savremeni muskarac-kolerik

ariela

Aktivan član
Poruka
1.483
Prosto receno kao i uvek citala sam u jednoj brosuri za pravoslavce o muskarcu koleriku...ne znám mnogo o tome ali onoaj kratki tekst sto ga procitah bas me uplasi...pojedinci su zaista takvi ubedjuju sebe i druge u neku uspesnost velicinu kojoj ni traga nema, pa da su nesto posebno pa da ih niko ne razume i sl. Kazu da vremenom uvrte sebi u glavu da ih neko prati proganja i sl. pa ako je tako verovatno su zbog neceg posebni i polako gube realan i zdrav pogled na svet...Moraju da nahrane dusu nekim lazima i iluzijama a to ih kaze postepeno vodi u paranoidnu sizofreniju iako su im intelektualne sposobnosti i dalje ocuvane...Sad da ne bi i ja dobila "dijagnozu" zbog ovakve vrste strepnje i straha pitam one koji se malo vise razumeju u ovo sto napisah kako prici koleriku a da pritom ne ispadnete njegov "smrni neprijatelj" sto je sigurno ukoliko mu upucujete bilo kakve kritike...i kako tim ljudima pomoci jer ipak mislim da su jako nesrecni...
 
Auuuuu :shock:
Nista ja tebe nisam razumela, pa kolerik je samo jedan od cetri vrste temperamenata, i uopste ne vidim razloga zasto bi jedan kolerican tip lakse utonuo u shizofreniju od recimo - melanholika. Sasvim je netacno da su skloni paranoji, oni samo burnije reaguju od sangvinika, flegmatika ili melanholika. Doduse, mnogo brze planu, ali isto tako se divno znaju radovati i mnogo brze se smire od ostalih.
Na tvoje pitanje kako prici koleriku, pa pridji mu sa sirokim osmehom, slatkom dosetkom... i videces, bice ti prijatnije nego u drustvi melanholika koji te mozda i ne primeti.
E prosto ne mogu da poverujem da si dobro razumela.
 
ariela:
Prosto receno kao i uvek citala sam u jednoj brosuri za pravoslavce o muskarcu koleriku...ne znám mnogo o tome ali onoaj kratki tekst sto ga procitah bas me uplasi...pojedinci su zaista takvi ubedjuju sebe i druge u neku uspesnost velicinu kojoj ni traga nema, pa da su nesto posebno pa da ih niko ne razume i sl. Kazu da vremenom uvrte sebi u glavu da ih neko prati proganja i sl. pa ako je tako verovatno su zbog neceg posebni i polako gube realan i zdrav pogled na svet...Moraju da nahrane dusu nekim lazima i iluzijama a to ih kaze postepeno vodi u paranoidnu sizofreniju iako su im intelektualne sposobnosti i dalje ocuvane...Sad da ne bi i ja dobila "dijagnozu" zbog ovakve vrste strepnje i straha pitam one koji se malo vise razumeju u ovo sto napisah kako prici koleriku a da pritom ne ispadnete njegov "smrni neprijatelj" sto je sigurno ukoliko mu upucujete bilo kakve kritike...i kako tim ljudima pomoci jer ipak mislim da su jako nesrecni...


Takve i jesu vecina price muskaraca. pocinjemo da licimo na zapad. gde se ceni entuzijazam.Samo,malo to vise na lozanu.znam jako zgodnu devojku.Slusajuci kakve price o svojim materijalnim i psihickim velicinama njoj muskarci prosipaju.....strasno.

A sto je najtuznije,devojke i veruju u to.
 
Moje skromno znanje iz oblasti psihijatrije i psihologije mi kaze da je kolerik vrsta temperamenta koga odlikuju brze i jake emocionalne reakcije a paranoidna sizofrenija nesto sasvim drugo.Ne vidim kako je to povezano a kolerike ne volim.Vecito neka drama.
 
