decije boginje

dzudi:
da li moze neko da mi kaze o bjasni koliko traju ,da li ostaje oziljci i da li mogiu da se povrate pa ponove
tata

Zavisi o kojim boginjama govorite - varichele mogu ostaviti oziljke ako se dete neumereno cese ili kopa krastice, pa o tome treba voditi racuna, postoje odredjeni talkovi protiv svraba za tu vrstu boginja. Rubeole i morbili ne ostavljaju nikakve oziljke, traju kratko (stadijum osipa oko nedelju dana) i prolaze bez komplikacija kdo male dece, nema razloga za brigom. POzdrav
 
Ovcije boginje ili variccela
http://www.medicina.hr/clanci/varicela_vodene_kozice.htm
Male boginje ili morbili
http://www.medicina.hr/clanci/ospice_morbili.htm

I na kraju rubeola, inkubacija oko 14 dana, ospa traje maksimalno do 48 sati, javlja se temperatura, svrab,otok limfnih zlezda , bolovi u zglobovima.
Savetuje se mirovanje, vitaminska ishrana, higijena tela i snizavanje temperature naravno potpuna izolacija deteta.

Sve boginje ostavljaju trajni imunitet, jedino se kod variccela mogu javiti u kasnijim godinama zivota recidivi poznati kao herpes zoster.
 
dr:
Ovcije boginje ili variccela
http://www.medicina.hr/clanci/varicela_vodene_kozice.htm
Male boginje ili morbili
http://www.medicina.hr/clanci/ospice_morbili.htm

I na kraju rubeola, inkubacija oko 14 dana, ospa traje maksimalno do 48 sati, javlja se temperatura, svrab,otok limfnih zlezda , bolovi u zglobovima.
Savetuje se mirovanje, vitaminska ishrana, higijena tela i snizavanje temperature naravno potpuna izolacija deteta.

Sve boginje ostavljaju trajni imunitet, jedino se kod variccela mogu javiti u kasnijim godinama zivota recidivi poznati kao herpes zoster.

Da li to znači da za osobu koja ima groznicu (herpes zoster- rekli su mi da je to ustvari groznica u narodu) možemo reći sa sigurnošću da je preležala varičele?
Ovo pitam jer mi se izgubio karton, a nismo sigurni da li sam preležala boginje. Takođe me interesuje gde može da se uradi pregled, tj da se proveri da li sam preležala i koliko košta.
 
d-mol:
dr:
Ovcije boginje ili variccela
http://www.medicina.hr/clanci/varicela_vodene_kozice.htm
Male boginje ili morbili
http://www.medicina.hr/clanci/ospice_morbili.htm

I na kraju rubeola, inkubacija oko 14 dana, ospa traje maksimalno do 48 sati, javlja se temperatura, svrab,otok limfnih zlezda , bolovi u zglobovima.
Savetuje se mirovanje, vitaminska ishrana, higijena tela i snizavanje temperature naravno potpuna izolacija deteta.

Sve boginje ostavljaju trajni imunitet, jedino se kod variccela mogu javiti u kasnijim godinama zivota recidivi poznati kao herpes zoster.

Da li to znači da za osobu koja ima groznicu (herpes zoster- rekli su mi da je to ustvari groznica u narodu) možemo reći sa sigurnošću da je preležala varičele?
Ovo pitam jer mi se izgubio karton, a nismo sigurni da li sam preležala boginje. Takođe me interesuje gde može da se uradi pregled, tj da se proveri da li sam preležala i koliko košta.

Mol, herpes zoster je virus koji izaziva varicelu, a herpes simpleks tip I i II virusi koji izazivaju ono sto se u prvom slucaju zove u narodu groznica (moze se javiti na ustima, ocima, nosu, licu - ali po pravilu se nalazi na glavi) a u drugom slucaju polnu infekciju spoljnjih genitalija. Dakle - ove dve stvari (zoster i simplex) nisu isto tako da se ne brines. Sto se boginja tice, mogu se uraditi antitela i proveriti da li si prelezala boginje...mislim. Dr?
 
