Upotreba Recovery Konzole.

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

drago41

Primećen član
Poruka
589
Ovaj mocni deo Windowsa XP namenjen je za popravku operativnog sistema.
Takodje sluzi za pregled osnovnih elemenata sistema i pregled hard (tvrdog)diska.

Prilikom setupa Windowsa XP postoji mogucnost popravke trenutne instalacije kada se ne diraju
registri nego se odredjeni podaci (datoteke) brisu i menjaju originalnim koji se nalaze na
instalacionom CD-u.
Ovo uglavnom resava problem ali traje skoro i koliko potpuno nova instalacija sistema.

Recovery konzola omogucava popravak sistema na specifican nacin.

Pogledajmo kako popraviti instalaciju Wina XP kada se sam sistem odbija uopste pokrenuti.


POKRETANJE KONZOLE

Pre pocetka popravke potrebno je u biosu postaviti da se sistem podize sa CD-a ili DVD-a,
zatim se stavi instalacioni CD i pokrene sistem. U Welcome Screenu se odabere opcija :
TO REPAIR WINDOWS XP INSTALATION USING RECOVERY CONSOLE, press R.
Posle izbora ekran prelazi u crnu boju i Windowsi vas pitaju u koju se instalaciju Windowsa
zelite logirati,
ako imate samo jednu instalaciju , odaberite broj 1.zatim pita za administratorsku lozinku
koja je u pocetnim postavkama postavljena kao prazna, dakle samo enter, a u slucaju da imate
postavljen password upisite ga pa enter.

Pristup recovery konzoli moguc je i na drugi nacin pomocu 6 disketa
koje se mogu downloadovati s Microsoftove adrese http://support.microsoft.com/default.aspx?
scid=kb; en-us;Q310994 a i sa nekih drugih adresa.

POPRAVLJANJE SISTEMA

Ako se Windows XP odbija pokrenuti mozda su ostecene dve vrlo vazne sistemske datoteke ,
NTLDR ili NTDETECT.COM. Ove se datoteke mogu zameniti koriscenjem naredbe "COPY x:\i386\ntldr
c: ili COPY x:\i386ntdetect.com c:" (u ovom slucaju znak x predstavlja slovni znak vaseg CD-a
ili DVD uredjaja).


Ukoliko vas prilikom podizanja sistema doceka PLAVI ekran i poruka o greski (STOP;0x0000007B
INACCESSIBLE_BOOT_DEVICE), upotrebite konzolu za resavanje problema, posle logiranja u konzolu
upisete sledeci niz komandi: "CHKDSK /R" (bez navodnika; izmedju naredbe i znaka / je razmak) i
pritisnete enter. Zatim upisite "CHKDSK /P (opet pazite na razmak izmedju naredbe i znaka /)
i opet enter.
Ove dve naredbe proveravaju tvrdi disk i popravljaju sve nepravilnosti koje nadju na njemu.
Pregled i popravka mogu trajati DUGO pa je potrebno strpljenje (strpljen spasen-rece neko)
Ako se posle ovih naredbi nista ne desi nekoliko sati! verovatno je neispravan hard disk a
ako sve prodje kako treba upisuje se naredba FIXBOOT i potvrdi sa ENTER, na pitanje koje sledi
odgovori se potvrdno (Y) i novi boot sector ce biti zapisan na tvrdi disk.
Upotreba ove naredbe bez ikakvog dodatnog atributa upisat ce novi BOOT SECTOR na sistemsku
particiju vaseg diska (na kojoj ste verovatno i logirani).
Iz Recovery konzole izlazi se naredbom EXIT, posle cega sledi restart racunara i ponovo
pokretanje sistema.

