USKRS - PAGANSKO POREKLO

Mona, moram da ti pripitam da li ima ista u hriscanstvu sto ne vuce svoje korene iz paganskih religija? Hriscanstvo je, prakticno, kompilacija raznih predhriscanskih religija. Jedina bitna razlika je postojanje vise bogova u paganstvu i jednog trolicnog boga u hriscanstvu.

...civilizacijska spoznaja na današnji dan čoveka približava istini - ali nije istina - može se reći da je trenutno objektivna, ali sigurno nije konačna...stoga se da zaključiti da nikad ni neće biti konačna - apsolutna...dakle, čovek neće nikad postati bog/tvorac...čovekove istine, gledano u nazad , stoje na glupostima / neznanjima / umišljanjima i sl. stavovima, sa kojih se krećemo ka istini...da se zaključiti , da tamo ka izvorištu naše spoznaje nalazi se divljačka primitivnost - beskrajno neznanje.... praistorijskom čoveku koji beži od vatre , današnji sa mobilnim telefonom bio bi tvoračko božanstvo - zar ne... dakle, ne samo da je hrišćanstvo po svom poreklu iz praznoverja il pak višebožja - nego bez njih nebi ga ni bilo ( kao što zasigurno postojanje ovog božanstva sa mobilnim telefonom isključivo zavisi od onog praistorijskog koji se klanja vatri kao svetinji )...oće reći , sve ovo je manje više intelektualna tvorevina samo čoveka koji putuje kroz vreme...
...jedno je interesantno sa religijom / odnosno sa bogovima / božanstvima / svecima / bogom / ; jednima služi za manipulaciju kojpm uspostavljaju destruktivnu vladavinu nad svetinom ( preko otuđenja čoveka od sopstvene ljudske prirode ) , dok drugima služi za očovečenje destruktivno otuđenih od sopstvene prirode i dosezanje ljudskih sloboda ...e zbog ovog zadnjeg / očovečenja / religija je potrebna svetini , ovakava u vidu novozavetnog učenja ...


... iz tog ugla može se reći da svak koji se oslobodi ropstva kapitalističkih stega i dosegne ekonomsku , socilošku pa i duhovnu slobodu, da je vaskrsao iz robskih neljudskih kandži i počeo da se očovečuje....konačno današnji dan nešto o tome govori ...nek svak ubije sopstvenu aždahu i nek se očovečuje !...

...dakle, od divljaka , preko paganina i kapitalističko buržoaskog roba , do čoveka budućnosti ( sociološki i duhovno slobodnog ) proćiće mnogo voda; dakle, biće još mnoga očovečenja / vaskrsnuća...
 
Bog je taj koji otkriva ISTINU ljudima
i to onima koji je traze iskreno od srca
koji vole dobrotu i pravednost
koji su poniznog srca
koji traze ljubav

....ao je to tako , kao što nije , nemoguće je da civilizacija dosad nije imala takvog bogougodnog čoveka kome bi se dala istina o zdravlju/bolestima...pa pošto nema tog sveznalca koji zna sve tajne zdravlja ( da tako kažem ) , a ljudi kažu da je sve od boga , onda su i bolesti od njega ...ako su bolesti od boga , a nije nikom dao znanja o zdravlju , ispada da nas muči i kinji - zlostavlja.....to mu ispade da je bog neki osvetnik ; kao onaj starozavetni ....

....to je manje više promašaj - mislim ta starozavetna doktrina o bogu osvetniku....taj promašaj je potekao o manipulativnih vlastodržaca i njihovih fariseja ... posle toga došlo je novozavetno vaskrsenje u svemu pa i u spoznaji boga.... Dakle, sad imamo Boga ljubavi ; taj naš tvorac dao nam je sve pa i moć spoznavanja svega pa i sebe samih - i oslobodio nas sopstvenog tutorstva....tako nekako biva....od Boga smo slobodni da saznajemo sve u beskrajon ; on se tome raduje i veseli !...pa izvolte u biblioteku !
 
Bog je taj koji otkriva ISTINU ljudima
i to onima koji je traze iskreno od srca
koji vole dobrotu i pravednost
koji su poniznog srca
koji traze ljubav

Svi teze istom, nezavisno od toga kojoj veri pripadaju ili verskoj zajednici. Pitanje je ko je na pravom putu!? Verovatno ce se videti na kraju ovozemaljskog puta.Da li je pagansko ili nije? Da li to moze da ide na korist ili stetu ljudi ? Tu je Bog da sudi.
 
LOncar,CT:"; taj naš tvorac dao nam je sve pa i moć spoznavanja svega pa i sebe samih - i oslobodio nas sopstvenog tutorstva.