Likovi:
Kolerik, mladi ganci koji se tripuje da je danski princ
Vi, ko god da ste

{Starinska železnička stanica, buvljak u pozadini, promiču kese i drugi otpaci nošeni vetrom, kao i gomile Kineza}

Vi: Izvinite, gospodine...
K: Ja sam Kolerik, tragični princ zemalja danskih, naravno da ste čuli za mene, ali neće biti naodmet da vam ja ispričam svoju tužnu istoriju, naravno moje urođeno vaspitanje mi ne dozvoljavaju da o tome počnem pre nego li saznam ko to ima čast da bude moj slušalac.
Vi: Mi smo Mi
K: Mi, kako adekvatno. Podseća me na sebe u trenucima inspiracije, naravno, ja sam uvek, i bez imalo truda, daleko rafinisaniji. No ne tugujte, o moj prijatelju, niste vaša krivica što sudbina ne dozvoli da budete poput mene.
Vi: Pa Mi i ne želimo...
K: Da,da, da, shvatam da ste suviše ljubazni da bi priznali. Vi ste u strahu da ću se posramiti, da neću podneti svoju tragediju. Ali nemojte, o moj prijatelju (naravno da vas mogu zvati tim imenom). Velike duše, poput moje, su svesne da svojim primerom daju nadu ostalima. Vi me razumete, zar ne?
Vi: Pa i ne baš...
K: Shvatam, i neljutim se zbog toga. Jer kako bi i mogao, kada niste posebni poput mene. Vidite, i pored sve svoje tragedije i sudbe klete koja muči predodređene, ja mogu reći da sam uspeo da se izborim. I postao sam uspešan, o da. Jer ne postoji izazov kome ne mogu odoleti. Vi naravno želite da čujete moje avanture.
Vi: Pa...
K: Nemojte se ustručavati, i pored svoje skromnosti ja ću biti rad da vam ispričam. Ko zna, to može i vama pomoći. Kada čujete kako sam, iako rođen i odrastao u kartonskom naselju, saznao da je moje pravo poreklo kraljevsko. I kako sam, ne želeći da izazovem međunarodne incidente, odustao od svojih prava na krunu.
Vi: ... (dubok uzdah, ali ne stižete da izgovorite)
K: Pitate se šta radim, sad i na ovom mestu? Priđite bliže, ovo ću vam reći samo jednom: zle duše, zavidljivci i smutljivci, oni su se urotili protiv mene, želeći da mi naškode (a nisam im dao drugog povoda sem toga što sam Ja). I oni me prate, o da, čak i sada me posmatraju i idu za mnom.
Vi: Pa i ja sam krenuo za vama...
K: Vi, vi ste jedni od njih. Nećete me prevariti. Sda moram pobeći, jer ko zna kakve ste mi zamke postavili, ali vratiću se, i zapamtite, moja osveta će biti strašna.

{Usplahiren, Kolerik pretrčava preko šinskih koloseka, ne primećujući teretni voz koji prolazi kroz stanicu. Nakon sudara, biva odbačen i leži povijen i očigledno mrtav. Radoznala gomila se okuplja oko njegovog tela. Na scenu stupa Lin Min Pao, kineski prodavac patofni}

Lin: Ca bilo?
Vi: Nije mi jasno. Krenuh da mu kažem da je zaboravio novčanik na blagajni, a on se ubi. Budala
 
inspirion:
ariela:
Prosto receno kao i uvek citala sam u jednoj brosuri za pravoslavce o muskarcu koleriku...ne znám mnogo o tome ali onoaj kratki tekst sto ga procitah bas me uplasi...pojedinci su zaista takvi ubedjuju sebe i druge u neku uspesnost velicinu kojoj ni traga nema, pa da su nesto posebno pa da ih niko ne razume i sl. Kazu da vremenom uvrte sebi u glavu da ih neko prati proganja i sl. pa ako je tako verovatno su zbog neceg posebni i polako gube realan i zdrav pogled na svet...Moraju da nahrane dusu nekim lazima i iluzijama a to ih kaze postepeno vodi u paranoidnu sizofreniju iako su im intelektualne sposobnosti i dalje ocuvane...Sad da ne bi i ja dobila "dijagnozu" zbog ovakve vrste strepnje i straha pitam one koji se malo vise razumeju u ovo sto napisah kako prici koleriku a da pritom ne ispadnete njegov "smrni neprijatelj" sto je sigurno ukoliko mu upucujete bilo kakve kritike...i kako tim ljudima pomoci jer ipak mislim da su jako nesrecni...


Takve i jesu vecina price muskaraca. pocinjemo da licimo na zapad. gde se ceni entuzijazam.Samo,malo to vise na lozanu.znam jako zgodnu devojku.Slusajuci kakve price o svojim materijalnim i psihickim velicinama njoj muskarci prosipaju.....strasno.

A sto je najtuznije,devojke i veruju u to.

:shock:
Sada vas je vec dvoje koje uopste ne razumem!
Znaci, na zapadu (losem, naravno) se ceni entuzijazam a ovde to ne bi trebalo? :shock:
Znaci, devojkama KOLERICNI muskarci prodaju jeftine price o materijalnim i psihickim velicinama? :shock:
Ili su u pitanju subotnji postovi posle neke zurke, ili ja pod hitno moram da menjam boju kose!!!
 
