Emotivna nevinost/nesposobnost

D

DisMisaL

Gost
Podstaknut svim temama o onima koji sa 25, 30 i više godina nisu imali seksualne odnose sa drugim osobama, ponovo se u meni razvila ideja da izložim svoj problem, bez namere da budem isključiv ili da ga autorizujem.

Ovako: šta misliti o tome da osoba, tj ja, 25 godina, normalnih socijalnih kontakata, nikada nije bio u emotivnoj vezi sa nekom drugom osobom. Pri tome se misli na voleti i biti voljen, mada u suštini nikada se nisam ni zabavljao sa nekom devojkom. Jeste bilo onih za koje sam pokazivao zainteresovanost i pokušavao da im priđem, ali je to uvek bilo neuspešno. Vremenom sam i gotovo prestao da se cimam oko svega toga, tako da se sada veoma teško odlučujem na taj korak.

U principu i ne bih dramio oko svega toga (kao), ali me iritira stalno nastojanje ljudi iz mog okruženja da učinim nešto po tom pitanju. Sva ta ponavljanja ''videćeš kako je to dobro, osećaćeš se bolje''. Nisam pametan. Svi kao nešto insistiraju na tome da bi to trebalo da predstavlja rešenje ili bar olakšicu i za druge moje probleme. I sve to kao da ja mogu to tek tako da uradim.

Ne mogu sad da baš nešto kažem o sebi, jer bi onda sve ovo ličilo na oglas kome nije mesto na ovom podforumu, ali mi i nije stalo da sve liči na fiktivne teze. Lično smatram da se radi o nekoj vrsti nesposobnosti kod mene. Strahu od pružanja poverenja i nespremnosti ka promeni sebe kako bih se prilagodio drugim osobama.

Bilo bi mi drago ako bih mogao da čujem vaša mišljenja ili iskustva o svemu ovome, i to ne samo o mom pojedinačnom slučaju, već o celoj temi kao što je zadata u naslovu. Žao mi je što nisam u stanju da postavim odmah prava pitanja, jer da bih to mogao, morao bih poznavati najveći deo odgovora na njih.
 
ne treba da pridajes vaznost..neka pricaju..opusti se..cuda se desavaju..ne treba biti s nekim po svaku cenu..ovde je malo cudno sve to, ljudi su navikli da 'frajer' povali pola sela i, po mogucnosti, dodje na forum i prosipa pamet..a ne zna nista sem 'udje-izadje'.. +poremecen sistem vrednosti..
potrudi se malo..
 
nema tu mnogo pameti.. ljubav te nadje (ili te ne nadje) sta god ti mislio i radio..

ne razumem kako ljudi mogu da te smaraju da uradis nesto povodom toga da se emotivno vezes za nekoga? :shock:

btw. nisi voleo, nisi se zabavljao (to predpostavljam znaci iole duzu vezu).. onda si bio u extremno kratkim vezama koje te nisu doticale.. ili ni to?
 
i ja sam imala 'problema' s poverenjem i ..zeznuto je to..u sustini DisMisal face it, danas veze tesko opstaju, danas sve tesko opstaje..ne bih to nazvala prilagodjavanje..(sad mi je prebukiran mozak)..nego jednostavno postoje stvari koje ti idu na zivce, ali toliko su sitne i nebitne u odnosu na sve ostalo sta imas s tom osobom..sveeee tooo :D volis nacin na koji prica, mirise, dise, zeza se, kako se svadja, kakva je iznutra, spolja, svuda ..nebitno..i sve je tako divno i jesi mi ti rekao da predjem na romantiku :)
 
DisMisaL:
Jeste bilo onih za koje sam pokazivao zainteresovanost i pokušavao da im priđem, ali je to uvek bilo neuspešno. Vremenom sam i gotovo prestao da se cimam oko svega toga, tako da se sada veoma teško odlučujem na taj korak.

Strahu od pružanja poverenja i nespremnosti ka promeni sebe kako bih se prilagodio drugim osobama.
Sam si rekao koji je tvoj problem.
Ne treba da radiš ništa posebno da bi se prilagodio drugim osobama. Ne treba da se lišiš svoje ličnosti da bi bio u odnosu ljubavi sa nekim. Tvoja ličnost je nužna za taj odnos, isto kao i njena. Isto kao i u svakom drugom bliskom odnosu potrebna je određena doza empatije, tolerancije... ako kažeš da imaš normalan društveni život to ne bi trebao biti problem...
Ono što mi se učinilo značajnim je taj tvoj odnos zaštićenosti, plašiš se da izgubiš sebe... kako? Time što će druga strana dobiti moć da te povredi? Da te odbije? Ne možeš tako izgubiti sebe... možeš samo biti povređen... malo boli, pa prođe... he who dares, wins :lol:

Ono što smatram svojim posebnim kvalitetom je ta sposobnost da se potpuno predam drugoj osobi u odnosu... bez ikakvih barijera. To je moćan osećaj jer tada si zapravo pobedio sebe i sve svoje strahove. Onaj ko te odbaci i posle toga sigurno će te pamtiti ceo život! I kajaće se... znam iz sopstvenog iskustva da to i nije neka uteha, ali je dokaz da radiš prave stvari u životu.
 