Pitanje:kada si sebe tako "spoznao",objasni odakle onoliko Piramida po svetu,ko ih je pravio i cemu su sluzile.Ubedi me da su tp danasnje civilizacije uradile,posebno u Kini,Peruu i TD.?:ok:
 
LOncar,CT:"; taj naš tvorac dao nam je sve pa i moć spoznavanja svega pa i sebe samih - i oslobodio nas sopstvenog tutorstva.

Pitanje:kada si sebe tako "spoznao",objasni odakle onoliko Piramida po svetu,ko ih je pravio i cemu su sluzile.Ubedi me da su tp danasnje civilizacije uradile,posebno u Kini,Peruu i TD.?:ok:

...pitanje nema ničeg zajedničkog sa samospoznajom....današnja civilizacija nije gradila pobrojane objekte , već ondašnje - stoga današnja civilizacija samo baštini znanja i vveštine ondašnje - i na tim znanjima izvršila je nadogradnju, tako da današnja civilizacija pravi šatlove i istražuje kosmos...pa slobodno možeš da zaključiš, da bi današnji ljudi sa šatlom ljudima iz vremena piramida dejstvovali kao vrhunska božanstva...no nezavisno i od ovih znanja i umeća , svak može da izvrši samospoznaju, pa čak i onaj koji nezna da postoje piramide a za šatl i da ne pričam....dakle, samospoznaja ne zavisi od graditeljskih znanja, umeća i veština - mada graditelji brže i na višoj razini vrše samospoznaju ... moć znanja i saznanja, delotvorniji su u tom slučaju ...
 
123Loncar,
CT:"..dakle, samospoznaja ne zavisi od graditeljskih znanja;
Posto samospoznaja ne zavisi od G.Znanja,da vidimo od cega zavisi?
CT:"Dakle, sad imamo Boga ljubavi ; taj naš tvorac dao nam je sve pa i moć spoznavanja svega pa i sebe samih - i oslobodio nas sopstvenog tutorstva.

da napises kako nam je nas Tvorac dao moc spoznavanja svega pa i nas samih bez tutorstva?
 
123Loncar,
CT:"..dakle, samospoznaja ne zavisi od graditeljskih znanja;
Posto samospoznaja ne zavisi od G.Znanja,da vidimo od cega zavisi?
CT:"Dakle, sad imamo Boga ljubavi ; taj naš tvorac dao nam je sve pa i moć spoznavanja svega pa i sebe samih - i oslobodio nas sopstvenog tutorstva.

da napises kako nam je nas Tvorac dao moc spoznavanja svega pa i nas samih bez tutorstva?

... mi od tvorca imamo veliki broj moći koje su prirođena stvar ...da te podsetim , prirođena moć je moć govora....svako novorođenče ima tu moć..prirođene moći razvijaju se u socijalnom ambijentu i univerzalne su...oću reći, ako dete sa srpskim genetskim poreklom raste u porodici francuza , razviće svoju govornu moć u tom jeziku kao da je "rođeni francuz"....prirođene moći prenose se DNK porukom ; te kao što je govorna moć univerzalno sveobuhvatna , tako su i sve druge...kao što nam više Tvorac nije potreban u smislu da prirođene moći prenosimo na potomstvo - jer nam je dao večnu moć razmnožavanja sa kombinovanjem naslednih svojstava u DNK sistemu , tako nam i nije potreban ni u razvijanju istraživačkih moći ...a istraživačka moć bazira se na umnim moćima ...vitalna moć u saznavanju između ostalih je moć promišljanja zajdno sa moćima zaključivanja... i tu nastaje za jedinku strašan problem...ako nije svesna ovih moći , ona ih ne koristi u dovoljnoj meri i stvara prostor da se u nju / njenu svest / ugrade tuđi zaključci u vidu tamo nekih spoznaja ( kroz takozvani proces obrazovanja ; a naročito je opak proces obrazovanja odraslih - kojim se formira kod čoveka spoznajni sud na osnovu manimupulacija koje kreiraju javno mnenije --- jedinka u kojoj se ugrađuje formirani sud sa namerom da se s'njom manipuliše , postaje rob / srvar / programirana biološka mašina otuđena od svoje ljudske prirode i njenih datosti )...
...dakle, Tvorac nam je dao / ugradio u nas, veliki broj moći sa kojima smo spsobni da izgrađujemo zajednice i gradimo civilizacije ( ovakve ili pak onakve )... ako uzmemo bilo koju ljudsku moć da analiziramo iz ovakvog ugla viđenja stvari - doćićemo do zaključka , da imamo takve potencijale u sebi koji će se s'vremenom ( građenjem civilizacije ) razviti do neviđenih razmera i granica - koje će biti daleko, daleko izvan sunčevog sistema ( ne samo za jednog ili par njih , već za sve stanovnike naše planete )....