Mozda je ispermutovala s nekim drugim izrazom pa joj je pojam kolerik usao u glavu umesto nekog drugog pojma.

O temperamentima i njihovim istrajnostima, u psihologiji se prikazuju na prostom primeru, nekog kamena na putu:

Kolerik kada naidje na kamen, on ga ljutito sutne i nastavi dalje;

Sangvinik ga preskoci i takodje nastavlja dalje;

Melanholik kada naidje na taj kamen, odmah se rastuzi, seti se svih svojih grehova i vrati se nazad;

Flegmatik iz lenjosti ni ne krece na put.
 
ariela:
Prosto receno kao i uvek citala sam u jednoj brosuri za pravoslavce o muskarcu koleriku...ne znám mnogo o tome ali onoaj kratki tekst sto ga procitah bas me uplasi...pojedinci su zaista takvi ubedjuju sebe i druge u neku uspesnost velicinu kojoj ni traga nema, pa da su nesto posebno pa da ih niko ne razume i sl. Kazu da vremenom uvrte sebi u glavu da ih neko prati proganja i sl. pa ako je tako verovatno su zbog neceg posebni i polako gube realan i zdrav pogled na svet...Moraju da nahrane dusu nekim lazima i iluzijama a to ih kaze postepeno vodi u paranoidnu sizofreniju iako su im intelektualne sposobnosti i dalje ocuvane...Sad da ne bi i ja dobila "dijagnozu" zbog ovakve vrste strepnje i straha pitam one koji se malo vise razumeju u ovo sto napisah kako prici koleriku a da pritom ne ispadnete njegov "smrni neprijatelj" sto je sigurno ukoliko mu upucujete bilo kakve kritike...i kako tim ljudima pomoci jer ipak mislim da su jako nesrecni...
ja bih ti savetovala da se uopšte ne trudiš da im pomogneš :?: to je samo iluzija :roll: neka potraže pomoć psihoterapeuta :arrow:
 
Meni je zao ako me dosta vas nije razumelo ali sve sto napisah kod otvaranja teme je procitano kazem u jednom kratkom tekstu a skinuto sa jednog ruskog sajta...zao mi je sto trenutno nemam podatke koji je to sajt ali ako nadjem napisacu pa se sire onaj koga interesujem oze informisati...Prica o koleriku je zbog pitanja koji autor postavlja a toje da li znamo sta je duhovni otac i jesmo li sreli vec nekog ko nas i u nastupu najvece ljutine ili depresije ispunjava pozitivnom energijom...nije nikakvo religiozno izludjivanje jednostavno je uzeto u pravoslavnoj crkvi u koju mnogi casti izuzecima idu samo kad pocne da ih grize savest pa se sete Boga...Covek dakle opisuje kakvi ljudi ulaze u crkvu i kako bi zeleo da im na prijateljski nacin ukaze kako da se napune pozitivom i duhovnom energijom a pomenuti kolerik u tome vidi smrtnog neprijatelja...pa sad da ne bi vise filozofirala mene je pojam kolerik isto uvek asocirao na coveka od akcije temperamentnog i uvek u burnoj reakciji ali eto zna se da oni mogu da odu u ekstremnost i poveruju da su jedinstveni najbolji i blabla...e sad ko je razumeo shvatice...a sto se tice psihoterapije blago onom ko priznaje da mu je potrebna...jos uvek je u realnom svetu... :wink:
 
mishica:
inspirion:
ariela:
Prosto receno kao i uvek citala sam u jednoj brosuri za pravoslavce o muskarcu koleriku...ne znám mnogo o tome ali onoaj kratki tekst sto ga procitah bas me uplasi...pojedinci su zaista takvi ubedjuju sebe i druge u neku uspesnost velicinu kojoj ni traga nema, pa da su nesto posebno pa da ih niko ne razume i sl. Kazu da vremenom uvrte sebi u glavu da ih neko prati proganja i sl. pa ako je tako verovatno su zbog neceg posebni i polako gube realan i zdrav pogled na svet...Moraju da nahrane dusu nekim lazima i iluzijama a to ih kaze postepeno vodi u paranoidnu sizofreniju iako su im intelektualne sposobnosti i dalje ocuvane...Sad da ne bi i ja dobila "dijagnozu" zbog ovakve vrste strepnje i straha pitam one koji se malo vise razumeju u ovo sto napisah kako prici koleriku a da pritom ne ispadnete njegov "smrni neprijatelj" sto je sigurno ukoliko mu upucujete bilo kakve kritike...i kako tim ljudima pomoci jer ipak mislim da su jako nesrecni...