Nisam pametan. U suštini me sve to ne dotiče previše, a opet ima dana kada neke stvari ne mogu da izbacim iz glave. I tada sebi postavljam pitanja da li su neke stvari koje jesam ili nisam učinio bile pogreške.

Npr sex. Nemam neka velika iskustva, ali i ono što je bilo je prijalo, iako nisam osećao neku dublju povezanost sa tim devojkama. Nisam osećao nikakvu povezanost, osim potrebe. Mada uvek izbegavam da ljubim, to mi deluje kao da nekom pokušavam da prodam jeftinu laž. Možda i stoga sve to iz ove perspektive deluje isprazno.

Svestan sam da treba biti strpljiv, čekati svoju priliku ali je pritom i aktivno tražiti. Samo pritom u meni postoji taj neki strah da postoje ljudi koji nikad ne dožive neke stvari, i da sam ja možda jedan od takvih. Niko ne može zasigurno reći zašta sve jesmo ili nismo predodređeni.
 
I još kao sledeće viđenje: mogućnost da sam ja zaista emotivno nesposoban. Dakle da sve ono što činim ili ne proističe ne iz mene, tj osećaja koji vladaju u meni, već iz predsaznanja da bi takvi osećaji trebalo da postoje. Npr ne tugujem na nečijoj sahrani zato što sam zaista u žalosti, već mi svest nalaže da bih trebao biti (ili barem izgledati kao da sam) u žalosti. Isto za ljubav. Nabacim gomilu knjiga, reči mrtvih pesnika i povodim se za time. Iskrenost sam izgubio i sada mogu samo da lažem, pre svega sebe. Pa i sam se pitam da li bih uopšte postavljao ovakva pitanja pred nekim ko me poznaje.
 
Ja sam sa 29 godina dozivela pravu ljubav.
Sve pre nje bile su upravo ono o cemu ti govoris: veza zbog toga da ne budem sama, sex sheme, nipodastavanja i omalovazavanja. Najduza od njih je trajala 8 meseci. I to je bila najbolja do ove koja i danas traje. A nije joj bila ni prici ovoj...
Mislim, nikad nije kasno...
 
hmmm..

od mene evo dve stvari..
prvo, kazu ljudi, bolje los sex nego nikakav. tricky je o ovome pricati i iz perspektive osobe u vezi i iz perspektive slobodne osobe..hocu da kazem da mozda zvuci glupo.. jedna velika prednost-krevet brzo i dosta precizno pokazuje emotivno stanje.. :wink:
drugo, ono aktivno trazenje lici na biro rada.. biti otvoren za priliku, ako/kad se pojavi, mozda si to i mislio.. mislim da je broj ljudi koji nikada nisu nikoga voleli uzasno mali..(tezi nuli :) ) pa je velika verovatnoca da neces biti medju njima..
 
november child:
drugo, ono aktivno trazenje lici na biro rada.. biti otvoren za priliku, ako/kad se pojavi, mozda si to i mislio.. mislim da je broj ljudi koji nikada nisu nikoga voleli uzasno mali..(tezi nuli :) ) pa je velika verovatnoca da neces biti medju njima..
Hvala za ispravku, nisam se najbolje izrazio. Voleti, to ne bi trebalo da bude teško, čak sam gotovo uveren da sam dugo bio istinski zaljubljen u jednu osobu, barem znam da je ona jedina koja me, pri samoj pomisli na nju, činila sretnim. Ali nije bila zainteresovana za mene, osim nekog prijateljstva koje je nestalo sa vremenom. Ono što stvara neudomice je da li je svakom moguće voleti i biti voljen, pri čemu ne mislim na neko uslovljavanje, već samo na postojanje uzajamnih osećanja.

@inspirion
Jedno vreme sam imao nedoumice sa svojom seksualnošću, ali sam došao do zaključka da se rešenje ne nalazi na drugoj strani
 
Ako ti je gornja glava pametnija od donje , nikad nećeš naći povoljnu situaciju....

Teško je biti inspirisan , ako je druga strana isfolirana , a ti ne želiš da se foliraš...

Sa druge strane , ako ne svedeš sebe na seksualnog i senzualnog lovca nećeš stvoriti kod devojaka zagrejanost i interesovanje emotivne prirode koje će kasnije davati motiv daljem "druženju".
Današnji stereotipi:
Devojački- Ako ne osetim odmah nešto da igra , da mi se svidi , ok je , dobar, prijatelj, drug....ne osećam ništa posebno....
Nekada je bilo sasvim normalno da se u poznanstvo ne ulazi sa predosećajima, već sa simpatijama , koje možeš da gajiš prema milion osoba , uključujući i mačke, pse, majmune i papagaje....i sirote male hrčke....

