USKRS - PAGANSKO POREKLO

Crvena boja vaskršnjih jaja je vezana za događaj kad je sveta Marija Mironosica predala crveno jaje caru Tiberiju uz reči - "Hristos Vaskrse". Sama crvena boja simboliše nedužno prolivenu Hristovu krv.

...mislim da grešiš...jaje simboliše nukleus hrišćanstva i stvaranje svega postojećeg :

nucleus1.png
jezgro, pra početak , moć stvaranja , centar nebeskog carstva - pod kojim je zemaljsko ...tu krv nije bitna / marginalna je /... Hristu stavljaju crven plaš i krunu od bodljikavog granja ( danas poznadog kao hristov-venac ) i tako ga krunišu za zemaljskog kralja ...
 
"Символика фарбање јаја врши се у спомен на догађај када је света Марија Магдалина Мироносица (то је она девојка, која је са Пресветом Богородицом, непрекидно била уз Христа у току његовог голготског страдања, и којој се Христос првој јавио по васкрсењу), путовала у Рим да проповеда Јеванђеље, и посетила цара Тиберија. Тада му је, у знак пажње, као новогодишњи поклон, предала црвено јаје, и поздравила га речима: „Христос Васкрсе“. Црвена боја символише Спаситељеву, невино проливену крв на Голготи, али је црвена боја истовремено и боја васкрсења. Јер васкрсења нема без страдања и смрти. То је, дакле, првенствено боја хришћана и цркве, без обзира што су неки појединци и покрети кроз историју покушавали да ову боју присвоје и компромитују."
 
...ovde nije reč o religijskim uverenjima i verskim doktrinama...vizuelno komuniciranje je od postanka...crvena boja u vizuelnom komuniciranju starija je od Isusa i svih Magdalena -a od tiberija i da ne govorim ...pre rimske imperije , vladari su uzimali tu boju za simbol svoje vladavine u svojim carstvima...rimski legionari nosili su crven plaš po celoj imperiji kao simbol rima i njegovog carevanja po celom civilizovanom svetu -- mnogo pre Isusa...ovo su istorijeke činjenice...to je opšte poznata stvar...hrišćanstvo je mlada religija pa stoga i prisvaja civilizacijske tekovine - kao što je vizuelno komuniciranje...komunizam je iz istih pobuda prisvojio crvenu boju kao svoju , najavljujući svoje carstvo na zemlji ( samo prost puk misli da je reč o radničkoj krvi - nevinoj - prolivenoj i bog te pita šta još ) ; a reč je o carstvu i vladavini u njemu...
...teorija krvi je manipulativno nametnuta...ako je krv nukleus svega , onda je sve nasledno...onda je i carstvo i carevanje u njemu masledno po krvi...onda na vlasti je moguće samo imati krvne naslednike, a to utvrđuje i štiti nebesko carstvo ...to je vlastoljubiva monarhistička doktrina sa kojom se od Gilgameša robovima ispira mozak... nisu džaba ovi naši popovi sa pedofilnim vladičanskim lobijem nosili ove "kraljevske mošti" najvećih neprijatelja šumadije i pomoravlja...dakle, krv utvrđuje carevanbje carevima i kraljevima..onda po krvi imaš nacije...kad imaš nacije imaš i pretnje miru...carevi iz vlastoljubivosti i vladarske alavosti vole carsku jedinstvenost -- pa ratuju za carstva...to je već viđena stvar...daleko opasnija stvar po doktrini krvi je nasleđe grehova...dakle, po krvnom srodstvu nasledni su grehovi otaca i svih predaka...to mu nekako dođe da smo grešni odmah po rođenju...a onda smo grešni i za onog na krstu, jerbo je sam izabrani narod stavio ga na krst - izaslanik carstva oprao je svoje ruke..a kad smo toliko grešni, onda treba da ispaštamo grehove.... i ju... a ko će nas kazniti i kontrolisati količinu ispaštanja , niko drugi do zemaljska i crkvena vlast...
(... po doktrini krvi, ispade da je vladika iz malog versaja sa svojim pedofilnim i gejevskim lobijem sprovodio samo kaznu nad onom po krvi grešnom decom i tako ih kolektivno spašavao --- konačno dobili su najveća crkvena ordenja za to činodejstvovanje i nacionalnu penziju...svaka čast )...