Takve i jesu vecina price muskaraca. pocinjemo da licimo na zapad. gde se ceni entuzijazam.Samo,malo to vise na lozanu.znam jako zgodnu devojku.Slusajuci kakve price o svojim materijalnim i psihickim velicinama njoj muskarci prosipaju.....strasno.

A sto je najtuznije,devojke i veruju u to.

:shock:
Sada vas je vec dvoje koje uopste ne razumem!
Znaci, na zapadu (losem, naravno) se ceni entuzijazam a ovde to ne bi trebalo? :shock:
Znaci, devojkama KOLERICNI muskarci prodaju jeftine price o materijalnim i psihickim velicinama? :shock:
Ili su u pitanju subotnji postovi posle neke zurke, ili ja pod hitno moram da menjam boju kose!!!

entuzijazam je lep kad nije prosravanje.
A proseravanje je:

naci ce mi mama najaci posao u inozemstvu

napravicu super karijeru

palim sa sela(slucaj karine)

uskoro cu nikad jaci privatni biznis

non stop menjam devojcice.....
 
ma dobro, da li neko ovde razmislja sopstvenom glavom
ebali vas popovi i pravoslavna brosura


temepramenta postoji 4, jedan od njih je kolerican (ima i sangvinican, melanholican i flegmatican joste)

pravoslavna crkva kolericne ljude, dakle sa urodjenim temperamentom sklonim brzom i jakom reagovanju (karakter moze da se menja, temperament je konstanta) proglasila mogucim paranoidima????

Ma daj. Sumanute ideje i sl. neuroze i psihoze, prema danasnjem saznanju, mogu biti cist neurolosko-fizioloski didsbalans nekih tamo supstanci (neurotransmitera, da budem precizna)

ali, ta pravoslavna brosura, sta kaze: nemojte se druziti sa takvima?

i, sta je pitanje? Iskustva sa osobama koje imaju F dijagnozu?
Ebala vas crkva i popovi templari, polupismeni prostaci


mozda su oni nesto drugo hteli da kazu, a krstili imenom temperamenta.
To znaci da su osioni (sigurni u svoje neznanje koje NE proveravaju), i eto, anatemisali 4 planete koja ima kolerican temperament

kako god da je, nije dobro.
 
HeBePoBaTaH_:

@ariela, od svih tipova temperamenata, najviše ti se dopada kolerik. Oni su najmanje dosadni.
Najbolje da sve izbrišeš, i svojim rečima, bez parafraziranja "Pravoslavlja" postaviš pitanje. Možeš ti to :wink:
:D Potpuno se slazem sa tobom...zato sam i zaintigrirana...kako da mu pomognem...jer sam i ja neki cudan tip...on ne trazi pomoc a ja zapela...treba li da se stvarno divim i ubedim ga da je najbolji najuspesniji da su mu svi neprijatelji jer su ljubomorni zavidni...pa da i sama udjem u neki drugi svet...Volim kolerika tacno je zbog nekih drugih stvari koje jedna temperamentna osoba poput mene ocekuje ali me ovo sto procitah uplasi...kako da se tako zivi?
 
ariela:
:D Potpuno se slazem sa tobom...zato sam i zaintigrirana...kako da mu pomognem...jer sam i ja neki cudan tip...on ne trazi pomoc a ja zapela...treba li da se stvarno divim i ubedim ga da je najbolji najuspesniji da su mu svi neprijatelji jer su ljubomorni zavidni...pa da i sama udjem u neki drugi svet...Volim kolerika tacno je zbog nekih drugih stvari koje jedna temperamentna osoba poput mene ocekuje ali me ovo sto procitah uplasi...kako da se tako zivi?

Opet ariela nisi razumela, ni Kazanovu ni Betty ni mene.
Temperament se NE LECI!!!! Nema tu sta da se leci, on moze malo da nauci da kontrolise svoje burne reakcije ali realno, nema sta da se leci, to NIJE bolest. I nije tacno da svaki kolerican tip misli da je najbolji!
Proveri negde tacno znacenje reci 'kolerik' i temperament :)
 
mishica:
ariela:
:D Potpuno se slazem sa tobom...zato sam i zaintigrirana...kako da mu pomognem...jer sam i ja neki cudan tip...on ne trazi pomoc a ja zapela...treba li da se stvarno divim i ubedim ga da je najbolji najuspesniji da su mu svi neprijatelji jer su ljubomorni zavidni...pa da i sama udjem u neki drugi svet...Volim kolerika tacno je zbog nekih drugih stvari koje jedna temperamentna osoba poput mene ocekuje ali me ovo sto procitah uplasi...kako da se tako zivi?