Ako te loži intelektualni izazov, moraš biti onaj koji gazi , jer je trenutno u modi gaziti onog ko je gore, a ko je nearogantan....
Ako si arogantan onda si samo in....i krene čepljenje....
Ako te loži seksualni izazov, onda potraži neku zauzetu vernicu, i pogledaj film opasne veze.
Ako te loži emotivni izazov potraži jako ambicioznu manekenku srednjeg izgleda,jer takve više paze na izgled , na dijete, na formu, na seks, sve radi karijere....
Ako ti se gadi sličnost koju osetiš odmah posle sekunde kontakta, onda probaj da nadješ prijateljicu koja je daca, promiskuitetna. Sa njom ćeš se emotivno približiti šablonu , a ona će ipak biti jako različita od tog šablona....
Sa njom ćeš naučiti kako da takve apsurdne foliraže shvatiš opušteno i ignorišeš ih...

Ukratko po nekoliko postova ovde , rekao bih da tebi treba muškarača, tj. devojka koja se više druži sa muškarcima.... Ima mnogo takvih , jako lepih i mudrih a normalnih devojaka...
 
Izvinjavam se sto upadam ovako sa necim totalno nepovezanim, ali dok sam citala tvoj problem i njegova kasnija objasnjenja stekla sam utisak da te poznajem. Verovatno lupam, mislim koja je verovatnoca za tako nesto, al ipak kao neka intuicija..? :?
 
@Tuzni_Patak
Kako nisam siguran da sam najbolje razumeo, to što ti predlažeš mi se čini kao prihvatanje ekstrema. A po meni emotivni odnosi ne bi trebalo da predstavljaju neku borbu između dve prirode, doduše šta ja i znam o tome. Konkretno emotivni izazov: predlažeš kao takav stereotip osobe potpuno zaokupljene sobom. I šta sa tim? Ako uspem nešto da postignem (konačno) treba li da se osećam samozadovoljenije zbog težine izazova? I šta imam od toga? A ako ne uspem, tada bih kao trebao da sam OK, jer i inače nisu bile neke prilike za sve to?
I zašto neko mora biti lep i mudar? Ako misliš samo na fizičku lepotu, možda i grešiš. A mudrost se može nadomestiti iskustvom, samo što je to daleko bolniji način.
 
@latica
Ne verujem da se znamo, možda jednostavno poznaješ osobu sa sličnim problemima i razmišljanjima. Neki od mojih poznanika su mi i ranije ukazivali na to da postoje i druge osobe koje muče iste stvari, ili su ih mučile dok sve nije došlo na svoje mesto. Ali me muči to što uvek imaju primere onih koji su to rešili ili su još uvek u prilici da mogu da reše, a bojim se da ipak postoje i oni kojima to nije uspelo.
Neke stvari nikad neće nedostajati onima koji nisu upoznati sa njihovim postojanjem. To je jedna od privilegija gluposti i neobaveštenosti. E sad, kad sam već gotovo siguran da nešto postoji, krećem sa alavom pričom "oću i ja". Onda ne nalazim i krenem da se tripujem da nešto ne zaslužujem. Malo se vrtim u krug i odustajem, puštam stvari da se odigravaju kao i pre. Vremenom se zaboravlja i sve krene iz početka.
 
DisMisal,mislim da si sasvim O.K.sve to sto si naveo kao problem koji pokusavas da resis i nije problem,samo sticaj okolnosti koje ti nisu dozvolile da odreagujes adekvatno.Poznajem osobe koje imaju desetine "ljubavi"i partnera,stalno su u nekom emotivnom zanosu ali kad ih gledam onako sa strane,potpuno su prazne,frustrirane i konfuzne.Ti nadam se znas sta hoces,25-nije kasno da ti se jos sto-sta desi,mozda ti se cini sporo ali vreme je pred tobom sa svim onim sto ocekujes.
 
DisMisaL:
@Tuzni_Patak
Kako nisam siguran da sam najbolje razumeo, to što ti predlažeš mi se čini kao prihvatanje ekstrema. A po meni emotivni odnosi ne bi trebalo da predstavljaju neku borbu između dve prirode, doduše šta ja i znam o tome. Konkretno emotivni izazov: predlažeš kao takav stereotip osobe potpuno zaokupljene sobom. I šta sa tim? Ako uspem nešto da postignem (konačno) treba li da se osećam samozadovoljenije zbog težine izazova? I šta imam od toga? A ako ne uspem, tada bih kao trebao da sam OK, jer i inače nisu bile neke prilike za sve to?
I zašto neko mora biti lep i mudar? Ako misliš samo na fizičku lepotu, možda i grešiš. A mudrost se može nadomestiti iskustvom, samo što je to daleko bolniji način.

Pazi, danas i sutra sam u frci i ovo ti pišem bukvalno posle doručka i u pet minuta....
Postaviću temu o ljubavi i zaljubljenosti i onome šta se sve tu krije , a nije uopšte obuhvaćeno ni filozofima ni psiholozima komercijalistima....
Zbog opuštenosti ovde , možda ću temu postaviti na filozofiji ili savremenom muškarcu.
 

Back
Top