..hrišćanstvo pretenduje kao jednobožje da bude multi nacionalna religija...onda doktrinu krvi , a sa njom nacija i rasa , prevazilazi i ne tretira je ič...smatra je civilizacijskim nazadovanjem i zlom rabotom ... to je područje delovanja palih anđela...dakle, ni po jednoj osnovi nema govora o doktrini krvi več o kako ti reče vaskrsenju , ali vaskrsenju zemaljskog - carstva koje ustoličuje Hrista kao njegovog vladara ...otuda toliko verskih ratovanja ...čak se i crkveni poglavari proglašavaju vladarima cele vaseljenje ( jer zaboga oni su hristovi vrhunski sledbenici ).... reč je o vlasti i vladarima ...
 
Ovde je reč isključivo o crvenoj boji Uskršnjih jaja. Simbolika te boje je jasna. Ovo što si ti napisao stoji, ali je za neku drugu temu. Što se tiče teorije boja, mogao bih o tome dosta da pišem ali ni to nije vezano za Uskrs i farbanje jaja. ;)
 
...verovatno si upravu - jer je stvar otplovila u lično verovanje i izčupana iz priče o civilizacijskim tekovinama...a svako lično verovanje , oslanja se na lično zamišljanje, koje uvek nastoji da se ukalupi u kolektivni pučki neformalni verski kanon -a tu već nema dijaloga...svejedno , pozdrav !
 
" Ovde je reč isključivo o crvenoj boji Uskršnjih jaja " ---- ja sam govorio o krađi - a ona dolazi nam kao karakterno svojstvo iz predhrišćanskog perioda / takozvani paganski period / ...a krađa ima i prisvajanja ima i u hrišćanstvu ..svaka krađa se opravdava nekakvom humanom idejom ( il je lopov gladan il je željan - inače je častan i u svakoj situaciji pošten ) ...tako je to ...a sa tog polazišta , lopužu nikad ne pitaj odkud mu imetak , jer on tvrdi da od njegovog bogastva počinje sve sa njim / novi svetski poredak /... i hrišćanstvo je tako započelo...rulja misli da pre toga ništa i nije postojalo...veroučitelji tako propovedaju ..tako je i sa ovim jajetom...
 
nameravam da farbam jaja sledeće godine zato što za to znam otkako znam za sebe
ne gledam na to kao na veru već tradiciju
tako i slavljenje božića
i slave
nisam vernik ali mi ne smeta da obeležim tih par praznika kao što se radilo kad sam i ja bila mala
i neću klincu pričati bajke iz biblije već mu odmah objasniti zašto to radim

inače
mnogo mi je lepo ukrašavanje jaja voskom i farbanje u lukovini i sl.
ništa nalepnice, veštačke boje i ta srranja
eto
 
" Ovde je reč isključivo o crvenoj boji Uskršnjih jaja " ---- ja sam govorio o krađi - a ona dolazi nam kao karakterno svojstvo iz predhrišćanskog perioda / takozvani paganski period / ...a krađa ima i prisvajanja ima i u hrišćanstvu ..svaka krađa se opravdava nekakvom humanom idejom ( il je lopov gladan il je željan - inače je častan i u svakoj situaciji pošten ) ...tako je to ...a sa tog polazišta , lopužu nikad ne pitaj odkud mu imetak , jer on tvrdi da od njegovog bogastva počinje sve sa njim / novi svetski poredak /... i hrišćanstvo je tako započelo...rulja misli da pre toga ništa i nije postojalo...veroučitelji tako propovedaju ..tako je i sa ovim jajetom...

Tema je Uskrs i pričalo se o boji jaja, konkretno za Pobusani ponedeljak.
 
...svi mi to radimo ka naslednici roditeljskih obrednih radnji...tu se primenjuje ona mudrost : "ako ne škodi, onda i ne smeta - ko zna zašto je to dobro ! "...tako to ide sa kolena na koleno .... onda u neznanju , kad se i zašto stim počelo , sama radnja poprima određenu mističnost a s'vremenom postaje tabu i poprima određenu svetost /svetu tajnu i misteriju --- naravno , ona se opravdava i objašnjava nekom svetom tradicijom ..../ dr. kazandžja na tu foru sa tradicijom zadobio je totalitarnu vlast - sad uživa : što nama gore njemu, njegovoj familiji i kliki oko njega sve bolje ...da se lako proveriti /...dakle , tradicionalizam kome se nezna poreklo , svrsishodnost može biti opako oružje...žešće od milosrdnog anđela, sa osiromašenim uranijom...ali kad se zna poreklo , svrha i ciljevi nečega , onda je snjim lako - može se i budućnost graditi ...Vakrs , je civilizacijska tekovina , stoga treba u vezi njega sve nepoznanice rasvetliti iz svih uglova - onda je za dobrobit svih ...tad i samo tad , vaskrsnuće čast i pravičnost - ono što je Isus i propovedao , te nastaće carstvo razumnih i časnih ljudi ( što danas nije reč )...
 