.....kad naučiš gladnog da lovi i skuva lovinu , dakle, kad u njemu razviješ lovačke i kulinarske veštine i umeća više mu nisi potreban --- neće umreti od gladi ...zar ne....tako biva sa nama...
 
Poslednja izmena:
Loncar,
CT:".dakle, Tvorac nam je dao / ugradio u nas, veliki broj moći sa kojima smo spsobni da izgrađujemo zajednice i gradimo civilizacije ( ovakve ili pak onakve )... ako uzmemo bilo koju ljudsku moć da analiziramo iz ovakvog ugla viđenja stvari - doćićemo do zaključka , da imamo takve potencijale u sebi koji će se s'vremenom ( građenjem civilizacije ) razviti do neviđenih razmera i granica - koje će biti daleko, daleko izvan sunčevog sistema ( ne samo za jednog ili par njih , već za sve stanovnike naše planete )....

Daklem,dobar ti zakljucak,i lepo si konstatovao,a da li cemo se razviti do Neslucenih granica,to bumo videli,vreme je NEOGRANICENO,ali zato mi jesmo kada ubijamo jedni druge,jer jos uvek taj UBILACKI nagon nismo eliminisali.
 
Gde si ti to videla molim te, ja to u svome zivotu jos nisam video, da se kolje na temelju iz Hriscanskih pobuda.

Poruka jeste stara,ali tek sad je videh.Sta gde sam videla?Da se muska brava kolje na temelju?U Srbiji.A koje su pobude,to ti razmisli,a ja bih rekla da je ono pagansko jos zivo u Srba!

- - - - - - - - - -

da tako je to lazno hriscanstvo potice iz 4 veka

a moje iz prvog

A ima moje,tvoje i Perino hriscanstvo?
 
Kanarinka,
CT:"Poruka jeste stara,ali tek sad je videh.Sta gde sam videla?Da se muska brava kolje na temelju?U Srbiji.A koje su pobude,to ti razmisli,a ja bih rekla da je ono pagansko jos zivo u Srba!

Vidi,to ti je tradicija,nemoj srbinu da kazes paganizam,jer i oni su menjali i okretali "curak" naopacke,sila je sila,a mir je mir.
 
Loncar,
CT:".dakle, Tvorac nam je dao / ugradio u nas, veliki broj moći sa kojima smo spsobni da izgrađujemo zajednice i gradimo civilizacije ( ovakve ili pak onakve )... ako uzmemo bilo koju ljudsku moć da analiziramo iz ovakvog ugla viđenja stvari - doćićemo do zaključka , da imamo takve potencijale u sebi koji će se s'vremenom ( građenjem civilizacije ) razviti do neviđenih razmera i granica - koje će biti daleko, daleko izvan sunčevog sistema ( ne samo za jednog ili par njih , već za sve stanovnike naše planete )....


Daklem,dobar ti zakljucak,i lepo si konstatovao,a da li cemo se razviti do Neslucenih granica,to bumo videli,vreme je NEOGRANICENO,ali zato mi jesmo kada ubijamo jedni druge,jer jos uvek taj UBILACKI nagon nismo eliminisali.

...moja generacija garantovano neće videti čovekov pa i civilizacijski razvoj do neslućenih razmera... u zadnjih dvadesetak milenijuma , civilizijski razvoj u kontinuitetu ima uzlazni trend ...mi živimo u milenijumu koji utrostručuje / udesteostručuje ubrzanje uzlaznom civilizacijskom trendu...svakoga dana imamo otkrića / novotarije , koje slobodno možemo nazvati epohalnima...tako da zasigurno jurimo u te "neslućene razmer"...