Opet ariela nisi razumela, ni Kazanovu ni Betty ni mene.
Temperament se NE LECI!!!! Nema tu sta da se leci, on moze malo da nauci da kontrolise svoje burne reakcije ali realno, nema sta da se leci, to NIJE bolest. I nije tacno da svaki kolerican tip misli da je najbolji!
Proveri negde tacno znacenje reci 'kolerik' i temperament :)
Uh dokle cemo se prepucavati? Ko kaze da sam ja sve to izmislila...rekoh tako pise...auuuuuuuuuu... odmah kritike odmah pokopavanja da pojma nemam...Procitaj sta napisase neki ovde jos koji su me razumeli...nadam se da ce stvarno strucnjak iz te oblasti da napise nesto vise o tome pa da nam svima jasno bude...
 
ariela:
Prosto receno kao i uvek citala sam u jednoj brosuri za pravoslavce o muskarcu koleriku...ne znám mnogo o tome ali onoaj kratki tekst sto ga procitah bas me uplasi...pojedinci su zaista takvi ubedjuju sebe i druge u neku uspesnost velicinu kojoj ni traga nema, pa da su nesto posebno pa da ih niko ne razume i sl. Kazu da vremenom uvrte sebi u glavu da ih neko prati proganja i sl. pa ako je tako verovatno su zbog neceg posebni i polako gube realan i zdrav pogled na svet...Moraju da nahrane dusu nekim lazima i iluzijama a to ih kaze postepeno vodi u paranoidnu sizofreniju iako su im intelektualne sposobnosti i dalje ocuvane...Sad da ne bi i ja dobila "dijagnozu" zbog ovakve vrste strepnje i straha pitam one koji se malo vise razumeju u ovo sto napisah kako prici koleriku a da pritom ne ispadnete njegov "smrni neprijatelj" sto je sigurno ukoliko mu upucujete bilo kakve kritike...i kako tim ljudima pomoci jer ipak mislim da su jako nesrecni...


citaj sta si napisala> kolerici (dakle, rodis se sa jednim od 4 moguca temperamenta)...uvrte u glavu...lazi, iluzije...ubedjuju...par.shiz....dijagnozu....

dakle, popovi anatemisali jednu cetvrtinu planete
rekli da je sve pobrojano odlika temperamenta (koji NIJE bolest, slusaj malog misha), hell!

W, sad, tvoj taj neki jeste paranoid, ali nema on dijagnozu, naročito ne ti, jer sve to vidiš i brineš za njega, nego popovi kažu to je svaki 4 čovek na Zemlji takav, a ti bi da mi pomogneš?
besmislica.
Pitaj onda kako mu pomoći.

Tek u slučaju da pitaš:
Nikako, nagovori ga da ode kod psi. nije to emotivna inteligencija ili socijalizacija pa da možeš da pomogneš.
Naravno, neću ti reći beži od njega i sl, sve je izlečivo. Podrška mu svakako treba za UVID,
al ne prtljaj po svesti koja ima ideje proganjanja i veličine i ko zna, ne muči sebe i ne komplikuj stvar.


eto, nestadoše popovi.

Ako ne veruješ, prelistaj bilo koji leksikon. Ili thesaurus online, bilo kog stranog jezika, American Heritage D, bilo šta - pogledaj šta znači kolerik, to nema veze sa pobrojanim uvrnutostima, to je F.
 
etotako:
meni se najviše sviđa Eysenck-ova tipologija
kolerik (nestabilni extravert): osetljiv, nemiran, agresivan, uzbudljiv, nestalan, nagao, optimističan, aktivan

tolerantno, ako mu je pet godina, kom god tipu temperamenta da pripada.. :)
covek ne moze da promeni temperament (niti ga moze neko izleciti, sto rekose neki..), ali se iskustvom moze nauciti da ga kontrolise.. niti ce svi kolerici postati shizofrenicari, niti svi melanholici depresivni.. ako covek poznaje sebe (bar po temperamentu :) ) moze da izbegne neke zamke svoje prirode i iskoristi ono u cemu je najbolji.
 

Back
Top