Poslednja izmena:
Poreklo Uskrsa je veoma poznato, kao i razlog za farbanje jaja u crvenu boju. Čak i nakon mučnog perioda velikih zabrana, nije se izgubio taj običaj na najsvetiji dan u hrišćanstvu.
Neće pravičnost i čestitost doći same, nekakvim otkrivanjem istine, već se to uči od roditelja. Oni koji znaju svoj koren, koji se trude da ulažu u znanje svoje dece, da ih nauče kulturi, bontonu, ljudskosti... oni donose tu pravičnost i čestitost.
 
Poreklo Uskrsa je veoma poznato, kao i razlog za farbanje jaja u crvenu boju. Čak i nakon mučnog perioda velikih zabrana, nije se izgubio taj običaj na najsvetiji dan u hrišćanstvu.
Neće pravičnost i čestitost doći same, nekakvim otkrivanjem istine, već se to uči od roditelja. Oni koji znaju svoj koren, koji se trude da ulažu u znanje svoje dece, da ih nauče kulturi, bontonu, ljudskosti... oni donose tu pravičnost i čestitost.

...hoću da mislim da je bilo pravičnih, čestitih i čovečnih i pre pojave hrišćanstva i vaskrsenja , kao što znam da ih ima dan danas bez svega toga , kao što će ih biti i kad hrišćanstvo bude istorijska prošlost...no to nije toliko ni bitno...
...znam da je roditeljski odgoj važna stvar u životu deteta , ali grešiš kad na taj odgoj svaljuješ svu odgovornost za ništavilo današnjih i budućih dana...ljudskost , čestitost i pravičnost u rukama su institucija za obrazovanje kako mladih tako i odraslih...sve je u rukama državne vlasti...malobrojni uspeju da se odvoje od uticaja tog vaspitnog modela ( sistema za ispiranje ljudskih umova i profilisanje karakternih svojstava ) i izvrše samo prosvetiteljstvo...pogledaj profesionalne vojnike...zar nisu to na današnji dan savršene mašine za ubijanje i razaranje...pa štasu onda njihovi komadanti ...šta su međ njima popovi/kapucineri/imami/ sveštenici raznorazni ; čemu služi taj religijski puk kad ih blagosilja da čine svakodnevno ovakva zverstva... institucije roditeljstva odavno su pod državnom upravo --- treba imati na umu da je svaki roditelj na današnji dan bio državni đak-kadet po sili zakona...nije sila zakona u obrazovnim sistemima da se ljudi uzdižu do anđeoskih visina i nadljudske humanosti ; ona je da proizvede strpljive poslušnike programirane da služe oligarhiji na vlasti koja se poistovetila sa državom...zato i kažu vladari : "država to sam ja "...
 
Misliš da bi bilo bolje da decu uzmemo od roditelja i damo ih u državne internate, da ih tamo fabrikuju? Ja to ne bih, još uvek držim do porodice i tradicije.
Što se tiče hrišćanstva, ne možemo da znamo unapred ništa, ali vidimo da su hrišćane na početku lovili i ubijali, kao što ih i danas isto tako love i ubijaju (imamo najsvežije primere iz okupirane Sirije), da su sveštenici ubijani a manastiri i crkve paljeni, da su u školski istem uveli "nauku" o nekom "zlu" naše Crkve... i opet je frišćanstvo preživelo i još se umnožava, Bogu hvala.
 