...ubijanje, nije ekskluzivno svojstvo čoveka kao živog oblika - međ beskrajem živih organizama...nit je život kao forma oslonjen samo na čoveka...ako neko pomisli da je čovek vrh vrhova životnih formi i njegovih oblika - grdno se vara....u našem organizmu žive miljarde živih organizama --- čitav jedan mikro svet / kosmos , na koji od naše mase otpada 3-5%....MNOGI OD NAS NISU SVESNI , DA SMO POGODNO TLO ZA ŽIVOT MIKRO ORGANIZAMA....i šta god činili , oni naše telo pa i nas same nadžive ....dakle mi dođemo njima kao bašta sa hranom....dakle, ubijanje u lancu ishrane nužnost je i neminovnost....s'druge strane , ubijanje zbog vlasti ( koje je u etičkom smislu forma čistog zla , metaforično viđeno kao aždaha / sotona / đavl / pali anđeo ) u civilizacijskom putovanju , ima svoju i pozitivnu svrhu - u smislu ubrzanja tehničkog razvoja čovečanstva ....naime, najveća otkrića , kako naučna tako i tehničko tehnološka, postignuta su u razvoju vojne industruje... konačno , iz godine u godinu i pored stravičnih međusobnih ubijanja ljudi ima sve više na ovoj planeti i sve je veći čovekov životni vek ( samo mi , balkanci ne pratimo ova svetska kretanja i u svakom smislu nazadujemo - pa i u ovom , sve nas je manje i manje , izčiljujemo kao nepoželjna biološka masa ----tako je to , tako treba ...amin ! )....ja lično nisam za ubijanje; moji svi su na ovoj liniji ---ali svakodnevno prisustvojemo mnogim ubistvima ; kako pojedinačnim , tako i grupnim...hoću da kažem, kako stoje stvari, čovečanstvo neće se odreći nikad , ama baš nikad ubijanja.... a ako se malo bolje ova stvar u vezi konstantnog ubijanja sagleda , može se konstatovati da ubijanje nije nagonska stvar , već svesno, osmišljeno , planirano , kreirano i organizovano delanje čoveka - od postanka do današnjih dana...pa ako je gotovo sav istraživački potencijal posvećen ubijanju ; onda može se reći , da je naš civilizacijski put postavljen na stazi ubijanja....dakle, staza ubijanja daje našoj civilizaciji razvojni trend neslućenih razmera ( u onom smislu , u kom prognoziramo čovekovo putovanje kroz vreme i prostor u budućnosti ).....

....postoje i druge staze na kojima bi mogao da se bazira civilizacijski razvoj , osim staze ubijanja...ali, nju su nam dali naši pta preci...neizvesno bi bilo svako eksperimentisanje , u ovom trenutku....ovde je zaista interesantno pitanje, otkuda ubijanje i zašto ono kao takvo razvojem sredstava i strategija za ubijanje, doprinosi povećanju broja ljudi na planeti i produžuje iz decenije u deceniju ljudski vek ....?
 
Jel čuo neko za pobusani ponedeljak? To je sledeći ponedeljak posle Vaskrsnog ponedeljka, Tada se farbaju jaja koja se nose na groblje i ne smeju biti crvena. To je paganski praznik i čak piše u crkvenom kalendaru. Možda su ga do sada prekucali sa nekim svecem ali je do skoro bio upisan tako Pobusani ponedeljak - sveti mučenik Starvin Marvin
 
Jel čuo neko za pobusani ponedeljak? To je sledeći ponedeljak posle Vaskrsnog ponedeljka, Tada se farbaju jaja koja se nose na groblje i ne smeju biti crvena. To je paganski praznik i čak piše u crkvenom kalendaru. Možda su ga do sada prekucali sa nekim svecem ali je do skoro bio upisan tako Pobusani ponedeljak - sveti mučenik Starvin Marvin

...da...i dan danas se obeležava !
 
Pobusаni ponedeljаk je svoj nаziv dobio po nаrodnom običаju dа se grobovi pokojnikа pobusаvаju togа dаnа busenjem sveže zelene trаve. To je Dаn posvećen upokojenimа. Nа tаj dаn se nа grob iznose sveže obojenа crvenа jаjа iz vаrzilа koji je sаčuvаn od Vаskrsа.
Ne znam odakle nekome ideja da se jaja farbaju u drugu boju, osim crvene, Poznata je simbolika farbanja jaja u crvenu boju.
 
...koliko ja znam, crvena boja označava carstvo ( a može biti bilo koje od nebeskog , preko zamaljskog , do paklenog --- i to nijansirano za svaku udrugu ili pak sektu )....ljudi joj svašta pripisuju , ali njena simbolička moć ima najvećih potencijala u ispred rečenom....
 
Kanarinka,
CT:"Poruka jeste stara,ali tek sad je videh.Sta gde sam videla?Da se muska brava kolje na temelju?U Srbiji.A koje su pobude,to ti razmisli,a ja bih rekla da je ono pagansko jos zivo u Srba!

Vidi,to ti je tradicija,nemoj srbinu da kazes paganizam,jer i oni su menjali i okretali "curak" naopacke,sila je sila,a mir je mir.

:aha:
 

Back
Top