Da, samo te analize nisu jeftine...tek da se zna.
I jos jednom oralni herpes u narodu poznata groznica na ustima nije isto sto i herpes zoster(recidiv varicele)...ne brkajte te dve stvari.
 
dete mi ide u vrtic, jedno dete je bilo zarazeno boginjama 1.8 drugo 11.8 i nisu u istoj grupi ali mogli su se povremeno sresti sa mojim detetom. u petak treba da idemo na more, a ne mogu znati da li je zarazen. da li postoji neka analiza krvi da moze da se sazna da li je proces zapocet, tj. da li je zarazen?
hvala puno
 
dete mi ide u vrtic, jedno dete je bilo zarazeno boginjama 1.8 drugo 11.8 i nisu u istoj grupi ali mogli su se povremeno sresti sa mojim detetom. u petak treba da idemo na more, a ne mogu znati da li je zarazen. da li postoji neka analiza krvi da moze da se sazna da li je proces zapocet, tj. da li je zarazen?
hvala puno

Ne znam da li postoji takav test, ali poraygovarajte sa pedijatrom o acikloviru - on može dosta da suzbije ozbiljnost infekcije, pa nije loše da ga ponesete na more i krenete sa uzimanjem na prvu naznaku izbijanja boginja. Takođe treba da znate da se detetu nikako ne daje brufen ili aspirin kada ima boginje, samo paracetamol.
 
Dete dobilo zimus ja 3 nedelje kasnije. Kad je on dobio pitala sam pedijatra a zatim opstu praksu da li mogu da uzmem nesto da ublazim ako dobijem. Neeeeeeee. Posto sam imala prilicno groznu reakciju, dovezli su me na infektivnu, vadili krv, prevezni na hitnu gusila sam se, lupqnje srca kao u usima da mi je, snimili pluca, a zatim vratili na infektivnu gde su mi prepisali da pijem aciklovir 10 dana, 4x5 tableta dnevno, da ukopno 200 tableta. Lekar na infektivnoj rekao da je trebalo da pijem aciklovir cim se on razboleo i dao nalog,a lekar opste prakse maltene nevoljno napisao recept...
Zvrcnite infektivnu konsultujte se.
 
dete mi ide u vrtic, jedno dete je bilo zarazeno boginjama 1.8 drugo 11.8 i nisu u istoj grupi ali mogli su se povremeno sresti sa mojim detetom. u petak treba da idemo na more, a ne mogu znati da li je zarazen. da li postoji neka analiza krvi da moze da se sazna da li je proces zapocet, tj. da li je zarazen?
hvala puno

postoji
varicela zoster IgM

- - - - - - - - - -

al sam brza sa odgovorom :lol:
al ajde mozda zatreba nekom drugom

- - - - - - - - - -

Dete dobilo zimus ja 3 nedelje kasnije. Kad je on dobio pitala sam pedijatra a zatim opstu praksu da li mogu da uzmem nesto da ublazim ako dobijem. Neeeeeeee. Posto sam imala prilicno groznu reakciju, dovezli su me na infektivnu, vadili krv, prevezni na hitnu gusila sam se, lupqnje srca kao u usima da mi je, snimili pluca, a zatim vratili na infektivnu gde su mi prepisali da pijem aciklovir 10 dana, 4x5 tableta dnevno, da ukopno 200 tableta. Lekar na infektivnoj rekao da je trebalo da pijem aciklovir cim se on razboleo i dao nalog,a lekar opste prakse maltene nevoljno napisao recept...
Zvrcnite infektivnu konsultujte se.

ja sam dobila od starije cerke kad je mladja imala 9 dana samo
a mislila sam da sam prelezala(jos smo stariju odveli kod babe da ne zarazi bebu....dzabe dete sedelo tamo a ja sama sa bebom ko kuche tih 9 dana)
sokirana sam bila
opsta praksa u fazonu sta ce ti aciklovir ovo onomako se iskomplikuje dodji pa cu ti dati
a infektivna mi "naredila" da ga pijem obavezno pogotovo sto sam bila porodilja od 28 godina
frapirali se kad sam im rekla da mi je ona lujka rekla da ne treba i da cekam komplikaciju pa tek onda

a najbolje da konjini od 28 godina koja se tek porodila i imunitet joj nula nece dobiti komplikaciju neku :roll:
strasno
karton sam prebacila kod druge dr u drugi DZ :lol:

bebu smo vodili na institut gde su joj odmah u roku od dva dana dali imunoglobulin za varicelu i nije ih dobila
dobila sa tacno 2.5 godine i brzo su prosle
vec poslke desetak dana otpale krastice
i nije ih bilo puno

- - - - - - - - - -

i meni su brzo prosle bile zbog aciklovira
pa sam se plasila da ne dobijem opet sad kad je mala imala al nisam dobila
(kazem posto sam cula da aciklovir remeti proces stvaranja antitela,mada meni licno to nije logicno al ko zna...al u mom slucaju je sve ok cim nisam dobila opet)
 
Poslednja izmena:

Back
Top