Vazomotorni Rinitis?

Jezza

Početnik
Poruka
4
Najlepse bih molila sve koji to mogu da mi pomognu odgovorima na par pitanja..
Od pre nekog vremena (oko 2 godine), patim od tkzv. Vazomotornog Rinitisa. Naravno, trebalo je vremna da dobijem dijagnozu da je to - to, ali i posle toga se nista specijalno nije promenilo.
Intresuje me pre svega, sta je uzrok DOBIJANJA obolenja (ili sta sve moze biti), ne bi li ga odklonila, ako je to moguce.
Drugo, da li se stvar leci ili je hronicna definitivno (kako su meni rekli)..
I ako je vec hronicna, ima li nekih drugih lekova koji pomazu (cak i iz domace radinosti), sem KOTIKOSTEROIDA, koje mi uvaljuju i sakom i kapom, a ja ne bih bas da se kljukam...
Ako neko ima vec slicno iskustvo, molila bih da mi pomogne i nekim savetom, kako bi znala sta me ceka..(od prilike)

Unapred sam zahvalna na svakoj pomoci!!!
 
Na ovo kratko objasnjenje koje sam dobila na ovom linku, sam i sama naisla na netu.. Molila bih za neku dopunu (ako to nije mnogo).. i sta je sa lekovima, ima li mi pomoci BEZ kortikosteroida, ili sam definitivno osudjena na njih??!!

Hvala!
 
Izvinjavam se sto sam ostavila link ali jako veliki broj ljudi se ne trudi ni toliko da pronadje.
Da, moze konkretnije.
U principu svaki slucaj bolesnika koji boluje od vazomotornog rinitisa treba individualno posmatrati, ispitivati i leciti.U cilju prevencije treba otkloniti izvore alergena iz bolesnikove sredine(ako ste alergicni na dim, prasinu...prosto ako reagujete na njih),korisna je i promena sredine, odlazak na more ili planinu.
Savetuje se kontrola na bakterijske ili gljivicne infekcije(bris nosa) pa ukoliko se utvrdi postojanje infekcije mora se primeniti odgovaraju antimikoticna ili antibakterijska terapija.
Postoji mogucnost i hiruskih intervencija ali odluku o njima treba doneti iskljucivo u dogovoru sa jako iskusnim otorinolaringologom.

Sto se tice kortikopreparata ,oni se savetuju samo u stanjima pogorsanja bolesti, kao i antihistaminici ali nikada dugotrajna upotreba.
Suma sumarum to je hronicna bolest i sa tim se pomirite.
 
Jos jedno pitanje, vezano za ovu nacetu temu. Izvinjavam se unapred ako je glupo..
Da li je moguca komplikacija ovog oboljenja, recimo bronhitis ili astma...?
Moram da priznam da su moji problemi poceli, preseljenjem iz jednog dela grada (gde sam zivela 30 god) u drugi (zagadjeniji)..

Hvala na ljubaznosti i vremenu!
 
Sad imate 35 godina?Tegobe su pocele kad Vam je bilo 33?
Kao sto vec rekoh sredina u kojoj zivite pogotovo ako je puna zagadjenja moze uzrokovati vazomotorni rinitis, ukoliko nije alergijskog porekla nemate razloga za zabrinutost sto se tice komplikovanja tipa bronhitisa ili astme.
Ali u svakom slucaju gledajte da ako ste u mogucnosti praktikujete cesce odlaske na planinu i more.
 
Dr i ja bih Vas molila ako moze nesto opsirnije. Sa neta sam procitala sve i svasta. Ja nisam alergicna ni na sta (radila sam probe), nisam primetila ni vezu sa ostalim stvarima koje se pominju kao okidaci, i nikada nisam imala pozitivan nalaz u brisevima grla i nosa. Jedino sto znam je da kada kod odem kod ORL imam otecenu sluzokozu nosa i da uvek dobijem Claritin i onaj sprej (uvek mu zaboravim ime, Flekso...). A nije mi logicno da stalno budem pod kortikosteroidima. I utese me da mi je to hronicno i za ceo zivot.
Koliko cesto je razumno uzimati ovu terapiju godisnje?
 
Sve sto sam navela su okidaci ali cesto se ne zna uzrok nastanka, bas kao i u Vasem slucaju.
Sto se tice koliko je korisno biti stalno pod terapijom...to se moze posmatrati i sa drugo strane ,koliko ste dugo u mogucnosti da trpite tegobe?
Sustina je da terapija olaksava tegobe koje nisu prijatne pa u vezi sa tim mislim da je daleko bolji kvalitet zivota pacijenta i manja steta po ostatak organizma ukoliko ste pod terapijom.
 

Back
Top