištine. ni ovde ne vidim interesa. Ovde uopšte nije interesantno za nikoga da vidi kako žive mladi u Beogradu", naglašava on.

Šansa za kootvaranje komunikacije i za drugačiji pogled iz Prištine prema Beogradu i obrnuto jeste i u bržoj normalizaciji odnosa, koja zavisi od političkih predstavnika dve strane. Poslednjih dana su učestali incidenti na Kosovu, pa hapšenja Albanaca u Srbiji.

"Bilo je pregovora i sama činjenica da je bilo pregovora jeste neki napredak. Sama činjenica da ima ljudi, verovatno nisu u većini, ni u Prištini, ni u Beogradu, koji veruju u pregovore, je ipak neki napredak. Ja mislim da razlog svih ovih incidenata, koji su u velikoj meri došli iz Srbije, jesu pripreme za izbore u Srbiji. Ono što mi vidimo iz Prištine je da sada dolazi neko vreme kada ne možemo da napravimo neke konstruktivne pomake napred, ni u dijalogu, ni u bilo čemu, što bi olakšalo komunikaciju Prištine i Beograda", kaže Šlaku.
http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2012&mm=04&dd=15&nav_category=640&nav_id=600839

Одавно нисам чуо колико су напредовали...у лажима и пропаганди.:sad2:

 
"Oni treba da dođu i vide ako ništa drugo da Priština normalno funkcioniše, da ima jako dobre mlade ljude, da ima dobre klubove koji su skoro isti klubovima u Beogradu", poručuje Šlaku.
Ipak, ističe da mladi iz Srbije dolaze "veoma često" u Prištinu.
"Ako ništa drugo, civilni sektor jako dobro sarađuje. Poznajem puno Srba iz Beograda koji su sa svojim projektima veoma često ovde i koji već imaju svoje društvo sa kojima non-stop izlaze vani. Ja se ne sećam kada sam zadnji put čuo da je u Prištini bio neki problem zbog toga što je neko govorio srpski u nekom klubu. Odavno Priština više nije takav grad", objašnjava izvršni direktor Kosovskog fonda za otvoreno društvo.

:whistling:
 
Nije greška u šiptarima, posebno mladim koji nisu zapamtili rat.
Pa vlasti iz BG je prihvatila da sa teroristima razgovara kao ravan sa ravnim.
Pa bar da su tu stali, nego kad šiptari vojno nisu uspeli da osvoje Ibarski Kolašin (GDE NIKADA ŠITARSKOG UVETA NIJE BILO)
fino se dogovorili a žutima da ih napadne BG policija.
Šta sad? Nažalost po žute ti ljudi su još uvek živi, i zabadaju trn u oko BG jer neće da se kolektivno
samoubiju zarad još jednog žutog mandata i obećanja u raju u Eurupi.
 

Back
Top