Akril
Prikazujem rezultate 1 do 11 od 11

Tema: Akril

Početnik
    Učlanjen
    01.08.2004.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Akril

Jedno pitanje za nekoga ko ima volje da odvoji malo vremena na odgovor.

Slikanje akrilnim bojama... da li su akrilne boje u stvari tempere? Par puta sam cuo da akrilne boje mogu da "imitiraju" uljane, ali tempera uvek deluje "suvo". Da li se radi o razlicitim nazivima za jednu istu stvar? Moze li neko u najkracim crtama da mi razjasni?

Unapred se zahvaljujem

ko_jel_ja
    Guest

Podrazumevano

Akrilne boje su nesto sasvim razlicito od tempere.
    Akrilna boja se brzo susi i tacno je da deblji namaz na platnu i lak preko cine da ju je tesko razlikovati od "ulja". Akrilna boja je vestacka boja na bazi vestackih poliakrilnih smola.

Domaćin Goscica (avatar)
    Učlanjen
    21.12.2003.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    85

Podrazumevano

Da, s tim sto se akril razredjuje vodom, zato si mozda imao asocijaciju na tempere.Tehnika slikanja akrilom je vrlo prakticna i zahvalna, nema mirisa (za one koji slikaju kod kuce i nemaju atelje),boje se jako brzo suse, a mogu se postici efekti kao kod uljanog slikarstva - pastuoznost, textura i sl...Ima i jedna caka za lakiranje akrilnih slika - nikakav lak se ne stavlja vec se premazu akrilnim vezivom.To akrilno vezivo moze da posluzi i da sam pravish akrilne boje - pigmenti + vezivo = akrilna boja....

Početnik
    Učlanjen
    01.08.2004.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano ...

Hvala najlepse

Početnik
    Učlanjen
    16.01.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Re: Akril

Radio sam akril na platnu. Po zavrsetku slikanja koristio sam auto lak preko slike. Da li sam pogrijesio sa tim postupkom i da li auto lak moze biti alternativa drugim lakovima?

Legenda Fixa (avatar)
    Učlanjen
    19.10.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    1019

onomad, neki moji drugari su se setili u 5do12 da treba da predaju rad, pa su ga lakirali jedino dostupnim sredstvom u tom trenutku - lakom sa kosu. jednoj devojci je u sred nedelje nestalo oho lepka, pa je nastavila da lepi sa onim narodnim lepkom brašno-voda, dok je druga umesto bele tempere koristila kaladont i tako dalje...dakle sve može da prođe kao alternativa, ali se postavlja par pitanja. namena rada-dela, trajnost i naravno ono osnovno kvalitet. na osnovu toga možeš da se odlučiš da li ili ne upotrebljavati alternativne materijale, koje možeš, koje ne možeš...ako rad ima namenu da se prezentuje jednokratno za neki događaj npr. onda sigurno neće smetati da se lakira autolakom, ali ako misliš da taj rad ti ili neko ima i da on traje takav kakav je što duže, onda naravno nema govora o alternativnim materijalima; a nema ni poente odnosno potrebe, jer lak za akril nije skup.
    Poslednji put ažurirao/la Fixa : 26.01.2009. u 15:59

Početnik
    Učlanjen
    16.01.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Hvala na odgovoru. Da li bih napravio gresku ako bih sada presao lakom za akril, iako sam vec presao auto lakom?
    Unaprijed hvala....

Elita VIRGINIJA (avatar)
    Učlanjen
    23.05.2007.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    91

a zashto lakirate akril?!

Početnik
    Učlanjen
    16.01.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Hocete da kazete da se akril ne treba lakirati?

Legenda Fixa (avatar)
    Učlanjen
    19.10.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    1019

sad nema poente da preko autolaka stavljas bilo šta drugo. inače preporučuje se da se i slika rađena akrilom lakira...stim što, za razliku od drugih medijuma, akril najmanje trpi uticaje spoljašnje sredine, tako da se lakiranje više odnosi na efekat slike, nego na samu zaštitu.

Zainteresovan član
    Učlanjen
    29.09.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    26

Citat Original postavio VIRGINIJA Pogledaj poruku
    a zashto lakirate akril?!
    pa, verovatno da bi slika sijala kao patkova glava

Slične teme