PARTICIJE NA HDD-u

Prilikom instalacije Windowsa XP na novi hard disk kreiraju se i particije. Mozete kreirati
jednu ili vise njih. Win XP po pocetnim postavkama kreira samo jednu na celom prostoru diska.
Upotrebom naredbe DISKPART unutar Recovery konzole mozete videti u svakom trenutku postojeci
raspored i velicinu particija.
Ova naredba daje velika ovlascenja i omogucava kreiranje i brisanje particije pa samim tim i
gubljenje svih podataka na obrisanoj particiji pa treba biti vrlo pazljiv prilikom upotrebe.
Ako zelite kreirati novu particiju na delu hard diska koji nema particije (unpartitioned
space) pritisnite slovo C , zelite li obrisati neku particiju oznacite je pomocu kursorskih
dirki i pritisnite slovo D. posle cega slede dva upozorenja pa ako zelite potvrdite i
particija ce biti obrisana.
Napomena, da samo posebni programi omogucavaju povratak izbrisane particije i eventualno
podataka sto ide malo teze.

Preuzeto i obradjeno od P kurtovica.

Mislim da ce ovo posluziti :!: :P
 
Evo i ja sam imao slicna iskustva pa da ih podijelim,posto mi cesto dosta pomognu iskustva drugih.

Prvo mala ispravka oko instalacije Recoveri console,mada nista novo,to vec ima ovdje zapisano.

@Nikodin:"CD:/i386/winnt.exe/cmdcons i naravno enter, (umesto CD pise se Drive letter, odnosno D,E...)

pokrece Sets Up Windows 2000 Server/Windows XP Pro a ne inst.Rconsole.
Za pokretanje instalacije Recovery Conzole treba u cmd tipkati sledece:
drive:\i386\winnt32.exe /cmdcons
N;Prije znaka / je razmak.


Ova Recovery Conzola je dobra stvar ,ali ne toliko mocna,u sto sam se i sam uvjerio jer sam imao ista iskustva sa njom kao i ti.

U ovakvim situacijama trebalo upotrebiti Computer Menagment Conzolu

desni tast. na My Computer >Menage>Disk Managment
E sad kod mene je bila greska u tome sto sam ranije za particiju na kojoj nije bio instaliran nikakav OS a , ima drive leter C: ,stavio naziv Sistemska.Taj naziv sam izmjenio i za drive letter and Path
izmjenio C: na neko drugo slobodno slovo.
(F:) Partition Basic NTFS System(Boot)
Podaci( H:) Partition Basic NTFS Healty
Sistem (C:) Partition Basic NTFS System(Active)


Dalje ta particija je bila aktivna Status:System(Active) a ona(F:) na kojoj mi je instaliran OS-WinXP Status:System(Boot).Bilo je ocigledno da to nije korektno jer je sistem citavo vrijeme vidio samo c: a tamo nije pronasa to sto mu treba , i to je trebalo ispraviti :
desni klik na na F: pa Mark partition as Active .
Evo kako to sad izgleda i naravno funkcionise.
(F:) Partition Basic NTFS Healty(Sistem)
Podaci( H:) Partition Basic NTFS Healty
Stara (K:) Partition Basic NTFS Healty

Znaci Recovery konzola funkcionise al pod uslovom da su dobro definisane particije.
 
"ntldr is missing"

Ovo sto sam nasao nadam se da ce pomoc svima koji dobiju ovu gore poruku

Razlozi:
1. Kompjuter se boot-uje sa nebootabilnog source-a.
2. HDD ti nije dobro podesen u BIOS-u.
3. Corrupt NTLDR and/or NTDETECT.COM file.
4. Nekonfigurisanost boot.ini fajla.
5. Pokusavanje upgrade-a sa Windows-a 95, 98, or ME koji koristi FAT32 file system.
6. Dodao si novi HDD.
7. Ostecen boot sector / master boot record (MBR).
8. Ostecena instalacija Windows-a 2000 or Windows-a XP.
9. Problem do IDE/EIDE HDD kabla.

Evo rijesenja:
IZVOR:http://www.computerhope.com/issues/ch000465.htm - Tu sve ima!!!

U ovom predhodnom postu sto sam napisao kod mene je bio problem br.1 znaci ntldr se nasao na ne boot-abilnoj particiji tj.C: na kojoj nije bio instaliran OS.

Poz!
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top