..nisi me razumeo..decu nikako na "državne jasle"...taman posla ( mada je to milenijumski san svakog balkanca )....oni koji se odluče da sami uče svoju decu , takvi su i skontali kakva je opasnost državni obrazovni sistem ...tu sad ima mala nezgodacija...sve i da hoćeš sam da učiš svoju decu - država svojom silom oduzeće ih po zakonu o obaveznom državnom obrazovanju...tako da je sve to pomalo neugodna stvar - poodavno ... čak i da takvo dete bude genijalno , neće imati takozvanu društvenu prohodnost...takozvano porodično školovanje ( koje je i izvan privatnih škola u kojima se obrazuju upravljačko nadzorni slojevi ) moguće je u vladarskim i ekstremno bogatim familijama sa takvom tradicijom....
...religijska netolerantnost i isključivost vodi milenijumske ratove...zar jednobožje mojsijevo , nije pobilo sve u Jerusalimu ( sve živo - čak i ptice ) i sravnilo ga sa zemljom - kod prvog ulaska u njega ( tako stoji u starom zavetu )...zar vere koje su proistekle iz te starozavetne religije ne vode i dan danas religijske ratove ( treba razlikovati nečije ubeđenje o postojanju Boga / Tvorca , od verske opredeljenosti u katoličanstvo / muhamedanstvo / pravoslavlje / budizam / brahmanizam ili bilo šta ovde izostavljeno .... Bog ne vodi ratove i "svete" ratnike , već rukopoloženi verski samonamesnici i njihovi državni razbojnici ...Bog stim nema veze , to su neljudske rabote u ime svog ratničkog ništavila)....zbog tog versko ratničkog ništavila i njegove očiglednosti , verski manipulanti osmisliće drugi oblik manipulacije stanovništvom , sa verskim elementima i frustracijama ---naravno da bi održali rat kao izraz zla nad ljudima...ako to ne učine, nastaće carstvo mira - koje dosad nije bilo moguće zbog masovnosti ništačke pameti...no , kako se kaže : Daj Bože mira i nek bude volja tvoja samo u miru i ljudskom poretku !
 
Zaista mi je čudmno da danas neko može da piše o bilo kom ratu kao religijskom? Svi ratovi se vode iz jednog razloga - materijalna korist. Osvajanje teritorija i tim resursa, kao i pljačkanje, jesu glavni pokretač ratova, a to veze sa religijom nema. Mnogi se jesu lažno pozivali na religiju kao opravdanej, ali to ne može da bude nikako. Ne vode ratove sveštenici, već vojnici, ne započinju ih patrijarsi već predsednici, kraljevi...
 
...vidim , crkveni velikodostojnici ubiše se os anatemisanja ratnika , pa po svim armijama sveta uvode svoje sveštenike... čovek treba da bude slep , mentalno zaostao ili mnogo zao pa da tvrdi da crkve / bilo koje konfesije / nisu upletene u ova svakodnevna krvoprolića i pljačkanja ....
 
I šta sad, ublažuješ prvobitnu izjavu. Nije više religija odgovrna za ratova, ali eto, imaju sveštenike u vojski. Neka imaju, baš vojnici i ginu najviše, naravno da tu mora i sveštenik da bude. Njegov posao nije da puca, već nešto drugo.
Pljačkanja i krvoprolića rade oni koji žele sve više materijalnih dobara, a takvi nemaju puno dodira sa religijom.
 
...vidim , crkveni velikodostojnici ubiše se os anatemisanja ratnika , pa po svim armijama sveta uvode svoje sveštenike... čovek treba da bude slep , mentalno zaostao ili mnogo zao pa da tvrdi da crkve / bilo koje konfesije / nisu upletene u ova svakodnevna krvoprolića i pljačkanja ....

Zasto bi Crkva anatemisala ratnika?Pa nije ratnik zlo.:roll:.ako se bori za svoju zemlju i svoj narod....
 
I šta sad, ublažuješ prvobitnu izjavu. Nije više religija odgovrna za ratova, ali eto, imaju sveštenike u vojski. Neka imaju, baš vojnici i ginu najviše, naravno da tu mora i sveštenik da bude. Njegov posao nije da puca, već nešto drugo.
Pljačkanja i krvoprolića rade oni koji žele sve više materijalnih dobara, a takvi nemaju puno dodira sa religijom.

...pogrešno si razumeo..ali nema veze...
 
...ma ratujte vernici , ubijajte za ovu i onu dobrotu i lepotu...sad je već kasno da zagovaramo mir , čovečnost , čestitost i pravičnost...većina je ukaljala obraz u ratnom : zločinu , profiterstvu , pljačkanju i otimanju....sad moraju sebi da opravdaju to ništavilo a drugima da utuve sa bajonetom pod grkljan ... priznajem - do bestraga sa balkanom i jamom bez dna...
 
A tradicija? Sta je tradicija I kakve veze ima sa verom… U staro doba Bog je zakonom bio prepisao neke obicaje… Dolaskom Hrista zakon je ukinut…
Закон није укинут, Закон је испуњен кроз долазак Исуса Христа, јер Исус Христос је Живи Закон. Христово Васкрсење је једно, а обичаји су друго. Не може се због обичаја негирати Христово Васкрсење, то је као да негирамо бабе због жаба, две потпуно одвојене теме.
 

Back
Top